Jump to content
Sign in to follow this  
zakd

Konstruktivno pitanje konfiguracije

Recommended Posts

pozzz, prošlo je već(tako brzo) skoro 4 godine od kada sam uzeo postojeći računar i izgleda da je došlo vreme da se menja. To je AMD konfiguracija.

Nisam imao vremena da pratim sva kretanja razvoja računara pa mi je potreban savet i pomoć oko odabira drugog raunara.

Od programa koristim Photoshop, Lightroom, Camera Raw, Illustrator i Premiere ali ne za vremenski duge (montirane) klipove (obično do max 15minuta) i za sada ne 4K. U photoshopu radim sa 16bitnim fajlovima.

Moje nedoumice:

-stabilnost operatvinog sistema - na postojećem AMD konfiguracija sam popriično puno puta morao da formatiram i iznova instaliram sve, koristio sam Win7

-AMD, Intel ili možda čak i Mac(posebno me interesuju iskustva)

-nemam ništa protiv ni polovnog ali da li vredi uopšte uzeti u obzir pre svega ako je Mac u opciji za novi neću se uklopiti sa novcem

-budžet do cca 500eur a može i manje :-)..... 400eur bi bilo idealno, bez monitora naravno

-koji operativni sistem - win7, win8....win10......

-svaki dodatni savet koji možda još nekom može koristiti je dobro došao

unapred hvala

Ne vidim razlog da bih ikada dao prednost neko MAC racunaru u odnosu na PC!

Sto se tice stabilnosti sistema on prvenstveno zavisi od korisnika, ako bih ti ja instalirao windows i onemogucio da na njemu osim Photoshopa i Lightroom bilo sta drugo radis, veruj mi na rec da bi taj sistem trajao 10 godina!!!

Ono sto korisnici PC racunara pored osnovnog poslovnog okruzenja vole da se malo i poigraju ,pa malo da surfuju ,pa malo da drndaju kodeke , pa na kraju uniste sistem, krekujuci 1000 puta neki softver, to kod MAC ide malo teze , ljude se redje usudjuju da ga drndaju koje kakvim glupostima pa zato daje iluziju da je sistem stabilniji!

Sto se tice izbora konfiguracije, imas veliki izbor Intel 8xxx procesora ili AMD Rayzen procesora , i vecina od njihove srednje kategorije ce ti sigurno dati i viska snage za one poslove koje si naveo.

Adobe programi vole veci radni takt pa stoga dajem blagu prednost Intel paleti procesora, mada ako ti se ne zuri novi Zen+ procesori ce se pojaviti do kraja aprila pa bi i cene trebale dosta da padnu i svakako ces imati veci izbor.

Ono sto celoj prici kvari utisak je jos uvek previsoka cena ddr4 memorije, a sto se tice win7, novi procesori iako rade na njemu nemaju zvanicnu podrsku ni proizvodjaca ploca u vidu drajvera , a sami proizvodjaci kao minimum preporucuju neki win10!

"ajde da se nadovezem na temu....primaklo mi se opasno menjanje masine-posle skoro 10 godina-sa osvrtom na obradu fotografija , najvise...Ponekad neki cassual gaming, priznajem.. :)

Pa se jako lomim izmedju npr. Intela 8700 K +neka srednja Z370 ploca , 16 Gb RAMa ide sigurno(kasnije jos 16)...SSD imam, kao i solidno napajanje , kuciste...

i druga varijanta bi bilo ista kolicina RAMA ali u AMD aromi-ali bih isao na Ryzen 2700X...

E sad citam nesto -i pametan nisam-sta mi je BOLJE za obradu fotki..?Intel dodje skuplji, najvise jer treba dobar cooler za njega...ali-ima integirsanu grafiku koju bih koristio za prvo vreme*da ne duzim kasnije bih isao na GTX 1050 Ti/1060)

ali kazu da Intel bolje radi sa Adobe paketom-thrue or false...?

Ako juris AMD varijantu gledaj da je ekvivalent tom intelu i to je to. Sta god uzeo radice posao za obradu fotki i igranje.

Ako juris AMD varijantu gledaj da je ekvivalent tom intelu i to je to. Sta god uzeo radice posao za obradu fotki i igranje.

OK ali realno-sta je ekvivalent tom Intelu?ispadne da je 2700X iznad-bar po broju jezgara..?Ryzen 5 2600X-pre ispadne da je to ekvivalent Intelu..?Kazem od Intela me dbija najvise sto mi treba cooler u startu-i to DOBAR...ali mi je plus-veca frekvencija, bolja kompatibilnost sa Adobe paketom=Photoshop(valjda?), i ta neka integrisana grafika koja bi posluzila dok ne zamenim moju prastaru GTX 260..:)

Intel 8700 K-320 eur

GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 3 - 140 eur

ASUS PRIME Z370-P - 121 eur

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15 KIT CMK16GX4M2B3000C15 - 173 eur

G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 3000MHz CL15 KIT F4-3000C15D-16GVGB - 163 eur

COOLERMASTER Hyper 212 EVO - 31 eur-to je neka ponuda (sa nekim varijacijama ili/ili koje ima-e sad da li ici na neku drugu plocu..?i hadjenje bih isao na Be Quiet Dark Rock (pro)4 mozda?Citao sam nesto da MNOGO lepo hladi i da je skoro necujan..?

Intel 8700 K-320 eur

GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 3 - 140 eur

ASUS PRIME Z370-P - 121 eur

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15 KIT CMK16GX4M2B3000C15 - 173 eur

G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 3000MHz CL15 KIT F4-3000C15D-16GVGB - 163 eur

COOLERMASTER Hyper 212 EVO - 31 eur-to je neka ponuda (sa nekim varijacijama ili/ili koje ima-e sad da li ici na neku drugu plocu..?i hadjenje bih isao na Be Quiet Dark Rock (pro)4 mozda?Citao sam nesto da MNOGO lepo hladi i da je skoro necujan..?

Za vrlo slicnu konfiguradiju sam se i ja odlucio i pored ubedjivanja za AMD. Svuda gde sam gledao je intel za nijansu bolji za Adobe.

Za vrlo slicnu konfiguradiju sam se i ja odlucio i pored ubedjivanja za AMD. Svuda gde sam gledao je intel za nijansu bolji za Adobe.

Da, ja sam isto gledao gde lik kaze da mu pucao Adobe tj. Photoshop sa 2700X ...mislim daleko od toga ja cu uzeti AMDa 2700X npr ako je bolja varijanta-jer me zbog hladjenja + nekih drugih stvari izadje nesto jeftinije...ali ima nekih drugih momenataZato me i zanimaju iskustva drugih..@Milos zanima me konkretno to sto ti pises sam svestan mene zanimaju argumenti"to i TO zato i ZATO". Ovako mi je bez uvrede-trla baba lan :)

Sve jasno :)

Prosto ljudi vole da preteruju kako nista ne radi na amd, software nije napisan kako treba itd. Moje licno iskustvo se bazira na intelu najvise, ali imao sam prilike da vidim i probam par masina sa ryzen procesorima (doduse ne 2700x). Nista nije se gasilo niti je bilo nestabilno, a pritom korisceni su za zahtevnije operacije (3d renderovanje i enkodiranje videa). Da li je razlika 5 do 10% to me stvarno nije zanimalo jer su minorne razlike.

U tvom slucaju ti si uporedio amd 2600x procesor sa i7, gde je razlika u snazi do 17% u korist intela, a razlika u ceni veca i tu je amd bolji.

Zato je tu i moj komentar da gledas ekvivalent sa tim intelom sto bi bio 2700x.

Druga stvar je sto broj jezgara odavno nema veze sa snagom, intel je tukao predhodne amd procesore i sa 8 jezgara, jer jednostavno je bio bolji po iskoriscenosti svojih jezgara (sto rezultati brojnih testova mogu da potvrde).

Ja sam imao prilike da vidim kako mi pukne photoshop na intelu, pa sad treba da oglasim po celom internetu da je intel djubre :)

Licno preferiram intel, al to su i9 i xeon varijante sto nije tema price. Amd je izasao sa novom generacijom ryzena i opasno lupa kontru da intel bude bolji sto moze samo da bude plus za nas korisnike :)

Ova tvoja konfa je skroz dobra, lepo da te sluzi :)

@Milos da ne citiram celu tvoju poruku

Uopste nisi tacno eprezentovao ono sto sam ja napisao-ako pogledas malo bolje ja sam napisao da je meni druga opcija 2700X AMD ali da mislim da je realno blizi I7 8700K 2600-i po broju jezgara , threadova i svega, po cemu tidodje 17 % slabiji?!?Dalje ja sam na Youtube video da je lik explicitno naveo i objasnio da mu naprosto AMD 2700X JESTE pucao sa Adobveom mislim Premierom-Intel posle-NIJE!ZNaci-nema govora o rekla-kazala covek je koncizno naveo sve! A relno nije jedini...daoje ja sam vec naveo sve moje arguemnete za i protiv...RAM se mnogo bolje namesta na Intelu, single core perfoprmance je jaci, frrekvencije su i po Deafult i u OC varijanti jace...Mene jedino sto odbija kod Intela je sto mi dodatno treba i cooler za CPU i to dobar...AMD 2700X ako ne gledam cooler dodje skoro pa ista cifra kao i 8700 K, nekih 20/30 evra manje, sto je zanemarljivo...Inace ti si onaj koji je bese pricao o ogromnom presudnom uticaju graficke u PS s cime se niko s kim sam pricao ne slaze...

Na 2600 sam mislio da je 17% slabiji od intela a ne 2700 sto i jasno pise. 2700x je ekvivalent tom i7 i razlike su minorne, a i stoji greska da nisam video sam da si lepo napisao u gornjem postu pre toga.

A posto vidim da se razumes u razlike u stelovanju rama na obe platforme, razlikama u temperaturi i potrebnim kulerima, ne znam cemu tvoje pitanje od samog starta kad sve lepo znas?

Super je sto lepo pratis moje postove sa dodatnim preuvelicavanjem (ogroman presudan uticaj :D), dok ljudi pricaju o nekim cuda jezgrima koje koriste adobe aplikacije, sta da ti kazem, slusaj te tvoje ljude, a jbg ja cu po svom bez dalje rasprave :)

Na 2600 sam mislio da je 17% slabiji od intela a ne 2700 sto i jasno pise. 2700x je ekvivalent tom i7 i razlike su minorne, a i stoji greska da nisam video sam da si lepo napisao u gornjem postu pre toga.

A posto vidim da se razumes u razlike u stelovanju rama na obe platforme, razlikama u temperaturi i potrebnim kulerima, ne znam cemu tvoje pitanje od samog starta kad sve lepo znas?

Super je sto lepo pratis moje postove sa dodatnim preuvelicavanjem (ogroman presudan uticaj :D ), dok ljudi pricaju o nekim cuda jezgrima koje koriste adobe aplikacije, sta da ti kazem, slusaj te tvoje ljude, a jbg ja cu po svom bez dalje rasprave :)

kako su razlike minorne majke ti..?2700x ima 8/16 threadova 8700 ima6/12...8700K je 3,7/4, 7 GHza 2700X je 3,7/4.3 Ghz...A to sto jesi pisao"grafika je najbitnija za rad u Photoshopu znam da jesi ali me iskreno mrzi sad da trazim sta i gde. Da znam dovoljno samo me zanimaju ISKUSTVA ljuudi kao sto je covek lepo napisao da je uzeo slicnu konfiguraciju, i opisao sta vidi kao benefit, tj ZASTO je uzeo bas to..>P.C. na SVIm ali bukvalno svim testovima na YT Ryzeni su imali problem da RAM od npr. 3200Mhz radi zaista na toj frekvenciji...NE znam jesu li Ryzeni 2 izleceni od toga..?

Ja imam Threadripper 1950X, pored njega Intel i7 4770K i par laptopa Intel CPU.

Nikada nisam imao ni jedan problem vezan za AMD, ukljucujuci i PS na kojem radim bar 2-3 sata dnevno. Svaka aplikacija koju koristim radi potpuno isto kao na Intel procesorima. Kako stvari rade na 4770K tako rade i na AMD.

Realno si se previse zapalio za te review-e, i koje kakve benchmark-e, a bavis se obradom fotki nije da ces radite neke simulacije pa ce ti tih 17% biti znacajno na kraju dana. Znas kada ces ti osetiti da ti RAM ne radi na full 3200Mhz na tvojih 16GB RAM-a u obradi fotki .. nikada... Da sam na tvom mestu ja bih isao na jeftiniji Ryzen jer ce i to biti kvatni skok u odnosu na ono sto imas ali na kraju sve je na tebi ...

@Milos da ne citiram celu tvoju poruku

Uopste nisi tacno eprezentovao ono sto sam ja napisao-ako pogledas malo bolje ja sam napisao da je meni druga opcija 2700X AMD ali da mislim da je realno blizi I7 8700K 2600-i po broju jezgara , threadova i svega, po cemu tidodje 17 % slabiji?!?Dalje ja sam na Youtube video da je lik explicitno naveo i objasnio da mu naprosto AMD 2700X JESTE pucao sa Adobveom mislim Premierom-Intel posle-NIJE!ZNaci-nema govora o rekla-kazala covek je koncizno naveo sve! A relno nije jedini...daoje ja sam vec naveo sve moje arguemnete za i protiv...RAM se mnogo bolje namesta na Intelu, single core perfoprmance je jaci, frrekvencije su i po Deafult i u OC varijanti jace...Mene jedino sto odbija kod Intela je sto mi dodatno treba i cooler za CPU i to dobar...AMD 2700X ako ne gledam cooler dodje skoro pa ista cifra kao i 8700 K, nekih 20/30 evra manje, sto je zanemarljivo...Inace ti si onaj koji je bese pricao o ogromnom presudnom uticaju graficke u PS s cime se niko s kim sam pricao ne slaze...

Evo druze da te demantujem, kad kupis tog Intela, upali PP pa slozi 3-4 minuta raznih kadrova i pusti stabilizaciju slike onda javi kad zavrsi. Uzmi AMD pa probaj isto. Za PS mozes da guras tog Intela, jer ima nesto bolje performanse, ali je i skuplji od 2600x i to dosta, drugo performanse koje vecina ljudi postuje na Tube je sa klokovanim, ali DELIDOVANIM Intelom, a to se zna da povlaci gubljenje garancije u startu.

U tvom slucaju ja se slazem da ako imas novca treba da uzmes taj Intel, a tu razliku u odnosu na znatno jeftiniji AMD tesko da ces primetiti. Sto se tice Adobe PS stabilan je kod mene u firmi podjednako i na Intel i Amd platformi.

Da probam da ti pojasnim o cemu se ovde radi, sto se tice ovog videa oni su u pravu Premiere ima znacajno ubrzanje sa renderingom kad se upali inegrisana grafika u odnosu na AMD. Ono sto treba istaci da za optimalan i ugodan rad u Premijeru treba poprilicno dobra graficka karta recimo neka Nvidia 1060 ili neka jaca, ako dodjes u situaciju da imas kombinaciju recimo neki AMD 1700 + nv 1060 gde nemas integrisanu grafiku da bi ubrzao render, uvek mozes da koristis Nvidia NVEC enkodovanje gde ce grafika da pegla video sa 100% iskoriscenja tako da nista nisi u gubitku u odnosu na tu integrusu koju ima Intel.

Evo da budem precizniji , ako ima 8700k + 1080 sa Nvidia NVEC enkodingom ces imati vece ubrzanje nego da koristis integrusu kao opciju. Inace ta opcija je u redu ko ima zastarelu graficku kartu, on u tom slucaju dobija enormno ubrazanje u renderu, ali opet kako ce da edituje video ako ima staru graficku, tu mu integrusa nece pomoci!

Evo druze da te demantujem, kad kupis tog Intela, upali PP pa slozi 3-4 minuta raznih kadrova i pusti stabilizaciju slike onda javi kad zavrsi. Uzmi AMD pa probaj isto. Za PS mozes da guras tog Intela, jer ima nesto bolje performanse, ali je i skuplji od 2600x i to dosta, drugo performanse koje vecina ljudi postuje na Tube je sa klokovanim, ali DELIDOVANIM Intelom, a to se zna da povlaci gubljenje garancije u startu.

U tvom slucaju ja se slazem da ako imas novca treba da uzmes taj Intel, a tu razliku u odnosu na znatno jeftiniji AMD tesko da ces primetiti. Sto se tice Adobe PS stabilan je kod mene u firmi podjednako i na Intel i Amd platformi.

Vidi ovako-K oznaka znaci da je OTKLJUCAN CPU koliko ja znam ...ali nevezano za to-cak i fabricki-takt ide od 3, 7 do 4,3 ili 4, 7HGhz...A buduci da je K/otkljucana verzija-kao pre Black edition AMDovi-znaci da je OC free..P.C. Eto sad Milos kaze da su uporedivi AMD 2700X i 8700K a ti poredis jeftiniji(i po Milosu 17 % losiji AMD)Dalje ja nemam nameru da kupujem/prodajem 100 x kazes "probaj" pa da imam kod sebe pa da MOGU da probam oba, OK...ali moram da kupim pa da probam...a iskreno buduci da su cenovno 2700X i 8700 K tu negde, mislim da se necu zahebavati...pa da se posle kajem...Kako god , ima argumenata za i protiv ali...Nisam prelomio jos 100 % ali mislim da ce biti Intel, na kraju, ipak...

Ja sam tebi i preporucio Intel za PS, jer je za te potrebe za sad brzi od 2700 i 2600 procesora, ali posto si prosirio pricu i za druge Adobe programe kao sto je Premiere Pro ja sam ti onda dao primere da ne slusas koje kakve retardirane tubere koji benchuju video igre, a onda sa njih skoce da benchuju Adobe u koji se ne razumeju niti umeju da ga podese.

Inace ljudi pri izboru procesora se cesto pozivaju na Pudget benchmarke koji prodaju isljucivo Intel konfiguracije pa su im rezultati i prezentovani shodno tome.

E sad kao sto si primetio , imas dva poredjenja o kojima komentarisemo, cenovno je 8700k u rangu 2700x, po broju tredova 2600, shodno tome ti mozes da biras i kako zelis da ih poredis. Ja sam ti predlozio Intel u slucaju da imas dobar budzet, ali bih ja licno uzeo 2600, jer je malo sporiji i duplo jeftiniji , gledajuci procesor + plocu, za visak para bih isao na neku dobru grafiku , jer si naveo i da volis da se poigras, opet to je moje misljenje i ja volim da za najmanje para dobijem najvise.

8700k je odlican procesor za entuzijaste i ima odlican OC potencijal, ali druze racunar za poslovnu primenu se nikad ne klokuje, tu se trazi maksimalna stabilnost uz performanse naravno.

Bilo ko da napravi video na tube i optuzi AMD da mu program puca na njemu, a da na Intelu radi besprekorno je u najmanju ruku retard, da ne kazem nesto gore.

Jos nesto, koliko ja pratim IT industriju, Intelova prednost vezano za neke programe nosi i jednu veliku manu, Spectre i Meltdown , ako i kad izbace zakrpe za cak i najnovije Intel procesore , performanse ce pasti, koliko sam ja shvatio drasticno.

AM4 platforma je dugovecnija i drace se bar do 2020 godine, to je jos jedna prednost kod AMD-a.

Ako ne zuris za mesecak dana ce se pojaviti novi Intel procesori za koje verujem da ce biti brzi od postojecih pa ako ne zuris pricekaj, mozda ti se nesto iz te palete svidi.

Ljudi ajde na straniu ceop hardverski deo nekako sam taman skolio kombinaciju sta mi je dovoljno kad se setih-Intel CPU security BUG s pocetka ove godine, sto je optkriveno..Koliko je to realno problem...?Sto za brzinu tj. stabilnost i rad kompa sto za bezbednost..?Mislim koliko se to dotice nekog ko je "normalan, obican" korisnik..?da se tako izrazim..?

Obicnog korisnika za sada malo dotice, ko se bavi VM se ne preporucuje.

Problem je i dalje neresen od strane Intela jer je hardverski, sto je najgore Intel i dalje gura svoj fazon i sa novom serijom procesora koji su ranjivi na Spectre i Meltdown. U takvoj da kazem supljoj arhitekturi se i krije brzina Intela, koliko ja vidim na gejmere ne utice, mada ako imas neke platne racune kao sto su Pay Pal ili Wallet, budi oprezan.

^^aha..OK...pazi PayPall zasad ne koristim ali ko zna...buduci da ja konfiguraciju uzimam obicno na duze staze...Videcu jos dobro..Jer u medjuvremenu-narednih godina-nesto tipa Paypall ili online placanje ce biti vrlo verovatno...Hvala na odgovoru.

Posle duzeg mozganja, citanja, testova, vaganja sa budzetom itd :) ipak sam se resio za AMD varijantu i to u sledecoj "aromi":)

-Ryzen 5 2600X, 16 GB 2666 CL 13 Ghz RAM HyperX, EVGA 1060 3 GB, i Gigabyte Aorus Ultra gaming-X470..Ovako...sa proces montaze je bio...hm, cupav, jer suneke stvari prilicno cudno resili-Box cooler na mestu na ploci gde treba da ide-ne pase, morate da sklonite neke 2 plastikice i srafove koji su tamo...Ploca sem toga ne deluje lose(iako iz nekog razloga ima samo jednu godinu garacije al 'ajde)(kao iRAM)...Grafika je NECUJNA pali ventilatore izuzetno retko sto mi je jako tesko da se naviknem ali se jako malo greje-zasad je MAX 63 stepenaC mislim...Bila je mala zezancija sa Win 10-7ica DEFINITIVNO na Ryzena NE MOZE!, jos uvek testiram...Ugl.-masina je -necujna, sistem je strahovit brz odziv i aplikacija i svega,(josh nisam stavio Adobe paket), necujna...CPU sam lagano, uz MINIMUM podesavanja, doterao do 3, 9 Ghz(iako onnto pobvremeno spusta ali ne cesto), verovatno moze i preko 4 Ghz, ali nemam potrebe...Josh nisam pustio-Prime 95, da testiram RAM..#D mark sam nasao neki stari-06, prosao...i tako,...HVALA svima na sugestijama..vreme ce pokazati koliko je odluka mogla bitti bolja/gora ali zasad -JA zadovoljan :)

P.C. josh treba provaiti TABILAN BIOS tj. OC setup...juce je radilo sve na 3. 9 Ghz, danas...sam morao rucno da podesavam...ali temperature CPUa i dalje su pod full opterecenjem-MAX 45-50 stepeni...

Idi malo na benchmark forum, imas tamo da pitas kojesta vezano za OC i sitna crevca.

Cestitam na kupovini i da te lepo sluzi!

Znam znam....samo Ryzen ovaj konkretno je bas specifican za OC. Ja sam namestio na nekih malo ispod 4.0 Ghz'fabricki je kao u rasponu od 3.6-4.2..Ali kad ostavis na AUTO on digne nekad i na 4.2-samo digne previse voltazu...na 1.46...I nije bas hladan procesor...Ovako OC na 3.97 Ghz-u Prime 95 temperatura ide do 90 cak i malo preko(iako sam skontao da HW monitor malo laze) ali u realnom radu-u igrama ide do nekih 65, 70 c...tesko vise...pa cu juriti u dogledno vreme novo napajanje i vodeno hladjenje...

A inace'Photoshop radi brze ali josh brze radi Lightroom-razlika je OGROMNA!

Voltazu nikako na auto, u tome i jeste caka da dignes zacrtani klok recimo kao sto si uradio 3,9 i onda posle bezbroj plavih ekrana :Pxd da polako dizes rucno voltazu. E sad ono u cemu je prava caka je, da recimo programi koji rade sa manje jezgara tj. imaju benefit od manje jezgara + frekfencija rade bolje na ne-overklokovanom Ryzenu, jer on sam bustuje recimo dva jezgra na 4,25 ghz, a ti na primer rucno namestis za sva jezgra 4,0ghz automatski si u minusu. Ako me razumes sta hocu da kazem, drugo na tube imas bezbroj videa za OC evo ti jedan:

Ta tvoja memara moze sigurno i vise od deklarisanih 2666 mhz, odgledaj video ali ne moras da ga natezes kao ovaj lik na 4,2 budi zadovoljan i sa 3,9 sa STOCK kulerom!

Inace zabo si dobru plocu koja moze da vrti bilo koji Zen, a moci ce i top klasu Zen 2 procesora da gura jos opustenije, jer ce oni kad se pojave biti u 7nm procesu i vuci ce malo struje.

OK...Paziplocu nisam zabo BIRAO sam plocu :)

Doduse ima nekih prednosti a nekiih i mana jedna je npr. bs to sa memorijama'jedva sam nasao kompatibilnu memoriju 16 Gb da je brza od 2400 Mhz.....Sta ja znam sa OC sam se zezao malo ali komplikovano je...i taman namestim ali ne prolazi P95, npr...ovo kako sam namestio radi stabilno, grafika je necujna i tesko predje 65, 67 stepeni, sama se boostuje..Iako i tu ima nekih stvri koje su mi nejasne...1607 je normaln frekvencija GPUa, 1807 valjda boostovna, a meni cesto prijavi u igrama 1934, 1950 itd..?Bio sam stavio EVGA XOC Precision boost, fora je sto kad njega pokrenem NE PROLAZi 3d mark?/bez OC?Probao sam da uninstaliram program'i dalje se frekvencija dize preko 1900 SAMA!Doduse'prolazisve testove, Furemark i sl..Iako nekad se desi u onlihnje igri da izbci iz igre prijav Direct X erorr..Ali kad se logujem ponovo sve normalno..

Uglavnom treba se posvetiti malo naci BEST VALUE for money vrednost..Ovako je CPU blago OC ali u granicama i necu da cackam dalje..Neko vreme..