Jump to content
AlexLex

Canon FF milc

Recommended Posts

A7R3 i treba da bude bolji od 5D2. I nije tri svetlosne godine nego deset zemaljskih - jedan je iz 2008. godine a drugi iz 2018*.

* pardon, iz 2017.

Nisam kolekcionar aparata, sve sto si nabrojao od Canona sam ili posedovao ili koristio ili posedujem. Od Nikona malo manje. Primecujem da ti je najnoviji aparat 6D, koji ima sjajan fajl da se razumemo.

Medjutim, pozajmi od nekoga npr A7r3/m3 ili A6500 ili Xt2 ili D850, stavi ih pored toga sto imaš, provuci ih kroz stvarne fotografske uslove a ne čartove, pa da se sam uveri, ovako je bespredmetno...

Pa kad si tako dobro upućen (iz druge/treće ruke), kako onda takve stvari da napišeš!? Kako misliš upecali smo se, nismo pametni, naivni smo, nemamo pojma, pali smo na hype, ne razumem!? Verujem samo svojim očima, ničijim fajlovima na netu. Kad budeš radio uživo neke stvari, sa aparatima o kojima pričaš, onda ćeš da vidis da je stvarni život nesto sasvim drugo.

Odkud se pa ti nadje 'upecan'.

Hvala ti sto delis sa nama ovde svoja iskustva, ali sto Paja rece ni mi nismo pali s'Marsa(aka juce kupili smenu 8) pa da nas odmah iz prve saseces najstrasnije. Mozda i ti mozes nesto korisno saznati od nas(iako cisto sumnjam da prihvatas da i mi nesto zanmo)..

Ono sto ovde demonstriraju Jo, Rastamon, simazoki, Mikri i par njih sa starim pede'ima dvojkama od tebe ne videh ni u tragovima sa najnovijim gedzetima.

Tako da predlazem da se malo opustis i konstruktivno komuniciras, prijatnije je..

btw and tbh, mene je Sony par puta izdao u videu, i da ne imadoh pri sebi stari, bezvezni 600D, obrukah se totalno.

No hard feelings..

Ima samo jedna stvar malo neprecizna, R nije "zamena" (pandan bez ogledala) za mk4 nego za 6D II. Sto se tice dva slota za karticu, da to je nesto sto meni ne treba, ali ima ljudi kojima i te kako treba. Posebno stoga sto to nije sajens fiksn tehnologija nego najobicnije sakacenje s predumisljajem.

Ja bih pre rekao mkIV bez ogledala nego novi 6dmkII. Dakle ne upgrade za korisnike mkIV. Deli isti senzor sa mkIV uz noviji Digic procesor. AF sistem i IQ koji se meri sa onim iz mkIV nikako sa onim u 6DmkII. Dakle MILC varijanta mkIV-orke uz nkeke nedostatke ali i neke prednosti po startnoj ceni 6DmkII. Meni to zvuči kao sjajna ponuda.

Što se tiče dual card slota... većini fotografa to realno ne treba. Pre 6D fotkao sam sa D800 koji je imao dva slota. Mislim da nikad nisam koristio onaj drugi. Napunim karticu, zamenim je drugom i cepam. Nikad ne fotkam u RAW + JPEG pa da na drugu pakujem JPEG. Kao i većina fotografa. Onaj manji deo kojima to treba će sačekati skuplju verziju R-a koja sigurno stiže uskoro i mirni. Ili će koristiti dosadašnji 5dmkIV. Sakaćenje sa predumišljajem - jeste. Ali po prvi put da Canon nije osakatio aparat sa realno potrebnim stvarima što se od njih nisam nadao. Valjda ih muka (konkurencija) naterala da malo prislone prst na čelo i ukapiraju da u univerzumu postoje i drugi proizvođači foto opreme koji, gle čuda, takođe prave dobre aparate ;)

at Ikon

Otkud se pa ti nadje "prozvan"!?

Ne treba da banalizuješ moje reči, napisano, vrlo jasno stoji sta sam rekao!? Čemu ta ironija o tome da li ja mogu ili ne mogu da saznam nešto novo od nekoga!? Da ne mogu, ne bih bio ovde. Čitam onaj tvoj post gore i pokušavam da razumem šta te navelo da sa toliko ironije i izvrtanja pišeš o nečemu što niko, ni daljinskim upravljačem, nije dotakao. Gde je bilo ko (ja) napisao da je 5d2 loš aparat ili da ima loš fajl!? Gde, ko!? Niko brate mili, čemu takvo pisanje. Međutim da ima bolje, ima, jbg tako je. Svidelo ti se to ili ne, trebalo ti to ili ne, to je drugo pitanje...

Ja ne fotkam gedžetima, kako si to ironično primetio, već fotoparatima i to baš od pomenute Smene 8, koju sam dobio tamo negde 1977-78, ne sećam se. Sa druge strane ne osećam nikakvu potrebu da bilo kome demonstriram šta radim i šta znam, kome trebam taj to plaća (5d2 na terenu), kome želim taj to vidi i bez novaca (A6000). Pomenutoj gospodi kapa dole za sve što rade, pratim ih na netu uglavnom.

Upecao sam se na upecavanje, to je ružna insinuacija i ovde završavam...

ikon - Super si lik, isprozivaš nekoga, nalepis mu par etiketa i kao no hard feelings!

Duxx - Vidiš ja mislim da većini fotografa, koji lebac na astal donose sa sokoćalom ili svim onim drugima koji imaju tu jedinstvenu priliku da zabeleže neki trenutak, turizam, deca štagod, itekako treba drugi slot za karticu. Pogotovo što se radi o potencijalno "najslabijim" karticama (sd). Iskreno samo mi je jednom u životu crkla CF, Sandisk pre 15 god i jedan SD pre možda 10 god, ali opet mogućnost da se to desi, bez prilike za popravni, teško da može da me učini mirnim. Npr 5d2 mi je vezan za mobilni kablom i tredujem kopiju na memorijsku u mobilnom, bolje išta nego ništa. U 2018. godini, u telu od 2.5k evra, drugi slot ne bi smeo da je luksuz, obzirom da verovatno košta jedno 5 baksa u nabavci, ako i toliko.

Opušteno ljudi, nema potrebe za uzbuđavanje, samo sam se malo našalio ;)

A sad ozbiljno. Što se mene lično tiče, najveći, da ne kažem baš jedini plus od kada sam preš'o na digitaliju je mogućnost fotkanja na raznim osetlivostima bez zamene filma :mrgreen: ...

Glede ogledala, tj. slr vs milc, moraću da probam pre nego što komentarišem, ali mi se dopada ideja. Klepetanje istog doživljavao sam, tj. tolerisao kao nužno zlo, i neće mi baš nedostajati ...

Niko ali baš niko ne spori da su ova nova MILC tijela u mnogim aspektima bolja. Ali to ne znači da su i ova zastarjela, nazadna i klepetava tijela i mašine, loša. Naprotiv!

Problem je što ovi MILC progresivci stalno zaboravljaju ovo drugo, što realno, pomalo nervira.

Pogotovo što ova započeta MILC utrka polako počinje da liči na šišanje pixel piper ovaca.

Molim da se ovi profesionalci ne osjete uvrijeđenim, njima je to alat za rad i oni znaju da li im treba ili ne. Ovo što sam rekao, odnosi se na nas ostale.

pre neki dan gledam video lika koji radi sa poznatima, oprema 5dMKII i niko mu ne govori da je otisao u istoriju, ccc

Ajmo momci strucnjaci, bolje da ozivimo onaj deo foruma sa fotkama pa da tamo pokazemo ko sta zna i ume

Ovaj momak ima nikon D3****, neki kit objektiv i 35 1.8...

Kao neko ko uziva vec godinama u mucenju prilikom fotkanja nocnog neba, evo odma da ti kazem da ovaj momak nema trika da je ono dobio sa svojim nikonom D3xxx i tim kit objektivom, niti sa tih 35mm f1.8. To sto je on dobio i ovo sto mi gledamo nema nikakve veze sa vezom. To mogu da potpisem i stanem iza svoje tvrdnje kad god zelis. Kasnije, u toplini doma svoga, taj momak ore ko Rakovicom po tim fotkama ne bi li to licilo na ono sto ljudi dobijaju sa skupljom opremom (color brush je majka, rekose...).

Evo sta covek kaze sam:

" Da bih dobio najbolji mogući rezultat, za kompom provedem i po 10 sati popravljajući nedostatke poput šuma, balansa bele boje, hromatske aberacije, oštrine, kontrasta... Tek kad popravim sve, krećem na "vajanje" i umetničko ulepšavanje fotografije, onako kako sam je prvobitno zamislio. I to može da traje i po 10 dana. Sa poslednjom fotografijom sam oborio rekord radeći je mesec dana."

Pa jbt da mesec dana deljem jednu fotografiju umesto da sedim napolju i cevcim pivo gledajuci u to isto nebo uzivo?

Fotografija? Koju peglas mesec dana? Mhm...

Nego... u nekim sferama fotografije itekako ima smisla napredak. Jedan od njih je i upravo astro-fotografija tj. ova nova disciplina - astro-pejzazna fotografija. Tu je vece itekako bolje. DR itekako vazan. Svetlosna moc objektiva ultra-vazna. Hocel' EVF da mi pruzi mogucnost da u trazilu vidim zvezde nocu da mogu da fokusiram? Hoce? OK, gde treba da potpisem?

Ili sedis i peglas u PS-u i pravis kompozite. Sto je isto OK al ne seres drugima kako si Bouzom dan slikadzija dok se oni pitaju kako sa istom tom opremom i znanjem (da se ne lazemo, fotkanje nocnog neba nije bas astro-fizika), imaju tek jedva vidljiv Mlecni put dok ovaj ima masnu neman ko da je u sred pustinje Gobi fotkao...

Mozete vi do prekosutra da se otimate i borite ali tehnika ide u smeru u kom su namerili oni koji od nje zaradjuju povremeno slusajuci one koji o tome ekcuali nesto znaju :)

Ono sto nikako ne mogu da shvatim je ostrascenost kojom nekolicina ucesnika ovde brani svoje stavove bazirane iskljucivo na licnim zahtevima, bez trunke empatije da se saslusaju drugi i moooozda uvidi da drugi imaju i neke druge prohteve. Jos vise me cude ljudi koji ubedjuju one druge da su samo njihovi zahtevi opravdani a da je sve ostalo budalastina.

Najvise me cude revieweri koji izgleda uzivotu nisu ufotkali nista nocno osim soljice kafe ili krigle piva, te nema teorije da vidimo kako sva ova nova oprema radi na nocnom nebu jer izgleda nema koj da ufotka.

I ja stojim iza Husafetove tvrdnje da je za fotke što ih Borei linkovao, bar 95% zaslužan photoshop. Autor je za monitorom proveo mnogo više vremena nego na terenu.

...što ne umanjuje lepotu tih dela, ili njegovog rada...

Zaista su jako dopadljive.

Nema nepristojne komunikacije, ali ima na svaka 1-2 posta o Canonovom MILC, 5 strana tugaljive filozofije suštine fotografisanja sa primesom kiselog grožđa, uz pomalo potpuno neopravdanih prozivki na ličnom nivou. Što bi uopšte kačio fotografije OVDE neko ko je svetska faca sa milionima pregleda svojih galerija i većim brojem otvorenih izložbi? Bio nekad forum za respekt, sad se pomalo diskutuje o stvarima jer nema drugde gde - nažalost.

Ne mogu da razumem što u svakoj božjoj temi o novom i boljem - gle čuda, novo je tehnološki unapređeno, kreće žalopoj u smeru kako dobrom fotografu nije potrebna aktuelna oprema, može da slika i starim. Naravno da može, sto put je već rečeno da ko ume, umeće i sa idiotom od 5$.

Inžinjeri sa fotografima izmišljaju prava nova čuda poslednjih godina, pomeraju granice, olakšavaju kreativnim i kvalitetnim autorima da budu još kreativniji i još kvalitetniji. Stvar je objektivno bolja, unapređena, konačno stavlja tačku na prevaziđen koncept star decenijama. Idemo napred, tako i treba da bude.

Ne bi li i ovo par ljudi ostalo na ovom mestu, ajmo u temi o fotoaparatu, da pričamo o fotoaparatu, koliko god to bilo pixelpeeping, jer je to pravo mesto za to. Ako korisnici sami ne mogu u ovoj anarhiji da moderišu sadržaj, moderatori bi trebali da porade na tome. Nije vam posao samo da branite forum od lošeg kućnog vaspitanja i spama, nego da usmeravate sadržaj diskusija ka kvalitetu - pogotovo tehničkih i fotografskih tema.

Kao neko ko uziva vec godinama u mucenju prilikom fotkanja nocnog neba, evo odma da ti kazem da ovaj momak nema trika da je ono dobio sa svojim nikonom D3xxx i tim kit objektivom, niti sa tih 35mm f1.8. To sto je on dobio i ovo sto mi gledamo nema nikakve veze sa vezom. To mogu da potpisem i stanem iza svoje tvrdnje kad god zelis. Kasnije, u toplini doma svoga, taj momak ore ko Rakovicom po tim fotkama ne bi li to licilo na ono sto ljudi dobijaju sa skupljom opremom (color brush je majka, rekose...).

Mogao je pejzaž sa 18-105 i dugom ekspozicijom, a onda nebo da spaja sa 35 1.8... Nisam znao da mu treba mjesec dana da to sredi, i da se time bavi, onda povlačim pola komentara na tu temu : )

Inače, za noćne pejzaže uvijek biram DSLR, za fokusiranje mogu da koristim LV i zum uživo da vidim jesu li zvijezde oštre, i fokus više ne diram, sva podešavanja koja mi trebaju su na statusnom ekranu i tako aparat može danima da radi : )

Evo nešto o zvijezdama i sony-ju:

https://fstoppers.com/gear/star-eater-saga-...kes-back-204869

* ovim postom ne napadam milc, ni dslr, ni nikoga ko se ne slaže sa mnom, samo iznosim svoje misli

** ako neko krene da se svađa sa mnom povući ću veze u političkom vrhu da se forum skroz ugasi na godinu dana

A jel možemo mi ipak da se vratimo na fabulu radnje... U naslovu piše Canon FF milc pa daj da diskutujemo o tome a za slanje fotki postoje podforumi pa ko voli da kači uvek je tamo dobrodošao. Meni stvarno nije jasno zašto ne možemo toga da se držimo. Prosto je.

Elem, mene ovaj aparat aparat / sistem vrlo zanima jer mislim da je to ono što meni treba UZ malu ogradu da nemam poverenja u kvalitet evf-a dok ga ne vidim "iz ruke". Storme nebilo ti zapoveđeno, kada ga dobiješ na test mogao si javnuti da doletim malo do tebe i popijemo neku kaficu ;)

ja koristim dvije godine evf, sada na panasonicu g-9 koji ima rezoluciju kao i eos r.

reci cu ti samo da su benefiti daleko veci od mana na dobrom evf-u, i kad se malo naviknes teeesko i nikako ti se vratiti na optiku...

neko se lakse navikne, neko teze, kao i u svemu..., ali niko ne moze poreci da je na optici feedback=0, dok je na evf-u sve "live".

^Pa... nisam baš potpuno saglasan. Dok god u dnu/sa strane postoji skala svetlomera, uvek više verujem njoj, nego prikazu. Najzad, zašto to postoji u svakom EVF-u? Po mom iskustvu, zato što isti laže kao pas. U mojim prvim danima sa MILC-evima, bespogovorno sam im verovao i jako često imao pregorele/zapužene fotke. Sa oslanjanjem na skalu svetlomera, koja komunicira sa senzorom, umesto sa drljavim ekranom slabe dinamike, razlika je jasna.

Lične preferencije s tim nemaju veze. Isprobao sam sve klase MILC-eva... od najskupljih do najjeftinijih. Naravno da skuplji imaju bolji EVF, ali su im u globalu iste mane, samo manje izražene kod ovih prvih.

Opet, kad se sve to uporedi sa entry-level OVF-om, teško da se optika može činiti boljom, bez obzira na nostalgiju. Kod top modela u DSLR klasi je priča drugačija, ali po meni ipak izjednačena u komparaciji OVF<>EVF. Ranije je većina toga bila upadljivo bolja kod OVF. Sada je drugačije, ali na žalost, bez naznaka da će gorući problemi EVF-a biti uskoro rešeni. Deluje kao da neće nikad.

Pozdrav

Nije problem EVF-a samo ekran i rezolucija. Ima tu i drugih stvari kao recimo shutter blackout. E tu bi trebalo da je ovaj R učinio korak napred jer kažu da je canonski mehanički shutter praktično lagfree. Ali opet... dok se ne proba može se samo pretpostavljati.

^Pa... nisam baš potpuno saglasan. Dok god u dnu/sa strane postoji skala svetlomera, uvek više verujem njoj, nego prikazu. Najzad, zašto to postoji u svakom EVF-u? Po mom iskustvu, zato što isti laže kao pas. U mojim prvim danima sa MILC-evima, bespogovorno sam im verovao i jako često imao pregorele/zapužene fotke. Sa oslanjanjem na skalu svetlomera, koja komunicira sa senzorom, umesto sa drljavim ekranom slabe dinamike, razlika je jasna.

Lične preferencije s tim nemaju veze. Isprobao sam sve klase MILC-eva... od najskupljih do najjeftinijih. Naravno da skuplji imaju bolji EVF, ali su im u globalu iste mane, samo manje izražene kod ovih prvih.

Opet, kad se sve to uporedi sa entry-level OVF-om, teško da se optika može činiti boljom, bez obzira na nostalgiju. Kod top modela u DSLR klasi je priča drugačija, ali po meni ipak izjednačena u komparaciji OVF<>EVF. Ranije je većina toga bila upadljivo bolja kod OVF. Sada je drugačije, ali na žalost, bez naznaka da će gorući problemi EVF-a biti uskoro rešeni. Deluje kao da neće nikad.

Pozdrav

da svjetlomjer je zakon, ali mene prilicno zivcira u evf-u... :(

nakon ispucanih cca 500 fotki u raznim uvjetima dan/sumrak/noc, osjetim kod fotica gdje mu "nosi" evf, a tu je i fotka odmah nakon okidanja...

kao pomoc dobro dodje i zebra koju mozes namjestiti po zelji...

oly em1 je bio uvjerljiviji od G9, mada je G9 svjetlosnu godinu bolji u prikazu..

G9 jednostavno prikazuje cca pola blende svjetlije u evf-u, ali sad to znam pa mi nije neki problem.

plus,

sto neki ljudi zaborave ukljuciti opciju (ja prvi he heee heee...) constant preview i onda evf buca...

@Duxx

rijesili su i slabiji od canon-a shutter blackout, pa mislim da ce i canon sa eos r-om biti uspjesan. :)

mene bi vise kod ovoga aparata, kao potencijalnog kupca, zabrinjavlo nepostojanje IBIS. i ev. video crop kod 4K.

ne kuzim...? :blink:

Drugari, tema je ociscena od 41 (od 260. To mu dodje skoro pa 20% skarta) poruke sa pregrst kvalitetnog sadrzaja...

Zamolicu vas da se ne ponasate kao deca i podsetiti da stvarno nema potrebe da urednici vode temu koja bi trebalo da je jako jednostavna i zanimljiva. Pokusajte da svoje frustracije izbacite negde drugde a ovde ucestvujete u konstruktivnoj raspravi.

Hvala.

Ajde da se koncentrišemo na pozitivne stvari. Kenj kaže da R sa Sigmom 60-600 i 1.4 i 2.0 konverterom bez problema fokusira na f18.5. Evo fotke. Što se mene tiče, ovo je za Recycle Been (čuj, 1/30, turbulencija onemogućava sve ispod 1/400); nije da bi mi to bilo potrebno ali lepo je videti da nešto tako uopšte funkcioniše.

BtW, bokeh na teleskopu od 750mm pritvorenom na f18.75.