Jump to content
AlexLex

Canon FF milc

Recommended Posts

Ja paralelno koristim i jedno i drugo, ali jednostavno EVF mi ne odgovara, kada koristim bezogledalac uglavnom je to preko monitora.

Svako ima pravo da bira sta mu odgovara.

Možemo mi ovde oko EVF do sutra ali činjenica je da ogromnom broju fotografa to još uvek smeta tj nije na nivou OVF. Dobar pokazatelj je i glasanje koje je skoro bilo pušteno na DPReview kada je izašao ovaj Canon i gle... na pitanje - koji su po vama najveći nedostaci MILC sistema na drugom mestu je bio EVF. Dakle, po mom mišljenju, ne treba to svoditi na nivo "stvar ukusa" ili "nije podešeno" već ima tu štošta da se uradi da prikaz bude veran onom prirodnom na koji je ljudsko oko naviklo. Napredak postoji, to je nesumnjivo ali nije ovo dovoljno za neki duži rad što se mene tiče. Dok to ne reše ako treba ostajem na DSLR sistemu narednih 10 godina, meni se ne žuri ;)

Nekada davno sam imao Canon VHS-c kameru . Imala je elektronsko tražilo. Pre, pa recimo 15 godina, neki Fuji pro zoomer, isto sa elektronskim tražilom. Posle desetak godina ljudi ga malo više usavršili (elektronsko tražilo), u kompakt ubacili veći senzor, skinuli fiksni objektiv, postavili bajonet i napravili veliku reklamnu kampanju... Rodio se bezogledalac. Bio je bitno sitan, imao je izmenljivu optiku, naravno elektronsko taržilo i široku publiku nadahnutu principipom: kud svi, tud i mali Mujo. I tako se MILC razvijao, više i nije bilo bitno da bude mali, čak šta više, poželjno je da je veći. Normalno ergonomije radi :) Objektivi su zbog zakona fizike ostali identični, po gabaritima i težini, onima iz DSLR branše... Nikada se niko nije zapitao da li taj ekrančić, zajedno sa softverskom i hardverskom podrškom u telu aparata, nešto košta. Da li je ta činjenica bila bitna u CANONovom taboru, pa nisu baš nešto brzali sa ulaskom u MILC vode. Ipak na kraju, zbog kupaca radi, morali su da njma zaplove. Nama je na kraju, od svih prednosti i mana u temi naslovljenog bezogledalca, ostalo da diskutujemo o elektronskom tražilu :)

O tome i pišem da - NIJE.

Ekran ili mutna prizma, fizički za tvoje oko apsolutno nema razlike. Ne gledaš livadu, gledaš njenu projekciju na mutnu prizmu.

Ne samo to, nego ih prikazuje u kudikamo većoj "dijagonali" i rezoluciji. Toliko je veliko da se ne može sagledati cela bez šetanja okom po fotografiji.

odgovorilo ti je mnogo kolega, da se ne ponavljam....

Možemo mi ovde oko EVF do sutra ali činjenica je da ogromnom broju fotografa to još uvek smeta tj nije na nivou OVF. Dobar pokazatelj je i glasanje koje je skoro bilo pušteno na DPReview kada je izašao ovaj Canon i gle... na pitanje - koji su po vama najveći nedostaci MILC sistema na drugom mestu je bio EVF. Dakle, po mom mišljenju, ne treba to svoditi na nivo "stvar ukusa" ili "nije podešeno" već ima tu štošta da se uradi da prikaz bude veran onom prirodnom na koji je ljudsko oko naviklo...

EVF ne smeta ogromnom broju fotografa, te ankete sa DPR su, danas nazalost smejurija. Do pre mesec dana, kompletna Canon i Nikon ekipa sa DPR je jezivo hejtovala sve sto je Sony i EVF, glasali su ljudi koji niti imaju malo ili nimalo iskustva sa EVF-om. U najvecem broju fanboyevi, techmeasurbatori i placeni botovi. DPR u 2018 nije ni bleda senka DPR pre 10 godina i vise, nazalost.

Zasto to tvrdim!? Znam jedno 10ak hard core profesionalaca, ljudi koji svoj lebac na astalu obezbedjuju fotografijom, vecina sa sa po 20-40 god iskustva. Uglavnom sada Sony i poneko Fuji. Period privikavanja par meseci. Sada apsolutno nikome ne smeta EVF, uglavnom su komentari, posto se secaju mog ubedjivanja pre nekoliko godina, e da smo ovo ranije imali!

Ne poznajem nikoga kome EVF sa 3.7 mpix @120hz osvezavanjem smeta i na duzi rok. Sledeca generacija, ocekuje se sledece godine imace preko 5mpix, za par godina verovatno i 10mpix sa jos boljim dr-om. Izgleda da ste zaboravili kroz kakve tunele smo gledali na dslr-ovima pre mnogo godina i niko nije pravio ozbiljan problem... ;)

Eto necu vise, samo hocu da kazem, da je to u najvecem broju slucajeva samo cisto prilagodjavanje, ali naravno da razumem i drugacija iskustva i utiske. Sa svakom novom tehnologijom u proslosti, koja u ozbiljnoj meri menja nase fotografsko iskustvo, uvek je bilo slicno...

Gledam recenzije ovih dana. Generalno ovo bi mogla biti jako dobra spravica za upgrade sa 6D samo pod uslovom da je EVF na nivou na kom Canon tvrdi da jeste, a kažu da je po kvalitetu skoro pa ravan OVF-u. Ako je tako može biti moja sledeća kupovina umesto mkIV. Ovi RF objektivi mi se baš dopadaju, posebno 50ica i 28-70 koji je za stock dušu dao.

Elem, ako negde u BG ili NS bude prezentacija ili nekome padne šaka junačkih neka javlja pa da pijemo neku kaficu i vidimo kako sve to funkcioniše. :)

Jes' bolje, ali on gleda u budućnos'...

Ja sad da pravim sistem iznova i da biram između 5D4 i R bila bi to baš mrtva trka, i to ne zato što sam konzervativan. Zašto, zato što će klasični L-ovi (EF) nadalje da budu sve jeftiniji, u jednom momentu će ih se svi oslobađati i to je prilika za pravljenje sistema za male pare za nas amatere. Neće baš biti kao situacija sa M42 staklima pre jednu deceniju, ali nešto na pola puta do toga možda. Kontam da taj faktor ako živiš od fotkanja nije toliko bitan, svejedno ti je da li ćeš da daš 1.5 ili 1.0kE za 50 1.2 kad mesečno zaradiš minimum dvaput po toliko. A taj 50 1.2 će pasti na 400-500e kad svi za 5-10g nagrnu i ostave DSLR.

Bitnije je da imaš sistem koji nije zastareo u očima mušterija... Svi sad voze taksi sa meganima (jbt, jeres pre 20g) iako je 124-ka realno po svemu bolji auto, ali eto, neće mušterija u mečku nacionalnih manjina pa to ti je.

@yagodinac - pa ako bas hoce Canon, neka saceka godinu dve, da malo dovedu sve one probleme u red, da malo sistem sazri. Prva verzija bilo cega je stvarno ono za sisanje...

gledam malo jpeg iz canon eos R na dpreview, jpeg-zi redom izmedju 6 i 8 Mb!?

nije li to malo prekomprimirano?

raw-ovi cca 30 Mb...

R se definitivno se nije proslavio...

Znaš šta je tu problem? Problem je što je posao rivjuvera da ukaže na prednosti i nedostatke, a ljudi pobrkaju lončiće izhmeđu onoga šta njima treba i onoga što im je mnogo više od onoga što će im trebati. Rivjuver kaže jbg ljudi ima samo jedan card slot, a onda publika krene da se busa u grudi... avaj, ne mogu ljudi da fotkaju bez dva slota ;) Rivjuver kaže... okay može da snima 4K samo u cropu, a publika čupa kosu jer sad više ne mogu da snimaju kandidate za zlatni globus. Naravno pre toga su ljudi sa GH5 koji je ćereslo u poređenju sa ovim R pravili remek dela koja oni što se busaju u grudi ne znaju da sašiju ni u Premieru, a kamo li da snime ;) i tako...

Iz Canona kažu... ovo NIJE upgrade za korisnike 5DmkIV. Ovo je upgrade za korisnike 6D klase da po ceni 6DmkII dobiju 5DmkIV bez ogledala sa novom tehnologijom i novom linijom optički boljih stakala koja tek dolazi. SUPER! A ljudi i dalje očekuju telo u svemu bolje od svega što je trenutno u opticaju po bilo kojoj ceni :)

Ponekad se pitam kako uopšte mogu da fotkam ovim svojim aparatom (5DII), kad znam da ne valja ...

Pre nego što sam ga pazario, dugo sam vagao između njega i 6D-a, i načitao se o tome kako mu ne valja af, merenje, wb, itd, itd. I sad ne znam gde je problem, kako sve to funkcioniše, a ne bi trebalo ? Da l' je ovaj moj primerak pokvaren, šta li ? Možda je i do mene ? :D

On topic. Skoro je krenula treća decenija kako slušam klepetanje ogledalaca u SLR-ovima, pa ne znam da l' ću umeti da fotkam sa tim milcevima ? Je l' imaju oni neku opciju shutter sound on/off, shutter volume, il' tako nešto ? :rolleyes:

Pa naravno da tvoj model aparata izuzetno los, nema ni pola vrlo potrebnih(modernih) funkcija.

Moze se desiti, posto si kupio polovan aparat, da je prethodni vlasnik ubacio Sony masinu u tvoje kuciste, a nije ti prijavio.

Tako ti pravis dobre slike, a uopste ti nije jasno kako, jer po svim internet testovima, imas skoro najgori aparat.

Jer uopste nebi bilo logike da i jedna tvoja slika lici na nesto kada nemas najmoderniju 'opremu'..

To ce ti se desiti i sledeci put, kada budes kupovao aparat, ako ne iscitas dovoljno eminentnih 'rivjuera'.. :P

Ako ti je za utehu, i ja i jos par poznanika koristimo vrlo lose aparate, bez gomile potrebnih funkcija.

Konačno tri relevantna komentara... Ohrabrujuće je da još ima ljudi koji se nisu upecali...

Nekada davno, pre 35 godina otprilike, krenuo sam da pratim svu auto štampu sa prostora bivše nam države. Držalo me to podosta vremena... Šta je razlog zašto ovo spominjem? Svaka nova generacija motora je bila predstavljana kao znatno naprednija od predhodne... Svi motori su trošili bar po 0,5 litara goriva manje... Sada prostom logikom zaključujem: Najnoviji automobili sa najnovijim motorima treba da, kada se ode na pumpu i u prazan rezervoar sipa 20 litara goriva, posle pređenih 100km imaju u njemu u najmanju ruku 20- 25l. :D

Pa se pitam rastamon-e koliko je tvoj 5D mkll inferioran... Toliko nazadan da ga, po kvalitetu fotografije, tuku i svi modeli sa APSC senzorima novije generacije, pardon samo neki, čekaj još nema takvih, nema veze :D

DuxX-e, sjajan komentar ni ja ga ne bi bolje srocio. Ima samo jedna stvar malo neprecizna, R nije "zamena" (pandan bez ogledala) za mk4 nego za 6D II. Sto se tice dva slota za karticu, da to je nesto sto meni ne treba, ali ima ljudi kojima i te kako treba. Posebno stoga sto to nije sajens fiksn tehnologija nego najobicnije sakacenje s predumisljajem.

Konačno tri relevantna komentara... Ohrabrujuće je da još ima ljudi koji se nisu upecali...

Pa se pitam rastamon-e koliko je tvoj 5D mkll inferioran... Toliko nazadan da ga, po kvalitetu fotografije, tuku i svi modeli sa APSC senzorima novije generacije, pardon samo neki, čekaj još nema takvih, nema veze :D

Upecali na sta!? Imao sam prilike da fotkam uporedno sa 5d2 i A7R3, iste stvari. Otvorim fajlove kući i imam šta da vidim, Sony fajl, iako duplo veće rezolucije je tri svetlosne godine ispred 5d2, fenomenalna dinamika vidljiva golim okom. To se zove progres druže. Sličnu stvar ćeš da doživiš kad pređeš sa 6/8 bitnog monitora na 10 bitni. Golim okom vidiš razliku i vilica pada dole.

Imam 5d2 i a6000, aps-c senzor ima bolju dinamiku, opusteno pucam do iso 6400, da ti kažem nešto, bolji sennzor. Očigledno nisi imao prilike da probaš nešto kao što je A6500/6300 koji su još bolji, ili recimo fuji xt2. Tvojom logikom najbolje je bilo da se zaglavimo u prošlosti i da napušavamo sve novo jer eto i staro je dobro. Staro jeste dobro, staro je odlično, ali ljudi ima i bolje. Da se razumemo najveći sam protivnik konzumerističke paralogike i premise "novo je bolje", ali kada nešto jeste bolje onda to treba priznati.

@AlexLex

Razvijam RAW fajlove, čim se pojave na photographyblog-u... Upoređujem studio scene na dpreview-u... Tako da sam prilično dobro informisan.

Bolja dinamika da, na niskim ISO vrednostima... Na 5d mkii najviše smeta "kantovanje" pri izvlačenju iz senke.

I ja sam pobornik napretka, ali ne volim prenaduvavanje ;)

Pa kad si tako dobro upućen (iz druge/treće ruke), kako onda takve stvari da napišeš!? Kako misliš upecali smo se, nismo pametni, naivni smo, nemamo pojma, pali smo na hype, ne razumem!? Verujem samo svojim očima, ničijim fajlovima na netu. Kad budeš radio uživo neke stvari, sa aparatima o kojima pričaš, onda ćeš da vidis da je stvarni život nesto sasvim drugo.

Naigrao sam se sa foto opremom i krenuo da je rasprodajem. Trenutno imam 450D, 550D, 50D, 5D, 5Dmkll, 6D od Canona... Od Nikona D5100, D90, D7000, D700... Ako ovo nije dovoljno da se uživo proba onda stvarno ne znam šta bi...

RAW je RAW i ne stoji ti konstatacija da im se ne može verovati, bez obzira sa kog sajta se skidali.

PS

"Kad budeš radio uživo neke stvari, sa aparatima o kojima pričaš"

Ja radim sa opremom koju sam gore nabrajao a ti ?