Jump to content

Panasonic Lumix G-9

Recommended Posts

@simazoran

da,

ali nekako se covjek razlijeni kod novih bezogledalaca, pa mi je jednostavnije ici na komp. ekspozicije u + ili -.

kad pretjeram u + smijeru upali mi se zebra, tako da sam gornju fotku mogao pravilno/lagano preeksponirati namjerno.

@yagodinac

dobra fooora! :lol:

znaci i po tebi, dio scene (borovi) su valjda isli preko 5 EV...!

malo se igram (opet) u zadnje vrijeme sa aparatom, da izvucem max. od mogucnosti, pa sam primjerio npr, kad preeksponiram scenu za cca 1-2 EV, iso 100, 200 i 400 su bezsumni.

cak je i iso 800 na razini iso 100 ako ga preeksponiram na 2 EV, pa vratim kroz L.R. na "normalu".

aparat je dobar u skidanju highlight-sa, pa u masu slucajeva mogu pucati na iso 100 i +1-2 EV, gdje dobijem zapanjujuce ciste/bezsumne fotke kod 1:1 pregleda.

nisam strucnjak, ali pretpostavljam da se senzor kod preeksponiranja "natopi" fotonima svjetlosti, i da zato suma nema cak i na iso 800 i vise...

tocnije ima, ali puno manje nego kod "normalne" ekspozicije.

iskoristavam DR fotica, da izvucem sto bezsumnije fotke, jer mi se cini da mogu preeksponirati i najkontrastnije scene do +2EV, (iso 100,200,400 i 800 na vise od toga rijetko idem) bez sprzenosti highlightsa...

eto,

mozda ovo moje iskustvo jos nekome pomogne na forumu...

dva primjera ispod...

iso 1600 i 3200 +3EV, vraceno na "normalu".

1:1

iso16003-EV.jpg

iso32003-EV.jpg

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sad baš brljam pipetom u PS i izgleda da si tamne tonove u borovima osvetlio između 1.5 i dve blende. Nebo je pritom minimalno osvetljeno, tipa nekoliko procenata - čak je zatamnjeno u B kanalu (?!). Tako da ovo za pet blendi gore sam lupio čisto radi ilustracije a ne argumentacije. Da smo sad u kafani ja bih stoga naručio turu piva... :lol:

Da se razumijemo, ovo koliko je sta dizano je sasvim nebitno, bar meni. Imam osjecaj da tema malo ide u neke tehnikalije kako bi se pokazala tehnicka nadmoc aparata iz naslova, a meni djeluje da i nije toliko osnovano u cinjenicama. Daleko od toga da mislim da je lose, odlicno je, drasticno bolje od m43 tijela koje sam ja koristio, medjutim, treba ostati realan u ocekivanjima i poredjenjima.

Takodje, DR nije sve, jos Fuji S5 Pro je imao odlican DR, a prodje otad vec 12 Bajrama...

Vjerujem da i ovaj Panasonic koristi slicne metode za postizanje veceg DR, tj SVE (SpatiallyVaryingExposure). Da ima sustinski piksele razlicite osjetljivosti, rasporedjene po nekom sablonu. Slicno kao DualISO kod Canon-a, samo sto je to najgori moguci raspored.

Da se razumijemo, ovo koliko je sta dizano je sasvim nebitno, bar meni. Imam osjecaj da tema malo ide u neke tehnikalije kako bi se pokazala tehnicka nadmoc aparata iz naslova, a meni djeluje da i nije toliko osnovano u cinjenicama. Daleko od toga da mislim da je lose, odlicno je, drasticno bolje od m43 tijela koje sam ja koristio, medjutim, treba ostati realan u ocekivanjima i poredjenjima.

Takodje, DR nije sve, jos Fuji S5 Pro je imao odlican DR, a prodje otad vec 12 Bajrama...

Vjerujem da i ovaj Panasonic koristi slicne metode za postizanje veceg DR, tj SVE (SpatiallyVaryingExposure). Da ima sustinski piksele razlicite osjetljivosti, rasporedjene po nekom sablonu. Slicno kao DualISO kod Canon-a, samo sto je to najgori moguci raspored.

vidi...

ja sam naprosto odusevljen DR-om ovog aparata, i to uopce ne krijem!

to je valjda svima jasno nakon tri stranice teksta/fotografija ...

svaka od stranica je sarena da sarenija ne moze biti, tako da sam sve i argumentirao na nacin kako sam najbolje znao..

znaci, definitivno nije trabunjanje bez pokrica.

uz to sam podosta i naucio..., zahvaljujuci trudu/volji/znanju nekih forumasa, medju kojima si i ti.

eksperimentiram i nastojim iskoristi do max. sve mogucnosti G9-ke.

linkove koje mi je @work postao sam pogledao, ali iskreno 80% toga nisam razumio, tako da sam odustao od meni posve nerazumljivog stiva...

da nisam postao fotke, mozda nikad i ne bi "otkrio" otkriveni ETTR, tako da sam iz ove moje teme jaaako puno naucio, sto se tice tehnikalija, zahvaljujuci opet forumasima koji su mi strpljivo odgovarali na neka moja iritantno pocetnicka pitanja/konstatacije.

i da,

bas zahvaljujuci takvim pitanjima/forumasima, mislim da sam jako blizu izvlacenja max. iz ovoga aprata! :P

super je osjecaj imati bezsumni iso 100,200, 400 i vrlo malo 800 na vrlo "sumovitom" m43 senzoru, a samo zato sta mogu preeksponirati scenu za cca 1-2 EV.

btw,

narucio sam 3 bljeskalice godox tt6850o, a s bljeskalicama sam apsolutni pocetnik...

imate li mozda dobar link na ovom ili nekom drugom forumu, tipa hi speed sync, slow speed sync, itd...?

......

btw,

narucio sam 3 bljeskalice godox tt6850o, a s bljeskalicama sam apsolutni pocetnik...

imate li mozda dobar link na ovom ili nekom drugom forumu, tipa hi speed sync, slow speed sync, itd...?

Svojevremeno mi je ovaj ispod link bio obavezno stivo za uvece kad sitna deca i zena odu da spavaju. Tu imas Lightning 101, 102... Pa krenes od pocetka ako nemas pojma tj ako nikad nisi radio s istim.

Strobist

Ja recimo ne znam da ubodem kadriranje sa svojim 7-14. Jednostavno ne umem da vidim ultra wide.

Poslusaj savet Roberta Kape - Ako ti fotke nisu dovoljno dobre, nisi prisao dovoljno blizu. UWA trazi involviranost iliti prisutnost u kadru jer se onda postize efekat uvlacenja gledaoca u fotografiju stvaranjem perspektive koju video da vinovnik dogadjaja a ne samo posmatrac sa strane.

^ jasno mi je to - tu mantru praktikujem sa svom svojom fotografijom. Uglavnom se ljudima to ne svidja na portretima jer im je sve previse blizu. (primer1, primer2).

Ali sto se tice UWA fotografije, problem je to sto ne mogu da prepoznam kadar, nemam cemu da se priblizim. Ne vidim nista sto bih prepoznao, promenio objektiv, prisao i kadrirao. To mi je npr. problem. Cenim da je resenje da ga navrnem i ne skidam nekih 6 meseci pa da kroz eksperimentisanje i iskustvo dodjem do nekih fotki vrednih novaca koje sam potrosio za objektiv.

ima li ko iskustva sa ovim adapterom?

viltrox EF-M2 (0,71X), u kombinaciji sa m4/3 tijelima?

zanimljivih bi se stakala naslo sa EF mountom..., plus sta je trecina cijene od M.b. speed booster-a.

zanima me i preporuka nekih boljih portretnih canon stakala, pa ako neko ima volje napisati koju riječ... :P