Jump to content

Blender 2.8

StAl
 Share

Recommended Posts

i ima toliko inspirativan UI da intuitivno imas osecaj kao da vozis kola sedeci na zadnjem sedistu okrenut ledjima dok gledas ispred sebe u retrovizor postavljen na zadnju sofersajbnu drzeci se za volan koji viri iz gepeka. Najavljuju novi UI, ali nesto imam rezerve prema ideji da ce imati hrabrosti da srede to ozbiljno i razjare stare korisnike koji su spremni da drvljem i kamenjem brane svoje...

Inera za predsedikaaaa :D

Modo, znaci umesto vanzemaljskog UI sa Aldebrana imacemo onaj sa Proxime Kentauri... napredak, nema sta :)

PS. Glavna prepreka su kljucni developeri u Blenderu, ko se seca rasprave pre koju godinu glede izmene Blender UI-a, jedan od kljucnih ljudi je rekao : xxxxxxxxxxxxx i xxxxxxxx a mozete i da xxxxxxx.

( ne merem napisati zbog zonine autocenzure ), no pustite masti na volju.

Problem je sto su prve softvere pravili tehnicari za tehnicare, maRx je jedan primer.. Blender je jos gori, kad pogledas ko, kada i zasto ga je pravio. Likovi su bili profesionalci i zaboli njih sto ti kao pocetnik uskaces u nesto za sta ti treba debelo predznanje i iskustvo.

Sa druge strane imas Cinemu i Zbrush... pogotovu Zbrush. Ljudi su to pravili zajedno sa umjetnicima i sve prituzbe na zbrush UI vecinom dolaze od ljudi koji ni cica glisu ne umeju da nacrtaju, ali zato barataju sa C++++++++##### i tako to.

...... Modo :D ne mogu da zaboravim jednog od devlopera koji je 5 ili vise minuta ubedjivao, molio, preklinjao, plakao... da ljudi za navigaciju u vju portu koriste njegov sistem. Mislim, svaka njemu cast, ali koliki pajser treba da budes pa da ocekujes da ono sto ( samo ) tebi odgovara treba da bude dobro i nekom drugom.

Radi li ko sa zone u blenderu ozbiljnije? Preporucite neki tut for beginers al da valja, jer vidim da ima tone svega i svacega pa da ne gubim vreme na manje dobre tutorijale.

Hvala:)

Za sebe ne mislim da radim u 3D-u bilo sta ozbiljnije, pa smim tim ni u Blenderu. To je cilj.

Kada sam se svojevremeno poceo upustati u baktanje sa Blenderom nabasao sam na tutove lika pod imenom Neal Hirsig. Sada su mozda bajati ali mislim da su i dalje korisni jer covek dobro i sistematicno izlaze ono sto ima za reci. Vazno mi je bilo to sto nije neki nadobudni picopevac koji ne zna gde mu je d@pe a gde glava a hoce da druge poducava. Uz to solidno objasnjava i vidi se da razume. Posle toga sam sam pratio sam, promene programa.

https://vimeo.com/channels/blendervideotuto...e:1/sort:preset

Ovde ima za pocetnika nekokliko besplatnih za uvod u pricu, a noviji su:

https://cgcookie.com/lesson/first-steps-with-blender

Tesko je dati preporuku obzirom na obim teme i ogroman broj tutova a vecina je djubre. Najtezi deo je kopati po tome. Ja sam svojevremeno trazio tutove koji objasnjavaju ono sa cime se bakcem u datom momentu i onda slusao i odbacivao a korisno dovlacio na disk. Srecna okolnost je to sto se brzo uoci vredi li to meni obzirom na ono sta ocu da doznam - tako da sam ja sam bio filter. Ono sto nije koristilo nisam daunlodovao. Sada se momentalno bakcem sa modelovanjem onakvih stvari kao sto je onaj SU-33 lovac ranije pomenut. Naisao sam na The-Blueprints.com na dva free aviona Suhoj (SU-33 i SU-35, svaki je u .blend formatu imao vise od po 50MB) koji su mi referanca za ono sto zelim postici. Na zalost za sada nemam bas korisne tutove koji bi direktno objasnili takav rad na visem nivou. Moram polako bunariti kako napredovati u takvoj stvari, neke stvari razumem KAKO a za neke i nema crteza po kojima bi se radili neki sklopovi. Videcu sta ce da bude od toga a olaksavajuca okolnost je to sto mi svi sklopovi a kamo li podsklopovi u takvom radu i ne trebaju vec samo osnovno. Ne moraju da budu ni konkretni avioni vec bilo koji noviji.

To kasnije treba jos i rigovati zbog potrebe animacije.

Ja se za sada u Blenderu koncentrisem na podrucje modelovanja, materijala i renderovanja. Onda ce da dodje rigovanje, animacija i ako jos sta bude trebalo.

@btw, ti nisi pocetnik... znaci treba ti nesto Blender 101, da vidis kako se sta zove i gde je, a onda advanced tutovi.

Blender se brzo razvija, stalno nesto dodaju, menjaju, tako da stari, dobri tutovi nisu dovoljni, cak i stari korisnici uce nove - stare stvari :)

Ovo je stvar u najavi, cini mi se da ce biti dobro... svidja mi se ono ZASTO. a ne samo kako.

Video sam jedan predlog novog UI-a, koji je bio dosta slican onom od Modoa.

Kako ce da bude - videce se.

De si to video? Bas me interesuje da vidim na sta lici jer ako je kao Modo to bi me bas zainteresovalo :D Modo pocinje polako da se razoblicuje u mojim ocima zbog bagova, lose optimizacije i ne bas sjajnog razvoja. Frapirao sam se kad sam video da Redshift podrzava XSI dok Modo pravi partnerstvo s mrtvim Radeonom a i to je pitanje kad ce biti ako ikad.

Modo, znaci umesto vanzemaljskog UI sa Aldebrana imacemo onaj sa Proxime Kentauri... napredak, nema sta :)

Pa ne znam za ovo bas. Modo spada u najintuitivnije i najbrze alate za poli modelovanje. Ti si prakticno prva osoba za koju sam naleteo da smatra da Modo interfejs nije brz za ucenje i intuitivan.

U stvari :pozajmio: sam to sa drugog foruma. Bilo je nesto u fazonu, jesu li Modo UI pravili vanzemaljci. No ta se diskusija brzo prebacila na Zbrush :D

Probao sam Modo, kao i jos par programa. Ne bih rekao da je nesto laksi od maRxa na primer.

Modeling jos i djene djene, ( poredeci sa najlaksim i najbrzim ali ne i najboljim C4D ) ali materijal editor mu je xxxx pa render seting. Dosta se tu i preteruje, skoro sam citao kako ga je lik ne bas napljuvao, ali na finjaka rekao da ne moze da se poredi sa maRxom po pitanju modelinga i komfora. Pride radi i bolje nego Tor Frik... Opet sve je to stvar navike i subjektivnih sklonosti.

Znaci nisu ga popravili? Mene je smarao 801 sa gomilom glupih bagova, malo, malo pa sam izvozio u Cinemu da popravim gluposti, a bile su to jednostavne scene/modeli, nikakve zilijarde poligona, stotine tisuca hiljada objekata itd.. Mozda su stali sa razvojem, ali su zato umalo pa duplirali cenu :P

Mada i ljudi preteruju pa svake godine ocekuju ne znam kakve inovacije. Svim programima bi dobro dosla pauza od godinu dana po pitanju novih stvari, nego da fino, natenene poprave stare bagove i ne naprave nove. Osim Maxona, oni bi konacno mogli da uvedu nesto kao set edge flow ili extrude along spine, normalan spline patch tool, itd. I multicore podrsku :mrgreen:

Nekad sam razmisljao o Modo kao relativno pristupacnom programu koji se moze priustiti ( pogotovu kad je rasprodaja ). A onda pomislis, pare koje bi dao za MOdo mozes da ulozis u komp ili dodatni komp i furas Blender. A pritom su postali i smorovi, mislim Foundry generalno

De si to video? Bas me interesuje da vidim na sta lici jer ako je kao Modo to bi me bas zainteresovalo :D Modo pocinje polako da se razoblicuje u mojim ocima zbog bagova, lose optimizacije i ne bas sjajnog razvoja. Frapirao sam se kad sam video da Redshift podrzava XSI dok Modo pravi partnerstvo s mrtvim Radeonom a i to je pitanje kad ce biti ako ikad.

Pa ne znam za ovo bas. Modo spada u najintuitivnije i najbrze alate za poli modelovanje. Ti si prakticno prva osoba za koju sam naleteo da smatra da Modo interfejs nije brz za ucenje i intuitivan.

Taj koji sam pomenuo, ne secam gde sam ga video, valjda na nekom forumu. Ali evo ti ovde (ako to nisi video) price u par videa o jednom predlogu novog UI za Blender:

:)

:unsure:

Nije problem ako ucis jer nesto ne znas. Problem je kad "sve znas". Alekba je neke ovde lepo opisao sa:

"............ dobro de, neki ovde bi uradili bolje jednom rukom ( ljevom ).... no meni dobro."

Tako da - koji je tvoj problem? Ovo gore ili sto nemas cilj? ili... :P

Nije valjda problem sto neko ima nameru da nesto dobro nauci i da mu je to cilj?

Ja saradjujem sa jednom firmom iz US, na archviz projektima, ceo tim radi iskljucivo u Blender i Cycles-u. Znaci ono gledam ga i vise nego sto bih voleo :D Meni je Houdini no1, pa onda MODO, mada sam imao i licencu C4D ali sam prodao jer je bila preskupa za odrzavanje. A ne bavim se MG da bi mi C4D bila nesto znacajna. Mada bih mogao reci da je C4D odlicna generalist alatka. Od AD bezim kao od kuge :D

Ovim Blender radi posao, ima nekh stvari koje bi se mogle popraviti, ali oni su zadovoljni. 2.8 ce biti pun pogodak za njih i taman ce se ispglati dosta onog sto smeta.

Ja mislim da CGCookie ima neku pocetnicku seriju tutorijala za Blender, besplatna je i dobra.

Blender je sad u situaciji kao Hudini pre koju godinu. Secam se likova koji su pitali da li se isplati uciti Hudini, da li ima posla za madjionicare i gde ga naci ( u masi studija nisu ni culi za Hudini ... slikovito receno )., i te fore. A vidi sada... maltene u svakoj diskusiji o bilo kom programu pojavi se poneki madjionicar sa onim :Houdini je buducnost, prikljucite se na vreme".....

Tu i tamo cujem da se .... etablirani studiji okrecu polako Blenderu, ako nista drugo nece te izbaciti kroz zatvoren prozor ako kazes da radis u Blenderu :D

PS. pa ako menjaju UI, u sta sumnjam... veliki je to posao, morali bi da zahvate u core programa ( kako i rece te "13 jedan od glavnih likova ), cudi me da nisu uzeli kao uzor C4D. Mene takodje ne interesuje preterano MG, ali logika interjfejsa i alatki je fantasticna. Slide tool je i slide i veld i extrude i bevel, iinner extrude i ..... sve u jednom. Slicno je sa pen tool-om, slide, extrude, knife itd.

Nije stvar u tome da ces da ustedis koji sat na velikom projektu, nego u komforu koji nikad nisam osetio u Modo, maRxu ....

Radi li ko sa zone u blenderu ozbiljnije? Preporucite neki tut for beginers al da valja, jer vidim da ima tone svega i svacega pa da ne gubim vreme na manje dobre tutorijale.

Hvala:)

Stari dobri Blender postao "oruzje za masovno 3D opismenjavanje". Kada sam poceo da ga koristim pre 12 godina bio je igracka za ove maxove, maye, zbrusheve... a danas... :D na njemu se moze cak i zaraditi i na jednom turbosquidu :P

Moj ti je savet ovakav:

1. Instaliraj reader https://g2reader.com

2. Ubaci sledece subskripcije:

http://feeds.feedburner.com/Blendernation

https://blenderartists.org/forum/external.p...amp;forumids=32

Dobri tutorijali:

https://www.youtube.com/user/AndrewPPrice/videos

https://www.youtube.com/user/Blenderfan93/videos

https://www.youtube.com/user/hads2904/videos

https://www.youtube.com/user/blengine/videos

Hvala @egzotik! Ja sam sa maxom od ver 2.5, nebrojeno puta pokusavao i sa maya, i sa houdini i nije islo. Tek sam pre jedno 3-4 god uspeo da se dogovorim sa C4d i dobro nam ide. :) Posto trenutno ucim Unreal a vidim da je u pipeline-u cesto ukljucen i blender, hocu i njega da pogledam. A i besplatan je. U svakom slucaju svaka informacija od iskusnog blenderasa je dobrodosla, hvala! :)

• 4 weeks later...
Hvala @egzotik! Ja sam sa maxom od ver 2.5, nebrojeno puta pokusavao i sa maya, i sa houdini i nije islo. Tek sam pre jedno 3-4 god uspeo da se dogovorim sa C4d i dobro nam ide. :) Posto trenutno ucim Unreal a vidim da je u pipeline-u cesto ukljucen i blender, hocu i njega da pogledam. A i besplatan je. U svakom slucaju svaka informacija od iskusnog blenderasa je dobrodosla, hvala! :)

Mozda da probas i MODO, odlican je za game assete creation. Usput nasa ekipa iz Bg-a radi na njemu, oni su radili taj Unreal Brigde mislim, pa malo podrske i nasima :D