Jump to content

Kompakt ili MILC ili APS-C do 300e

ivicat
 Share

Recommended Posts

A tu je i 10-18 koji ne zaostaje mnogo za 10-22.

Bas zbog tog Sony-jevog kaskanja sa optikama nisam ni presao na njihov sistem, Canon sam dopunio Panasonic-om M43.Neverovatno je da su progutali Minoltu koja je bila jedan od lidera a da od toga nema koristi bar kada su optike u pitanju.

Ipak oni znaju svoju racunicu, ocigledno im se isplati i ovako.

Možda bi realnije bilo porediti ga sa canonom 10-22, koji je isto namenjen za manji senzor?

Imao sam i 10-22 godinama i mislim da je Sony bolji, u rezoluciji su tu negde, medjutim sve drugo je na strani Sony-ja. Plus stabilizacija u objektivu koja radi odlicno, manji, laksi, lepse izgleda :lol:

• 3 years later...

da ne otvaram novu temu, mozda bi se ovde mogli nadovezati...

prošlo je par godina koliko vidim ...

Moje pitanje je Sony a6500 ili Sony a6400... 

Mene pre svega zanima fotografija, a za video mi i vise-manje...

Možda je neko imao prilike da koristi obadva..

Najviše IQ u svim svojim sastavnim/rastavnim delovima, i neka opipljiva razlika u svakodnevnom radu.

I ako kapiram da su te razlike male, one mora da postoje.... ipak ta dva aparata dele 3god, što i nije tako malo.

Čak ako je i senzor ostao isti, što stvarno ne znam, ne bi bio ni prvi put da rezultati budu za nijansu lošiji ili bolji na novijoj verziji (iz ko zna kojih razloga.... vrv. načina procesuiranja).

Bar da se proizvodjač izjašnjava da li je nešto što se senzora tiče menjano....Nego - tajac... 🙂

U odnosu na a6000 pak, na visim ISO vredostima koliko sam pročitao postoji neki napredak.

Taj IBIS mi i drži pažnju na a6500, i vrv. ga bez te opcije ne bi ni razmatrao.

Mada i to sve zavisi kako on u praksi zapravo radi. Radi li on svoj posao značajno ili jedva primetno...

Sa druge strane ima onih koji se kunu u AF sistem na a6400 i tvrde da je bolji nego na A7III...

... al`  na kraju, jbg... ništa bez probe, vidim ja...

Generalno cena po kojoj mogu da ih nabavim je tu negde ista, pa pokušavam da nadjem neku nijansu koja bi mogla da odluči...

^

Cena je ista, slicna, i ti razmisljas da li da kupis aparat koji je 3god stariji ??? Pa ne moze ovaj novi da bude losiji pritom je iz te linije, naredna generacija, sta tu ima da se razmislja, misim sta su radili 3god ako su izbacili naslednika koji je losiji 😛
Znaci stabilizacija u telu, mozes iz ruke da pucas sa 1~2sec u rasponu 15~35mm, sto znaci uz dobar senzor podeksponiras za -3~4 pucas iz ruke ove nocne vecernje sa iso100~400 (zavisi da li ime neceg sto se krece u kadru da ne ostaju duhovi) pa u obradi izvuces sta treba i to bud tako dobro da samo na 100% mozes da vidis razliku u odnosu na fotku koju si napravio slaganje razlicito eksponiranih... Nemam mogucnosti ovde na forumu da ti pokazem recimo ovu koja je gotova fotka i podeksponiranu za -3 nastala u mrklom mraku... Kad je gledas u full-u mora bas da se zagleda da bi se videla razlika i mesta gde sam koristio jos jednu podeksponiranu za 6, a tek na 100% vidi se da ima vise suma i nesto manje ostrine.

Freedom Square at night...

Neki dan sam se nasalio da razmisljam da prdam tripod, i da nisam sklon tome da sve sto radim radim full relano sa ovom kamerom ne bi mi ni trebao.

Tako da ako hoces IQ onda sam FF, sve ostalo je zanosenje, i to ne neki nego biraj po senzoru na osnovu DR/ISO testova, ostalo, ostale karakteristike sve to je sigurno dobro za tebe, mene, svakoga ko se amaterski bavi fotografijom, al ono sto obradom moze da se iscupa iz raw fajlova nastalih sa dobrim senzorom, to je neprocenjivo.
Sony vec neko vreme ima senozor koji ima taj kapacitet da je foto amaterima od opreme dovoljno  telo, objektivi, i dovoljno dobr komp, a svima koji se bave fotografijom svakako je potrebno i odredjeno poznavanje programa za obradu... Recimo meni za sad nije trebalo nesto vise od onoga sto moze da se vidi kada se otvori PS ili LR, nista nepredno sto se postize nekim ne tako ociglednim opcijama, i kombinovanjem alata.

Sve sam ti ovo napisao da bi ti reko sledece. Kad si vec resio da menjas to sto imas, uradi pravu stvar, na trzistu postoje i nove i polovne sony kamere sa FF senzorima ko sto je ovaj u R5 kameri, i stabilizacijom, u ralnom radu kroz obradu mozda daju cak i bolje rezultate. Pa polako, ako se nam para za sve sto bi hteo da imas, jedno po jedno, al sve to uz telo koje neces imati potrebe da menjas mozda caki i nikad, a ne sad uzmes taj fucking crop i za 2 god se smoris jer ti nesto ide na zivce pa idemo ponovo jovo nanovo. Garantujem ti da ti nista bolje nece trebati narednih 100god od kamere koja ima senzor kao sto je ovaj koji ima R5, mislim na amatersku upotrebu gde nije tako bitno da sve bude kao staklo kada se zagleda na 100%.

Odlična fotografija FT, evo bas sad gledam...

Ma znaš kako....

Meni ni od D750 ne treba bolje što se senzora i samog aparata tiče...To je po izlaznom rezultatu još uvek u samom vrhu, tako da to i nije bio neki problem.

Ja sam prosto resio da se ratosiljam stare tehnologije dok jos nesto vredi, a da uzmem nešto što će mi dimenzijama omogućiti da ga nosim skoro svakodnevno ... slično kao što nosim, šta znam...mobilni telefon ili novčanik.

Svestan sam ja da je FF u svemu bolji u tom nekom apsolutnom smislu, ne kažem...Ali ova sprava me je osvojila pre svega dimenzijama, sa sve onim minijaturnim objektivima o kojima sam govorio... Bar je praksa u mom slučaju pokazala da ako aparat nije u pravo vreme tu negde pored, džaba mu bilo koji god da je...

Drugo, sa uzrastajućim cenovnim bezobrazlukom ( inače obrnuto srazmernom mojim potrebama ) , ovako  mogu da sprečim sebe da nanovo trošim neke veće novce... nije naravno presudno, ali dobro dodje..😉

I sve ovo da kupim što sam isplanirao, to je mila majka u odosu na FF ekvivalent.

E sad što se ovog tvog komentara tiče, zašto li se razmišljam o 3 god starijem aparatu uglavnom si dao odgovor.

Stariji aparat ima taj IBIS u sebi, a koji izgleda radi neki svoj posao kad nemaš IS u objektivu.... Noviji aprat ga nema.

Ako je iQ indentičan, a sve ovo drugo tu negde slično, hm....onda stariji ladno može da konkuriše novom.

Turista, A6500 je stariji model, i ima IBIS. A6400 je noviji model, i nema IBIS.

Po on-line brbljaonicama, 6400 ima bolji kvalitet slike, ali je razlika neznatna. Ima i nešto bolji AF.

A6500 je discontinued, ali ima još da se nabavi po radnjama. Naslednik je A6600 koji košta, po meni, previše. 🤔

Ok, Sony jeste malo zaslužan za zbrku jer mu je označavanje modela zaista konfuzno, ako se ne prati kontinualno.

...

Zamolio bih te još nešto. Ne moraš u svakoj temi (o čemu god da je, i šta god da je neko pitao), da kreneš naširoko da je samo FF izbor, i da je R5 i ukupno 10k€ opreme jedino što može zadovoljiti fotografa, i da će se svako kad tad razočarati ako sada ne uzme FF, ne mora sada odmah sve, može i na etape, eh da, ima to i polovno, bla.bla.bla...

Ok, FF jeste najbolji i to je tako oduvek, ali i krop ima svoje prednosti - normalac na malom krop telu (24-28mm) je zaista za u džep. S druge strane, FF Sony sa 35mm ili 50mm je ipak malo veći od prethodne kombinacije, taman da nije za u džep. Šta sam hteo predložiti, a da zadržiš D750 i uzmeš samo malo krop telo i jednu palačinku? To je za ulicu i džep, za sve ostalo imaš Nikonjske objektive i telo - imaš najbolje od oba sveta bez da praviš neke kompromise.

@NShappy

Pobedili su sa nazivima, nova kamera ima manji broj u nazivu a starija veci, plus nova nema IBS stari ima, genialno 😛

@Argon_

Mozda bi bilo dobro da napravis ovakvu analizu, zapravo napravi spisak i postavi ovde, recimo taj A6500 i objektive koje bi koristio uz to telo, i neko sony FF telo sa stabilizacijom i objeketive koje bi voleo da koristis uz to telo, sve to sa ukupnom tezinom jednog i drugog sistem, i cenom... Ako je velika razlika i zbog toga ti nije prihvatljiv FF sistem, onda biraj crop, ali zaboravi na taj A6500 ako je neko novije telo znacajno bolje i tehnoloski naprednije, jednostavni kupi ono sto je najbolje u ovom trenutku za objektive koje planiras da korisitis i to je to, nem sta da razbijas glavu da li ovo ili ono, i da li je to sto budes radio moglo bolje sa opremom koju koristis, nije jer bolje ne postoji i tu je kraj price 😛

^

Bog te mazo pa ova kamera ima bolje ISO performanse cak i od ovih FF zverki... Za blendu bolje nego a6400/500/600

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=fujifilm_xs10&attr13_1=sony_a6600&attr13_2=canon_eosr5&attr13_3=sony_a7riv&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=12800&attr16_1=12800&attr16_2=12800&attr16_3=12800&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&attr171_0=1&attr171_1=1&attr171_2=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=795&x=-0.07489811653265793&y=0.6822558576702474

al mi se ne svidja DR koji je za jednu blendu bolji kod a6600/500/400

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=fujifilm_xs10&attr144_1=sony_a6600&attr144_2=canon_eosr5&attr144_3=sony_a7riv&attr146_0=160_5&attr146_1=100_4&attr146_2=100_4&attr146_3=100_4&attr177_2=efc&normalization=compare&widget=761&x=0.0019906413432425095&y=0.7668873736958842

Iskreni se nadam da je ovo u praksi ovako sto se tice crop senzora... Ovi testovi, konkretno bas ovi koje sam linkova meni su bili vodilja sto se tice kupovine kada je senzor u pitanju. Svaka kamera koju sam imao nije bila nista ni gora ni bolja od ovoga sto moze da se vid u ovom testu, jedino je 5Ds malo losiji u prakasi nego sto ovi testvi pokazuju.

mislim da ovaj Fuji objektiv kojim je testiran aparat nije baš najoštriji, ili da je malo pobegao fokus...To onda navodi na pogrešan zaključak o karakteru ovog Fuji šuma na visokom ISO, a koji samo malo više zamućen.

Ako pomeriš fokus na bilo koji deo sa više detalja videćeš o čemu pričam..

Usput izbacio sam ovaj Sony4r iz ove jednačine, sa ipak prevelikom rezolucijom,  i dodao canon 5D2, što je po meni puno zanimljivije poredjenje,....mislim, kad smo već kod tehnomasturbacije...  🙂

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=fujifilm_xs10&attr13_1=sony_a6600&attr13_2=canon_eosr5&attr13_3=canon_eos5dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=12800&attr16_1=12800&attr16_2=12800&attr16_3=12800&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&attr171_0=1&attr171_1=1&attr171_2=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=795&x=-0.6343176667855296&y=0.7578884135863714

a kada je izvlačenje iz senki u pitanju, dodao sam čak Canon 5D3.... pa ti sad vidi.... 😉 

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=fujifilm_xs10&attr144_1=sony_a6600&attr144_2=canon_eosr5&attr144_3=canon_eos5dmkiii&attr146_0=160_5&attr146_1=100_4&attr146_2=100_4&attr146_3=100_4&attr177_2=efc&normalization=compare&widget=761&x=0.0019906413432425095&y=0.7668873736958842

^

Primetio sam da nesto ne stima sa ostrinom... Bolja je kupovina sto se tice senzora kada se sve sabere i oduzme a6600/500/400, jer to je isti senzor na osnovu ovog testa siguran sam 100%, razlike su na nivou statisticke greske. Samo biraj telo sa stabilizacijom i to je to.

Iskreno se nadam da je ovo sto DR/ISO test kaze ovako i u praksi, i da se slicno ponasaju raw fajlovi u obradi kao i fotke nastale FF senzorom koji ima iste karakteristike, ako je tako a ne patis za f0 😛 imaces odlican verujem i lagan sistem.

što se ovih prethodnih komentara tiče, svi su na mestu i svi naravno imaju osnova.

Ovo što FT predlaze FF je takodje na mestu naravno, ali kažem, to samo ako je jedini kriterijum maximalni izlazni rezultat.

Mada postoji trenutno i značajan broj fotoaparata srednjeg formata, tako da se lestvica izlaznog rezultata ne završava ni sa FF.

Opet, za duplo veću cenu razume se....

Ali ako se u jednačinu uključe i još neke kriterijumi tipa dimenzija, praktičnosti, cena i sl.,vidimo da stvari počinju da se menjaju.

@NShappy i meni se čini da po netu  preovladava mišljenje koje si izneo.

evo jedan zanimljiv text nekog ko je očigledno koristio oba fotoaparata.

https://www.alphashooters.com/compare/sony-a6400-vs-a6500/

Čak sam i ja dobio taj utisak na osnovu onog što se može videti i pročitati na DPreview.

Buni me jedino onaj test na DxO, gde su stvari obrnute...al ajd....često mi neke stvari tamo nisu bile jasne.

@yagodinac   

Mislio sam se da zadržim neko vreme Nikon, ali sam se zbog već navedenih razloga predomislio. 

I onako bi jedan služio za upotrebu a drugi da ga pojede vreme...

Takvih primera je u značajnom broju bilo i ovde na forumu.

Zbog svega rečenog ja sam eto danas izabao i poručio a6400 🙂 , za početak sa onom palačinkom (koja ti uz piće dodje ko meze), a onda ću da potrazim objektive koje sam planirao.

Samyang 12 f2 E  i  Sigma 56 f1,4 ... a za dalje, videćemo....

Možda zaključim i da mi ne treba više ništa.

Hvala vam drugari puno na komentarima..!

A nisam imao još ni jedan aparat sa tim IBIS-om do sada , pa pretpostavljam da ću preživeti taj nedostatak nekako i na ovom... 😉 

@simazoran  

Ceo Fuji tabor sam isključio još na početku, uglavnom zbog tog retro-look-a ali i Sony senzora koji mi nekako više odgovara.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=fujifilm_xt4&attr144_1=sony_a6400&attr144_2=canon_eos5dmkiv&attr144_3=canon_eos5dmkiii&attr146_0=160_7&attr146_1=100_6&attr146_2=100_6&attr146_3=100_6&normalization=compare&widget=761&x=0.0019906413432425095&y=0.7668873736958842

Još malo tehnomasturbacije ne škodi.. 😉

^

Ako ces da nosis tripod onda ti nece trebati, al posto ti je akcenat bio na kompaktnosti onda je sve bitno sto se tice tela... Videce u praksi da si ipak trebao da uzmes telo sa stabilizacijom. Ta mogucnost da fotkas sa 1 sec iz ruke za stosta moze da bude korisna, recimo fotkanje nekog vodopada, a ne samo mracne scen sa jakim svetlima gde je DR ogroman kao sto sam navo u primeru kroz predhodne kometare.

Čestitke za izbor.

Inače čuo sam da mnogi Fuji-ji zbog svog non Bayer senzora imaju malo manju oštrinu kad pipaš piksele. Prosto to je tako; mene bi lično smarala činjenica da moram da oštrim travu na pejzažima više nego sa Canon-ima sa AA filterom, ali isto tako izgleda da je problem sa tom oštrinom dobrim delom zapravo vezan za RAW konverter koji se koristi.

S druge strane, ulica, portreti, nemogućnost moire-a, tu je Fuji praktično na svojoj teritoriji.

@NShappy

nije, 700e sa sve tim njanjavim zoomom 🙂 .... presao nešto ispod 600 klika, što je pa smešno... nešto mi šteta bilo da propustim priliku, i ako sam bio rešen da idem na novog.. 

Evo stigao večeras...oduševljen sam dimenzijama. Uživo je čak malo manji nego na slikama po netu.

Pa ebote, ovako su nekada izgledali kompakti... 😁

Provereno staje u moj neveliki džep od jakne, a bogme i u onu podlaktnu kasetu iza ručne kočnice u autu...ma, ostane još mesta koliko volis ...

Šta da vam kažem ljudi, meni se ovo baš svidja... 🙂

Jedva sad čekam još koji objektiv pa da nešto krenem da fotkam ...  

@yagodinac

Moguće onda da je onaj manjak ostrine gore na testu posledica nečeg od toga što ti pričaš...Nije mi to palo napamet.

Vidim po netu da ima i korisnika Fujija koji nisu ljubitelji tog njihovog senzora. Naravno, sve je to i stvar ukusa.

Po meni u ovoj  crop klasi on je po IQ izlaznom rezultatu tu negde izmedju Canonovog i Sonyevog...

Mada to je samo moj utisak naravno, a i te razlike su jako suptilne da se razumemo.

@simazoran  Hvala ti drug..!

hvala FT, hoću čim se ukaže prilika..

A što se ovog njanjavog zooma tiče, sam od sebe ga ne bih kupio vrv.u životu, kao ni bilo koji zoom, sem mozda telefoto...

Ali  kad je već tu može da posluži...bar dok se drzis blendi f 5,6 i 8... naidju po nekada takve situacije da je koristan a kada naidju, bolji ti vrv i ne treba.. 🙂

Nije mi samo jasna samo ova max brzina elektronskog i mehanickog shuttera od 1/4000 ... kamo one price sa pocekta milca o brzini elektronskog od 1/xx.xxx  ...Koji je smisao ako je brzina ista sa mehaničkim.

Veca brzina ponekad moze da zatreba kada se po danu fotka na velikoj blendi...