Jump to content

Nikon FF milc

AlexLex
 Share

Recommended Posts

Za sada najava za 3 objektiva u startu za Z-mount i adapter:

24-70 f/4 1000$

35 f/1.8 850$

50 f/1.8 600$

FTZ adapter 250$ (150$ uz telo)

Sva ostali planirani od 2019.

Tako da u startu vrlo će da zavisi od toga - kako radi adapter?

I ima da ih razapnu zbog samo jednog slota za SD kartice i izgleda da nema EyeAF?

^^Da, 58/0.95 ce biti MF.

Nikon_Z_Lens_Roadmap.png

Sviđa mi se dizajn.

Biti će zanimljivo vidjeti adapter sa Z na F mount. Negdje sam vidio fotku adaptera i čini mi se da ne podržava mehaničku blendu sto bi bio stvarno veliki minus. Razumno je da neće biti šarafcigera, ali nema smisla da cijela gama G objektiva bude tako zakinuta.

Sve više mi se čini da će prelazak na N MILC biti sličan prelasku u drugi tabor.

Called the FTZ Mount Adapter, this will be compatible with approximately 360 Nikon lenses and support auto-exposure, but if you want auto-exposure and autofocus, this dips down to 93 lenses, though Nikon points out that this is pretty much the entire range of current Nikon lenses.

Everything you need to know about Nikon's Z6 and Z7 mirrorless cameras

Sviđa mi se dizajn.

Biti će zanimljivo vidjeti adapter sa Z na F mount. Negdje sam vidio fotku adaptera i čini mi se da ne podržava mehaničku blendu sto bi bio stvarno veliki minus. Razumno je da neće biti šarafcigera, ali nema smisla da cijela gama G objektiva bude tako zakinuta.

Sve više mi se čini da će prelazak na N MILC biti sličan prelasku u drugi tabor.

Podržava AF-S G objektive

https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/...nt-adapter.page

Vrv će biti adapter koji podržava samo el. kontakte, što znači da će objektivi bez motora i sa mehaničkim akutatorom blende biti samo delimično upotrebljivi.

Koji su to objektivi, koja oznaka znači da su blenda i AF pokretani motorima iz objektiva, ja nikad nisam pohvatao sve te Nikon oznake.

edit: Jao pa predstavljen je zvanično. Što ne govorite...

Totalno razočaran.

Proizvod jasno profilisan da ne ugrozi sopstveni DSLR sistem tj. urađen sa nekoliko krucijalnih nedostataka u odnosu na konkurentski Sony sistem.

Ovo ne bih kupio ni pod tačku "razno".

Videćemo šta će Canon da uradi. Bio bi žešći štos da oni svoj mirrorles konstruišu kao tehnološkog naslednika DSLR-a tj. daju mu sve benefite koje DSLR nema. To bi bio VRH ... ali nešto sumnjam. Pre će biti da će i oni napraviti neki poluproizvod (namerno osakaćen, kao ovaj Nikon-ov), tek da se kaže da ga imaju.

^

мислио сам да ће до овог лета већ постојати апарати са ф.ф. сензором од сорте. пре свега, фотићи малих габарита са залепљеним објективом, fuji x100, ricoh gr, итд... штета што то нису урадили још у Epson rd-1 апарату.

можда топџије избаце компактнији систем.

^

мислио сам да ће до овог лета већ постојати апарати са ф.ф. сензором од сорте. пре свега, фотићи малих габарита са залепљеним објективом, fuji x100, ricoh gr, итд... штета што то нису урадили још у Epson rd-1 апарату.

можда топџије избаце компактнији систем.

Možda bi tebi bio zanimljiv, ali takvih bi se prodalo jedva, možda, 4-vorocifren broj komada. Shodno očekivanom broju prodatih primeraka, cena bi bila k'o za RX1. :P

Nikon je u buli. Njima treba nešto što će da se prodaje masovno, što će polako da preuzme primat u onim press photo box-ovima na stadionima/pistama/studijima/expedicijama. Tek kada tu počnu da budu značajan igrač, Nikon može da počne da se oporavlja.

Sa ZZ sistemom, ako ga tržište prihvati (a hoće ako nešto jako ne zabrljaju), za 5-10 godina, Nikon će (opet) biti ozbiljan igrač. Ako ih ne prihvate, ide Nikon na doboš.

Ne vidim uopšte u čemu je problem da neko, ako neće već Nikon (a verujem da hoće) napravi i adapter za D objektive, sa sve šrafcigerom i polugicom.

Ne znam zašto, ali od ovog trenutka sam optimista za Nikon. Ima tu dovoljno zaostavštine koja se izgleda, konačno, usmerava na pravu stranu. Treba samo konačno da shvate da je DSLR rupa u koju ne treba više da ulažu, nego da pun gas usmere u kompaktna i fleksibilna tela, i adaptere.

Drzao sam juce u ruci ovo novo najnovije Siny sokocalo za siroke narodne mase a7R III, malo je to meni, malo telo, ni malo prakticno za koriscenje, ali EyeAF sabija, funkcija koja do maksimuma olaksava kadriranje... Ako canon kada izbaci svoj FF milc ne bude imao EyeAF, prelazim na sony telo, posto sa adapterom canon objektiv rade savrseno.

Treba samo konačno da shvate da je DSLR rupa u koju ne treba više da ulažu, nego da pun gas usmere u kompaktna i fleksibilna tela, i adaptere.

Ima samo jedan razlog: ovaj. Pedes' milijardi jena (pola milijarde dolara) operativnog profita samo od foto-divizije nije u globalu nešto mnogo, ali u kapitalizmu niko nije lud da tolike pare jednostavno pocepa. Pre će biti da će N&C i nadalje da cede suvu drenovinu sa dva pravca: ogledalo i bez. S tim što verujem da će fokus još celu deceniju da im bude na ogledalskim sokoćalima - prosto, tu su najbolji i tu im opušteno kapne pedes' milja svake godine bez da se nešto mnogo pomuče. Sve što treba već je izmišljeno ;)

Ne kapiram kome ovo treba pored odlicnih DSLR kamera koje vec imaju, i pored sony FF milc kamera koje su daleko bolje resenja... Zasto bi neko kupio bas ovu Nikon kameru ??? Koja je potreba nekoga ko ima nikon dslr sistem da predje na nikon FF milc, i zasto bi neko ko tek pocinje da se bavi fotografijom ako zeli FF milc kupio inferiorni nikon FF milc, a ne sony koji je bolje telo, a koji je nedavno dobio pojacanje u vidu sigma art objektiva, odlicni a pristupacni cenom ???

Mozda imaju nekog keca u rukava, ko zna :P

Izgleda da nemaju. Idu onom "kud svi tu i mali Mujo"...

Nikon uglavnom ima jako dobre ideje, ali im je inženjerska realizacija sa nekadašnjeg vrhunskog spala na "jedva prihvatljiv" nivo.

Da li treba spominjati išta drugo od guma na rukohvatu?

Džaba ti unutra (preskupa) svemirska tehnologija koju kada uhvatiš u ruku, otpadne guma?

Taj problem vuku od 2006 kada sam prvi put kupio Nikon D70. Sva tri nikona koja sam promenio za ovih 12 godina imaju isti problem - GUMA. 12 godina nisu u stanju da reše problem koji pored vizuelnog ima pravi i funkcionalni problem - guma na rukohvatu kod D800 obezbedjuje Weather sealing...

12 godina nisu u stanju da promene lerdija za gumu!

(sinoc vidim godinu dana star D750 sa raspalom gumom!)

Bio je ovo nekada pravi fotografski forum. Danas se uglavnom sveo na ljubitelje i zagovornike sony-a, kao da ga isti i sponzorira. Baš me zanima gdje nestaši nikonaši, canonaši i ostali... jel moguće da ih je sony u toj mjeri dotukao... ili, kad bolje razmislim, možda fotografiraju ;) :D

Živjeli, dobro svjetlo svima!

Problem sa najmladjim religijama i konverzijama u njih iz nekih starijih religija, kao i uvek u istoriji, sto su svi bivsi _________ a sada Sonijevci, toliko glasni zagovornici ove nove religije, da ostali jednsotavno niti mogu da dodju do reci, niti im je do nadvikivanja... Prosto - ovo je najbolje. Najlepse. Nikad prevazidjeno (niti ce biti). Najekonomicnije, ergonomicnije, do sviju jajona pa jos malo vise.

Sunce mu poljubim, ako je tih 300-400g bitno, a da krenete da doruckujete jaja 'mesto ovsene kase? :)

O hajdzekovanju svih ostalih, njima nenamenjenih tema ne bih ni da diskutujem...

Ovo neka bude svojevrsni apel. OK je uporedjivanje i analiza, ali kolicina sonijevskog fanbojizma je tolika da se nesto mislim da nije Guru pres'o na soni a u medjuvremenu izumeo kontrolu uma :lol:

Gori od svega je današnji mega-konzumerizam... Do prije godinu su svi ozbiljni fotografi smatrali da je sve osim "ful frejma" loše, i da nije dovoljno za posao, danas oni koji su sa ff canona/nikona na fuji pričaju da FF ništa ne znači... Oni koji su prešli na Sony kažu da ništa prije toga nije valjalo... Siguran sam da sad neko napravi reklamu kako je prešao sa MILC-a na DSLR, ali da to izgleda kao današnji MILC hype, da bi se opet dosta ljudi popalilo za dslr... Poenta je da svi pričaju godinama samo o aparatima, a danas je to ekstremno... I svi ti ljudi koji snimaju sebe kako pokazuju aparate, 90% njih nema veze sa fotografijom, već sa korištenjem fotoaparata, dive se tehnici i samo pričaju o nekim stvarima koje za fotografiju i nisu bitne. Valjalo bi da kad neko priča o opremi postavi prvo svoj portfolio, da se vidi kakav je uticaj te osobe na svijet, pa nek onda priča da je nešto loše ili dobro, ili da ga ograničava neki fotoaparat, pošto sam siguran da je zadnjih desetak godina gotovo svaki aparat dovoljan da neko napravi priču.

Super je MILC, al je super i DSLR, koji je do juče bio najbolji, neka svako koristi šta mu odgovara, za mene je aparat kao čekić, alat da nešto napraviš, a ne predmet divljenja.

Mena zanima zasto postoje, nikonasi, canonasi, sonijevci ??? To su samo brendovi, prave alat, nije nesto za sta treba navijati po svaku cenu...

Mene je bas briga kako se zove ako dobro radi, i ima dobru podrsku servisa, a kada se sve uzme u obzir Canon je ipak jos uvek najbolji izbor, kao i nikon.

Sony ima tehnoloski naprednija tela, senzor... Recimo ova funkcija EyeAF mnogo je dobra i korisna, fotograf moze da se skoncentrise na ekspresiju modela, kompoziciju kadra, zna da ce fotkus da bude tamo gde treba... To sustinski nema veze sa brendom, vise bi voleo da imam to na canon-u zbog objektiva koji su odlicni, dovoljno odlicni da mi bolji ne trebaju... Recimo mene to zanima EyeAF, kako da se ne pomene da je to nesto dobro, i da se ne pomene sony, kako da se ne napravi poredjenje :P