Jump to content
AlexLex

Canon FF milc

Recommended Posts

^Bolje komentarisi ovo (jes daleko od canona, al ovo sto je yagodinac nasao je izgleda fotokopija postanske marke na fotokopirki iz sedamdesetih).

I dalje mislim da je ovde rad u mračnoj komori na aparatu za povećanje, učinio za fotku više nego objektiv.

E sada, fotka je 99% rađena na velikoformatnoj kameri, ono sve sa ćebencetom što je fotograf stavljao preko sebe dok izoštrava na mat staklu, a velikoformatna kamera da naravno, ima veoma plitak DOF sa iole normalnim objektivom...

Tako da ima i jednog i drugog.

Najverovatnije je tako snimljeno, blenda je poprilicno otvorena zato sto su koristili prirodno svetlo sa severne strane kog i nema suvise, a bilo je i tada igranja sa DOF-om.

E sada, fotka je 99% rađena na velikoformatnoj kameri, ono sve sa ćebencetom što je fotograf stavljao preko sebe dok izoštrava na mat staklu, a velikoformatna kamera da naravno, ima veoma plitak DOF sa iole normalnim objektivom...

Evo fotka na f5.6, ko kaze da treba f1.2, jedva zenica stala u fokus :D Inace ja "skljocnuo" na Sinaru 8x10, sa sve izotravanjem na mat staklu sa cebetom preko glave :ph34r:

25015674575_6faf3dbfc9_b.jpg

a covjek je pito sto mislimo o staklu 14-21 mm f 1,4. :)

nisam citao sve odgovore, pa ne zamjerite ako je vec neko odgovorio.

mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece.

mojih 5 centi na temu "canon ff milc..." :rolleyes: :P

sve je ostro, cak i mostic iznad lijevog ramena. niko se jos nije bunio na veliku dubinsku ostrinu slike, mozda zato sto nije fotka...he he heee...

sala naravno.

i blenda f 0,1 je ok, samo treba znati kada/gdje! ;)

mona-lisa.jpg

...mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece.

Pozdravio te Summilux 50 1.4 :D

Doduše da se ogradim: ovde se tvrdi da je to fotkano na f1.4 a meni exif kaže da je devedesetica u pitanju, i to na ko zna kojoj blendi. Meni deluje bolesno oštro i kontrastno.

a covjek je pito sto mislimo o staklu 14-21 mm f 1,4. :)

nisam citao sve odgovore, pa ne zamjerite ako je vec neko odgovorio.

mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece

Ajde ako ćemo o tom nepostojećem staklu... Nisam čitao detaljno patent (ko jeste neka me ispravi), ali da malo pametujem.

Canon je nešto patentirao. Jel? Ali, objektiv određenog raspona i određene svetlosne moći ne možeš patentirati (to k'o kada bi patentirao automobil od 1000kg i 200KS (razumete šta hoću da kažem, nemojmo dalje o automobilima, please)). Možeš patentirati npr. određenu optičku konstrukciju, ili neku vrstu stakla, ili krivulju površine stakla, ili neku drugu kerefeku koja omogućava da se ovakav objektiv napravi, a koju do sada niko nije koristio. (Zato vrlo čudno zvuči da su patentirali određeni raspon i blendu <_< , ko bi dalje da filozofira, trebalo bi da pročita ceo patent dokument)

Da li ga je moguće napraviti?

Od pre 10-20 god (ne znam tačno kada), sa pojavom asimetričnih i asferičnih sočiva, pojavom novih smeša stakala, usavršavanjem izlivanja i obrade plastičnih sočiva, određenim nehomogenim plastičnim optičkim materijalima, kao i matematičkim modeliranjem (na računarima) optičkih konstrukcija, postalo je moguće praviti objektive za koje bi vam svaki profesor optike pre 30-ak god rekao da su nemoguće. But eto, tehnologija se razvija.

I još jedan detalj u korist Canona, Canon RF mount ima sada mnogo veći throat diameter (slobodni prečnik mounta) nego dosadašnji mount-ovi, koji opet olakšava izradu svetlih objektiva (Sigma je kukala da je throat diameter kod Sony-ja suviše mali za izradu najboljih mogućih objektiva).

Uzevši u obzir ovo gore nevedeno, mož' bit' da će Canon i napraviti ovakve objektive...

...samo da se ne desi da patent ostane samo patent sledećih mnogo decenija, što se i događa u sadašnjim patent trol ratovima, vrlo aktuelnim u savremenoj tehnologiji.

Nikon’s Z-Mount Can Accept f/0.65 Lenses

Sony: We Could Make f/1.0 Lenses, But Photographers Don’t Want That

A što se tiče "kreativnosti", ona je potrebna za male blende, f 5.6 - f 11 traže stvarno kreativnost u svim elementima fotografije.

Velika blenda je sama po sebi vizuelno posebna i raskošna, sa plitkim DoFom i kremastim bokehom, da ne traži toliko kreativnosti koliko mjere da neprešećeriš dobru kafu.

Pozdravio te Summilux 50 1.4 :D

Doduše da se ogradim: ovde se tvrdi da je to fotkano na f1.4 a meni exif kaže da je devedesetica u pitanju, i to na ko zna kojoj blendi. Meni deluje bolesno oštro i kontrastno.

mislio sam na 14-21 mm f 1.4. na najsiri dio i full otvorenu blendu.

@NShappy

lijepo je citati tvoje postove, hvala!

A što se tiče "kreativnosti", ona je potrebna za male blende, f 5.6 - f 11 traže stvarno kreativnost u svim elementima fotografije.

Mislim da je ovo što si napisao najvećim delom uzrok popularnosti veoma svetlih objektiva. Neuporedivo je lakše napraviti "dobru" sliku sa velikim otvorom blende, koji prašta greške u kompziciji.

.

^

To je veoma pogresno misljenje... Veci otvor blende u dobrom kadru pomaze da se model dodatno izdvoji od negativnog prostora, u losem kadru nista ne pomaze da taj portret bude dobra fotografija u celini, ali bukvalno nista.

Blurovana pozadina, genralno negativni prostor blurovan velikim otvorom blende, moze da ublazi neki detalj, ali ono osnovno sto definise kompozciji kadra, oblike i dominantne linije, nema te blende koja moze da ih zbluruje toliko da nestanu, ili izgledaju bolje ako nisu u dobrom odnosu.

To sto se objektivi kao sto je 135 f2, 85 f1.2 i 35 f1.4 uglavnom koriste za portrete ne znaci da su samo tome nemenjeni... Veliki otvor blende kao i druge mogucnosti koje nam pruza oprema sluze da se na sto kreativniji, svsishodan nacin realizuje fotografija, bilo kakva fotografija, ne samo portretna.

U neka srećnija vremena ovog foruma, a na spomen nekog od pomenutih objektiva, neretko se moglo pročitati da je privrtanje istih skoro pa greh.

Sjajno staklo, verujem da ce i najavljeni 85 1.2 biti ostriji od Sigme, a sa prelepim bokehom. Sigme ART su preostra stakla, ali RF50 je jos ostriji. Jos da izbace 35 RF 1.4 ili ako je moguce .2, to bi bio savrsen sistem :D

A stara C50ica nije ni imala sanse u ovom poredjenju, taj objektiv je teski mekusac na 1.2.