Jump to content
marvel

Novo limitiranje besplatnog flickr-a

Recommended Posts

Free accounts will soon be limited to 1,000 photos or videos. Flickr isn’t Flickr without the contributions and participation of our free members, and we remain committed to a vibrant free offering.

If you are a free member with more than 1,000 photos or videos, you will have ample time to upgrade to Pro (for 30% off your first year) or download your photos and videos.

https://www.flickr.com/?ytcheck=1&new_session=1

Nikakav problem, napuštamo flickr... :lol:

Ne dam im pede's dolara, to je stvar principa. E da, jel će da mi obrišu onijeh stotinak fotki što prekoračujem hiljadarku?

Znaci koja teska goveda. Ne pogadja moje fotografije licno, ali odluke tih free sajtova da zavrnu pipu i obrisu fotografije su blago receno debilne. Jednako kako su neke genijalne stvari nestale zbog onih levata za imageshack-a i photobucketa. Levatine.

Za ove sto skljocaju na sve i svasta limit je, i 7 fotki nedeljno, i 1000 besplatno... Ne radi se tu o parama nego nego o teznji da se dodje do kvaliteta, da se ne kaci sve i svasta :P

Koliko god ni meni ne odgovara ova restrikcija, ipak može biti stimulativna da se vrši selekcija pre slanja.

A sa druge strane nije nema šta da se ljutimo na njih. Davali su besplatno, i to nama ne daje za pravo da gunđamo i da kažem da nijsu fer.

slažem se, ali to je rizik koji svi preuzimamo sa besplatnim servisima. Uvek postoji rizik da će se ugasiti, uvesti naplatu, ili nešto treće. Tako je to.

Ja ionako imam cca 250 fotki tamo, a i od toga moze bar 50 da se brise iz odmah. Sta je problem, problem je sto su resili da naplate usluga a da pritome NISTA nisu unapredili sto bi opravdalo ovakvu odluku.

Realno, za 70$ godisnje pretplate na smugmug dobijem jedno milion stvari koje su na flickr misaona imenica. A da ironija bude jos veca flickr je preuzet od strane smugmug :rolleyes:

To za kvalitet fotki... mislim da je 500px tu jedno 100 godina ispred flickr i ostalih slicnih sajtova. Kad vidim sta se sve pojavljuje u flickr explore :lol:

slažem se, ali to je rizik koji svi preuzimamo sa besplatnim servisima. Uvek postoji rizik da će se ugasiti, uvesti naplatu, ili nešto treće. Tako je to.

Jasno, onomad je amazon naplatio 12$ godisnje kao privatan cloud samo za jpeg-ove, neogranicen broj fotografija i nakon godinu dana si prekinuli sa ponudom. Ako je amazon takvu ponudu povukao, a koliko su vredni ... cemu cudjenje.

Ja se dojmim da nije lako dati ljudima beskonačni storage svih i svakakvih fotografija, for free.

Treba sve to HarDDiskovati negde, imati 100 čuda/muda načina backUP-a baze (jbš takav servis ako može da se nešto izgubi (mislim, ne mogu ni da zamislim koliko koštaju i kako izgledaju klasteri HDD-a ovakvih servisa (koji sigurno moraju imati 1:1 kopije na više geografski odvojenih lokacija)))...

...a za čije babe zdravlje?!?

I ovi sada cloud-ovi su, za sada, samo su navlakača. Kada dovoljan broj korisnika postane ovisnik, počeće i napalata. I tada neki novi besplatni, biće besplatni samo dok ne navuku vel'ku bazu korisnika. Za sada samo ratuju koji će biti najveći.

:(

Gigabajti iz godine u godinu koštaju sve manje i tako će biti i nadalje. S druge strane ako imaš veliku bazu korisnika i veliki protok - logično je da ćeš i preko reklama da budeš poprilično u plusu. Flickr će na kratko da prihoduje enormno ali ovim su sasekli bazu. Ajde da vidimo za par godina koliko su privukli novih korisnika...

Internet se dosta promenuo u zadnjoj deceniji, i sada se već uviđa da od par desetina miliona poseta, tek majušni promil(čić) zaista i klikne na neku reklamu. Iako posete sajtovima po svetu rastu geometrijskom progresijom, kliktanje na reklame je u značajnom opadanju. Oguglali su ljudi na njih.

O'oću da kažem, ako neko misli da može obezbediti silne Zetta Byte prostora, always on-line, instant access, apsolutno bacUP-ovane, plaća struju za te destine hiljada HDD-ova i servera, i da to bude free, slobodan je da pokrene takav servis. Ima da namlati silne pare. Jel?

:P

Ja imam tamo preko 10k slika, godinama sam bio drug Pro član i onda prestao sa članarinom kad su je oni i ukinuli ono jedno vreme.

Nisam ništa uploadovao tamo godinama, ali sve što jesam je bilo pažljivo opisano, geotagovano i razvrstano po relevantnim frupama i ličnim albumima.

Sad će da mi obrišu 90% portfolija.

A ja ću da obrišem nalog posle toga.

Treba razmišljati o distrubuiranim cloud platformama, poput recimo https://www.textile.photos/ koje su u povoju.

Ja sam zaista ubeđen da će svi ti servisi biti besplatni samo dok ne navuku bazu korisnika, a onda će da pređu na pay sitem. A za korisnike je to bolnije, što se više navuku na servis.