Jump to content

Nikon FF milc

AlexLex
 Share

Recommended Posts

Au ljudi, da  li je moguce da ne razumete sta Mikri prica.
Da, dslr pogadja fokus lepo, upotrebljiv je, kao sto je bio u poslednjih xx godina, i koristice se sigurno jos par godina, ali MILC je nova tehnologija, af je brzi, precizniji, ima af tacke preko celog senzora, hvata oko cim ono udje u kadar, ako ne oko, onda lice...jednostavno je napredniji sistem.

• Like 3

45 minutes ago, Foto turista said:

Ovo sam jednom probao da vidim sta ce da se desi kako ce da uhvati fokus sa MK4 i isto to sam primetio, sve fotke u fokusu tacno na oku sa f1.4, nego nisam obratio paznju, mislio sam da je slucajno tako ispalo, a i to sam uradio iz neke dosade za stolom a da bih proverio kakav je fokus u LV 😛

Pa da, sve sto je poslednjih par godina izaslo kod Canona ima Dual-Pixel fokus u Live-View, i to je na neki nacin bio preview onoga kako ce da radi na R-u. Sad je to jos bolje doduse, posto ima bolje pracenje, face-tracking, eye AF a eto R5 i 6 imaju i Eye AF za zivotinje (sto je Sony vec imao). Ok, meni to nije mnogo bitno, ali zamisli radost nekog ko je profesionalni fotograf pasa ili neceg slicnog. 

@unique93

Pa to isto i ja kazem ne osnovu nekih svojih zapazanja u radu sa R kamerom, samo izgleda da je kolega @Argon_ resio malo da nas lozi, ili stvarno ne zna za ove detalje i neke ne tako presudno bute razlike o kojima pricamo a koje idu u koristi milc tela, pored potencijla za dalji razvoji koji dslr nema, a sto ne moze da se razvija zanci da ce d umre 😄

Pa mala ispravka samo...
Kolega Argon samo kaze da ni do sada nije imao problema sa AF...

Ako je to jos unapredjeno, super...postujem.

Nego sam ja malo emotivne prirode pa mi suze krenu kad ovako slusam koliko su jadni ljudi imali problema svih ovih godina.
Ne secam se ni jedne teme ili da su ikad pominjali sa kakvim su se teskocama susretali.

Zasto li su sve do sada to skrivali tako duboko u sebi.. 🙂

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

• Like 1

^

Za ovo si u pravu, al to je valjda zato sto se nije znalo za bolje, i zato sto je preciznost AF lagano progresivno napredovala, pa se sad to sto je ocigledno preciznost AF bolja kod milc kamera nesto sto se istice sa razlogom... Normalna stvar da cu pomenuti da sada prakticno i nema fotki sa promasenim fokusom kada uporedim jer uvek fotkam po istom principu vise okidanja istog kadra pod obavezno pa taman da je sa f22 🤣 tako da je normalno da sada primecujem da prakticno biram bolju u nijansama... Mada ja sam ipak pisao o tome da 85 1.2 masi fokus, da su 3 od 10 neupotrebljive, al dobro, i to je bilo normalno, medjutim taj isti 85 1.2 preko kineskog adaptera sa sony kamerom (koja je kvalitetna kao da su je kinezi pravili a ne japanci 🤣) jedno predvece na zemunskom keju nije promasio ni jednom trepavice modela, znaci ima nesto u tom milc-u sto je vec sada bolje, i nesto sto se nazire da ce da bude bolje ili da ce da postane deo milc kamera tako da sve je jasno 😛

Ma OK, niko nema nameru da nipodaštava AF kod MILC -a, opušteno. Svi ćemo na tu stranu, neko pre, neko kasnije, samo nemam nameru da preterano kritikujem naprave koje su mi dosad donele mnogo fotografske sreće i veselja, tj DSLR. Moguće je da je moj način rada poprilično nezavisan od dobrog AF sistema pa i ne primećujem neku preteranu hendikepiranost, tj prihvatam je kao normalnu. Da radim portrete 90% vremena verovatno bih u ovom momentu drugačije razmišljao.

• Like 1

^iz moje perspektive, kolicina srece nema mnogo veze sa tim, ja pricam strogo o tehnickim mogucnostima. 

Ja sam najsrecniji bio kad sam prvi put okusio FF sa 5D kecom, koji sam koristio pune 2 godine. I dan danas izuzetno cenim fotografije koje sam napravio s njim, i ostavio mi je neke mnogo drage uspomene. No to nema mnogo veze sa njegovim tehnickim kvalitetima (osim karaktera fotki, koji je prosto neprevazidjen). Isto tako sam bio presrecan svojim prvim kompaktom koji je objektivno bio igracka. Ali je pruzio puno zabave. 

Takodje je vazno da li pricamo o "radu" ili o radu, koliko znam dobar deo ovih sto komentarisu ne zaradjuju od fotografije, sto naravno ne umanjuje nimalo njihov stav, tim pre sto su po mom misljenju neki od najboljih fotografa na zoni striktno amateri, ali se mora istaci da u takvom kontekstu i najdrljaviji fokus postaje nekako inkonsekventan, posto nijednu fotku ne moraju da imaju. 

Džaba diskusija. Sve kamere u paketu su jednom nogom u grobu, bilo sa ogledalom ili bez.

Videćete sad ovo što će da uradi iphone 12 sa lidar pored kamere. Možda ne u prvoj iteraciji, ali u nekoj narednoj će da ima metadatu dubine svake fotografije i moćiće da simulira bilo koji objektiv ikad izmišljen. Znate kako to dalje ide, svi će redom da krenu sa sličnim pristupom i dobićeš nešto poput night mode na telefonima danas - paradoksalno, lakše mi je sad da slikam noćni landscape telefonom, nego sa fulfrejm, jer mi je potreban stalak za to.

Proizvođači kamera i fotoaparata su potpuni slepci i moroni, ali potpuni. Neće to niko živi da kupuje za 5 godina, sem za posao. Pašće na 2% prodaje svi zajedno, jer ne vide šta im je ispred nosa.

1 hour ago, nidza said:

Proizvođači kamera i fotoaparata su potpuni slepci i moroni, ali potpuni. Neće to niko živi da kupuje za 5 godina, sem za posao. Pašće na 2% prodaje svi zajedno, jer ne vide šta im je ispred nosa.

Pa da, kupovaće kome treba za posao i ko je ozbiljan amater (tojes' mi odavde). Video, stok, studio, tamo telefon služi samo da se javiš, eventualno možda da nešto okineš daljinski; ne vidim kako će to da se promeni u korist telefona. E sad, što se generalno većina tzv foto-entuzijasta okrenula telefonima, to je nešto sasvim drugo. To samo znači da je gomila DSLR_usera od pre deset godina zapravo bila ciljna grupa telefonskih kamera koje u tom momentu nisu bile na dovoljnom stepenu razvoja.

Osim toga, svaki napredak na polju telefona (lidar) sasvim sigurno nosi i ekvivalentan napredak kod ILC kamera. Možda Apple ima patent na taj tip lidara, ne znam, ali će sigurno svi ostali proizvođači kamera u jednom momentu da ispremeštaju komponente i svako će imati svoju patentniranu verziju - nešto kao stabilizacija senzora/stakala danas.

• Like 1

@nidza

Ima istine i osnove za takvu pretpostavku... Ako dovoljno uspesno simuliraju izgled gotove fotke nastale profi opremom vecini ce to da bude dovoljno...

Tokom mnogobrojnih putovanja u poslednjih 5~6god samo jednom sam sreo i popricao sa fotografom koji je stvarno profesionalac, koji zaista ima profi fotke, i to je neki lik iz Zagreba sa kojim sam se sreo na predivnoj lokaciju Hallstatt, sem njega pricao sam i pogledao fotke najamnje jos 100 foto amatera koji su tokom tih putovanja na isitm mestima bili samnom sa istim ciljem da naprava neku dobru fotku svojom profi opremom, to su sve foto amateri i mogu da kazem da 1 krstenu fotku nisam video medju njihovim radovima pre svega sto se tice produkcije.

Sta je poenta ? Brzo ce ti takvi shvatiti da bezveze mlate praznu slamu i cimaju profi opremu kad sve to cak i bolje mogu da urade sa iphone, pored toga treba materijal nastaop profi opremom da se donese kuci i sredi na racunaru sa kalibrisanim monitorom koji vecina nema zato sto je tablet dovoljan za njihove potrebe... Potrebna je posvecenost pre svega jer to je ono sto zapravo nedostaje, kada je neko posvecen sve ostalo je manje bitno... Tako da ovo sto pretpostvljas ima logike i najverovatnije ce bas tako da bude.

Mislim baš obrnuto.

Ko ume da slika, njemu je svejedno čime slika (ako nije za posao, koji ima izričite zahteve po pitanju kvaliteta), a ko ne ume, jako često će upasti u zamku beskrajnog pojačavanja opreme. Baš mislim da će foto opremu najviše kupovati profesionalci i tantuzi sa novcem, a to će sve naravno biti na uštrb nižih segmenata koji će prvi nestati.

@yagodinac, ILC proizvođači će da se slikaju, doslovce, sa entry, a možda i sa srednjim segmentom, ukoliko iz ovih stopa ne urade otklon od trenutnog razmišljanja. Ja ne razumem zašto neke od algoritama koje telefoni imaju, nemaju sad i kamere? Verujem da će da se sete jednog dana, ali već je to kasno.

Entuzijasta koji će da više uživa u procesu, od same fotografije, će uvek moći da kupi neki prevaziđen fotoaparat. Nije mu potreban nov model.

• Like 1

Sta je obrnuto u odnosu na ovo gore sto sam napisao... Govrim o foto amaterima koji koriste a zapravo ne znaju da koriste profio opremu, a sve sto je telo sa izmenjivim objektivima je profi oprema bilo da kosta 1000e ili 10k... Svakako nudi daleko vise tehnickih mogucnosti da se napravi dobra fotka, kao sto mobilnim telefonom koliko god da je neko super fotograf jednostavno nesto ne moze da izvede, ili da izvede dovoljno dobro upravo zbog toga sto je uskracen sa te tehnicke strane... Ako iphone krene u tom pravcu da nadmesti raspon, bokeh itd dovoljno dobro da to lici na nesto sto se do sada postizalo profi opremom, eto radosti i prirodne migracije za te takve foto amatere koji i ne znaju zasto su kupili profi opremu koji god da je tip opereme, najeftinije telo i najeftiniji zum objetiv. to je bukvano 90% turista koje vidjamo na putovanjima... 2 blage veze oni nemaju zasto nose taj DSLR najcesce spojen sa 25-105 ili 24-70 mesto da lepi izvade iz dzepa nesto sto vec imaju, iphone, i snime to sto zele.

On 11/7/2020 at 10:56 PM, Mikri said:

Ja sam najsrecniji bio kad sam prvi put okusio FF sa 5D kecom, koji sam koristio pune 2 godine. I dan danas izuzetno cenim fotografije koje sam napravio s njim, i ostavio mi je neke mnogo drage uspomene. No to nema mnogo veze sa njegovim tehnickim kvalitetima (osim karaktera fotki, koji je prosto neprevazidjen). Isto tako sam bio presrecan svojim prvim kompaktom koji je objektivno bio igracka. Ali je pruzio puno zabave. 

Takodje je vazno da li pricamo o "radu" ili o radu, koliko znam dobar deo ovih sto komentarisu ne zaradjuju od fotografije, sto naravno ne umanjuje nimalo njihov stav, tim pre sto su po mom misljenju neki od najboljih fotografa na zoni striktno amateri, ali se mora istaci da u takvom kontekstu i najdrljaviji fokus postaje nekako inkonsekventan, posto nijednu fotku ne moraju da imaju. 

Boldovano u prvom pasusu: Slazem se s Jagodincem da su aberacije na c85f1.8 iz doba Morison Dzima ali, i s Mikrijem da ovakav karakter i smek fotki ima samo C5DC   😍  😇 i ne moze se dobiti bez ogledala ( ne verujete? Kao sto rece Argon pre neki dan, probajte da se ocesljate, nasminkate ili obrijete gledajuci na monitoru snimak svoje glave..  🤭 )

Boldovano u drugom pasusu: Mikri, nije li to dupla negacija? Pretpostavljam da si hteo reci da su losi AF nebitni za amatere ( jer im je ljubav, prema postupku kao takvom, dovoljna 😆 )...

Pozz! 😎

On 11/10/2020 at 6:37 PM, amaNS said:

Boldovano u prvom pasusu: Slazem se s Jagodincem da su aberacije na c85f1.8 iz doba Morison Dzima ali, i s Mikrijem da ovakav karakter i smek fotki ima samo C5DC   😍  😇 i ne moze se dobiti bez ogledala ( ne verujete? Kao sto rece Argon pre neki dan, probajte da se ocesljate, nasminkate ili obrijete gledajuci na monitoru snimak svoje glave..  🤭 )

Taj objektiv sam namerno pomenuo, čisto da vidim da li pazite na času 😁

Nigde nema takvih aberacija tipa hromatska i sferohromatizam na 1.8 a ujedno i tako dobrog izlaznog rezultata (bokeh) odnosno "karaktera na FF" kako se to moderno kaže. To staklo mi je tiha patnja ali moram prvo da uzmem FF da bih bilo šta u tom kontekstu dobio. Meni lično bode oči jedna sasvim druga činjenica a to je da je to i takvo staklo bezmalo trideset godina u proizvodnji, praktično bez ijednog apdejta ili usavršene verzije, odnosno mnogo više mi bode oči činjenica da će sledeći non_L 85 prajm umesto ove poboljšane verzije da bude oko f2.8, imaće IS i što će da košta verovatno hiljadu evra (...bo ih video!).

A propo ogledala dimenzije fićinog retrovizora; nije ja mislim do toga već do infantilnog senzora. Trinajes' megapiksela raspoređenih na FF sakriće sve moguće aberacije kao bubamaru u hektaru deteline.

Kako mi se cini canon je resio da napravi finu paletu RF cenom pristupacnih objektiva, jos da se pokaze da su pristojnog kvaliteta i eto jeftinog FF sistema za sve korisnike kojima nije potreban najveci moguci otvor blende. R kamera u narednih godinu dve sigurno ide na 1000e a odlicna kamera, RP je vec 1000e ili ispod 1000e ali ne mogu RP da racunam u nesto sto je vredno paznje zbog bangavog senzora.

Valda ce i Nikon da napravi nesto slicno, ako vec nije.

....nisam toliko stručan za sva ta sitna crevca sto se tiče elektronike ali meni to izgleda pre kao da to neko i ne želi da može, jer mu se prosto ne uklapa u plan.

A plan je da se zarad 5% (slobodna procena) novih mogućnosti i 50% lošijeg tražila i trajanja baterije, potrošačko-konzumersko telo dovede u situaciju da nastavi da troši ponovo pare na istu stvar...

Rešenje je očigledno nadjeno u uskraćivanju podrške starijem sistemu, (kao kod windowsa), jer nema drugog načina da naterate u masovniju kupovinu one koji su sisteme već oformili.

Mislim, kupiću ja prvi kad naidje nešto što je realno bolje, ali baš na ovakvu foru ,uh... sačekaće to malo...😉