Jump to content

Problem u obradi

Recommended Posts

Dakle, ovo mi se dešava prvi put i to je baš lepo kada se iskusnom starijem čoveku nešto nevidjeno u dosadašnjem životu desi prvi put ali mimo toga, ovo dešavanje i nije od neke značajne koristi, a pošto danas živimo u svetu koristi, molio bih vašu pomoć! Elem, sveže sam instalirao win7 64, lr5 i predobri brzikamen slikogledač ( ne može stara mašina više da podrži), te poželim jednu fotkicu da obradim, izvezem i obnarodujem kad imam šta da vidim, fotka izvezena iz LR-a, posmatrana u faststone-u je po slobodnoj proceni za oko pola blende tamnija od one koju vidim u LR. Napravio sam isecak s monitora, pa vi vidite i kažite da li imate neka saznanja otkud je to tako moguće...

PS - možda je rešenje banalno lako ali eto za sada nemam nikakvu ideju ni kako da postavim pitanje drugaru guglu a ni di bih to mogao da pogledam - čačnem u pomenutim softverima, tj. nisam lenj, ne mrzi me da tragam sam, nego nemam ideju trenutno... :(

wWF22zj.png

Moja sumnja je da je u pitanju neki problem oko CMM-a FastStone-a. Sad sam probao portable verziju i opcija CMS(Color management) je isključena. Idi na Settings-CMS tab i štikliraj-čekiraj Enable Color management...

Javljaj da li je uspelo :D , ako nije imam ideju šta bi još moglo da bude.

Ja sam imao slican problem "link" sa win7 i Lenovo laptopom pristupacne cene...

U mom slucaju je instalacija 8mice resila problem prikaza na laptop displeju, doduse, laptop je imao ustinutu debelo neku od magistrala pa sam ga zamenio drugim.

Linkovi na temi su neaktivni, no, setih se svojih frustracija...

Elem, proveri drajvere za graficku kartu ili tako nesto. U mom slucaju nije postojao odgovarajući drajver na sedmici a osmica ga je imala... ili tako nesto. Definitivno je softverski bilo, nije mogao da se poboljsa display samo zbog novog sistema...

Kolor menadzment u FastStone-u je po defoltu iskljucen i to nije greska ili problem, nego je to s namerom uradjeno s obzirom da ukljucivanje ove opcije ozbiljno usporava rad racunara. Isti je slucaj i sa drugim slicnim programima. E sad i kad ukljucis CM u FS on po svoj prilici ne koristi monitor profil tako da to ukljucivanje CMS-a obicno ne promeni nista.

FastStone Image Viewer and wide gamut monitors

Hvala jos jednom na pomoci :)

Puno je nepoznatih u mojoj konkretnoj situaciji, nova verzija windows-a 7 (sa 32 na 64), nova verzija LR ( presao sa 4.nesto na 5.nesto) i faststone koji takodje ima svoju noviju verizu od prethodno koriscene... Ocigledno cu morati da "zasucem rukave", odvedem ih sve skupa u planinu, pa mesec dana rez po rez :lol:

Dodatno: sve je radilo ispravno na starom sistemu...

Ja vec duze vreme imam problem a radim sa W7, neki programi ne prepoznaju kolor profil monitora a neki da.Moracu da pokusam da ponovo uradim kalibraciju sa drugom opremomi.

NPR Canon DPP prepoznaje, ACDSee isto, u PS moram svaki put da stikliram Proof color mada sam sve podesio u Color settings, ako pokusam da obradim Raw kolor profil je pogresan.....Da ne ređam programe dalje sareno je.

Konsultovao sam se sa gomilom ljudi bezuspesno.

prvi put cujem da neko ima problem sa fastonom

windows photo view-er, acd i jos par programcica imaju problem sa profilima ukoliko koristite modernu verziju (ICC profile vesion 4)

resenje za taj problem je da prilikom kalibracije (u preferences kalibratora) promentite profile version u stari (ICC profile version 2)

Kolor menadzment u FastStone-u je po defoltu iskljucen i to nije greska ili problem, nego je to s namerom uradjeno s obzirom da ukljucivanje ove opcije ozbiljno usporava rad racunara. Isti je slucaj i sa drugim slicnim programima. E sad i kad ukljucis CM u FS on po svoj prilici ne koristi monitor profil tako da to ukljucivanje CMS-a obicno ne promeni nista.

FastStone Image Viewer and wide gamut monitors

Nisam puno istrazivao, ali bas nedavno sam instalirao windows i nakon ukljucivanja cms-a slika iz programa za obradu mi je ista ka i eksportovan jpeg, tako da radi (nemam wide gamut monitor) :D

• 1 month later...

Firefox je vidi ok, PS isto, Faststone sa ukljucenim CMS-om isto ok, sa iskljucenim CMS-om boze sacuvaj. Embedovan Color profil je ProPhoto RGB, pa i nije cudo da je FS bez ukljucenog CMS-a zbunjen.

edit:

Opera mini na felefonu isto zbunjena. U Chromu ok.

Ja vec duze vreme imam problem a radim sa W7, neki programi ne prepoznaju kolor profil monitora a neki da.Moracu da pokusam da ponovo uradim kalibraciju sa drugom opremomi.

NPR Canon DPP prepoznaje, ACDSee isto, u PS moram svaki put da stikliram Proof color mada sam sve podesio u Color settings, ako pokusam da obradim Raw kolor profil je pogresan.....Da ne ređam programe dalje sareno je.

Konsultovao sam se sa gomilom ljudi bezuspesno.

Izgleda da imamo isti problem. Jeste ga mozda resili?

Hajmo ponovo...

PhotoShop:

Edit>Convert to Profile>Destination Space> Working RGB - sRGBIEC...

Drugi put kad raw fotku proteras kroz "raw razvijac" nemoj je cuvati kao jpg u ProPhoto profilu, ako zelis da je stampas na masini...

I ukljuci CMS u FS (ako zelis da gledas ProPhoto fotke)