Jump to content

Recommended Posts

• Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Guru, Civi i Rumun, vratite se. Sve vam je oprošteno.

Au ljudi, da  li je moguce da ne razumete sta Mikri prica. Da, dslr pogadja fokus lepo, upotrebljiv je, kao sto je bio u poslednjih xx godina, i koristice se sigurno jos par godina, ali MILC je nova

Posted Images

Tek sad vidim da sam promasio temu, nisam hteo ovo da postavim ovde al sta sad da radim 😛

@unique93

Mislim da hoce, recimo ovu R kameru sam kupio kod Josipovica ako se dobro secam za 1640e u trenutku kada je bio neki popustu na mnogim svetskim trzistima, kasnije se cena vratila na oko 1800e, zbog tog popusta sam i MK4 prodao dosta ispod regularne cene koja je u tom trenutku bila 1950e a mislim da je kasnije otisla gore za nekih 200e, nisam siguran, i evo sad MK4 1760 dolara, gledajuci BH cene te cene u dolarima su za evropu uvek iste samo u evrima.

5 hours ago, Foto turista said:

R odlicno FF telo za $1223 ???

https://www.canonrumors.com/

Tokom BF week u CH je R kit sa RF 24-105mm f/4-7,1 IS STM objektivom bio 1.390 CHF (1.550 $) a obzirom da na onu cena u USA treba dodati i lokalnu sale tax, ovo je bilo jos povoljnije. sada je cena ovog kita u CH1.490 chf (1.660 $)

https://www.toppreise.ch/dealers/microspot-ch-s459?oid=238812076&ssrt=pa&sprs=shipping&opos=1

Samo telo nije bilo u ponudi sa akcijskom cenom. 

Bas pratim po youtube-u Nikon Z6II...odlican je aparat...AF je bolji u odnosu na Z6, ne mnogo, ali one stvari koje su zezale u prosloj seriji, sada rade bolje i kakav je Nikon, jos ce unaprediti to u narednih godinu dana preko firmware-a. 🙂
Malo zaostaju sto se videa tice, iskreno, voleo bih da su ubacili 10bit video i da je update koji dolazi za Z6II(4k 60fps) bez kropa, ali dobro, tako je, kako je...koliko sam video i tih 8bita radi lepo i vecini nece smetati. 🙂
Trazilo je jedno od boljih, ergonomija takodje, AF je poprilicno konkurentan, ima 2 slota za kartice, objektivi su skroz ok, bice jos bolji kada izadje 35ica f1.2 i 85ica f1.2, ali to ce biti za 1-2 godine verovatno...voleo bih uskoro da vidim Sigma i Tamron objektive za Z sistem.

Osim toga, nemam neke zamerke.

Vezano za video, meni lično nedostaje 100% crop video mod. To znači ako imaš 30mpx kameru ja hoću recimo 15x krop mod koji koristi originalnu rezoluciju tipa 1080 iz samog centra senzora. To bi mi omogućilo da snimam video planeta kroz teleskop gde mogu da stekiram najoštrije frejmove i dobijem najbolje rezultate. Poslednji EOS koji je imao ovu opciju je bio 600D a, koliko kapiram, to je samo nekoliko linija koda da se implementira.

Druga ciljna grupa su ptičari, treća svi videografi kojima je potrebno uvećanje, tako da... Ne košta ih ništa a isplatilo bi im se tih nekoliko linija koda.

Pa ne znam, to nije digitalni već neka vrsta 100% zuma, zapravo originalna rezolucija senzora. Zamisli 1080px isečak iz 24mpx senzora, to je to. Procesor ne mora apsolutno ništa da reskalira, samo se uzme isečak iz centra kadra koji je, štajaznam, 1920x1080 ili slično.

On 12/5/2020 at 9:21 PM, yagodinac said:

Pa ne znam, to nije digitalni već neka vrsta 100% zuma, zapravo originalna rezolucija senzora. Zamisli 1080px isečak iz 24mpx senzora, to je to. Procesor ne mora apsolutno ništa da reskalira, samo se uzme isečak iz centra kadra koji je, štajaznam, 1920x1080 ili slično.

Nije ti dobra ta terminologija. 100% krop je relativna stvar, ne postoji apsolutni 100% crop. 100% crop na monitoru iliti "actual view" znaci da ce ti se prikaz mapirati 1:1 na tvom monitoru, znaci jedan piksel slike = jedan piksel monitora. Jasno je naravno da ce velicina tj "uvecanje" tog prikaza da zavisi od velicine i gustine piksela na tom monitoru. 100% krop ce bitno drugacije da izgleda na 4K monitoru naspram HD monitora. 

Sta znaci uopste originalna rezolucija senzora? Svaki digitalni zum je u sustini to sto trazis, odsecanje piksela okolo da dobijes veci zum. 

Evo, jedino me Work razume... 😀

Taj krop me interesuje, samo što toga nema na 7D ni u tragovima - a 600D ima npr.

14 hours ago, Mikri said:

Sta znaci uopste originalna rezolucija senzora? Svaki digitalni zum je u sustini to sto trazis, odsecanje piksela okolo da dobijes veci zum. 

Pa ne umem prostije od ovoga da objasnim: zamisli 640x480 video iz centra 30mpx senzora, ali tako da je jedan piksel senzora ujedno i jedan piksel videa. Nema skaliranja, nema ničega, to je 100% krop - ili zamisli da si u Photoshopu uzeo 640x480 isečak iz originalne fotke, pritom uvećane na 100%. Zaboravi monitore, oni nemaju veze s tim. Rezultat: kod svakog senzora prilično uvećanje iz centra.

On 12/7/2020 at 12:28 PM, yagodinac said:

Evo, jedino me Work razume... 😀

Taj krop me interesuje, samo što toga nema na 7D ni u tragovima - a 600D ima npr.

Pa ne umem prostije od ovoga da objasnim: zamisli 640x480 video iz centra 30mpx senzora, ali tako da je jedan piksel senzora ujedno i jedan piksel videa. Nema skaliranja, nema ničega, to je 100% krop - ili zamisli da si u Photoshopu uzeo 640x480 isečak iz originalne fotke, pritom uvećane na 100%. Zaboravi monitore, oni nemaju veze s tim. Rezultat: kod svakog senzora prilično uvećanje iz centra.

Ma jasno je sta si mislio, ja sam tako i razumeo, nego terminologija nije bila dobra posto kao sto rekoh 100% krop je relativna stvar i vezuje se za prikaz na monitorima. Razumeo sam da ti treba 1:1 isecak, bez ikakvog skaliranja.