Jump to content

Canon FF milc

AlexLex
 Share

Recommended Posts

^Bolje komentarisi ovo (jes daleko od canona, al ovo sto je yagodinac nasao je izgleda fotokopija postanske marke na fotokopirki iz sedamdesetih).

I dalje mislim da je ovde rad u mračnoj komori na aparatu za povećanje, učinio za fotku više nego objektiv.

E sada, fotka je 99% rađena na velikoformatnoj kameri, ono sve sa ćebencetom što je fotograf stavljao preko sebe dok izoštrava na mat staklu, a velikoformatna kamera da naravno, ima veoma plitak DOF sa iole normalnim objektivom...

Tako da ima i jednog i drugog.

E sada, fotka je 99% rađena na velikoformatnoj kameri, ono sve sa ćebencetom što je fotograf stavljao preko sebe dok izoštrava na mat staklu, a velikoformatna kamera da naravno, ima veoma plitak DOF sa iole normalnim objektivom...

Evo fotka na f5.6, ko kaze da treba f1.2, jedva zenica stala u fokus :D Inace ja "skljocnuo" na Sinaru 8x10, sa sve izotravanjem na mat staklu sa cebetom preko glave :ph34r:

25015674575_6faf3dbfc9_b.jpg

a covjek je pito sto mislimo o staklu 14-21 mm f 1,4. :)

nisam citao sve odgovore, pa ne zamjerite ako je vec neko odgovorio.

mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece.

mojih 5 centi na temu "canon ff milc..." :rolleyes: :P

sve je ostro, cak i mostic iznad lijevog ramena. niko se jos nije bunio na veliku dubinsku ostrinu slike, mozda zato sto nije fotka...he he heee...

sala naravno.

i blenda f 0,1 je ok, samo treba znati kada/gdje! ;)

mona-lisa.jpg

...mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece.

Pozdravio te Summilux 50 1.4 :D

Doduše da se ogradim: ovde se tvrdi da je to fotkano na f1.4 a meni exif kaže da je devedesetica u pitanju, i to na ko zna kojoj blendi. Meni deluje bolesno oštro i kontrastno.

a covjek je pito sto mislimo o staklu 14-21 mm f 1,4. :)

nisam citao sve odgovore, pa ne zamjerite ako je vec neko odgovorio.

mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece

Ajde ako ćemo o tom nepostojećem staklu... Nisam čitao detaljno patent (ko jeste neka me ispravi), ali da malo pametujem.

Canon je nešto patentirao. Jel? Ali, objektiv određenog raspona i određene svetlosne moći ne možeš patentirati (to k'o kada bi patentirao automobil od 1000kg i 200KS (razumete šta hoću da kažem, nemojmo dalje o automobilima, please)). Možeš patentirati npr. određenu optičku konstrukciju, ili neku vrstu stakla, ili krivulju površine stakla, ili neku drugu kerefeku koja omogućava da se ovakav objektiv napravi, a koju do sada niko nije koristio. (Zato vrlo čudno zvuči da su patentirali određeni raspon i blendu <_< , ko bi dalje da filozofira, trebalo bi da pročita ceo patent dokument)

Da li ga je moguće napraviti?

Od pre 10-20 god (ne znam tačno kada), sa pojavom asimetričnih i asferičnih sočiva, pojavom novih smeša stakala, usavršavanjem izlivanja i obrade plastičnih sočiva, određenim nehomogenim plastičnim optičkim materijalima, kao i matematičkim modeliranjem (na računarima) optičkih konstrukcija, postalo je moguće praviti objektive za koje bi vam svaki profesor optike pre 30-ak god rekao da su nemoguće. But eto, tehnologija se razvija.

I još jedan detalj u korist Canona, Canon RF mount ima sada mnogo veći throat diameter (slobodni prečnik mounta) nego dosadašnji mount-ovi, koji opet olakšava izradu svetlih objektiva (Sigma je kukala da je throat diameter kod Sony-ja suviše mali za izradu najboljih mogućih objektiva).

Uzevši u obzir ovo gore nevedeno, mož' bit' da će Canon i napraviti ovakve objektive...

...samo da se ne desi da patent ostane samo patent sledećih mnogo decenija, što se i događa u sadašnjim patent trol ratovima, vrlo aktuelnim u savremenoj tehnologiji.

Nikon’s Z-Mount Can Accept f/0.65 Lenses

Sony: We Could Make f/1.0 Lenses, But Photographers Don’t Want That

A što se tiče "kreativnosti", ona je potrebna za male blende, f 5.6 - f 11 traže stvarno kreativnost u svim elementima fotografije.

Velika blenda je sama po sebi vizuelno posebna i raskošna, sa plitkim DoFom i kremastim bokehom, da ne traži toliko kreativnosti koliko mjere da neprešećeriš dobru kafu.

Pozdravio te Summilux 50 1.4 :D

Doduše da se ogradim: ovde se tvrdi da je to fotkano na f1.4 a meni exif kaže da je devedesetica u pitanju, i to na ko zna kojoj blendi. Meni deluje bolesno oštro i kontrastno.

mislio sam na 14-21 mm f 1.4. na najsiri dio i full otvorenu blendu.

@NShappy

lijepo je citati tvoje postove, hvala!

A što se tiče "kreativnosti", ona je potrebna za male blende, f 5.6 - f 11 traže stvarno kreativnost u svim elementima fotografije.

Mislim da je ovo što si napisao najvećim delom uzrok popularnosti veoma svetlih objektiva. Neuporedivo je lakše napraviti "dobru" sliku sa velikim otvorom blende, koji prašta greške u kompziciji.

.

^

To je veoma pogresno misljenje... Veci otvor blende u dobrom kadru pomaze da se model dodatno izdvoji od negativnog prostora, u losem kadru nista ne pomaze da taj portret bude dobra fotografija u celini, ali bukvalno nista.

Blurovana pozadina, genralno negativni prostor blurovan velikim otvorom blende, moze da ublazi neki detalj, ali ono osnovno sto definise kompozciji kadra, oblike i dominantne linije, nema te blende koja moze da ih zbluruje toliko da nestanu, ili izgledaju bolje ako nisu u dobrom odnosu.

To sto se objektivi kao sto je 135 f2, 85 f1.2 i 35 f1.4 uglavnom koriste za portrete ne znaci da su samo tome nemenjeni... Veliki otvor blende kao i druge mogucnosti koje nam pruza oprema sluze da se na sto kreativniji, svsishodan nacin realizuje fotografija, bilo kakva fotografija, ne samo portretna.

• 2 months later...

Sjajno staklo, verujem da ce i najavljeni 85 1.2 biti ostriji od Sigme, a sa prelepim bokehom. Sigme ART su preostra stakla, ali RF50 je jos ostriji. Jos da izbace 35 RF 1.4 ili ako je moguce .2, to bi bio savrsen sistem :D

A stara C50ica nije ni imala sanse u ovom poredjenju, taj objektiv je teski mekusac na 1.2.

• 1 year later...

I tako posto od R5 nema nista do jeseni, MK4 ima novog vlasnika, a bebac nece da ceka 😛 posluzi ce i obican R koji je MK4 prepakovan u milc sa odlicnim EVF prikazom, toliko odlicnim da sam zaboravio da se radi o EVF 😛

Ono sto je mene prijatno iznenadilo to je ergonomija, kazem iznenadilo jer sam naiso na netu na pare komentra da nije na nivou kako to canon ume... Kamra je malo manji nego MK4, ali sve je bas tamo gde treba da bude + sitnim podesavanjima moze da se dovede do savrsene funkcionalnosti za fotkanje... Za video ne znam to me ne zanima... Citao sam malo kako se odovijala prica od prezentacije kamere do firmware-a 1.6 i sada je topic 🙂
EyeAF radi ono sto meni treba, od gomile okidanja sa 85 1.4 f1.4 sve do jedan pogodak, i to bas onako kako treba malo ostrina na trepavicama malo na oku.. Koriscenjem servo opcije uz kretanje modela, kamere oko modela, sve to radi jako lepo i gotovo podjednako uspesno kao kad je model statican ili se menje krece... Kada sve saberem i oduzmem meni je kod MK4 falilo samo to sto nema EyeAF, a to sam dobio ovom kupovinom.  AF inace radi fantasticno kao i sa MK4, mozda malo brze i preciznije a mozda se samo tripujem 😛
Bez obzira kupicu R5 al sad mi se nesto i ne zuri, jer jedna od dobrih pre svega korisnih funkcija koju ima R5, ibis, po ovome sto za sada moze da se cuje ne radi sa EF objektivima, a EF objektive necu menjati dok ne bude adekvatne zamene za sve ovo sto trenutno imam, jer ovo sto imam sem 135 f2 ne mogu ni da zamislim da moze da bude bolje, pa cak i ako moze nista mi ne znaci to bolje kad je ovo vec odlicno, samo 135 f2 nije na nivou 85 1.4 i 35 1.4 II.
Sve u svemu i ako mozda po necijem misljenju R ne nudi koliko moze, ili koliko bi trebalo... Kod Josipovica za 1640e 2god garanicje i EF adapterom, ovo je ne odlicna nego vrhunska FF milc kamera, mislim i dobra kupovina... Profi fotografu u zavisnosti od potreba sigurno nece zavrsavati sve sto treba na najbolji moguci nacin, za portrete, pejzaze, i ulicno fotkanje hoce sigurno, ali zato za foto amatere kapa prepuna 😛 Jos jednom da pomenem EVF ovo je nerelano koliko je dobro, a imao sam prilike da vidim neka sony resenja na skupim kamerama al ne mogu da se setim o kojim se bese modelima radi, znam samo da me je to sto sam video odbilo, a ovo odusevilo.

Svako ko se odluci da kupi ovu kameru bilo bi dobro da pogleda ovaj video u celini, dosta pomaze da se neke novine i neka nova resnje oblikuju prema potrebam na sto funkcionalniji nacin...

^

Ne znam za te primere, ne vidim zasto bi bas tako nesto uradili ako vec imaju Nikon objektive, nesto mi to nema logike ???

Ovde za sad sve radi odlicno sa EF objektivima, ne vezano za to kao sto sam napisao potrebno je fino podesiti po neku opciju u meniu za sto bolju funkcionalnost... Ono sto je vecini bitno kod svake kamere recimo AF, radi perfektno, brzo, precizno, sto je najvaznije u svim uslovima... Pomeranje AF tacke po ekranu moze da se izvede na vise nacina a najbolje je palcem preko ekrana dok se istovremno kadar odmerava kroz EVF, tu su napravili da moze da se definise koji ce deo ekrana da se koristi za potrebu pomeranja AF tacke sto je dosta dobro i pametno osmisljeno... EyeAF radi perfektno, moze da se bira koje oko da prati, po defaultu prati oko blize kameri i to radi nepogresivo, i ako je fokusiranje sa MK4 bilo sasvim dobro da ne kazem odlicno, ovo je jos za nijansu bolje.

Pisacu ovde ako naletim na nesto sto je bezveze i sto ne radi dobro ili na dovoljno upotrebljiv nacin, ali ovo sto sam trenutno istrazio sve radi savrseno... Nisam ga dovoljno koristio od juce 😛 ali mi se cini da ova baterija nije dovoljno dobra za ovu kameru, mislim odavno nije na nivou konkurencije, al ovde je izgleda totalno ugasila 😛 Da, onaj taster osetljiv na dodir koji je zamenio onaj mini dzojstik nikako da mu dodelim neku smislenu upotrebljivu funkciju, imam ideju za sta bi mogo da mi posluzi ali to nije u ponudi da moze da se odabere 😛

Pa kolika je ta autonomija? U principu ako ništa ne pomogne njegov originalni grip je sa 500$ pao na 250$, verovatno čajniz to prave za mnogo manje... Ali ne vidim da se uz grip dobija onaj čuveni uložak za baterije, pa da staviš enelup i zaboraviš kog meseca si zadnji put punio sve svoje baterije.

^
Nemam pojma al racunam posto mora da napaj prakticno 2 ekrena od kojih je i ovaj veci najcesce ukjucen jer uglavnom treba, ova inace kilava baterija moze da bude samo jos kilavija 😛 Ovo za grip ne dolazi u obzir pa valjda sam kupio sam FF milc da bi imao komapaktan sistem ahahahahahaha, kad se samo setim te price mala FF kamera i kompaktnost koja ne moze u 3 zovota da se izved sa FF senzorom zbog poglemih i poteskih objektiva, a tu se racunaju samo L, jer ako cu na kameru od 3500e da turim ova plastik fantstik resenje koji ce mi djavo takav sistem 😛 Da mi je samo da znam kome je u opsta palo na pamet da pomene FF kameru i kompaktnost samo zato sto vise nema ogledala pa ima cisto sa estetske strane prostora da telo bude nesto manje... Sreca pa su ovi biseri iz Canona na vreme shvatili da ne treba previse da smanjuju telo jer sve manje od R izgledalo bi kao los rukohvat za ova L stakala, cak je je R pomalen al moze da prodje  😛

• 2 weeks later...

Jedno pitanjce... Zasto je prikaz na ekranu isto tako i na EVF uvek prema najvecem otvoru blende ??? Mozda i nije ali nemam recimo 35 f4 kako bi video da li sam u pravu... Da li to moze nekim podesavanjem da se promeni da recimo prikaz bude u skladu sa recimo f8 ako odredim da da bude f8 ?

Pitao bi gugl al ne znam sta da kucam jos to treba da pitam ne englesko 😛

15 minutes ago, Foto turista said:

Jedno pitanjce... Zasto je prikaz na ekranu isto tako i na EVF uvek prema najvecem otvoru blende ??? Da li to moze nekim podesavanjem da se promeni da recimo prikaz bude u skladu sa recimo f8 ako odredim da da bude f8 ?   😛

To se zove DOF preview, kada objektiv zatvori blendu na zadatu vrednost.

U kadriranju merenju i fokusiranju, blenda je inače uvek skroz otvorena. Zatvara se samo u trenutku fotografisanja, ili kada pritisnemo taj DOF preview, da se blenda zatvori. Kod deselerova je obično negde uz bajonet. Ne znam kako je na Canon MILC-ovima (sad' kada malo razmislim, ne znam ni kako je na Sony-ju, koji imam, ali znam kako je na Canon AE1 iz 1980, 😛 ).