Jump to content

Canon imagePROGRAF Pro-1000

Recommended Posts

Nameravam da kupim ovaj stampac iskljucivo za licnu upotrebu... Zanima me da li neko ima iskustva sa ovom masinom i da li je ovo bolje, isto ili gore resenje od foto radnji kod nas... Zanima me i to da li dolazi sa punim ketridzima, posto znam da neki jeftini modeli dolaze sa ketridzima koji su gotovo prazni.

Ne zanima me sta je jeftinije, sta koliko kosta ili bilo sta na temu cene s obzirom da je za licnu upotrebu, sto bi verujem vecinu interesovalo, zanima me samo kvalitet u odnosu na foto radnje kod nas i ovo za ketridze. Cena stampaca kod nas sa domacom garancijom je 1000e ceka se 15-20 dana na isporuku

https://www.canon.rs/printers/inkjet/pro-ph...ograf-pro-1000/

Unapred zahvalna na odgovorima ako ih bude bilo :)

Nemam nikakvo iskustvo sa istim ali bih nešto rekao:

- mislim da će otisak na njemu biti mnogo bolji nego ono što možeš dobiti u domaćim foto-radnjama, jer ovaj štampač ima mnogo širu gamu boja od industrijskih mašina za štampanje fotografija u velikim serijama (kod kojih je bitno da što brže i jefitinije dobiješ odštampanu fotografiju a ne što kvalitetnije) ... mislim se da ne grešim :)

- kod prodavca bi trebalo da saznaš da li dolazi sa punim tonerima, a ako kojim slučajem oni to ne znaju, pošalji pitanje Canon-u, sigurno ćeš dobiti odgovor

- ako ga kupiš, nabavi dobar kalibrator monitora (a možda ga već i imaš), ne moraš da kupuješ i kalibrator štampača jer ćeš to ovako ostvariti: kada sve instaliraš, pronađi tačnu proceduru u uputstvu, postoji štampanje posebne "kalibracione profil strane" (koja se mora odštampati na određenoj definisanoj vrsti papira), koja se zatim pošalje Canon-u sa zahtevom da urade ICC profil za tvoju mašinu. Oni će ti poslati ICC fajl koji je bukvalno kalibrisan za tvoj štampač. Razlika će biti skoro pa drastična u odnosu na default (generički) ICC profil koji dolazi uz štampač :)

- dobro se informiši o vrstama papira koje da koristiš za koju vrstu fotografije (ima na internetu dosta ličnih iskustva/preporuka fotografa, baš za taj model štampača).

- razmisli i o tome da ćeš verovatno morati da sečeš papir posle završene štampe tj. čime ćeš to da radiš (skalper i lenjir ti ne bih preporučio)

- kupi one posebne bele rukavice koje služe za rukovanje foto-papirom (da bi sprečio mašnjenje tj. prljanje tj. otiske na papiru)

Ako mi još nešto padne na pamet, napisaću kasnije :).

^

Hvala kolega :)

Mislim da Canon za ovu masinu ima ICC profile zasebno za sve vrste papira iz svoje ponude, a ja cu koristiti ovaj papir...

https://www.canon.rs/printers/inkjet/pixma/...o-paper/pm-101/

Stigla je kompletna ponuda, a masina i papir stizu za 10-15 dana...

Canon imagePROGRAF PRO-1000 838eur +pdv

PM-101 A2 20 UNI - 45.36eur +pdv

PM-101 A3 20SH - 23.3eur +pdv

PM-101 A4 20SH -10.8eur +pdv

Ovo su inace bolje cene nego bilo gde u evropi za nekih desetak % u proseku, a domaca garancija i sve legalno, od naseg uvoznika. Stampac stize sa punim ketridzima, a stampanje je nesto jeftinije nego da se stampa na manjim modelima slicnog kvaliteta, zbog vecih ketridza.

----

Jedan mali savet posto su me svojevremeno mnogi "davili" na koju foru kupujem objektive po tako dobrim/normalnim cenama ovde kod nas, "Lepa rec gvozdena vrata otvara" :)

Pitajte sta vas zanima, pitajte za cenu pa ako vam ne odgovara pitajte da li moze da se napravi neka bolja cena slicna evropskoj po kojoj inace prodaju ovi madjarski preprodavci, navedite da imate tu mogucnost ali bi ipak radije da kupite od naseg uvoznika, prodavca, i videcete da sve moze :)

Nekoliko pitanja pre svega:

- Da li zelis da se zezas sa kalibracijama SVEGA sto je u lancu procesa dobijanja fotografije (aparat/monitor/stampac)?

- Da li si probao da vidis sa prodavcem da ti obezbedi probni otisak ili neku demo fotografiju koju mozes da posaljes negde na stampu na "klasicnoj" foto-masini?

- Elit recimo ima Ozbiljnu Noritsu masinu za stampu ali mnogo zavisi od toga gde si ti u odnosu na njih, tj. koliko vam se icc profili slazu (da ne ulazim sada u problematiku). Moze da se resi jednostavno a moze i komplikovano.

- Da li ti je potreban 101% tacan rezultat, ono, laboratorijski ili si spreman na malo kompromisa po pitanju tacnosti a da za uzvrat dobijes ono sto je tebi jednostavnije. Drndanje kuci ili drndanje u radnji sa zaposlenima koji mozda tog dana nisu ustali na pravu nogu.

Foto turista,

Nema na čemu :)

Samo jedno pojašnjenje: ja sam govorio o kalibracionom profilu "za individualni-konkretni štampač" a ne za određenu verziju papira. Znači svaki štampač ima određena odstupanja od generičkog ICC profila za tu vrstu štampača ... e, proizvođači to znaju i (najčešće) besplatno urade PERSONALIZOVANI ICC/ICM FAJL na osnovu fabrički definisanog test sempla koji ti odštampaš i njima pošalješ (a pretpostavljam da se on štampa na nekom definisanom papiru, da bi bio precizno protumačen prilikom isčitavanja boja sa njega).

Nadam se da sam sada bio jasan.

Ovo takođe imaš opisano na internetu.

Što se papira tiče, razmotri i ovo (za neku Vrh štampu):

Fotospeed Platinum Baryta

"Firstly, the surface is probably the best of any gloss paper I have ever used. It has an exceptionally fine ‘tooth’, but its there. This means there is a very nice controlled shine, rather than a mirror gloss and it reminds me of press flattened Ilford Multigrade Warmtone silver gelatin paper. It is heavy and feels robust. The base feels of superb quality and its archival credentials look very good (no OBAs as far as I am aware). The hue is a very subtle warmth and, for my uses, absolutely perfect in terms of all round use. It has very little bronzing and gloss differential, although its not the best on the market in this respect, but better than Ilford GFS. It prints with fantastic contrast and you can build up really punchy blacks very easily with this paper. "

Review:

http://thephotofundamentalist.com/uncatego...-papers-for-bw/

https://www.imaging-resource.com/topics/photo+paper

http://www.whatdigitalcamera.com/roundup/a...jet-papers-3854

A pre ili kasnije će ti zatrebati i "sjajni" papir a tu je Canon Pro Platinum PT-101, dalje ne moraš da tražiš.

SAMOKOREKCIJA: (dao sam neke pogrešne informacije)

Foto turista,

Moram da ti se izvinim, odavno ovo nisam čitao tj. interesovao se u ovoj oblasti, pa sam pomešao neke stvari:

- Personalizovani ICC profil dobijaš od konkretnog proizvođača papira (kao što si i pomenuo), za izabrani model papira sa kojim ćeš pretežno raditi, tako što na "tvom" printeru otštampaš Color Chart (koji se verovatno nađe na sajtu proizvođača papira), i to im pošalješ (lepo zapakovano, naravno), a oni ga skeniraju profi kalibratorom i izrade najbolji mogući kolorni profil za tvoju kombinaciju štampača i njihovog papira. Rezultat je uvek vredan pažnje jer daje mnogo kontrastnije i zasićenije (u pozitivnom smislu) rezultate, mnogo približnije onome što vidiš na monitoru.

Živ čovek pa greši, ebi ga čitao sam to odavno pa se zaboravilo :(

@Jo Husafet

@maxer

Hvala na odgovorima kolege... Dosta korisnih informacija i pitanja na koja treba da nadjem odgovore.

Sustinski nije mi bitno da to sto odstampam bude bas 100% tacno, malo odstupanje nije problem... Znate da nisam profi fotograf tako da i to sto se vidi na mojim fotografijama cak i da je drugacijeu za 3~5% opet bi meni bilo dovoljno dobro, znaci da samim tim nemam nameru nesto posebno da se zamaram sto se tice 100% tacnog otiska, ali ne bi voleo ni da primetno bude drugacije to sto vidim na monitoru u odnosu na to sto stampac odstampa.

Ono sto zelim od samog pocetka je dobara fotografija, dobar kvalitet fotografija u sopstvenoj rezijii sto se tice svega, od fotkanja, obrade do gotove izradjene fotografije, onako kako ja to hocu i kako se meni dopada, u tom procesu trenutno mi fali samo stampac :)

U tom slucaju uzimaj to i ne brigaj. Tesko da moze da bude lose (opet, tu je ono pitanje da dobar distributer mora da ima neke probne otiske ili makar da im posalju semplove sa tog konkretnog modela stampaca), a mnogo je dobro kada si ti gospodar procesa od pocetka do kraja.

• 1 month later...

@Foto turista, sta bi na kraju jesi kupio ovaj printer? :)

Razmisljam o njemu kao dopunu za fuji dx100, posto mi je epson L800 u principu isto, odnosno malo losije, od dx100 sto se tice kvaliteta stampe. DX100 je odlican za posao koji ja radim, odlican otisak, brina kvalitet, dostupnost boja i papira, ali bih nesto iznad :)

^

Naravno, jos pe mesec dana...

Canon imagePROGRAF PRO-1000 838eur +pdv

PM-101 A2 20 UNI - 45.36eur +pdv

PM-101 A3 20SH - 23.3eur +pdv

PM-101 A4 20SH -10.8eur +pdv

Jos ga nisam otvorio, i necu dok ne kupim neki foto album i nesto za secenje fotografija... Ima tu jos po neki detaljcic vezan za odrzavanje koji treba da ispitam, pa tek onda pustam masinu u pogon.

Inace sve je stiglo kako sam se dogovorio sa komercijalistom jedog od nasih uvoznika, kad budes hteo da kupujes javi da ti posaljem kontakt, cene su kao sto sam gore naveo i sve je dostupno, ali po porudzbini. Cena A2 otiska sa ovim papirom je 5~6e, slicno kao u radnjama, samo imas to zadovoljstvo da sve uradis sam... Ako hoces da punis ktridze, ne znam koliko ali znam da je otisak mnogo jeftiniji.

• 7 months later...

Pozdrav svima, nov sam na forumu.

Zainteresovan sam za kupovinu gore pomenutog canon štampača...

Ukoliko foto turista ima nekih novosti sa ustiscima, voleo bih da pročitam ;)

Takođe me zanima, da li neko ima preciznije informacije o potrošnji. Koliko u praksi, sa nabavkom u Srbiji, koštaju otisci?

Hvala unapred i srećni praznici

Toga sam se i plašio ;)

Po nekom (internet) istraživanju o potrošnji mastila i ovim cenama papira, a2 je do 5e otisak, pa me zanima koliko je to realno.

Da li neko ima predstavu koliko može biti jeftiniji a4 otisak recimo na fuji dx100 nego na Canonu imageprograf1000?

^

Meni ta masina treba da odstampam trenutno ne vise od 600 fotki za foto album koji tek treba da kupim, sto je jedan od razloga zasto nisam otvorio kutiju... Pored tih fotki za album treba da odstampam nekoliko a2 formata, medju tih nekoliko nalaze se fotografije koje jos uvek nisam sredio, tako da nema zurbe... Kada se jednom pokrene stampa treba voditi racuna da se odrzavaju glave u periodu kada nema stampanja, a ta briga mi jos uvek nije potrebna :P

Toga sam se i plašio ;)

Po nekom (internet) istraživanju o potrošnji mastila i ovim cenama papira, a2 je do 5e otisak, pa me zanima koliko je to realno.

Da li neko ima predstavu koliko može biti jeftiniji a4 otisak recimo na fuji dx100 nego na Canonu imageprograf1000?

Na fuji DX100 13x18 otisak je oko 18 din, a 20X30 otisak je oko 50din, malo ispod.

Ali razlicit je koncept ova dva printera, DX100 je printer koji ima odlican otisak, ali je vise radjen za koriscenje na terenu, veoma brz i jeftin print, dok ovaj tip printera kao sto je pomenuti ide na kvalitet otiska.

• 4 weeks later...
Na fuji DX100 13x18 otisak je oko 18 din, a 20X30 otisak je oko 50din, malo ispod.

Ali razlicit je koncept ova dva printera, DX100 je printer koji ima odlican otisak, ali je vise radjen za koriscenje na terenu, veoma brz i jeftin print, dok ovaj tip printera kao sto je pomenuti ide na kvalitet otiska.

To je odgovor koji mi je trebao. :)

npr u foto radnji otisak 13x18 je recimo 25 dinara, a sa canon-om ispada u sopstvenom izvodjenju preko 30 dinara.

Pretpostavljam da su fuji masine najbolje u tom smislu, za "stancovanje".

To je odgovor koji mi je trebao. :)

npr u foto radnji otisak 13x18 je recimo 25 dinara, a sa canon-om ispada u sopstvenom izvodjenju preko 30 dinara.

Pretpostavljam da su fuji masine najbolje u tom smislu, za "stancovanje".

Tako je, primarno za stancovanje, ali je kvalitet otiska odlican.

• 1 year later...