Jump to content

Pitanje

gordecka
 Share

Recommended Posts

Donese mi jedna mušterija dve fotografije deteta, da se izrade slike i ubace u plastični privezak za ključeve. prebacim kod sebe na kompjuter, i posle nekog vremena otvorim fotografije i prva pomisao " visoki ISO" !

Kako uglavnom sada svi to nešto fotografišu sa mobilnim telefonim, deli se preko društvenih mreža, za svaki slučaj pogledam u exif slike, kad ono iznenađenje !

ISO 12800, f4, 1/3000, 50mm ,canon 6D

i da napomenem da je fotografisano u prostoru opremljenom za tako nešto, studio , soba neka i sl. ( dete sedi na tepihu, igra se sa igračkom i taj fazon ...)

E sad , ja sam malo ostao u čudu zbog ovih podešavanja. Ajde da kažem aparat i prostor da se mogu povezati sa kao nekim studiom, al brate podešavanja mi nikako ne idu u glavu !

Jel možda ja nešto grešim ili uopšte imam pogrešnu percepciju u potrebnim podešavanjema da stvaranje takve fotografije!

Čemu 1/3000 i ISO 12800 ?

Voleo bih da mi neko objasni, jel sam ja budala, ako jesam slobodno recite bez uvrede ikakve, makar ću nešto naučiti, ili taj što je to radio nema pojma !

Fotografiju naravno ne bi postavljao iz opravdanih razloga !

Zbog cega takvi parametri, tesko da cemo saznati...

Pretpostavljam da je fotkao nesto u mraku prethodno vece. Verovatno je bio ostavljen na hi iso i f4 na Av.

Posle je aparat sam digao ekspoziciju zbog kolicine svetla i eto propusta.

Zacudio bi se koliko puta mi nakon pecine ostane aparat na iso 5000-6400 f2.8 i 1/60 (sto su standardni uslovi za fotkanje u mraku)... dakle ima rezona. To sto je brzina 1/3000 znaci da je neko omanuo da podesi ponovo aparat ili da je prethodno fotko klinca u nekom mraku pa kad je presao u nesto svetlo zaboravio je da vrati iso u neku nomralu.

Da... nije uobicajeno i nije normalno. Opet, ako je pravilno eksponirano, kapiram da nije preveliki problem da se to izvuce za neki manji print.

^ovo se redovno desava, da mi posle nekog fotkanja u mraku ostane zakucan ISO na 3200....ali mi se nikad nije desilo da to ne skontam posle jedne fotke, ili cak pre iste. Ako sam u zatvorenom, pa jos na f4, nema sanse da ne bi provalio da je nesto sumnjivo ako mi je neophodno 1/3000. Medjutim tu na scenu stupa iskustvo, mnogi koji imaju smisla za fotografiju nemaju bas iskustva u takvim procenama ili prosto nisu dovoljno tehnicki potkovani.

S druge strane, za privezak za kljuceve, bice verovatno dovoljno dobro.

Iako mi je na prvu loptu zvucalo skroz nerealno da neko zaboravi da promeni podesavanja, setio sam se svoje slicne situacije :)

Mozda nedelju dana nakon kupovine d750, bio mi je zanimljiv aperture i shutter mode i auto iso. Ostavio sam aparat na podesavanjima f 1.4 exp i auto iso na 6400 i nisam znao da automatski iso vrednost nece ici ispod tih 6400. Promenio sam lokaciju i nastavio da fotkam a aparat je bio u aperture priority modeu podigao exp na 1/4000. Sit sam se nafotkao i kad sam dosao kuci imao sam sta i da vidim.

Imao sam srece sto d750 podnosi iso6400 pri dobrom svetlu kao od sale tako da su backstage fotke ipak ispale kako treba.

U svakom slucaju, vise mi se ne svidjaju auto iso, shutter i aperture priority mode :D

^cekaj bre, nesto ti tu nisi dobro podesio, ili ti ISO nije zaista bio na Auto, ili su ti podesavanja istog bila losa.

Sta uopste znaci da si ostavio Auto ISO na 6400? Auto ISO je Auto ISO i nema tu podesavanja na neku fiksnu, vrednost, i on ce menjati od ISO100 pa do gornje granice (koju ti odredjujes, mozda si pobrkao s tim), u zavisnosti od uslova. Medjutim jedno od podesavanja je i Minimum shutter speed, gde ako mu zadas neki visok shutter speed, dizace ranije nego sto bi inace.

Auto ISO je pomalo nezgodan za koriscenje uz aperture/shutter speed priority, jer u oba slucaja, aparat sam odredjuje DVA vrlo bitna parametra (ISO i blendu ili ISO i shutter speed). Medjutim, naravno da aparat nema pojma sta ti zapravo fotografises vec samo nagadja i nece uvek biti bas tako pametan, tj svasta moze da podje po zlu ako se toliko prepusti aparatu. Naravno, ne sporim prednosti, ali treba povremeno ispratiti sta aparat radi.

Nije me mrzelo da idem po aparat pa da pokusam da simuliram situaciju :)

I stvarno, ukoliko je ukljucen Auto ISO sensivity control i iznad iso sensivity postavljen kao 6400 aparat u M modeu ce podesiti bilo koju iso vrednost, dok ukoliko je aparat u A (aperture priority) modu iako je ukljucen auto iso, aparat ce odrediti iso 6400 (onaj koji smo zadali) i jedino ce spustiti "auto"iso ukoliko fotka bude preeksponirana na exp 1/4000.

Jednostavno je meny takav da ponudi iso vrednost i iznad auto iso on/off, max iso i min shutter speed..

https://goo.gl/images/zeH2a3

Nisam vise koristio A i S mode jer sam shvatio da mogu lako da se opecem pa mi ispadne lakse da sve radim manuelno.. :)

^cekaj bre, nesto ti tu nisi dobro podesio, ili ti ISO nije zaista bio na Auto, ili su ti podesavanja istog bila losa.

Sta uopste znaci da si ostavio Auto ISO na 6400? Auto ISO je Auto ISO i nema tu podesavanja na neku fiksnu, vrednost, i on ce menjati od ISO100 pa do gornje granice (koju ti odredjujes, mozda si pobrkao s tim), u zavisnosti od uslova. Medjutim jedno od podesavanja je i Minimum shutter speed, gde ako mu zadas neki visok shutter speed, dizace ranije nego sto bi inace.

Auto ISO je pomalo nezgodan za koriscenje uz aperture/shutter speed priority, jer u oba slucaja, aparat sam odredjuje DVA vrlo bitna parametra (ISO i blendu ili ISO i shutter speed). Medjutim, naravno da aparat nema pojma sta ti zapravo fotografises vec samo nagadja i nece uvek biti bas tako pametan, tj svasta moze da podje po zlu ako se toliko prepusti aparatu. Naravno, ne sporim prednosti, ali treba povremeno ispratiti sta aparat radi.

Ne, ako je AutoISO uključen, a ti manuelno staviš (tj. navrtiš ga) na 3200, ti si mu zadao DONJU granicu od iso-3200 i on će ići toliko i više od toga (do 12800 ili koliko si mu u meniju postavio za gornju granicu) prema njegovom merenju. Naravno ako ako ne može da napravi pravilno eksponiranu fotku na 1/4000, tek će ga onda spustiti ispod donjeg zadatog nivoa ;)

Sa blicem drugačije radi i tamo ograničava na max + x4 iso. Ako je donja granica iso100, on sa uključenim blicem neće preći iso400, ako je donja granica iso500, onda ide od toga do max iso2000 itd ;)

Vlada_zvs

Nema veze da li je u A ili M modu, Auto iso se ponaša potpuno isto (samo je u M "lakše" videti šta radi kad ne dira shutter brzinu automatski), a naravno da će u M "ranije" spustiti iso ispod donje granice ako si mu ti stavio okidanje na, lupam na 1/100, pa mu treba manji iso za pravilno eksponiranu fotku.

AutoISO je za brzinske poslove sa promenljivim (različito osvetljenim) ambijentima jako dobra stvar i jako lepo radi u M modu i dosta je "poslušan" jer mu ti kažeš kako da meri (spot ili matrix) ili +/- kompenzacija u odnosu na scenu... Jedino gde ne smem da ga koristim je tamo gde ima pozadniskog svetla, muzičke rasvete, na koncertima, pozorišnim scenama, baš zato što zna da se pogubi zbog nekog jačeg svetla u kadru (što na spot merenju nije problem, ali opet, sigurnije mi je da sam to radim...).

Na Canonu iskreno ne znam kako to radi, meni deluje da je u gornjem primeru čovek podesio aparat za neku sportski događaj, pa fotkao portret bez korekcije podešavanja, ili zakucao iso i ostavio u A modu.

Kod D610 i D750 radi tako kako sam opisao ;) (za ostale neću da pričam jer ne znam). Mikri mislim da koristi D600, znači trebalo bi biti isto...

EDIT: Najbolje je možda napraviti ovakav test: uzeti dve različito osvetljene scene sunce/hlad, staviti u A mod, uključiti Auto ISO, navrteti iso ručno na recimo iso 800... Pogledati šta će dati u hladu (ne bi smeo ići ispod iso 800), a šta će dati na osunčanoj sceni, na osunčanoj verovatno neće ići ispod iso 200 i na 1/4000, a kad se iso navrti naniže na iso 100 (Autoiso uključen sve vreme), onda će se i on spustiti na iso 100 i 1/2000 npr ;) U prevodu, nema potrebe povećavati minimalni shutter u opcijama u meniju, dovoljno je povećati iso i samim time shutter ide gore jer smo mu dali donju granicu iso-a.

Kod M moda je to malo teže objasniti jer bez uključenog blica donja granica nema mnogo smisla (pošto smo mu brzinu zatvarača sami zakucali i on mora biti toliki koliki mora), ali je princip rada isti.

Ili D610 i D750 drugacije rade (cisto sumnjam), ili ti gresis. Evo nateralo ne da isprobam, na D600, to sto sija koji si ISO manuelno izabrao je nebitno sve dok je ukljucen Auto ISO. Tj to podesavanje koje ti navrtis zadnjim tockicem se na D600 makar NE ponasa kao donja granica. Sad sam skoknuo do prozora, M mod, ISO navrnut na 3200 pa prebacen na Auto-ISO, i u trazilu prikazuje da je Auto ISO izabrao ISO100.

E sad, ono gde se stvari poklapaju sa Vladinim slucajem je Aperture priority. Iz nekog razloga, Auto ISO u A modu dize shutter na 1/4000 (bez ikakvog razloga). Cak i kad sam zavrnuo blendu na f5.6 i vise, i dalje ne spusta prvo shutter vec dize ISO, tako da dobijam totalno debilne vrednosti, tipa f5.6, 1/4000 i ISO 3200, a scena je prilicno ok osvetljena zgrada. Krajnje debilno, ili lenjo programiranje ili prosto, svesna usteda od strane Nikona da ne sredi to, ili da makar omoguci da u A modu zadas neki opseg "od-do", u okviru kog ce da se krece shutter speed.

EDIT: da se ispravim, ponovio sam test, da, zadat rucni ISO radi kao donja granica, ali SAMO u A modu (nisam probao sa S modom, kapiram da je isto). U M modu, to bar kod mene na D600 ne igra ulogu, tj aparat sam bira ISO u skladu sa postavljenim minimalnim shutter speedom.

To je to :) A da se ponovim za M mod, tamo ne može biti donje granice jer nema čime da kompenzuje (druga dva parametra zakucana ručno) jer on neće zbog donjeg iso-a na silu preeksponirati fotografiju, ali čim staviš i uključiš blic, pošto sada tu ima čime da kompenzuje, "aktivira" se ta donja granica, ali sa faktorom x4. Znači za zadat iso 100, autoiso daje vrednosti između iso 100 i iso 400, sa zadatim "donjim" isom 500, autoiso zadaje vrednosti između 500 i 2000, što je sve po meni dobro osmišljeno jer imaš kontrolu nad njim i mala je šansa da će napraviti neku glupost, a olakšava posao ;)

^ovako sroceno, mejks sens da donja granica ne radi u M, ne bi imalo smisla da Auto ISO prepali fotku, osim u slucajevima da nema kako drugacije, jer kombinacija blende i shuttera koju si mu dao prepaljuje fotku i na ISO100, npr po suncanom danu.....Zapravo, nisam se nikad udubio u tematiku AutiISO-a jer sam uvek bio u full manual fazonu. Navika je cudo, jer osim sto ponekad upalim Aperture priority, i to samo kad casual fotkam, Auto ISO ne palim gotovo nikad, prosto volim da imam punu kontrolu nad aparatom, koliko god mazohisticki delovalo.

I take exception to that statement. ‘P’ for Professional. Really, any photographer that’s worth his salt knows it is actually ‘P’ for Perfect (b/c even professionals mess up photos). Closely followed by ‘A’ for Almost Perfect, ‘S’ for Sometimes Perfect and ‘M’ for Maybe Perfect. Of course, I always shoot in ‘M’ because I don’t like Perfect, it’s not my style. I’ve been campaigning the camera manufacturers for a more creative mode but they are too close minded to see the sense in it : I need a ‘T’ mode, you know, ” ‘T’hat is just how I roll” mode, a combination of all the other modes that varies based on desired outcome and subject matter. Now, wouldn’t that be ‘T’erfect?

Kod nikona d7100 u A modu postoji mogucnost odabira minimalne brzine zatvaraca.Pa se u tom slucaju kad se dostigne minimalna brzina ,bez obzira sto je zadata minimalna iso vrednost kad je ukljucen autoiso ide ispod zadate vrednosti.

Kad blic koristimo u M modu ,autoiso konstatno stoji na minimalnoj zadatoj vrednosti.A dok u TTL modu varira do x4.