Jump to content
devojcica

Canon sx60 ili Nikon b700

Recommended Posts

Pozdrav svima :)

Treba mi pomoć, tj. preporuka koji od ova dva modela pre kupiti? Nemam nikakvu potrebu da postajem profesionalac, pa bih zbog toga radije kupila neki od ovih fotoaparata, a ne dslr, pri tom imam varijantu da ih kupim za 250-300e, sto mi se taman uklapa u budzet, smatram da su mi jednostavniji za koriscenje od dslr, a i vrv ce mi kvalitet slike biti zadovoljavajuci za moje prohteve i bez nekog preteranog igranja u fotosopu :)

E sad, prvo sam bila 100% sigurna da cu uzeti canon sx60, medjutim drugar mi je ubacio bubicu u glavu i predlozio nikon b700. U principu ono sto mene zanima, s kojim od ova dva cu moci da fotografisem “lepse” slike, tj koji ima bolje predispozicije za kvalitetniju fotografiju? :)

Raspisah se, ali hvala unapred :)

Pozdrav svima :)

Treba mi pomoć, tj. preporuka koji od ova dva modela pre kupiti? Nemam nikakvu potrebu da postajem profesionalac, pa bih zbog toga radije kupila neki od ovih fotoaparata, a ne dslr, pri tom imam varijantu da ih kupim za 250-300e, sto mi se taman uklapa u budzet, smatram da su mi jednostavniji za koriscenje od dslr, a i vrv ce mi kvalitet slike biti zadovoljavajuci za moje prohteve i bez nekog preteranog igranja u fotosopu :)

E sad, prvo sam bila 100% sigurna da cu uzeti canon sx60, medjutim drugar mi je ubacio bubicu u glavu i predlozio nikon b700. U principu ono sto mene zanima, s kojim od ova dva cu moci da fotografisem “lepse” slike, tj koji ima bolje predispozicije za kvalitetniju fotografiju? :)

Raspisah se, ali hvala unapred :)

Nesto mi mnogo obecavaju za ovo novca. Mislim da su ovi super zumovi jako osjetljivi sto se objektiva tice i vidio sam ih vise i to sa manjim zumom pa zagleave vrlo brzo. Po meni je to dosta piksela, 4K video, veliki zum, a ustvari vidjeces da je to sve slabasno i upitno za kvalitetnu fotografiju. Ja za dobru fotografiju ovo zaobilazim. Mozda sam malo odstupio od pitanja koje je glasilo koji od ova dva, al eto rekoh svoje misljenje.

U principu ono sto mene zanima, s kojim od ova dva cu moci da fotografisem “lepse” slike, tj koji ima bolje predispozicije za kvalitetniju fotografiju? :)

Uzmi prvo što ti je rekao instinkt. : ) Oba aparata imaju iste predispozicije za kvalitetnu fotografiju; SX60 može u određenim situacijama da reši stvar - vruća cipelica za dodatni blic (fotografija omiljene osobe u mraku?), i ulaz za mikrofon - kad si već snimila sliku, što ne bi i (kvalitetniji) ton. Bukvalno možeš da ubaciš drugaru bubicu u glavu. :) Računaj i kupovinu monopoda/tripoda, dodatne baterije/punjač, brze kartice, štapić-dva memorije za FullHD4K fajlove...

Okej. Hvala vam :)

Onda ce vrv i biti sx60 :)

Cosar, kod nas su inace duplo skuplji, cini mi se oko 500-600e, ali drugarica uskoro dolazi iz inostranstva, a nasla sam ih na nekom sajtu na akciji pa bih tako kupila :)

Zašto uopšte uzimaš ultrazoom? Ako nemaš potrebe da slikaš nešto na par km od tebe, bolje uzmi nešto sa većim senzorom, imaćeš daleko kvalitetnije slike.

Taj SX60 ima 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm) senzor, što je vrlo, vrlo mali senzor (najmanji kvadratić dole na ovoj slici):

sensor_sizes.gif

Praktično veličine onog u mobilnim telefonima.

To u startu znači dosta šuma na slikama i nikakve performanse u uslovima slabog osvetljenja.

Ili uzmi neki neki compact sa većim senzorom (npr. Sony RX100 iz serije koja ti se uklapa u budžet) ili neki mirrorless.

Pritom taj SX60 je veličine prosečnog DLSR-a.

Za iste pare mozes da kupis polovan Sony RX10 ili Panasonic FZ1000 koji imaju znacajno veci senzor a rade zaista dobro.

Trenutno imas u oglasima i jedan i drugi po ceni nizoj od novih pomenutih sx60 i b700.Slucajno znam :mrgreen: posto ja prodajem jedan od pomenutih pa sam pratio oglase.

Nisam iskljuciva prema drugim aparatima, ali ono prema cemu jesam iskljuciva su polovni aparati, tj polovan necu :) Ne razumem se toliko da mogu sama procenim da li je u dobrom stanju ili ne, a nemam koga ni da pitam tako nesto, tako da polovni aparati ispadaju iz igre. Pri tom sam mnooogo nepoverljiva na ono “veruj mi na reč u odlicnom je stanju, ko nov”, imam losa iskustva s tim. Budzet mi je do 300e, pa sam mislila da je ovo najbolji izbor. A svakako ne mora da bude superzum, ja sam mislila da je to najbolji izbor novog fotoaparata za te pare, ako kazete da gresim onda cu da trazim dalje :) Hvala vam mnooogo na savetima :)

Ako ih imate jos, slušam :D

ja ne bih da ubedjujem bilo koga ni u sta, ali kada se radi o kupovini neke opreme od nekog clana sa zone tu bi trebalo da budes spokojna da te nece zavrnuti clan kao sto je simazoran a verujem ni neki drugi. provuklo se to kroz temu blic pitanja i odgovori na pretposlednjoj stranici pa procitaj ako zelis.

druga stvar je ta da razmotris dobro preporuku zonasa za aparat pa tek onda doneses odluku. u svakom slucaj u nadam se da ces naci nesto sa cime ces biti zadovoljna i sto ce se uklopiti u budzet koji imas

Ako ne mora superzum a hoces novo onda ti je lepa opcija Sony A5000 sa kit zumom za oko 350€.

Malo iskace iz budzeta ali je lepa osnova za pocetak, bolje je sacekati mesec dva i pristedeti jos koju paricu nego uzeti nesto od aparata koje si pomenula, vec su ti kolege objasnile problematiku velicine senzora, pomenuti Sony A5000 ima senzor APS-C velicine.

Moj savet je da se ogranicis na izbor aparata koji imaju senzor velicine najmanje 1'', sledeci ti je micro 4/3 i onda APS-C, i tu ti se zavrsava prica o velicini senzora koji su ti dostupni za pomenuti budzet.Da ne bude zabune i u pomenutim velicinama senzora dostupan ce ti biti samo najjeftiniji deo ponude ali i pored toga sve te masine odlicno rade.

Malo bolji smartphone bi ti sasvim solidno zavrsio posao u ovoj fazi.

Pretpostavljam da vec imas telefon. Prodas taj, + tih 250-300eur i kupis lepo neki S7 ili 6S ili sl.

I imas sve u jednom.

Pa ako fotografija pocne da te "radi" vratis se ovde za preporuku za neki milc ili dslr.

Malo bolji smartphone bi ti sasvim solidno zavrsio posao u ovoj fazi.

Pretpostavljam da vec imas telefon. Prodas taj, + tih 250-300eur i kupis lepo neki S7 ili 6S ili sl.

I imas sve u jednom.

Pa ako fotografija pocne da te "radi" vratis se ovde za preporuku za neki milc ili dslr.

apsolutno sve je bas tako,velicina senzora je ta koja diktira i sam kvalitet fotografije,ja sam uporedjivao raw sa mog galaxya-a s7edge i raw sa sx50 cnaona(isto sve kao i na 60) veruj da sam bolje rezultate postigao na s7.

zato ako gledas onda graldaj sony rx100,a od srca ti preporucijem canon g7x jer ga imas preko po ceni koja ti je u budzetu...

a ako hoces super zum i dslr izgled onda panasonic fz 1000 best buy.

to je to.

Ok, ljudi hvala puno svima :)

Telefon sa kojim sam zadovoljna vec imam, iphone 6s, do daljnjeg ga necu menjati, sa fotkama jesam zadovoljna al taj osecaj fotografisanja sa telefonom me iritira (da, malo sam cudna :unsure: )

Od ovih sto ste naveli nasla sam napolju sony rx100, a5000 i canon g7x da mi se uklapaju u budzet, a iskocio mi je odnekud i canon 100d, koji se koliko sam shvatila vodi kao neki losiji dslr, ali mozda bi mi mogao posluziti za ono sto hocu a pri tom je i malih dimenzija

U svakom slucaju mislim da cu se odluciti za neki od ta četiri. Tnx. Ljudi

Pomenuti Canon ne radi bolje od pomenutog Sony-ja.

I jos nesto, to su sve vrlo razliciti aparati a svaki ima poneku prednost.

Nema najboljeg vec izbor diktiraju afiniteti, potrebe i budzet.

Dominocoop nadjoh neki test gde su ga nahvalili u toj klasi u kojoj je, ali da je daleko od odlicnog, za te pare ispao je vrlo dobar, pa mi je zato i usao u igru, a sve vise mi se i svidja i najvise za sad naginjem ka njemu.

Ako želiš da se malkicko više bakćeš fotografijom, više od osnovnog aparata, i više od osnovnih početnika, Sony A5000 bi ti trenutno bio najbolji izbor.

Ako ćeš ostati na tom jednom aparatu, i škljocati "onako", Canon g7x ili Sony RX100 su ti sasvim dovoljni (uz manju prednost koju bih ja dao Canonu).

Prednost nabrojanih u odnosu na Canon 100d su i značajno manje dimenzije. Canon 100d je već mnogo glomazniji, a nema neke posebne prednosti nad Sony A5000. Sony sa sklopljenim kit objektivom staje u džep. Canon je tako gledavši, ogroman, i sigurno će ti jednog momenta postati smaranje nositi ga sa sobom.

Sony A5100 je već mnogo napredniji model, AF pogotovo, ali on ti je već izvan budžeta.

Ultrazoomove zaobiđi.

Nadam se da nećemo opet ući u priču DSLR vs MILC.

Devojčice, i Canon 100d i Sony A5000 su veoma dobri. Svaki ima neke prednosti i mane u odnosu na ovog drugog. Ali ja bih pre išao na Sony-ja. Evo kako izgledaju jedan pored drugoga (sa kit objektivom koji ćeš u početku najviše koristiti).

37700466825_5a5865163c_b.jpg

...a fotografski posmatrano, tu su negde. Senzori su im iste veličine.

Na hiljade početničkih deselerova čami po ormanima ljudi koji su skontali da je smaranje nositi ih sa sobom. Takvi nisu na ovom forumu.

Kupio sam prosle godine cerki Canon 100d sa objektivima 18-55 is stm i 50/1.4.

Vec smo imali nex3n (jako slican A5000), ali njoj se mnogo vise svideo 100d, bas zbog trazila, touch ekrana i neuporedivo bolje ergonomije.

Napravila je 10-tak 'iljada fotki za vreme dve ekskurzije, nekoliko punoletstava, rodjendana, dva letovanja. Nije se mnogo bavila tehnikalijama, opste stvari je radila sa 18-55, portrete sa 50/1,4 i 97% slika je ispalo fantasticno..

Iz njene perspektive nije htela ni da proba mali Sony.

Sa druge strane, ja vecinu svojih fotografija vezanih za tehniku odradjujem sa nex-om i very happy sam sa njim jer bez problema je uvek samnom zahvaljujuci odlicnom 16-50 kitu.

Kvalitet fotografije je relativno slican na oba, sony radi vise obrade u aparatu, ali definitivno nema greske ni sa jednim aparatom.

Da kupujem jedan aparat, mozda bi izbor ipak bio 100d, jer je generalno dosta svestraniji sa vise mogucnosti konfigurisanja..

Mislim da je ovaj ikonov odgovor ipak presudio :) Upravo cu ga koristiti za slicne stvari kao i tvoja cerka (ako iskljucimo punoletstva, ipak sam vec neko vreme punoletna :D ). Mislim da sam ustvari najvise i trazila neko licno iskustvo i preporuku i eto, dobih dovoljno preporuka, a dobih i licno iskustvo.

U svakom sluaju hvala puno svima, da nisam dosla ovde da pitam bila bih glupava i kupila bih neki superzum bespotrebno :)

Mislim da bi ti 5000-ka bolje pasovala, i da bi češće bila uz tebe, ali ni 100-tka neće biti greška.

Javi se kada stigne, da vidimo šta praviš s' njime, i da naučiš dalje kako izvući maksimum iz njega.

I naravno, da dokupiš još objaktiva, bliceva, stativa, modifikatora, kao i svi redovni članovi foruma. :P

100d sa 24stm i 40stm je opako kompaktan a 'ubojit' aparat.

Takodje sa 11-18 sirokougaono kompaktan..

Svi ovi nabrojani objektivi su 2-3 puta jeftiniji nego u sony izvedbi.