Jump to content

Nikon FF milc

AlexLex
 Share

Recommended Posts

Hajde nekoliko observacija sa drugih foruma ovde da ubacim u diskusiju:

Kad su se ova nova serija i novi navoj pojavili ne mogu da krijem da nisam bio uzbuđen, da li zbog neke nostalgije ili čega već... svi mi iz ere AI navoja smo romantično maštali o digitalnoj izvedbi FM2/FE2 serije. Iz daljine se prepoznaje da je Nikon telo u pitanju, pohvale za dizajnere. Meni jako lep aparat.

E, sad...

FTZ adapter, iako bi gabaritno mogao, ne podržava Ai i D tip Nikkora u celosti ili uopšte. Da li je namerno izostavljena konstrukcija sa šrafcigerom i/ili kuplerom za blendu - ne znam, ali zbog pribegavanja retrofokusnom dizajniranju objektiva Nikonovog tima, čiji je verovatan razlog taj što je Z navoj osmišljen kao navoj sa najmanjom tj. najkraćom registracionom daljinom pa bi ofset mikroprizmi (ili čega već, nesam školoval) na senzoru pravio probleme sa ulaznim/upadnim uglom pod kojim bi svetlost padala na senzor (pa su objektivi em retrofokusni em verovatno i telecentričnog dizajna), objektivi dobijaju neverovatne gabarite. Na primer, 35/1.8Z je i teži i veći od svog DSLR parnjaka (i navodno optički superiorniji). Ko je do sada pročitao sve napisano videće uskoro gde vodi ovo opširno izlaganje.

Opet, F navoj je navoj sa izraženo velikom registracionom daljinom, stoga bi adaptacija G serije objektiva na F navoju donela još veće gabarite. Automatsko merenje sa D/Ai objektivima nije podržano, da se podsetimo, dakle Nikon nas navodi na samo jednu jedinu situaciju a to je kupovati i graditi sistem od temelja, iz početka.

A ja se pitam - da me svrbi novčanik zašto bih to uradio!?

788_C018_C_A690_4_B0_A_9714_982_E540_F30_EA.jpg

Levo je GFX50. Jasno je redom veličine za koji bih se sistem opredelio da krećem od nule. Razlika u ceni 2 somića. Ako uzimam sebi za posao znam zašto mi treba i tu razliku bih lako otplatio, a ako uzimam kao puki amater tek tu mi u tom cenovnom rangu razlika od 2k malo znači.

Sve ovo primećeno se u neku ruku preslikava iz moje prethodne romanse sa A7 i pojavom G serije objektiva koji, takođe, ne koriste nedostatak ogledala kao prednost u izbegavanju retrofokusnog dizajna stakala pa mi se apsolutno opet gubi smisao “malog” bezogledalca naspram svega onoga što DSLR-ovi nude decenijama.

O nekim boljkama prvih izvedbi tipa AF je rano još diskutovati, kome ovo izgleda kao polu-proizvod neka uzme u ruke prvi A7 i uporedi sa poslednjom generacijom iste linije. Nije ni bitno, sve do sada što znamo od Z seriji je od pre-produkcijskih modela i kako će to izgledati i raditi u finalnoj izvedbi tek ostaje da se vidi.

U svakom slučaju Nikon od mene, koga apsolutno ne zanima kupovina ovog sistema, ipak dobija pohvale, simpatije i po koji tihi uzdah čežnje. Hrabar potez koji treba podržati.

*Full AF/AE supported when using FX or DX AF-S Type G/D/E, AF-P type G/E, AF-I type D and AF-S/AF-I Teleconverters

*The Mount Adapter FTZ works with approx. 360 lenses in total, 90 of which are AF-S, AF-P or AF-I type and have full AF/AE capability.

Što treba da znači ako sa AF-S objektivima adapter ima punu AF/AE kompatibilnost, valjda ima i polugicu za blendu :)

Ili ja nešto pogrešno razumem!!!

Ima samo jedan razlog: ovaj. Pedes' milijardi jena (pola milijarde dolara) operativnog profita samo od foto-divizije nije u globalu nešto mnogo, ali u kapitalizmu niko nije lud da tolike pare jednostavno pocepa. Pre će biti da će N&C i nadalje da cede suvu drenovinu sa dva pravca: ogledalo i bez. S tim što verujem da će fokus još celu deceniju da im bude na ogledalskim sokoćalima - prosto, tu su najbolji i tu im opušteno kapne pedes' milja svake godine bez da se nešto mnogo pomuče. Sve što treba već je izmišljeno ;)

Koliko god da je, biće sve manje dok ne odu na doboš. Ozbiljna firma treba jasno da zna kuda ide i KAKO to da ostvari. Ohrabruje ovaj bezogledalac.

Zameram nedostatak adaptera za AF-D. Ja bih na njihovom mestu napravio MILC pandan svakom DSLR telu, pa ko voli nek izvoli, a adapterom bih pokrio sav legacy. To što je senzor blizu je danas možda problem za objektive, ali pogledajte koliko decenija traju najuspešniji mounti. Sa tom odlukom treba da (pre)žive narednih 50 godina.

Sutra će senzori da dozvoljavaju veće upadne uglove, a to će se odraziti i na dizajn objektiva. Bitno je da se stvari postave kako treba na pravo mesto, u početku.

Oni su u poziciji da se use*u od prodaje bezogledalaca svih segmenata, DX i FX, dok ne zamene sve DSLR koje imaju u opticaju, ljudima koji već imaju izgrađene sisteme, a usput da krenu da plasiraju i nove bezogledalske stakliće.

Ja sam sad optimista za Nikon, malo samo da poslušaju tržište. Ogledalo nema budućnost, nije mi jasno što trošimo reči na to. Ima sadašnjost i prošlost, ali budućnost ne. Pitanje da li ove optičke skalamerije od objektiva imaju dalju budućnost, jer su softveri počeli čuda da čine. Ne bi me čudlo da za 5 godina 90% posmatrača neće umeti da razlikuje fotografiju nastalu telefonom ili profesionalnom opremom. Generalno te velike skalamerije nemaju perspektivu. Nas šaka će uvek da vidi matrix tu, ali mi smo nebitni. Mora se računati na tih 90% kojima je svejedno.

U mnogim oblastima se doslo do kraja, odnosno naslo se u corsokaku.

Pretpostavljam da je buduci koncept fotografisanja najblizi trenutnom Panasonic sistemu gde se sve snima u video i fotografije se cupaju sa po zelji kadrom, fokusnom tackom itd.. Ali i to je, naravno, nedovoljno originalno.

Ista situacija je i u automobilskoj industriji. Klipni motor postoji skoro 150 godina i principijelno nisu mrdnuli ni za nokat od toga. Ovo sa hibridima, elektrikom i ostalim su samo zezalice koje odvracaju paznju od problema nedostatka prave originalne ideje.

Nikome nije cudno da se u dva'es prvom veku ljudi jos uvek drze za volane i ciljaju putevima da bi se mimoisli. Znaci, kocept mobilnosti nemoze da mrdne ni milimetar. Naravno, marketinski se pokrivaju svi nedostaci ideja.

Nema Tesle da se odnekud pojavi i sapne par (pravih) reci..

^Cuo za RX1?

ма јесам, једноставно, претпоставио сам да ће већи сензор да сместе у мања тела са фиксним објективом -у разним аромама, као код филмаша. Поред оних који су чезнули за диџи FM Никонима, било је и оних који су надали правој диџи Јашици...

^I u vreme filma SLR aparati sa fiksiranim/nepromenljivim objektivom se nisu proslavili, primer je Mamiya 528 TL i nikonov pokušaj sa Nikkorex serijom,

Sony Cyber-shot DSC-R1 iz 2005-te sa APS-C senzorom u to vreme je imao bolje karakteristike od mnogih tadašnjih DSLR-ova, ali je i on neslavno prošao :)

@Петар М. Дима

"претпоставио сам да ће већи сензор да сместе у мања тела "

Manja tela su na početku, kada je trebalo zbog maketinga, bila interesantna...Sada to više i nije bitno. Sve me podseća na na mobilne telefone.. Prvo krupni, pa mali, manji, najmanji a sada "tacne", kafu da služiš na njima :)

ма јесам, једноставно, претпоставио сам да ће већи сензор да сместе у мања тела са фиксним објективом -у разним аромама, као код филмаша. Поред оних који су чезнули за диџи FM Никонима, било је и оних који су надали правој диџи Јашици...

Da su to napravili, prodali bi 4-5 'iljada komada, sigurno. :D :P

Ono sto vecina zaboravlja, a izgleda da je to i namerno, da se veliki proboji obicno dogadjaju iz teske muke ili neke ekstremne potrebe za promenom, koja uglavnom dolazi sa nekim ratom, stradanjima i slicnim sranjima...

Evidetno je da ljudski rod definitivno funkcionise na evolutivnim principima...

...Sto me dovodi do sledeceg zakljucka, s obzirom da se mi bavimo potpunim trivijalnostima, sa aspekta evolucije, normlano je da razvoj ide vrlo sporo odnosno u skladu sa nasim potrebama i trenutnim stepenom htenja... ruku na srce za zadnjih 120 godina svasta se izdogadjalo i svasta smo izgenerisali pa nam je valja postalo normalno da se tim tempom i nastavi, sto svakako nije normlano...

da se vratim na temu, ono sto mozda vecina zaboravlja, je da Nikon bazira nov sistem na vec ozbiljno ustanovljenim vrednostima njihovih proizvoda i brenda, znaci vec imaju ozbiljna know how u kontekstu proizvodnje, senzora, obrade slike, dodatne opreme i slicno, i siguran sam da su ozbiljno uzeli u obzir sve to... da li je Z6 ili Z7 bas najbolje od svih MILC sistema, pa sigurno nije, ali ako samo uzmemo na primer da pored tih tela i par objektiva, za njihovu Z seriju pasuju svi blicevi u poslednjih 20 godina, i brdo ostalih rekvizita, vec mozemo da kazemo da se generise pravi mali eko sistem... sudeci po njihovim naporima da zadnjih par godina izbace inovativna stakla poput 300FD ili ovog novog 500mm, ne mogu bas da budem do te mere "nedojeban" da sebe smatram pronicljivijim od njih... a mozda i gresim...

Evo sad baš gledam kako izgledaju novi 24-70 f4 i 50 1.8 za Z sistem. Pogled mi ostao zakovan za strukturu pedesetice... 12 elemenata u 9 grupa, dva ED i dva asferična stakla... Upoređujem to sa mojom pedeseticom (C 1.8 EF II) koja ima dizajn od šest elemenata iz doba Geringa, bez ikakvih ED, UD, itd. Doduše ima moderne premaze, ali i jugo ima moderne brisače pa to ništa ne znači.

To mi je jedan od, doduše indirektnih, pokazatelja da Nikon nikako ne planira ovo da uprska. A mogao je da napravi mnogo jeftiniju pedeseticu.

Ako vec pricamo o starinskim objektivima i njihovim konstrukcijama, nemogu da ne pomenem objektiv koji sam dosta koristio a i danas mi je omiljeni:

Pentax A135/2.8, 4 elementa u 4 grupe.

https://www.pentaxforums.com/lensreviews/SM...-F2.8-Lens.html

Ja nikada kod tog objektiva nisam primetio nikakav opticki problem a najmanje neostrinu. E sad dali su oni prosto znali kako se prave dobri objektivi, ili ovi danas neznaju, 'bem li ga..

Takodje i Pentaxovi 50/1.4 su verovatno i najmanji objektivi u toj klasi.

Nije isto napraviti objektiv za film i za senzor... Ako ste ispratili pricu o senzorima za Z6 i Z7, dosta se prica o dizajnu sociva iznad piksela i nacina na koji ona usmeravaju svetlo. Cak i tom polju Nikon ima svoju tehnologiju Frenelovih prstena...

Ne bih opet da zvucim kao baba, ali prosto nije isto...

Uz dobar vetar, mozda se isprsim pa pazarim Nikon te cemo imati neki direktan input uskoro

cvele001, znaš i sam da je Canon odavno implementirao tehnologiju Fresnelovih krugova na sočivima, ali u cilju smanjenja gabarita objektiva...Kako stoje stvari sa njihovim optičkim kvalitetom, može se proveriti...

Sigma 50mm f1,4 art ima 13 sočiva u 8 grupa, 3 SLD i jedno asferično sočivo...Čini se da je ovom konstrukcijom (sa puno elemenata) dobila na optičkom kvalitetu, naročito na punom otvoru i predstavlja jedno od najboljih objektiva te žižne daljine... Ali je i glomazna. :)

Dotakao si se kljucne price, ugao pod kojim svetlo upada na pomenuta sociva je izuzetno bitan, naterace nas da promenimo stare optike za nove, stare ce raditi ali nece davati ono sto zaista mogu.

To sam pokušao u onom dužem postu da načnem kao temu sa primedbom da su ovde a i kod Sonija retrofokusne (a verovatno i telecentrične) konstrukcije samih objektiva (ne računajući fantastični prcvoljak od Zeiss FE 35/2.8) gde se samo dobija na gabaritu pa se gubi smisao smanjenja gabarita uklanjanjem ogledala.

Inače, primeri kod onog Ross-a ambasadora sa 35/1.8 su mi baš klinički i bez trunke karaktera, a promašaj u bojama u istim mogu da okrivim na to da je probni model u pitanju koji i nije prošao valjanu kalibraciju što se boja tiče.

To sam pokušao u onom dužem postu da načnem kao temu sa primedbom da su ovde a i kod Sonija retrofokusne (a verovatno i telecentrične) konstrukcije samih objektiva (ne računajući fantastični prcvoljak od Zeiss FE 35/2.8) gde se samo dobija na gabaritu pa se gubi smisao smanjenja gabarita uklanjanjem ogledala.

Slažem se. Takođe mislim da će objektiv za DSLR i za MILC da ima približno iste dimenzije za približno isti optički kvalitet. Jeste generalno prednost da napraviš staklo za milc koje će da stoji 1mm od senzora i koje će pritom da bude retrofokusno i/ili telecentrično, ali kao prvo: nisu sva milc stakla tog dizajna. Dalje, milc je više potencijal za dobro i malo staklo, mada svi jure sve da opeglaju i onda ispada da ta stakla, iako imaju ptencijal da budu mala - nikako nisu mala. Što se tiče DSLR, to sve isto što se tiče korekcije aberacija može da se dobije i sa dodavanjem nekoliko elemenata i povećanjem količine stakla. Mene zapravo zapanjuje činjenica da moderni L-ovi još uvek nisu porasli na neke titanske dimenzije (uvek kad pogledam 85 1.2 pomislim kako bi nekako bilo sasvim logično da je još veći!) ergo nisu možda optički na nivou drugih takmaca. Sigma pedesetica je dobar primer - jes' pogolema ali je pravi objektiv za pixel-pipere.

Dotakao si se kljucne price, ugao pod kojim svetlo upada na pomenuta sociva je izuzetno bitan, naterace nas da promenimo stare optike za nove, stare ce raditi ali nece davati ono sto zaista mogu.

Stare optike će i dalje morati biti na istom odstojanju od senzora na kojem su bile i na "starim" telima. Biće na adapteru. Time je ugao padanja na senzor i dalje isti. Jel?

Nove Z optike su mnogo bliže senzoru, što im ili malo komplikuje konstrukciju da se ugao padanja na senzor smanji, ili se komplikuju mikkrosočiva na senzoru, ili se kvalitet malo žrtvuje na uštrb manjeg sistema. Ili od svega pomalo.

Apsolutno ne sumnjam da će Z, uz nekoliko budućih objektiva i još 1-2 generacije tela, biti vr' vr'ova, vrv i bolji od Sony-ja (em imaju veći throat diameter, em po meni, Sony i dalje kuburi sa UI, egronomijom tela, i bojama). Ali ključno pitanje za brzu migraciju i brzo usvajanje Z jeste kako će raditi stari objektivi na adapteru. Bar ovi moderniji "stari" objektivi. Ako full motorizovani "stari" objektivi budu radili k'o na DSLR telima, Z je pun pogodak za sve koji danas još uvek imaju i koriste Nikon sistem. Šteta je što sa njime nisu krenuli ranije, te držali u ponudi i njega i DSLR (pa neka vide šta bolje ide).

edit: Da dodam, zaista mislim da treba da imaju i crop sistem sa istim bajonetom, k'o Sony što ima. Uz jeftinija tela i objektive, treba pokriti i low budget segment. Nije to zanemarivo tržište.