Jump to content

Preporuka za izbor programa za 3d prikaz

hilti
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima, hteo bih da naucim da radim u programu ili vise njih koji bi mi mogli dati rezultat kao u prilozenom videu

, interesantam mi je deo koji pocinje od 21 sec.

Kao izlazni rezultat me interesuje visedimenzioni prikaz slozenih objekata i animacija koja ih prostorno predstavlja, npr

U slobodno vreme razmisljam i bavim se inovacijama, ali sve drzim na papiru i u glavi.

U kom programu bih mogao dizajnirati kucne aparata, elektricne alate i slicno.

Iz skole mi je poznat (nisam strucan) AutoCad, ali ja sa njima ne mogu/umem da napravim dimenzione prikaze kao u prilozenom videu.

Verovatno se koriste i neki programi za renderovanje, pa ako moze preporuka.

U stvari da li je princip da se crta na papiru, pa se prebacuje u digitalnu formu i precrtava u programu pa se posle sve zajedno sklapa i renderuje za animaciju ?

Hvala unapred na pomoci :rolleyes:

Svaki 3D program ce ti zavrsiti posao, svi imaju prednosti i mane.

Ako planiras da radis ( stalan pos'o & kravata ) u nekom studiju onda je to Maya - 3D maRx. Ako zelis da budes free onda razmisli o Blenderu. U videima koje si postavio dobar deo posla je uradjen u After Efektsu ili slicnom programu ( Nuke, Natron, Fusion )...

Fusion 360 je free ( ? ) Autodeskov program za brz prototiping, ima veliku popularnost, mnogo tutorijala itd.

MOI3D je takodje odlican program, veoma jeftin a mocan...

polako za renderovanje :D ima dana, jedno po jedno :)

bez skice na papiru ( ili u čontari ), nemoj da otvaras 3D program, mnogo ces vremena izgubiti.

Da se nadovežem na kolegu.

Postavio si sebi letvicu veoma visoko. Za drugi primer koji si postavio potrebno je veliko znanje i iskustvo, kako u modelovanju, postavljanju materijala, renderovanju, tako i u post produkciji.

Mislim da ne bih mnogo preterao ako bi rekao, minimalno godinu dana intezivnog učenja, eksperimentisanja i rada.

Proces ide otprilike ovako : ideja, ideja prenete na papir, razmisljanje kako sve to izmodelovati, modelovanje, postavljanje materijala, animacija izmodelovanih elemenata, render setup, rendering, post produkcija.

Što se tiče rendera, tu ti je veliki izbor : Vray, Corona, Arnold, Redshift....

Preporuka za softver - Alekba te je dobro uputio. Iako ja radim vise od 15 godina u Max-u, ja bih ti preporučio Maya-u. Mislim da je još uvek, što se tiče alata za modelovanje, Maya broj jedan.

Naravno pogledaj i ostale top softvere kao što su Houdini, Max, Cinema 4D, Modo, Blender.....šta su im prednosti, a šta mane (svaki ima bar nekoliko mana), pa sam proceni štati najviše leži.

I na kraju razmisli da li zaista želiš 3D u svom životu. To ti je tamna strana Sile koja kad uhvati, ne pušta.

Srećno.

Hvala vam na odgovorima ;) , danima sam istrazivao na ovu temu, ali je konkretna preporuka iz zivota mnogo vazna (skracuje vreme).

Generalno hteo bih da ovladam kvalitetnim 3d prikazom, kako bih mogao da neka svoja idejno-tehnicka resenja kvalitetno prestavim stranci (za sada skiciram u PS-u i Illustratoru).

Drugi video je po meni stvarno remek delo i sa time se ne opterecujem, ali me je jako interesovalo u cemu se to radi.

Ako biste bili ljubazni da me uputite na neki tutorial gde se ideja crta na papiru prenosi na racunar i dimenziono obradjuje i posle se sve lepo sklapa i renderuje (ako ima tako obuhvacen proces).

p.s

Specificnost mog rada je da ne mogu da angazujem profesionalca da mi uradi posao, jel u fazi gde planiram da se gradim mogucnost kradje ideje je velika.

Ja ne znam da li mogu da ih prodam (trziste, trendovi...), ali bar da sa strankom budem 1:1.

Zato i planiram da grejem stolicu.

Promeni malko terminologiju (malko je zatarela). Ne postoji "izbor programa za 3D prikaz", nego "3D programi". :)

Apropo ovoga što tebi treba, kao što mudri Yokozuna reče, treba tu dosta budženja i znanja za klip nb 2.. ali evo ti alternative:

Googlaj Andrew Cramera i Video Copilot, i imaš gomile tutorijala.

Sa njegovim 3D plluginom Elements 3D, možda može da se otprilike onako nešto zbudži.

Sad sam pogledao drugi video koji si naveo i nema tu neke prevelike filozofije osim mnogo projekata uradjenih iza sebe. Ako te zanima da radis takve i slicne projekte gde ces raditi kvalitetne vizualizacije, da li animirane ili ne, nekih tehnickih stvari workflow bi bio Catia, Rhino ili neki slican program za precizno modelovanje. Dalje, da bi tom modelu dodao shejdere, teksture i animirao sklapanje ili rasklapanje Max, Maya, C4D... Ima ih vise to stvarno moras sam da probas. I na kraju sklapanje u jednu celinu za potpise, kolorkorekciju, efekte After Effects, Nuke, Fusion...Ima ih vise, i to bi trebao sam da probas ali after je nekako najzastupljeniji i necu reci najlaksi jer to je subjektivna stvar.

Dakle moja preporuka Rhino>Max>After, ali ponovicu rad, rad i samo rad. Ne postoji one click solution.

Aj uzdravlje! :)

Davno na faxu, drugar me je pitao koji mu program treba da uradi prezentacije svojih proizvoda.

S obzirom da je znao samo Rhino, moja preporuka je bila Keyshot za rendere. Dan danas koristi tu kombinaciju i sasvim je zadovoljan rezultatima. E sad za animaciju, ne znam koliko je keyshot popularan.