Jump to content
MichaelJordan

Iskustva sa Cloud-ima i cuvanjem jpg-ova

Recommended Posts

Podigao bih veliku kolicinu fotki na neki cloud pa pre nego sto se odlucim za neki voleo bih da cujem

neko iskustvo, predlog.

Ovo bi bila druga beck up varijanta, cvrsti HDD-ovi su postali nepouzdani

Poprilično opširna genralizacija za nepouzdanost diskova.

Zašto ne neki NAS sa 4 HDD-a unutra. Jedini razlog koji vidim je cena, jer bi investicija u tom slučaju bila cena od preko 1000e, ali daleko da nije pouzdano.

O koliko GB ili TB fotki pričamo?

Što se tiče online skladišta, da li te zanima cold storage, mislim da tako zovu arhive gde ti fajlovi nisu dostupni svakog trenutka, već po zahtevu uz period čekanja od par sati do par dana. Skladištenje kasnije plaćaš po zahtevu za pristup fotkama.

Radi se o 3TB slika, trenutno....sa tendencijom da kolicina rapidno raste (na godisnjem nivou mozda 0.5-1TB...

Najradije bi da mi budu dostupne stalno...razmisljao sam da uplatim prostor na gDrive-u....

Nisam znao za ove druge varijante....cold storage....istrazicu...ako je povoljnije, mozda i nije lose resenje s'obzirom da je sekundarni beckup

mozda interesantna varijanta ako ti treba i licencirani Office... Microsoft uz office 365 ukljucuje i po 1TB cloud prostora za 5korisnika... to mu dodje nesto ispod 700rsd mesecno. Nisam jos proveravao kako to radi, ali 5TB nije za bacanje.

Slučajno videh ovo.

Čuo sam (nisam proveravao) da Amazon traži kreditnu karticu (ne debitnu) prilikom korišćenja usluga koje se naplaćuju kasnije na mesečnom nivou.

Druga stvar koju sam opet čuo je da se dosta hakuju nalozi na Amazonu i da mogu da naprave dosta veliki račun.

Ne znam koliko je to tačno.

Slučajno videh ovo.

Čuo sam (nisam proveravao) da Amazon traži kreditnu karticu (ne debitnu) prilikom korišćenja usluga koje se naplaćuju kasnije na mesečnom nivou.

Druga stvar koju sam opet čuo je da se dosta hakuju nalozi na Amazonu i da mogu da naprave dosta veliki račun.

Ne znam koliko je to tačno.

Ufff, uzas ako je tacno

Ja sam vecito paranican oko pouzdanosti, ali iz finansijskih razloga furam klasican bekap sa dva diska, ne raid nego obican schedulovan mirror bekap i cesto razmisljam o cloud varijanti, ali iskreno kad god sam istrazivao o tome tacno ne znam kome bih dao pare za taj servis. Jos taj MS-ov office paket sa 5tb zvuci kao jedan od boljih.

Medjutim nije to ono sto je problem vec brzina neta, volim da mi je sve dostupno i koliko god da je ovaj smrtnicki net dobar danas, to je daaaaleko od nivoa da bude komforno kao da to imas na fizickim diskovima. Imam tako neku slicnu kolicinu kao ti (3TB i konstantno raste) ali mogu samo da zamislim koliko bi trajalo da se digne to na cloud, a i kad se digne, pristup ce biti osetno sporiji nego sa diskova. Druga stvar je sto ne mogu da pretpostavim koliko ce na duze staze ti paketi zadovoljavati, odnosno, da li ce paketi koji se nude rasti vremenom, srazmerno sa rastom mojih podataka. A to je vec u kategoriji gledanja u pasulj.

Tja, to je samo backUP. Fotkama svakako pristupamo sa našeg nekog storage-ja. Onaj oblačni je samo ako se našem nešto desi. Tako da, pristup još i nekako.

Ali upload?!? Dojmim se da bi kod mene, to trajalo jedno 6 meseci negašenja računara. Toliko je užasan upload koji nam SBB nudi. Ovi speed testovi još i nekako, ali kada treba nešto da pošaljem na sadašnje oblake koje koristim za sitne gluposti, sinhroniše se užasno dugo.