Jump to content

Panasonic Lumix G-9

Recommended Posts

poz forumasi! :)

nabavio sam novu igracku, panasonic g-9 i malo se poigrao postavkama da malo upoznam aparat i njegove mogucnosti...

upario sam ga sa objektivom pana 7-14 mm f 4.0, a test je vrlo jednostavan,+, odnosno -, 3,4 i 5 blendi pod/preeksponirano.

ispod su 100% izrezi.

nisam neki strucnjak u otklanjanju suma, a vjerujem da bi upuceniji postigli i bolje rezultate kod podeksponiranih fotki.

moram priznati da sam odusevljen DR-om, i kad ga usporedim sa bivsim oly em1 mislim da je za cijelu blendu bolji..., mozda i vise...

raduje me napredak DR na ovom "malenom" senzoru, i rekao bih da je ovo jako dobar DR!

ako neko ima dodatnih pitanja, rado cu pomoci ako budem znao. ;)

napomena postimage.org degradira screenshot cca 30-ak%!

100% izrez, +3 blende

plus3blende.jpg

100% izrez, +4 blende

plus4blende.jpg

100% izrez, +5 blendi

plus5blendi.jpg

100% izrez, -3 blende

minus3blende.jpg

100% izrez, -4 blende

minus4blende.jpg

100% izrez, -5 blendi

minus5blendi.jpg

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sve je OK ali si trebao da zakucaš WB na neku vrednost, ovako boje prilično šetaju. Po meni ovo je vrlo korektno što se tiče vraćanja pregorelih. I najbitnije: JPG ili RAW?

da, dobro zboris..., nisam isao za tim.

RAW naravno. :P

E kad se setim mojih dana sa 4/3 senzorom. Ovo je fantazija za to kako je nekad bilo. Otprilike nisi smeo da pogresis u ekspoziciji jer nije bilo vracanja.

he he hee...sjecam se, 2/3 blende max., pogotovo u preeksponiranju.

• 2 weeks later...
btw,

@work

volio bih da pokusas prokomentirati rezultat iso 25600, + 5EV, vs iso 1600 + 5EV, jer mislim da mozes stosta korisno napisati/objasniti nama koji manje znamo...

dpeview je ovo poprilicno lepo objasnio

Dynamic range is measured from the point at which the camera clips to white (above which there is no usable data), down to the noise floor at which you think the signal-to-noise ratio is unacceptable (note the subjectivity of that limit). Generally speaking, there shouldn’t be such a thing as ‘recoverable highlights’ because once a sensor has clipped, it’s unable to capture any difference in signal. There’s a little margin for error because one channel may clip before the other two, which leaves a little scope for clever algorithms to try to guess an appropriate value for the clipped channel, which leaves the degree of highlight recovery highly dependent on which channel has clipped and what color you’re trying to recover. Significant amount of highlight recovery usually mean that your JPEG is failing to make good use of all the captured data: it’s a failing of the JPEG engine, rather than a strength of the sensor.

Negde ranije sam rekao da su vrlo male razlike dr-a u svetlim partijama kod senzora iste generacije i svi ste se iscudjavali kao nemoguce, puno vece razlike leze u donjim tamnijim partijama.

A sto se tice iso preko 1600 i hajlajta, evo u nastavku teksta potencijalno objasnje opet iz fuji gfx 50s review-a.

However, there are situations in which the GFX 50S will have considerable amount of recoverable highlights, thanks to the way it shoots at high ISO. Above ISO 1600, the camera stops applying any additional amplification and instead leaves a metadata tag telling the Raw converter to brighten the image by between 1 and 5 stops (to generate its ISO 3200 to 51,200 modes). This approach means that, for an ISO 3200 exposure, you’re recording your captured data one stop further down in the Raw file, meaning an additional stop of highlight data is recorded that would have been pushed to clipping, had amplification been used. Your Raw conversion software will probably initially clip this extra data (by applying the default ISO 3200 tone curve), but for these higher ISO settings, you should find a stop of accurately recoverable highlight information for each stop you lift above ISO 1600.
A se tice iso preko 1600 i hajlajta, evo u nastavku teksta potencijalno objasnje opet iz fuji gfx 50s review-a.

nisam bas razumio, a i nema veze... :rolleyes:

svakako hvala ti na trudu!

dobro dodje ona narodna:

ne treba znati kako vatra "radi" da bi se ugrijao. ;)

Dakle sve je sad jasno. :lol: Pa moras znati kako vatra radi da se ne bi opekao. A hajlajt rekoveri obicno bude stvar na koju se svi opecemo, bilo prakticno bilo teorijski.

Evo ovde linka za raspravu u kojoj su ucestvovali i bill claff i ilah borg na dpreview, koga zanima moze procitati. Da ukratko prepricam: "hajlajt rekoveri ne postoji" :lol:

Good highlight recovery more important than good shadow recovery?

he he hee...

moze i tako, :lol: ali svejedno ovo ispod mi i dalje nije ni priblizno jasno!??? :blink:

download-aj fajl pa pogledaj sum, koji je manji nego npr iso 12800 +3EV.

sve postavke ostrenja/smanjenja suma u lightroom-u su netaknute...

iso25600plus5.jpg

Ne znam sta bi ti jos vise rekao. Batali hajlajte, tj izvlacenje, nema tu leba, ali najozbiljnije. Malo samo procitati nekoliko dobrih tutorijala o ekspoziciji, o ETTR-u o uniWB, o rawdiggeru, poslusaj billa claffa, iliaha borga, Horshack-a sa dpreview sajta. Znam bilo bi bolje da to sve neko moze prezvakati, ali suvise je to opsirna tema. I ko je uostalom ovde na ovom forumu od nas dovoljno strucan za senzore, AD konverziju, raw razvijace itd..

Ne znam sta bi ti jos vise rekao. Batali hajlajte, tj izvlacenje, nema tu leba, ali najozbiljnije.

Ne bih se složio. Ovo je rezultat koji nimalo nije za potcenjivanje, uporedi to sa našim aparatima od pre deceniju ipo pa ćeš videti koliki je ovo u suštini napredak. Mi bi mogli recimo možda jednu blendu iz RAW-a da izvučemo na 20D i 350D ako je eksponirano skroz udesno, a za preko toga će neki kanal već da gorucne. Noviji kropovi su tu bolji ali svakako pet blendi nećeš vratiti iz nekog, štajaznam 760d - u opkladu.

Sta ima da se slazes sa mnom, ja o tome nemam pojma. Kladi se sa Claffom i Borgom.

Samo ovo da primetim, ovako postavljene fotografije nam ne govore prakticno nista, ovo mora da se sa necim uporedi, a i to mora znalacki da se uradi, pa tek onda da nastavimo da trucamo.

I daj bar procitaj ono sto sam prepisao sa dpreviewa. Kazem ti, ja o tome nemam pojma, ali onda se ne slazes sa njima ne sa mnom.

Ako ti ovo ne govori ništa onda ne znam... Što ne probaš sa svog aparata da ovo uradiš? Pusti Klafove i Bogove, pogledaj svojim očima: pet blendi preprženo čovek izvukao. Ne trebaju ti tu tabele i merenja, to znači da u realnom radu imaš mnogo veću slobodu u čupanju i vraćanju. Jesu boje malo mrdnute ali za mene i ono čime ja fotografišem ovo je ništa manje nego fenomenalno. A pazi sad: ovo nije top-of-the-line FF senzor već nešto sasvim drugo, da ne kažem prcoljak. Šta je onda sledeće?

Moje mišljenje je da je d800 bio zadnja revolucija, što se tiče senzora, posle toga sve je više-manje slično. E ovo je nešto poput tog d800 u svojoj klasi.

moj aparat nema nista vise od iso 1600 pa nemam cime da probam. A i da imam opet bi uporedio sa necim u identicnim uslovima pa donosio zakljucke. Kako se ne zapitas kako to da na iso 200 cupa 3 blende iz hajlajta a na iso 25000 cupa mozda i vise. Taj raw ni Dzejmi Oliver ne bi bolje skuvao. Nista ti tu nije cudno.

sto se tice boja, odlutao mi je W.B., ali fotke su nastale u totalno razlicitim svjetlosnim uvjetima, s razmakom od vise dana...

neke u samom zalasku sunca, neke pred zalazak kroz laganu naoblaku, neke po oblacnom vremenu u podne itd...

htio bih naglasiti, ako je to bitno, da je ova zadnja RAW fotka nastala nakon ubacivanja zadnjeg firmware-a, treceg po redu za ovaj aparat.

od strane panasonic-a u zadnjem f.ware-u, najavljeno je izmedju ostalog i poboljsanje RAW performansi...

e sad, ima li to veze sa ovim iso 25600 +5 EV, ne znam...

mogu napraviti nove testove, na iso 200, 1600, 3200, 6400, 12800 i 25600 +3,4 i 5EV, kad uhvatim malo vremena sa novim firmwareom kojeg sam ubacio prije par dana, da vidimo ima li razlike.

i naravno u jednom danu u isto vrijeme...

Pricate o spasavanju hajlajta, a niko od vas nikada nije video raw histogram. Skinite rawdigger pa pogledajte te pregorele jpeg-ove tj. njihove raw fajlove. I svi ste svesni koliko se o spasavanju hajlajta prica po netu, ajde dajte bar jedan kredibilan link gde je pokazano da aparat a ima drasticno veci dr u hajlajtima od aparata b.

@work

ja samo postam ono sto sam dobio iz fotica, provuceno kroz lightroom, obrada je totalni minimum!

nisam nikakav strucnjak po tom pitanju, zato i postam da bih dobio nekakvo objasnjenje...

takodjer znam da ako bih sa svojim starim/bivsim oly e-510 preeksponirao 2/3 EV, fotku mogu komodno brisati, bez obzira o iso vrijednosti.

nije bilo sanse vratiti ono sto bi pregorjelo!

nema naravno ni ovdje, ali ovdje idem komodno do +3 EV!

postoje slucajevi i do +5EV, i to izaziva cudjenje..

evo iste fotke u L.R.-u, iso 25600, +5 EV, sa oznacenim "pregorjelim" djelovima.

ako laze panasonic i L.R., lazem i ja!

iso25600crveno.jpg

Ono sto je u raw-u pregorelo pregorelo je zauvek, ono sto nije, da se izvuci. Jpg preview i histogram u ACR-u ne govori prakticno nista o tome sta je zabelezeno u raw-u.

edit:

ono sto je delimicno pregorelo dakle u jednom ili dva kanala moze se i delimicno spasiti ali u kojoj meri zavisi od softvera.

Dole prva slika je kako rawdigger vidi fajl i sta je pregorelo. Nize dole je variran softver, -3 ev ekspozicija, da se dobije to sto se moze u prozoru. Pitanje, ko ima veci DR ACR ili DPP (Digital Photo Prtofessional). To ti je otprilike smislenije od pitanja ko ima veci DR u hajlajtima aparat a ili aparat b.

Uzgred niko nije dao ni jedan link da vidimo premoc nekog aparata u hajlajtima, evo ja jedva nadjoh dva:

Nikon vs Canon Dynamic Range

Canon 1DX vs Nikon D4

5TfK3WA.jpg

uvK7cuP.png

cF6LKvp.jpg

danas sam se i uvjerio da su u panasonic-u definitivno poboljsali RAW sa novim firmware-om...

i dalje je najimpresivniji iso 25000 +5EV, gdje vraca skoro 100% detalja, bez vidljivije degradacije fotke.

ali i iso 100,200, 800, 1600, 3200, itd... takodjer vracaju vise detalja kod +4 i 5EV, nego sa "starim" firmware-om od kraja 5 mjeseca ove godine.

odlicno za nas koji fotkamo pejzaze, jer kod izlaska/zalaska sunca DR zna biti nebeskih raspona.

novi firmware pruza jos vecu mogucnost obuzdavanja highlight-sa.

Pricate o spasavanju hajlajta, a niko od vas nikada nije video raw histogram. Skinite rawdigger pa pogledajte te pregorele jpeg-ove tj. njihove raw fajlove. I svi ste svesni koliko se o spasavanju hajlajta prica po netu, ajde dajte bar jedan kredibilan link gde je pokazano da aparat a ima drasticno veci dr u hajlajtima od aparata b.

...

Uzgred niko nije dao ni jedan link da vidimo premoc nekog aparata u hajlajtima, evo ja jedva nadjoh dva:

...

Cini mi se da je S5 Fuji bio mama mamara za sve ostale dslr sto se tice highlights ?

Evo npr. S5 vs D600...svega par generacija razlike + razlika u velicini senzora:

http://betterfamilyphotos.blogspot.com/201...-highlight.html

danas sam se i uvjerio da su u panasonic-u definitivno poboljsali RAW sa novim firmware-om...

i dalje je najimpresivniji iso 25000 +5EV, gdje vraca skoro 100% detalja, bez vidljivije degradacije fotke.

ali i iso 100,200, 800, 1600, 3200, itd... takodjer vracaju vise detalja kod +4 i 5EV, nego sa "starim" firmware-om od kraja 5 mjeseca ove godine.

odlicno za nas koji fotkamo pejzaze, jer kod izlaska/zalaska sunca DR zna biti nebeskih raspona.

novi firmware pruza jos vecu mogucnost obuzdavanja highlight-sa.

Bice da cu ja uskoro sebe castiti sa naslednikom GX7. Sve sam cekao neki pomak kojeg nisam video u GX8 (iako je grip bio mnogo bolji).

ovaj aparat koji mene u svakom smislu odusevljava, polako otkrivajuci o kojem se mocnom stroju radi, nekima bi mozda tu i tamo izmamio tek pokoji osmjeh...

svi smo razliciti, pa su nam i potrebe takve...

uz ovakav izbor briljantnih m43 stakala, i ovakav fotic svi moji foto snovi su ispunjeni.

da nabrojim samo dio onog sta mi je vrh:

-6,5 odnosno 5 stopa stabilizacije za SVE objektive!

-hi res mod, 80 Mpix

-fenomenalan DR

-4k, 60fps video bez crop-a, (sad i ja snimam filmice od cca 30 sec!) B) 6k foto.

-EVF, vrhunski prikaz

-ergonomija i izrada, nemam rijeci...!

jedina (uvjetno receno, jer moraju negdje strpati taj ogromni bafer, hladjenje, itd..) mana za mene, malo teze tijelo.., da je cca 150-200 grama laksi, savrseno!

evo jedna friska terenska...

raw, ispod izrez 1:1 (potreban download za bolji pregled!)

00nebo.jpg

izrez 1:1

1nebo.jpggreen shot

11nebo.jpg

12nebo.jpg

13nebo.jpg