Jump to content
ivicat

Kompakt ili MILC ili APS-C do 300e

Recommended Posts

Dosta je manji A5100 u praksi. A6000 je kad ga motaš po rukama praktično egal sa A7, fali mu samo đuntica gde je EVF kod većeg brata.

Treba izvagati koliko je bitna veličina, a koliko daleko sposobnije telo. Ako gledamo striktno subjektivno prema sebi, potpuno sam siguran da bi A6000 stajao kući, a evo A5100 tipa 200 dana godišnje je uz mene, od kojih bar 100 dana ga ni ne upotrebim, ali tu je kad zatreba.

Imao nedelju dana A5100 kod mene i mogao da ga poredim s A6000, mogao bilo koji da zadržim.

Ja češće koristim EVF nego live preview, tj. ekran, nikako mi nije legao A5100. I manuelno fokusiranje i pored fokus peakinga mi je lakše s EVF-om.

Povremeno koristim blic, TT350s, opet, treba mi A6000.

I ima više dugmića i kontrola na A6000, gomilu stvari uradim ne skidajući oko sa EVF, a na A5100, malo, malo pa ulazio u meni.

A5100 nema IC kontrolu, na A6000 stavim aparat na stativ ili bilo gde i okidam ga preko okidača sa AE od 2$, na A5100 jedino da bude uključen wifi i da koristim telefon za okidanje (što opet mogu i na A6000).

I na kraju, A6000 ima skoro duplo veći burst, 11fps naspram 6fps na A5100, što ponekad koristim kad slikam klince na bajsu, kako skaču po talasima i sl. Bude više zanimljivih slika.

Pritom TS me nije nešto oduševio, ne radi za navigaciju, samo za fokus, a i to mi nije baš bilo impresivno nešto, OK je, ali ne dovoljno da zanemarim sve ovo gore.

Kad sam imao oba kod mene, side by side, razlika u veličini nije nešto velika, jeste A6000 nešto veći, ali nije to neka velika razlika. Meni A6000+Sigma 30/2.8 skoro svakodnevna kombinacija za šetnju :)

Hteo sam da mi se A5100 svidi, ali ne vredi, jednostavno nije išlo.

Posle nedelju dana prosledio A5100 prijatelju koji je čekao da se odlučim koji ću da zadržim.

Pritom cena polovnog A6000 i A5100 vrlo slična.

Da imam recimo A7II, A5100 bi mi bio interesantan kao drugo telo. Ovako kao primarni (i jedini aparat, ako ne računamo smartphone) A6000 mi je funkcionalniji.

Kako ko, kako kome... Imam A6000, i razmišljam da ga menjam za 5100 baš, samo i jedino zbog TS. U VF sam zavirio 3x do sada, a bliceve koristim sporadično. A uz externe optičke trigere, i blicovi mogu da se koriste.

Ja sam recimo imao paralelno Nex 5n (koji je manji od a5100) kao drugo telo (sa TS i to jako dobrim) sa a6000 i TS sam koristio 3x (kao ti EVF otprilike) :D

@nidza

ja se nisam nešto družio sa a7 i da, tu su negde a7 i a6000 kako leže u ruci, ali kad gledamo portabilnost ili ti mogućnost da se ubaci aparat i džep jakne, manju torbicu (po mogućstvu ženinu :) ) i slično ... razlika je poprilična zbog budže od EVF-a koji doda 3cm na visinu a7.

Meni je kod pakovanja aparata u džepove i manje torbice najbitnija visina aparata (od tripod mount-a do hot shoe-a), a tu je a5100 vs a6000 3-4mm, a a6000 vs a7 tipa 3cm ...

Hehe, stavio si najmanji FE objektiv koji si našao (tj. mislim da i jeste najmanji FE uopšte) i stari 18-55 kit koji je mnogo veći od recimo 16-50 na A6000, pritom slikano odozgo da se ne vidi razlika u visini i aparat kojim je slikano iznad A7 da grip od A6000 deluje deblji zbog perspektive :)

Ja sam recimo imao paralelno Nex 5n (koji je manji od a5100) kao drugo telo (sa TS i to jako dobrim) sa a6000 i TS sam koristio 3x (kao ti EVF otprilike) :D

@nidza

ja se nisam nešto družio sa a7 i da, tu su negde a7 i a6000 kako leže u ruci, ali kad gledamo portabilnost ili ti mogućnost da se ubaci aparat i džep jakne, manju torbicu (po mogućstvu ženinu :) ) i slično ... razlika je poprilična zbog budže od EVF-a koji doda 3cm na visinu a7.

Meni je kod pakovanja aparata u džepove i manje torbice najbitnija visina aparata (od tripod mount-a do hot shoe-a), a tu je a5100 vs a6000 3-4mm, a a6000 vs a7 tipa 3cm ...

Ma, ne kažem da je jedan od njih mnogo bolji od drugog, već da je Sony namerno svaki pomalo ubogaljio, sem 6500 kojem je nabio cenu, ko da kupiš i A6000 i A5100, plus još malo više. :(

Oba su dobra, ali da je je moglo biti jedno telo koje pokriva oba, jeste.

Plus, iako sam čačkao skoro sve Sony generacije fotoaparata (još od Minolte), smatram da Sony može još jako mnogo da radi na UI da dostigne C/N drugare. Navikne se živ čovek na sve, ali na Sony UI ja nešto, najteže se navikavam, iako mi je u rukama već godinama.

:(

Hehe, stavio si najmanji FE objektiv koji si našao (tj. mislim da i jeste najmanji FE uopšte) i stari 18-55 kit koji je mnogo veći od recimo 16-50 na A6000, pritom slikano odozgo da se ne vidi razlika u visini i aparat kojim je slikano iznad A7 da grip od A6000 deluje deblji zbog perspektive :)

Ma pusti objektiv, o telu pričamo.

Svakako FE objektivi ne mogu da se mere sa APS-C, mnogo su veći, a bogme i skuplji, i to je cena koja se mora platiti kad je FF u pitanju.

To sto A5100 nema mogucnost montaze blica, jeste (velika) mana, ali za mene nije od presudnog znacaja. Naci cu kombinaciju za neki blic koji ce da se okida opticki sa ugradjenog blica. I onako kada slikam klince u zatvorenom prostoru, najcesce to bude u stanu.

Sto se tice VF-a, videcu kako cu bez njega. Naravno da je mnogo lakse sa njim ali s'obzirom da u zadnjih godinu dana uglavnom slikam telefonom, nece biti velike razlike. Ono sto ce mi verovatno smetati je nedostatak rucnih komandi. Ali neki kompromis moram da napravim.

Osim toga, ako pricamo o velicini, meni znacajnu ulogu igra zapremina. Na primer, D3100 je po 8mm nizi i kraci od D80. Ali zato kada ih stavis jedan pored drugog, razlika je vise nego ocigledna.

Telo A6000 skoro za 50% zauzima vise prostora nego A5100.

Gledao sam cak i nex3n sa idejom da kupim jeftinije telo sa 16-50 i da odmah kupim 50mm, ali video je losiji, AF kritikuju,... Eventualno A5000 ali ih nema...

Svakako FE objektivi ne mogu da se mere sa APS-C, mnogo su veći, a bogme i skuplji, i to je cena koja se mora platiti kad je FF u pitanju.

Koji je konkretno FF objektiv mnogo veci i skupjli od svog pravog parnjaka na APS-C sistemu. Kad kazem parnjaka mislim na stvarno ekvivalentne objektive.

Naravno, ima drasticno skupljih FF objektiva ako poredis npr. Sigma 16mm f/1.4 DC DN i Sony Distagon T* 24mm f/2 ZA SSM, ali u poredjenju Sigme i Sony/Zeissa uvek je bio ovakav odnos cena.

Nema previše stvarno ekvivalentnih objektiva, ali ako gledaš striktno APS-C cene su koliko toliko u kontroli, dok FE idu u beskonačnost.

APS-C / FE Sony

50 1.8 OSS 250€ / 85 1.8 550€

20 2.8 300€ / 35 2.8 650€ ili 28/2 400€, doduše malo van te lige zbog gabarita

Sigma 30/2.8 za 180€

sigma 30/1.4 za 350€ vs sigma 50/1.4 za 700€

I nadalje pregršt OEM FE objektiva gde se sve puši sa bolesnim cenama, npr GM serija.

Zasto insistiram na tome da se porede ekvivalentni objektivi, ako govorimo o ceni i gabaritima. Zato jer se svi hvataju za ziznu daljinu i mnoze onu sa APS-C-a da dobiju ekvivalentnu na FF-u. To jeste OK, ali zasto gotovo niko ne mnozi i f (relativni otvor blende) sa istim 1,5 to mi nikako nije jasno.

Ekvivalentni objektivi imaju isti dijametar entri pupil-a, sirom otvoreni propustaju istu ukupnu kolicinu svetla, imaju slicnu konstrukciju, cenu i gabarite. To sto proizvodjaci APS-C aparata nemaju gotovo nikakvu ponudu ekvivalentnih (sa FF-om) objektiva, to je pitanje za njih, ali je cinjenica samo jedno a to je da FF objektivi nisu veci zato sto su predvidjeni za veci senzor, nego zato sto su barem ovi koje si gore naveo potpuno drugacije konstrukcije. Npr. ti aps objektivi koje poredis imaju manji entri pupil, te i daju dublji dof u odnosu na FF objektive sa istim f brojem i ekvivalentnom ziznom daljinom.

Nemojte opet potpirivati bla.bla. diskusiju od APS-C vs FF.

Realno, ne postoje po svim kriterijumima dva potpuno ekvivalentna objektiva za APS i za FF.

Pa ako kriterijum suzis na dobijanje ekvivalentnih fotografija, a ne znam koji bi drugi, onda i te kako postoje ekvivalentni objektivi.

E sad pitaces sta su to ekvivalentne fotografije. Ima i definicija kod onog tipa sto je prvi pokrenuo celu stvar - Joseph James.

Ekvivalentne fotografije u najkracem, imaju prakticno isti dof isti fov i istu kolicinu suma.

edit:

E da, zaboravih najvazniju stvar, pored onih gore spomenutih karakteristikar, ekvivalentne fotografije su nacinjene potpuno istom kolicinom svetla.

Smes, sto ne bi smeo. Dal ima veze sa temom procenjujte sami, ima veze sa ovim dole citiranim.

Da dobar vic to sa brojanjem fotona. Vidis svi se ovde na foto tehnikama zapljunemo jer kao nesto imamo epohalno da kazemo, serendamo o sumu ostrini distorzijama CA, dal da nabrajam dalje, samo nemoj da pominjemo fotone to je sta, tabu ili vic ili nesto trece.

Vidis gore nisam ni pominjao fotone bas zato da se neko ne bi setio da to pomene kao problem sto je tema otisla u aut. Al eto uvek se neko seti fotona, kao eto zeznuo sam temu fotonima. Cekaj, tema je zeznuta fotonima, a ne tvdnjom da su ff objektivi veci od onih za manje senzore. I sta predlazes, da kad neko na foto tehnikama iznese takvu tvrdnju to precutimo i predlozimo pokretacu teme da kupi neki sony.

Uzgred tema je ok, ja zaista ne vidim da smo je bilo gde skrenuli, sve je sasvim ok. Ja razumem i nidzino stanoviste, za sony ff prakticno nema jeftinih, citaj sporih objetiva, al na sony mozes da nakacis bukvalno sve doduse sa manuelnim fokusonm, a tu se moze naci gomila ekvivalentnih objektiva sa onima za aps-c, koji imaju identicne gabarite a cesto i nizu cenu.

Imas Sony ili Fuji. Po meni je Fuji vise fotografska sprava ali je Sony zestoko napredovao.

Stvar je ukusa ponajvise, meni je Fuji bas legao i optika im je maestralna.

E sad koji model to ne znam...

da ne otvaram novu - koji mirrorless sa kitom preporucujete do 1500eur? za amatersku upotrebu, jpeg only. :)

Fuji ima lepši jpeg. Sony, za te pare imaš i FF.

Budžet od 1500€ je baš mnogo para za MILC sa samo jednim objektivom. Sasvim solidan MILC sa kitom imaš i za mnogo manje para. Ili, za te pare imaš sasvim solidan MILC i set od 2-3 jako dobra objektiva.

znam da je fuji odlican, ali nema ovlascenog servisa, pa..

pozeljna je sledeca kombinacija: 1 dobar zum za pejzaze + jedan portretas.