Jump to content
5ar82

Da možeš samo jedan prajm, koji bi to bio?

Recommended Posts

Evo da napišem prvi. Meni bi to bio neku ultra wide jer tako u mojoj glavi izgleda svet koji želim nekome da pokažem, uglavnom priroda... Volim dramatiku koju u kadar unosi takav pogled, kao da si tamo tog trenutka. Nemam ni jedan prajm za sada, imam samo 10-20mm zoom, ali mogu da zaključim iz toga. Najverovatnije ću nabaviti Samyang 14mm za FF.

Da možeš samo jedan prajm i da je to sve, od sada do beskonačnosti, jedno dugo putovanje u zalazak sunca ili da ti zavare TIG varom za mount...haha, koji bi to prajm bio? Pozdrav! :)

Pazi kada sam vec razmisljao na ovu temu, koji prajm bi mi pokrio vecinu onoga sto fotkam. Gledajuci na koliko mm mi je vecina slicica, mislim da bi 24mm najbolje zavrsio posao

Ako pričamo o 1 prajmu na aparatu bez ostalih objektiva - apsolutno 35mm na FF (ili ekv.)!

Može portret, može pejzaž, može ulica ...

Meni lično najuniverzalniji. Sve ispod je jako nezgodno za portrete (nije da ne može ali je nezgodno), a sve preko je preusko kad se uđe u zatvoren prostor. Ovo govorim kao amater i iz svog nekog ugla jer u 90% situacija samo nosim RX1 od kako ga imam ...

Nikonov 40mm koji i imam. Iako makro, ja ga ipak smatram pravim Jack of all Trades , praktično ga ne skidam sa aparata i koristim za sve: ulicu, pejzaže, portrete i makro/close-up.

Naravno ostaje da je Jack of all Trades ujedno i Master of None, ali meni kao hobisti to ne smeta.

Prime u prevodu znaci prvi, glavni, osnovni, najvazniji.

Zasto to ne bi bio 10-1000?

Da je pitanje postavljeno za fiksni objektiv verovatnop bi i odgovor bio drugaciji.