Jump to content
Runa

Štetnost solventnih boja - pitanja i uopšteno

Recommended Posts

Ne znam kako bih izneo problematiku, ali recimo da bih silno želeo da znam nešto konkretnije o štetnosti solventnih boja (ako može konkretnije Mimakijevih BS, ili još konkrenije - BS3 boja).

Naime, znam za sve-i-svakom-poznate konstatacija tipa: Solventne boje su najštetnije od svih boja, solventne boje su kancerogene, i to mu dodje kao aksiom, ali nigde ni traga dalje dedukcije i inferencije.

Sećam se da sam na nekim "amerikanskim" sajtovima pročitao da kod njih nema BS boja u prodaji, a danas naleteh ovde u nekoj staroj temi na:

BS boje za Mimaki koje su preko zabranjene a kod nas se koriste
,

uz to, ako se dobro sećam, klasifikovane su kao prva kategorija kancerogena, etc, etc...

E, sad... Šta bi to trebalo da znači u praksi?

Da li "prva kategorija kancerogena" (to bi trebalo da je ono za šta se pouzdano zna da izaziva rak), znači da, npr, inhalacija isparenja i apsorpcija preko kože (& kose i noktiju :lol: ) dokazano izaziva rak, ili se pak ovo prvo smatra bezbednim - za razliku od, recimo, gutanja boje (poput onih "pametnih" upozorenja na proizodima tipa; ne gurajte ruku pod nož - da ne bi bila otfikarena / ne pijte boju jer to izaziva rak, i sl. Karikiram, ali cenim da znate na šta mislim :D )

Dalje, da li znate koje su to kancerogene hemikalije koje se nalaze u solventu i koja im je maksimalna dozvoljena koncentracija?

Da li se nešto (i šta) smatra potpuno bezbednim okruženjem za rad? A da li postoji suprotno/ neko u kom ne treba raditi ni pod razno?

I tako... Verujem da nijedna informacija nije suvišna, a voleo bih da znam šta se misl ili zna o toksičnosti solventa, generalno.

Hvala :)

... Verujem da nijedna informacija nije suvišna, ...

Neka deca pisala neki rad. Ima na kraju literatura koju su koristila pa tako ...

2. UTICAJ GRAFIČKIH BOJA NA RADNU I ŽIVOTNU SREDINU

Najveći negativni uticaj grafičkih boja po radnu i životnu sredinu imaju tzv. solventne boje

– boje koje imaju visok sadržaj rastvarača (kao npr. etil-benzol, etilen-glikol, glikol-etar, toluol) ...

http://idk.org.rs/wp-content/uploads/2015/...ckih%20boja.pdf