Jump to content
mix_NS

Laka provera preciznosti auto fokusa

Recommended Posts

Meni ovaj clanak deluje legitimno, ali mozda sam nesto propustio, pa slusam kritike, pros/cons :)

Jedini razlog zasto ovo delim jeste sto je vrlo naporan proces fotografisem neki test objekat > prebacim na racunar > unesem micro adjusment proizvoljnu vrednost > ponovim taj proces puno puta dok ne nadjem najbolji +/- broj :)

edit: probao sam i kaze da su moja oba tamrona u savrsenom fokusu, iako mi se cini da 70-200 u nekim zizama na f2.8 masi fokus, e sada kojim tacno eh ...

Ja uostrim na kalendaru datum i proverim na aparatu, kada se uveca dovoljno se dobro vidi, ne mora da radi racunar.

Neko koristi kutijice za sibice neko kutijice od filmova, neko podvuce red u novinama....

Ovo sto si okacio je ok ali nije mi nesto brza metoda.

Kod zumova je nezgodnije, obicno je greska razlicita na razlicitim ziznim daljinama tako da ga ili stavis na srednju vrednost ili podesis za ziznu daljinu koju najvise koristis, a kod drugih ziza znas na koju stranu gresi pa ga korigujes prilikom snimanja(uostris malo ispred ili iza)

Fokus varira i sa udaljenošću.

Sve što proveriš na metar-dva nemora da bude tako i na 15-30 metara.

Objektivi se upoznaju dugo, čak ponekad i godinama..

Fokus varira i sa blendom, gotovo kod svih objektiva, negde manje, negde više. Nekad se to kod mnogih objektiva nije primećivalo, ali sad sa milionima piksela izlaze na videlo sve moguće anomalije optičkih formula.

Ja sam imao običaj da ređam baterije za test DSLR.

Na Sony hvala bogu nema korekcija ni sa jednim objektivom, iako opcija postoji.

Meni se najbolje pokazalo korišćenje ovog test chart-a (skrolovati na kraj .pdf dokumenta, te odštampati predposlednju stranicu): http://www.dphotojournal.com/focus-test-chart.pdf

Ta šema sa 18. strane, fotografišem pod uglom od 45 liniju na sredini (na prvim stranam dokumenta je objašnjeno kako se koristi). Stativ je obavezan. Uvećanjem se lepo i lako vidi na koju stranu objektiv beži, i koliko.

I da naravno, objektiv ako beži, vrlo često beži različito za različite udaljenosti, i za različite žižne daljine ako je zoom.

I da naravno 2, ovo mi je bilo bitno dok sam ima DSLR.

Sada sa A6000, nemam ovaj problem, niti potrebu da proveravam objektive. :P

sve ovo sto rekoste...

a i taj chart, vise se pazi na famozni 45c ugao... a onda omase aparatom donju ivicu papira koja je mnogo bitnije da bude 90c u odnosu na senzor.

mirror lock up se podrazumeva stativ ne pominjem...

ps. mnogo je preciznije spustati na 35-30 stepeni...pgotovu na daljinama gde 90% ljudi cekira.

I da naravno 2, ovo mi je bilo bitno dok sam ima DSLR.

i meni samo nije foni ;)

Ja bre uopšte ne kapiram te vaše muke. Moj 40d ima toliko malo megapiksela da se nikakve greške fokusa ne vide. :D

Više me tangira kad se teleskop ohladi i zbog kontrakcije metala i stakla promeni žižnu daljinu i pomeri fokus za toliko da zvezde postanu krompirići. U tom slučaju mi pada na pamet da uzmem 20d, on ima još manje megapiksli :lol:

ja kad sam uopste razmisljao o tome (jer o autofokusu na kanonima je smesno diskutovati, bar ovi koje sam ja imao :) :) ) - snimis novine pod 45, i sve ti jasno odma.

70-200/4 nije paprika a dobar je, imao sam ga kao i 2.8 koji je jos bolji.Sad koristim fiksni 200/2.8 koji je takođe dobar.

Dzaba objektiv koliko god bio jeftin ako ne mozes da uostris kako treba.

Nije Tamronce usopte lose, to da ne gadja fokus precizno sam primetio kada sam fotografisao na 200m f2.8, na ~7m udaljenosti, sto kada proverim polje dubinske ostrine je 10cm, prezivecu :)