Jump to content

Savet u vezi kupovine blic rasvete

krsticmilan
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima,

imam dilemu oko kupovine blic rasvete, za opremanje sobe u mini foto studio. (Apsolutni pocetnik sto se studija tice)

Za blisku buducnost planiram mnogo veci prostor, za sad je to nekih 15 m2 koriskog prostora, bice preko 60 u toku godine.

Dilema je sledeca.

Bowens Gemini 400Rx kit (2 god garancija)

http://www.prolightphotovideo.net/?page_id=167&sta=15

ili Visico VC-600hh plus kit (3 god garancija)

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/visico...t-kit-2697.html

Kod bowensa dobijam ime, verovatno kvalitet i dve glave, dok sa visico kompletom dobijam 3 glave i 3 god garancije.

Svaki savet je dobrodosao, jos da napomenem da mi je za sad u planu rad sa max 2 modela, portreti, predmeti itd, sto moze da se spakuje u 15 m2 radnog prostora. Za sad su mogucnosti takve...

Hvala unapred za korisne savete i obrazlozenje zasto je bolje uzeti visico ili bowens, ili ako imate neki treci predlog...

Pozdrav,

Milan

pre tri nego dva svetla. to u svakom slucaju. opet, sama cena ti je prakticno ista / komadu. sad opet, 600 ti mozda za ponesto bude i prejako, ne znam koliko moze da se smanji (u smislu da ako je samo do, lupam , osmine snage - 1/8 moze i dalje da ti ponekad bude prejako za neki rezultat koji zelis da postignes. (mada, opet, moze i da se budzljavinama oslabi jos dodatno svako svetlo naravno.

Hvala Doktore.

Slazem se da je bolje je tri glave od dve, a dve od jedne.

Jedino mi i dalje nije jasno koliko su kvalitetniji bowensi od visica, tj, da li je vredna investicija u bowens set.

Sto se tice jacine, tu tek nemam pojma koliko je 600ws jako, a nadam se da moze da se smanji jacina bljeska da se prilagodi potrebama...

Da li

citiram sa sajta

,,Izborom izlazne snage u koracima od 1/32 pa sve do 100% (full), proporcionalno vršite fino podešavanje pilot lampe, dok izabranu vrednost jasno očitavate na displeju.

znaci da mogu da smanjim na 1/32, i time da korigujem jacinu bljeska u odnosu na blizinu lampi do modela, ili se ovaj parametar odnosi samo na pilot lampu?

Nije jednostavno dati savet.Ovi Bowensi su dovoljno jaki ali nemaju aktivno hlađenje.Brzina bljeska im je takođe slaba strana.Visico je priblizno isti po brzini bljeska ali ima hlađenje ali to ne znaci i da je bolji.Ima tu jos gomila stvari o kojima se moze pricati, ali mislim da bi trebao malo da proucis problematiku pa onda da se porazgovara, nezgodno je objasnjavati pojmove od pocetka.

U svakom slucaju 600WS po glavi je dovoljna snaga za vecinu poslova.U prostoru koji ces koristiti moze da se radi i sa manjom snagom, posebno uz karakteristike savremenih senzora gde nisi ogranicen na 100ASA.

Smisli sta ces da snimas pogledaj tutorijale kako se sta radi i vidi sta ti za to sve treba, onda smisli budzet i bice ti manje vise jasno sta mozes da kupis i od kog proizvođača.Mogu da se kombinuju glave, glave i blicevi, ili samo blicevi kombinacija je mnogo.Izuzetno su vazni i svetlosni modifikatori iliti kisobrani softboksovi itd.

Hvala simazoran.

Manje vise bih radio portrete, 1 do 2 modela istovremeno u kadru... predmete razne... Kasnije kad zavrsim veci prostor cu raditi grupe modela, mozda cak i automobile... Budzet mi je za start cca 1000 eur za kit opremu (blicevi, stativi, kisobrani/soft boxovi), i jos oko 300-500 za pozadine, nosace pozadina, trigere(ukoliko treba da dokupim), dodatne opreme za razne modifikacije svetla... znaci oko 1500 eur za start... Gledao sam dosta i tutorijala, i uputstava, i raznih modela blic glava, solo kupovina ili kompleti.

Takodje sam zagrejan za sledece:

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/visico...k-kit-1805.html

Uz dve blic glave sa baterijskim napajanjem bih uzeo stative + soft box / kisobran... cca 800 eur za sve, a portabl za terenski rad po potrebi...

S obzirom na budzet vidi neku Visico opciju.Gledaj da ako mozes doplatis i uzmes jace stative.Glave sa baterijama za sada zaboravi prvo savladaj klasiku a onda je prosiruj, na trzistu je sve vise glava koje rade na baterije, sacekaj malo.

Vidim da imaju i Godox glave koje su znatno brze, one su 300WS ali verujem da bi ti vise znacila brzina bljeska koju imaju nego razlika u WS.NJih nisam probao ali u poslednje vreme je ta firma izbacila na trziste veci broj dobrih i kvalitetnih proizvoda.To je po meni alternativa Visicu.

Gledao sam na fotodiskontu, video sam jace stative po nosivosti, pa cu probati da napravim neki deal.. Moram da kupim i nosace za pozadinu, pa mozda tu napravim neku rotaciju.. Svakako, imam sta da gledam, i o cemu da razmisljam... Ako neko ima iskustva sa nekim konkretno elementom, neka pise. Svasta je potrebno za prvu kupovini, ko kad se prvo dete rodi, pa sve treba... :P

za tu veličinu studia, 600ws glave će češće (nego što bi to tako hteo) biti prejake, a (ne)brzina tih Visico glava će umeti da napravi problem.

Vidim da imaju Godox Gemini komplet sa prilično bržim glavama od 300ws (2 glave u kompletu ali verovatno ćeš moći da se dogovoriš o proširenju kompleta po potrebi). Po onome šta piše na sajtu proizvođača, ovaj Godox mi se više sviđa zbog brzine, primerenije jačine (za tu veličinu prostora), većeg raspona kontrole (do 1/64*), bržeg punjenja glava, stabilnije kolor varijacije (+/- 100k u celom rasponu barem kako kaže proizvođač), a i lakše su cca 1kg - što često, iako ne primećujemo na prvu loptu, ume da bude problem čak i u studiu. Ako na sve to dodamo i zastupljenost, znatno širu liniju kompatibilnih proizvoda.... Godox je po meni bolji izbor.

*osim raspona proverio bih možda koliko je precizna i sama regulacija (da li je u koracima od 0,1 ili 1/3)

Takođe - dooobro razmisli koje dodatne modifikatore hoćeš da koristiš, a nezavisno od svega, nemoj da zaboraviš i neki solidan boom stativ.

Hvala na odgovoru,

medjutim...

Godox Gemini je 58.000 rsd za 2x300ws sa brzinom blica do (navodno 1/5000s) i garancijom od samo 12 meseci ( da li brzina blic glave skracuje i vek trajanja, pa se ogradjuju ovako kratkom garancijom ),

dok je visico vc-400hlr komplet od 2x400ws sa brzinom od 1/2500s i garancijom od 24 meseca samo par hiljada skuplji (mozda bolji izbor od godox-a)

Na onim glavama sa brzinom do 1/1200s je 3 godine garancija.

Ipak je meni kao pocetniku neophodna garancija bar dve godine, jer iskreno, treba uciti i uciti i uciti... a nije mi primarni posao...

^ ima smisla, nisam obratio paznju za garanciju (mada za toliko bih natego prodavca dok ne mre - kako god, valjda je 24m obavezujuća garancija po zakonu lokalnog tržista hteli ne hteli).

U svakom slučaju - tip i tempo posla su jedine merodavne stvari koje će ti dati odgovor šta ti u stvari treba. S tog aspekta nećeš pogrešiti (niti pogoditi) šta god da uzmeš (jer ćeš verovatnije u hodu menjati, dopuniti, prodati...). Ono što ti je mnogo bitnije je da se posvetiš izboru pratećih komponenti (modifikatori, stativi....) i mnoooogo više energije usmeriš u razvoj samog posla.

doduse, smetnuo sam ovo sto je simazoran rekao - da novi senzori stvarno j. kevu po pitanju hi iso u odnosu na pre nekog vremena. (kontam moj novi aparat 6400 u studiju najopustenije cepa recimo :))>

brzina trajanja bljeska, NE utice na trajnost opreme. naprosto je drugacija konstrukcija, pretpostavljam da je pre svega do elektrolita i tiristora koji ih okida, a moguce i do lampe. mislim lupam onako napamet, posto mi je elektronika kao neka struka bila kad sam isao u skole neke - pa mislim da je tehnicka problematika elektrolit koji moze brzo da se isprazni, i gas u lampi koji to kratko spoji - u vakom slucaju, ne postize se kratkoca bljeska u konstrukcionom smislu tako sto ces sporo-bljeskajucu opremu "Nategnuti" - kao sto se recimo "friziraju" sus motori (jer u principu zalazis u onu inzenersku "sigurnu zonu" (ono predimenzioniranje u odnosu na proracune, iz razloga fizicke nesavrsenosti materijala koji se koriste za izradu kojecega)).

inace spore glavudzhe u studiju, narocito ako imas neki pokret, umeju vrlo da nanerviraju :)

doduse, i kad se broje novci iz dzhepa, ponekad suze teku - ali -meni barem, uvek do sada, bilo je da suze teku samo kad placam, ako je nesto zbog cega sam gladovao da bi kupio - al' zato posle to nesto koristis uglavnom sa osmehom na licu (ili ne mislis naprosto na to ).

Doktore KRALJU.. Jos jedan tutorijal, i mozemo da sredjujemo mashinu drugu Borkovicu.

Elem, telo je Canon EOS 550D, sto bi u prevodu znacilo, max ISO 200... Prema tome, otud zelja za jacim svetlom, tj, interesovanje.

Sve sto ste napisali ima smisla. Definitivno cu da se zaletim za 3*600ws od visica. Gledao sam i ove high speed glave, ali mi nesto tu fali... Komplet je ok, samo je pitanje da li uzeti slabije u ws, a brze radi manje nerviranja tokom rada...

Pre ili kasnije ces uzeti FF telo pa ces se pitati sta si radio sa kropom.5DmkII vec imas i za manje od 500€.

Glave ces teze promeniti nego telo.

Kod glava je vazna snaga ali nije najvaznija.

Po meni na prvom mestu je temperatura boje i njena konzistentnost, potom bih stavio brzinu bljeska, onda snagu i na kraju brzinu sinhronizacije.

^ i za FF se slazem. Bilo je lupanja glave, da li FF telo ili rasvetu, i prelomilo je.. Za ovu godinu studio, sledece telo.. Stakla imam solidna. 50 1.8 stm, i Macro 100L is 2.8, uz kit 18-135.

Osnovne smernice sad vec imam, pa se hvalim uskoro kupovinom u drugoj temi... A ako bude nesto preko $$ mozda i bocnem FF i ranije

Udavaj ti taj 550 i kit i uzmi 5dmkII pa kad skupis parice dodaj 24-70/4 IS ili 24-105/4L IS i progledaces.

I jos nesto zaboravi na automobile u studiju, teska je to i skupa rabota, treba i prostora i opreme i znanja, nema stapa i kanapa kao kod portreta i tabletop-a

Udavaj ti taj 550 i kit i uzmi 5dmkII pa kad skupis parice dodaj 24-70/4 IS ili 24-105/4L IS i progledaces.

I jos nesto zaboravi na automobile u studiju, teska je to i skupa rabota, treba i prostora i opreme i znanja, nema stapa i kanapa kao kod portreta i tabletop-a

Ne slazem se nikako. Vecina stvari koje se fotkaju upravo i jesu stap&kanap (i gomila belih i crnih kartona), dok su automobili zahvalni (kao i ostale nepokretne stvari) jer se ne pomeraju i imas sve vreme ovog sveta da stekujes svetlo onako kako ti odgovara.

Nemas dovoljno veliko svetlo? Turi boks na pokretni stalak, rokni ekspoziciju od 10 sekundi i provezi svetlo oko kola. Problem solved. Ne mora bas sve da se radi sa Profoto opremom da bi bilo dobro...Stos je sto moras da znas sta hoces i sta imas na raspolaganju + koja tehnicka ogranicenja imas i kako da ih preskocis ili zaobidjes.

Najveci broj dojajnih tabletop fotaka koje smo radili za pare, uradjen je upravo stap mit kanap tehnikom...

Knjige braco, knjige a ne zvona i praporci :)

Brzina trajanja bljeska, NE utice na trajnost opreme. naprosto je drugacija konstrukcija, pretpostavljam da je pre svega do elektrolita i tiristora koji ih okida, a moguce i do lampe.

Iskljucivo do unutrasnjeg otpora kondenzatora. Sto manji otpor to veca brzina praznjenja.

Kondenzatori kod blic glava su vrlo specificni i oni nose vise od polovine cene glave. Kod skupih glava sem sto placas ime, placas i bas bas dobre kondenzatore.

Da bi postigli promenu intenziteta bljeska, glave krate vreme trajanja bljeska za manje snage. Zato je jako bitno da obratis paznju na kojoj snazi odredjena glava deklarise odredjeno trajanje bljeska.

1/1000s na punoj snazi iz 600Ws glave pre par godina si placao sa 1000 ili vise eura po glavi!

2007 smo u lab. uslovima merili JinHui 600 Ws glave, i njihova brzina je bila 1/60s kroz ceo opseg. Paralelno smo merili i SB800 i na 1/1 je imao 1/1250s a na 1/128 nesto 1/100.000 sec brzinu.

600Ws glave su u 99% slucajeva prejake za studio, posebno za tabletop. Meni je daleko bitnije koliko blic mogu da utisam, nego koliko mogu da ga napanjim.

Realno, nemam puno.. ali imam volju da ulozim to sto imam. Kapiram da za pocetak treba najvise, ali da pocnem od reda velicine do 800 eur za komplet neki... Od brzih imamo kod nas u srbiji ponudu

- Godox 2x300ws do 1/5000s (12 meseci garancije)

- Visico 2x400ws do 1/2500s (24 meseca garancije)

Ne znam da li neki drugi kinezi imaju vecu ili istu brzinu bljeska, ali mislim da je to kod nas top ponuda za ovu kupovnu moc.. Znam da ima brzih bliceva, ali trenutno ne mogu da odvojim dovoljno za sve..

A da sastavim komplet od 3x400 ws iz visico ponude, to mi se uklapa u matematiku...