Jump to content
AlexLex

Nikon FF milc

Recommended Posts

Ako čovek upotrebi čistu logiku, shvatiće da se u EVF viri maksimalno po par sekundi u kontinuitetu. Maksimalno po par minuta kod hard core usera. A često se i bulji u glavni displej, a ne u EVF.

I kod običnog DSLR, posmatraš projekciju na mat staklu, a ne gledaš "kroz objektiv", )što se ponekad prezentuje kao predost DSLR).

Da, ali nije ovo vreme katodne cevi koja zrači kao RTG. Ovi novi ekrani, televizori, monitori, naprosto su 100 bolji u tom smislu. Za Canonov eye_fokus se npr znalo da je bio škodljiv (mislim da je bio na bazi UV ili IR skeniranja pokreta zenice), zato ga sad i nema u proizvodnji. Dalje, da škodi TFT u tražilu sasvim sigurno bi se neko našao da to ispita i verifikuje, budući da taj proces sa laboratorijskog i kliničkog aspekta nije ništa teško i kompleksno za sprovođenje. Evo ja se svečano obavezujem da ću, ako dobijem specijalizaciju iz oftaLmologije, da sprovedem takvo ispitivanje... Ali čekaj, pa ja nisam pogodan i neću da dobijem nijednu specijalizaciju...

:blink:

I tako je ostala ta dilema o škodljivosti ML za neke buduće generacije.

Pre ili kasnije, ozbiljno će se postaviti pitanje uticaja EVF na vid.

To nije istraženo pitanje, ali ako čovek upotrebi čistu logiku...

Tu će DSLR baš uvek biti u prednosti a jako je važno pitanje.

Već je pisano o tome i fundametalno je pogrešno, jer razlike po oko fizički skoro da i nema. U oba slučaja gledaš u komadić stakla na koje pada svetlost koja se razlikuje samo po svom izvoru, jednako udaljena od oka.

Možemo sad da razglabamo šta je bolje ili gore oko tog izvora svetla, ali evo ja mislim obrnuto, da je EVF pogodniji za oko - iz prostog razloga što je amplituda osvetljavanja veštački kontrolisana, dok kod DSLR nije, danju može previše svetla da gađa oko, a noću tražilo može biti pretamno i zamarati oko.

Daću ti prostu analogiju, da li ti je uz svetlost sveće lakše čitati tekst iz knjige ili sa ekrana računara? Jednako ih udalji od očiju, a sveću možeš po svojoj volji da raspoređuješ po prostoriji kako god želiš.

^ako se nesto bitno ne promeni kod DSLR-a na polju autofokusa, hoce ispariti, ne, naravno da nece preko noci, ali sve ide ka tome. Shvatiti ko kao evoluciju a ne revoluciju i sve je ok.

Ja sam na DSLR, ali MILC aparati toliko dobro i pouzdano rade da je posle njih DSLR nekako patnja. Cak i najvisa klasa tela ne nudi taj nivo pouzdanosti, iz prostog razloga sto je MILC jednostavniji mehanicki. Ravan senzora je istovremeno i ravan AF senzora i to mnogo znaci, dok je kod DSLR to sve mehanicki slozenije i podloznije razilazenjima koje uticu na krajnje rezultate, cesto vrlo primetno.

Meni trazila koja sam probao ne smetaju. Nisu mi wow, nije da bih u nekom trenutku pomislio wow ovo je kao da gledam kroz optiku, ali apsolutno mi nista ne smeta po pitanju zamaranja ociju.

Kao sto vec rekose iznad, kad gledas kroz OVF, ti i dalje gledas projekciju na mat staklu, tj oko i dalje fokusira tu u trazilu. Ono sto moze da smeta je sto se i pored dobrog refresh rate-a ipak primeti to osvezavanje, meni nije smetalo, ali mozda nekome smeta, ali eto, primetio sam i ja, i necu da se pravim da ne postoji.

Ako gledanje u to nije zdravo, ja ne znam kako ja uopste imam oci, s obzirom koliko sam proveo godina buljeci u monitor surfujuci po netu, sredjivajuci fotke ili cak igrajuci igrice. Vid mi je i dalje besprekoran.

Intenzitet svetla opada sa kvadratom odstojanja, stoga monitor nije isto kao i EVF. Doduše, ovo se najviše odnosi na tačkaste izvore svetla, za difuzne je proračun složeniji i razlika je manja, ali i dalje nije isto - monitor može da bude potpuno bezbedan sa neke distance od možda jednog metra. Za EVF sam 99% siguran da je potpuno bezbedan, da se vratimo na temu.

^dao sam samo primer, jer u monitor sam gledao toliko da za 5 zivota ne bih toliko dugo gledao u EVF, kapiras. Takodje, sedim sigurno na manje od 1m u proseku, osim ako gledam neki video pa se bas zavalim u stolici, a i monitor je veci pa verujem da intenzitet svetla se time kompenzuje.

No, nije to poenta price, poenta je bila vise da EVF koristis sporadicno, niko ne bleji u EVF satima u cugu, kapiram kad bi bas merio koliko dugo se gleda kroz to, da bi dobio neku cifru tipa dvocifren broj minuta za celodnevno fotografisanje. Izuzeci bi bili samo sportski/wildlife fotografi koji ipak funkcionisu po principu cekanja da se nesto desi. Za sve drugo to nije bas slucaj.

...Vid mi je i dalje besprekoran.

Necu da te plasim, ali u tvojim godinama je i normalno da ti vid bude besprekoran. Bio je i meni do pre 7-8 godina (u decembru cu napuniti 54). Danas ne vidim belu macku maltene ni sa djozlucima. Najgori atak na moje oci su u tim ranim i srednjim cetrdesetim bili CRT monitori i oni mali ekrani na prvim mobilnim telefonima.

Ne plasis me nista, ali zaista ne mislim da vid tek tako strada od toga, korelacija nije isto sto i kauzacija, i to sto je tebi stradao vid ne znaci da je to bio i uzrok. Svojevremeno sam trazio informacije o tome i nigde nisam uspeo da nadjem neki konkretan dokaz da monitori uticu dugorocno na vid. Ono sto mogu da izazovu je "Computer vision syndrome" sto je tipican zamor ociju koji se svodi na to da oci ne suze dovoljno pa mogu da peku i slicno. Ono sto doduse jeste tacno je da u 40-im godinama elasticnost ocnih misica pocinje da opada, sto rezultuje tim sto si opisao u svom slucaju.

Strada i ljudima koji ne gledaju u monitor uopste (mojim roditeljima npr, mama je zadnji put za posao koristila racunar 90ih, cale nikad). Jednostavno, starenje se ne moze izbeci, a oci, tkivo kao i svako drugo, degradira.

Biologija je tu neumoljiva a spoljni faktori mogu samo da doprinesu. Eto npr. mnogi mladi ljudi, moji drugari, mladji i od mene, imaju losiji vid od mojih roditelja, koji su vise nego duplo stariji od njih. Jednostavno se nekom tako zalomi. Bilo kako bilo, ja ne zivim u zabludi da ce me ovakav vid sluziti ceo zivot. "Normalno" u mojim godinama je relativna stvar, jer eto u mojim godinama mnogi imaju veoma los vid. Naravno, nije isto staracki los vid i ovaj mladalacki, ali poenta price je da su neki prosto predodredjeni da imaju problema s tim, a manje vise svima nam sleduje ovaj "staracki" deo, pre ili kasnije, gledali u monitor ili ne.

I na kraju krajeva, nije cilj bio da kazem "vidi kako ja mogu dugo da gledam u monitor", spominjanje monitora je bilo iskljucivo u vidu paralele sa EVF-om, u koji se prosto gleda daleko manje pri koriscenju.

Svi oftalmološki problemi se dele na probleme sa objektivom i probleme sa senzorom :)

Prvi se rešavaju operacijom, naočarima ili kontakt-sočivima i to je lakši deo priče. Teži deo su problemi sa senzorom, ja npr na jednom oku imam degeneraciju makule lutee i UV svetlost monitora to vremenom pogoršava. S druge strane ne verujem da je bilo ko dobio bilo kakvu refrakcionu anomaliju upotrebom monitora. To je kao kad bi neko rekao da mu škodi čitanje knjige (mada znam i takve ljude...).

...imam degeneraciju makule lutee i UV svetlost monitora to vremenom pogoršava...

Koliko UV svetlosti oslobađaju današnji monitori?

Koliko UV svetlosti oslobađaju današnji monitori?

Nisam lepo objasnio jer sam kucao u žurbi... Dok stari CRT monitori emituju i u UV opsegu, ovi novi (LED) emituju minimalno, praktično zanemarljivo. Mnogo je jača Sunčeva emisija, takoreći više su ugroženi poljoprivrednici nego mi koji blenemo u monitore. Međutim, za degeneraciju makule lutee je bitan i plavi deo spektra monitora i on takođe škodi, osim UV spektra. Dakle, za sve ljude koji nemaju problem sa vidom - LED je bezbedan. Za nas 0.5% sa navedenim stanjem - šta da kažem. Moj posao je praktično 95% vremena buljenja u monitor.

Z6 je previse blizu sto se cene tice...koliko vidim, jedina bolja stvar je dual slot za kartice, ostalo je sve malo losije u odnosu na z6.
Tako da mislim da ce cena ici brzo dole... 🙂
Svakako jos malo izlaze z6s i z7s, koji ce doneti dual slot za kartice i 4k 60fps, tako da ce mozda i z6 i z7 imati manje cene uskoro.
Nadam se da ce jos malo popraviti fokus na z6s i z7s...nije los, ali zaostaje za sony i canon aparatima...ako fokus bude slican kao prethodne verzije, a cena bude blizu R5 i R6, mislim da se nikako nece isplatit. 🙂

Pa ovo je MSRP, cena će verovatno biti ispod toga dosta. Verovatno će to brzo biti oko 1000-1100€.

Z6 na KP već imaš nov za <1400€.

Ima z6 nov za te pare, ali kod madjara, ali granice su zatvorene, tako da je cena nekih 1600-1700e sa adapterom, sto nece biti mnogo vise u odnosu na z5, tako da treba cene da mu idu dole... 🙂

Ima jedna stvar koja mi se sviđa kod mirrorless Canikona: gura se FF umesto kropa. Čak to ide dotle da se izbacuju smešna stakla za domaćice, kao što je ovaj novi plastični Z 24-50 f4-6.3. Jok, mogao je da bude 24-35mm... Ali pobeda je cena od 400$ za nešto što je ekvivalent 18-55 kod DSLR-a.

Pa koju prednost ima krop u odnosu na ff. Manji i laksi  objektivi i tela, dublji dof, jel ima jos neka prednost, ne mogu da se setim.  A da 5 blendi IBIS kod ML Olya i gusci pixeli za one ogranicene zizom objektiva. Ne znam jel ima neki ironicni smajli da ne bi bilo zabune.

Sve je to palo u vodu pojavom jeftinijih ff senzora i procesora koji imaju ogromnu propusnu moc. Pa ko je blesav da gura 4 linije tela i objektiva, 2 za krop dlsr i mirorles i 2 za ff dslr i mirorles.

A taj nikon objektiv ce deliti dzabe u kit varijanti, ko je lud moze i da iskesira $399.95, ali imajte u vidu da se prica da mtf grafici za taj objektiv izgledaju impresivno, a to je direktna posledica toga da je puno lakse napraviti dobar ekvivalentan objektiv za ff nego krop.

^svejedno, i jedni i drugi guraju sve to za sada, tj po 2 linije za obe velicine senzora. 

I nesto kontam da se solidno to i prodaje. Crop milcevi od C i N su vrlo zgodne turisticke sprave. Ono sto je nekada bio prozumer, sada je MILC slicnih dimenzija sa nekim zumom nekog veceg raspona. Dimenzije mozda malo vece, ali mnogo bolji izlazni kvalitet.