Jump to content
AlexLex

Nikon FF milc

Recommended Posts

Trebace malo vremna da shvate kakva je to disbalans kada se na tako malo telo nasrafe ove tegle, iz ruke nekako moze da prodje, al me bas zanima kako ce to izgledati kada treba da se fotka sa stativa, izgubis 30min vremena dok podesis tu frankestajn kombinaciju stabilno na zeljeni kadar :P

Trebace malo vremna da shvate kakva je to disbalans kada se na tako malo telo nasrafe ove tegle, iz ruke nekako moze da prodje, al me bas zanima kako ce to izgledati kada treba da se fotka sa stativa, izgubis 30min vremena dok podesis tu frankestajn kombinaciju stabilno na zeljeni kadar :P

jep, tako se cini.. ;)

koji paradoks!

sada su FF bezogledalna tijela manja od m4/3 tijela (cijela panasonic g/gh serija)! :D , a objektivi su istovremeno narasli u odnosu na objektive FF dslr-ova!?

prvi se macici bacaju u vodu, pa ce vjerojatno biti isto i sa prvima FF bezogledalcima sony/canikon, jer ovolike mrcine sarafiti na sicusna tijela... :blink:

prvi se macici bacaju u vodu, pa ce vjerojatno biti isto i sa prvima FF bezogledalcima sony/canikon, jer ovolike mrcine sarafiti na sicusna tijela... :blink:

Nema tu macica odavno, Sony radi FF milc vec pet godina, treca generacija, znacajno promenjena u odnosu na prvu, a Canon i Nikon su svoja sokocala razvijali barem dve godine, sa manje i vise uspeha. Ako ti treba "veca mrcina" nabacis grip i to je to., obrnuto nece da ide. Navikavajte se...

Nema tu macica odavno, Sony radi FF milc vec pet godina, treca generacija, znacajno promenjena u odnosu na prvu, a Canon i Nikon su svoja sokocala razvijali barem dve godine, sa manje i vise uspeha. Ako ti treba "veca mrcina" nabacis grip i to je to., obrnuto nece da ide. Navikavajte se...

ja sam na drugom sistemu, pa necu, jer ne moram... :rolleyes:

da pokusam jos jednu "mudru";

svaka roba ima svog kupca... :P

Fototurista,

I na to su mislili, kupis stativ od 500e i glavu od 300 i boli te uvo :D

Sto kad menjas ssitem ne promenis i stativ, boli te uvo :D

Ako ti treba "veca mrcina" nabacis grip i to je to., obrnuto nece da ide. Navikavajte se...

Pa ovaj R je tek neznatno manji od 5D III, barem po mojim standardima. A malo je onih koji se zale da im je 5D premali. Objektivi (neki) su veliki, ali veliki su i zato jer im se tako moze, mislim proizvodjacima. 50/1.2 i 28-70/2 su reklamni eksponati, gledajte sta mozemo (mi canon). Koliko nas ce kupiti ili makar dodirnut te objektive, a tek koliko ce ih koristiti na stativu?

Edit tek sad vidim da sam na nikon ml temi, al sve jedno isto vazi i za njihove "mrcine"

@cvele001

Vec ima nesto slicno, glava i stativ + DSLR sistem sa L objektivima, to su oni teski i navodno najbolji :P svakako u dobrom balansu sa MK4... Kada koristim stativ, a koristim ga zadnjih nesto vise od mesec dana bukvalno svaki dana u ono lepo vreme za fotkanje oko zalaska sunca, nema problema sa Canon EF 16-35mm f/2.8L III , Canon EF 35 f1.4L II, Canon EF 135mm f2L, ali zato vec sa Canon EF 85mm f/1.4L IS zavisno od ugla snimnja ume po malo da se pomeri nakon sto sve podesim i dobro utegnem... Mogu misliti samo sta ce da se desava sa ovim novim staklima koja su veca i teza i telima koja su manja i valjda laksa :P

Nabavio ja gitzo, karbon explorer pre petnaestak godina, bio skup ko otrov i ... pokvario se posle dva izlaska na teren, pukao neki liveni il kako je vec izveden metalni deo. Nisam se jedio nego bio na ivici nervnog sloma.

Svaka glava sa kuglom curi, svaka! Ako ne curi jos, procurece, cista empirija vec decenijama. Ako hocete da se nista ne pomera, a na nacoljate napreciznije sto je moguce, onda samo i iskljucivo gear head, tipa Manfroto 405 ili 410.

Sorry za off...

Sada ce ovde neko odmah da objasni da je ovaj novi(tri puta teži i ko zna koliko skuplji) daleko bolji.. :lol:

Pa uglavnom, to je tačan odgovor :) Višak ti je jedino prilog "daleko" u rečenici :lol:

Da bi se opeglale sve moguće aberacije potrebno je više elemenata a mnogi moraju da budu i većeg prečnika. Sve to iz jednog veoma prostog razloga: tendencija je već neko vreme da proizvođači žele da im objektivi crtaju besno na punom otvoru a to košta poprilično u (kilo)gramima stakla. Posebno tome doprinosi činjenica da sad svi imaju po 30-40mpx a dogodine će to biti po 50-60 i trka u naoružanju se nastavlja...

Tu moj nifty-fifty nema šta da traži. Na 2.8-4.0 on je tu_i_tamo prihvatljiv, na preko f4.0 nema nikakve razlike među pedeseticama, ali na f1.8 on je čist horor kad ga staviš na 5Ds i uporediš sa Sonijevom pedeseticom (nije ni ona briljantna, nego ajde kao primer). Da ne bi armija piksel_pipača imala o čemu da drobi na 200% proizvođači su skapirali da im se više isplati da prave bolje objektive što i nije tako nedostižno, imajući u vidu da je tolerancija za film bila u optičkom smislu dosta manja* nego za današnje senzore. Vreme besplatnog ručka je prošlo, dolazi vreme sve skupljih i boljih objektiva koji na punom otvoru crtaju k'o besni - barem prvih godinu dana od kupovine.

E sad, što to u praksi ne znači apsolutno ništa - nije ni bitno. Kome treba brutalno oštra pedesetica 1.4? Šta će da bude u fokusu na 1.4? Kapilarna mreža beonjače? Pejzaž sigurno neće biti opaljen na 1.4, a u portretu će nešto malo biti u fokusu a sve ostalo bokeh, dakle više se isplati raditi na bokehu nego na oštrini, po mom skromnom mišljenju. Ali ajde, nekim proizvođačima poprilično znači reklama tipa "najoštrija pedes'tica IKAD".

* fotograf će da napravi minimum nekoliko grešaka prilikom fotografisanja na film, telo će da fokusira uglavnom dobro a onda će i teta u radnji da pogreši par puta i niko na kraju neće reći "vidi, taj 35-70 ti je mek".

Svaka glava sa kuglom curi, svaka! Ako ne curi jos, procurece, cista empirija vec decenijama. Ako hocete da se nista ne pomera, a na nacoljate napreciznije sto je moguce, onda samo i iskljucivo gear head, tipa Manfroto 405 ili 410.

Sorry za off...

Izgleda da nisi probao Z1, ja je imam, ne curi a matora je.Doduse i cena je poprilicna, kao i nosivost.

Kao sto napisah, ako ne curi ne znaci da nece, pitanje je vremena kada ce se desiti, dovoljno je da se pomeri za delic milimetra pri druzoj ekspoziciji i dovidnjenja. Jos ako je pod neki jacim uglom i tezinom u kombinaciji sa jedinicom vremena, dovidjenja...

Radi se o tehnologiji ne o modelu ili brendu. Kugla ce da procuri pe ili kasnije. To sto Z1 nije procurela, ne znaci da nece. Jos nesto, deklarisane vrednosti tezine koja se podnosi je samo za vertikalni, 90 stepeni polozaj. U svim drugim slucajevima, to je bar duplo manje...

Nosi 59 kg.... koristim je na Gitzo Studex ili Reporter nogarima, druga glava mi je Manfrotto hidraulicna, koristim je za laksu opremu ili kada nisu duze ekspozicije sa tezom opremom u pitanju.

Jos nesto da dodam, slazem se da nose znatno manje od deklarisanog

Fototurista,

I na to su mislili, kupis stativ od 500e i glavu od 300 i boli te uvo :D

Sto kad menjas ssitem ne promenis i stativ, boli te uvo :D

da, i još ti uz sve to ponude šerpu gratis! :P

Vreme besplatnog ručka je prošlo, dolazi vreme sve skupljih i boljih objektiva koji na punom otvoru crtaju k'o besni - barem prvih godinu dana od kupovine.

odlican ti je cijeli komentar, a ovo boldano je bas tragikomicno! :lol: :rolleyes:

Nije baš neki precizan review, ali ako je sudeći po ovome FTZ adapter nije baš kao da se koriste native objektivi.

Samo neki rade lepo preko adaptera i to pri jakom svetlu, ostalima AF uspori i love, Sigme i pogotovu Tamroni loše rade (ili ne rade uopšte).

odlican ti je cijeli komentar, a ovo boldano je bas tragikomicno! :lol: :rolleyes:

wlan, ovo je surova istina. Da bi ova stakla radila kako treba, mehanicke tolerancije izmedju elemenata moraju da budu opako male. Sto znaci da svaki i najmanji udarac moze da blago decentrira neki od elemenata/grupa posto su jelte, neki od njih pokretni kako bi se ostvario zoom i/ili fokus. Sad.. zamisli objektiv koji je sklapan sa ispod jedne 1/100 u Class 1 cistoj sobi, da bi ga ti recimo akao po pecini, skijanju ili planinarenju?

Cuj godinu... ako prezivi nekoliko meseci sa istim kvalitetom fotografije :)

wlan, ovo je surova istina. Da bi ova stakla radila kako treba, mehanicke tolerancije izmedju elemenata moraju da budu opako male. Sto znaci da svaki i najmanji udarac moze da blago decentrira neki od elemenata/grupa posto su jelte, neki od njih pokretni kako bi se ostvario zoom i/ili fokus. Sad.. zamisli objektiv koji je sklapan sa ispod jedne 1/100 u Class 1 cistoj sobi, da bi ga ti recimo akao po pecini, skijanju ili planinarenju?

Cuj godinu... ako prezivi nekoliko meseci sa istim kvalitetom fotografije :)

daaa, hvala na pojasnjenju, na to nisam ni pomislio... :unsure:

mislio sam da ce nakon godinu dana proizvodjac izbaciti novo tijelo, sa bar 1/3 vise Mpix., i da ce u tom slucaju "staro" staklo slabo iscitavati najnoviju rezoluciju fotica...

ovo sta si napisao je bas horor!

Tolerancije kod slozenih optickih sklopova su ozbiljan problem, mnogi ne znaju da opticku industriju prati ozbiljna masinska industrija.

Nedavno me je prijatelj fotograf pitao za savet u vezi kupovine srednjeg zuma za D750, posto on zivi od toga rekao sam mu da jedino N 24-70/2.8 dolazi u obzir, i da se mogu naci i odlicni polovni primerci, koji jelda mogu i da se isprobaju.Naravno nije me poslusao i kupio je Tamrona sa logikom novo je novo garancija trt mrt....Par dana posle kupovine mi je javio da je objektiv decentriran.....

Sta htedoh reci, ozbiljna klasa ce raditi bez problema duze vreme zbog kvaliteta izrade, upotrebljenih materijala i kontrole.

Niza klasa ce biti jeftinija a koliko dugo ce dobro raditi i da li ce i u pocetku raditi kako treba je enigma i lutrija.

Tolerancije kod slozenih optickih sklopova su ozbiljan problem, mnogi ne znaju da opticku industriju prati najozbiljnija masinska industrija.

:)

@wlan

Objektivi se prave za generacije aparata tj. smene generacija objektiva isprati smena bar jedno 5-6 generacija aparata. Razvoj novog objektiva je izmisljanje novog jela. Razvoj novog aparata je modifikacija poznatog recepta za jelo - uzasno skup i komplikovan proces sa sve onom najozbiljnijom tehnologijom od gore. Sto se dublje zalazi u materiju, tj. sa svakom novom iteracijom izmisljanja novog jela, tj. objektiva, zahtevi i samim tim komplikovanoća načina izrade i zajebanost masine koja mora to d'uradi rastu... pa ne bas eksponencijalno ali sigurno prilicno teze. Kako dublje ulazis u materiju, fizika, tj. veze izmedju onog sto ti treba i onog sto u ovom trenutku za ove pare mozes da napravis, prilicno krecu da bivaju na granici. A onda to kosta jako.

Osim ako ja nisam obavesten da su u medjuvremenu dosli do nekog epohalnog otkrica (gomila asfericnih elemenata koje moderni objektivi vrlo lako moze da bude ta epohalnost u ovoj fazi razvoja tehnologije), pa objektive mogu da stancuju.

Uvek se setim one izjave senseia iz Pentaxa da bi samo materijal za 50mm 1.4 da ga danas prave, kostao tipa 600-700 $. Bez autofokusa. Bez izrade. Bez kontrole kvaliteta.

Kapiram da bi danas bar jedan (ako ne i oba :lol:) proizvodjaca senzora mogli da ponude 100-150 Mpx bez mnogo problema ali je pitanje sta bi njih hranilo i koliko bi, koliko bi komplikovano bilo samim tim i kostalo. Ako ti trebaju milioni megapiksela, sta kog Peruna trazis na tako malom formatu kao sto je DIN i zasto nisi na srednjem ili nekom vecem formatu?