Jump to content

Petrović

Milomir
 Share

Recommended Posts

Gledajuci njegovu galeriju, po prvi put sam u potpunosti shvatio izborne rezultate, sa dubokim osvrtom na decenije iza. Takodje, shvatio sam i svrhu velikog broja TV kanala nacionalne frekvencije, njihov sadrzaj, odnosno njihovu ciljnu grupu.

To je ono kad se vozis Lastom po Sirbistanu, pa se na nekoj usputnoj stanici, duboko zagledas, pokusavajuci da shvatis zivot ljudi koje vidis kroz prozor. Jos ako je jutarnja izmaglica pracena sitnom kisom ....

Ovakve vredonosne sudove ne bismo trebali da donosimo olako. Svakako postoji neka šira slika. Kameradesi su recimo radili pozadinu političkih skupova, BG Raw iako tematski širi imaju prizore iz gradskih urbanih kafana, svirki, klubova... U mnogim radovima možemo pronaći iste scene.

Sticajem okolnosti imao sam prilike da se promuvam po raznima mestima sa raznim ljudima. Od guranja sa kanapeima do polivanja šampanjcem u odelima i salonkama, kljucanja stondiranih na džez svirkama... A to su samo lake note. Ljudi su svuda i uvek isti. :)

Često je razlika izmedju elitne kulture i kultur-fašizma samo jedna tanka nit... :)

Ajfile: slike (u novoj temi) ili se nije dogodilo. :D

• Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

foto turista, tvojom analogijom, bice pozvan da procenjujes Petroviceve fotke tek kada u Muzeju savremene umetnosti vidimo tvoje fotke. Do tada, moraces da pustis nekim drugim ljudima ziriranje. Ni meni se ne svidja sve sto je tamo u okviru ove izlozbe postavljeno. Stavise, za neke radove mislim da su apsurdni (a za neke da su epohalno apsurdni, toliko da im jeste mesto tamo upravo zbog toga), no to i dalje meni kao prosecnom gradjaninu, ljubiljelju fotografije, ne daje pravo da vedrim i oblacim ko je fotografska nula a ko neki drugi broj. Da li mozda vidjao kontakte gosn. Petrovica pa znas da je svaka xx fotografija umetnost a ostalo skart? Da li znas iz razgovora u lice sa umetnikom ili na neki drugi nacin "sta se iza brega valja"?

^

Eeee, ma bas je primer fotografke vestine... Svaka odo onih njegovih fotki nastala je po sistemu skljocam dok ima filma pa ce se nesto probrati od toga. Jasno se vidi da sve fotka po tom sistemu, nema tu koncepta, jednostavno okrene kameru u pravcu kadra skljoc pa sta mu Bog da, a kadriranje gotovo uvek isto i jednako bezveze, bas znalacki nema sta. Estetski likovno 0, fotografski 0, u kontekstu dokumentarne fotografije vrede i to mnogo, samo je problem sto ih on nije stvarao sa tom namerom vec je velika vecina tih fotografija nameski nastala za ljude koje je fotka. Te fotografije sada zbog protoka vremena imaju tu dokumentarnu vrednosti i to je sve sto imaju, sa ove distance sadrzaj tih fotografija veoma je zanimljiv, mada je to sve sasvim dovoljno, alo ono sto nije dobro to nije dobro onako do koske.

To je moje misljenje i imam pravo da ga iznesem jednako kao i ti svoje, je se tvojim misljenjem nisam bavio, a procitao sam sve sta si napisao, ti ih vidis kao nesto posebno, imas pravo, tvoja stvar. Nisam ti napisao zbog toga sto se ne slazem sa tvojim misljenjem i da bi trebao da magistiriras fotografiju kako bi mogao sebi da das za pravo nesto pohvalno da kazes o njegovim fotografijama.

Danas je

26. Oktobar 2017 godine

U ovoj diskusiji su se pomenula imena nekih velikih slikara

Тицијан Вечели (итал. Tiziano Vecelli, 1490. — 27. август 1576)

Франсиско Хосе де Гоја и Лусијентес (шп. Francisco Jose de Goya y Lucientes; рођен 30. марта 1746. у Фундетодосу, Шпанија, умро 16. априла 1828. у Бордоу, Француска)

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (Leiden, 15. srpnja 1606. - Amsterdam, 4. listopada 1669.)

Halo ba ljudi, probudite se 17 vijek je davno prošao

Ako ne shvatate poentu 5rovica, niste dovoljno konzumirali SFRJ.

Fotke su teški treš. Ali u potpunosti, ono do poslednjeg detalja oslikavaju stanje i svest nižeg srednjeg staleža građanske Srbije i ukupno SFR Jugoslavije s kraja 70tih do pocetka 90tih (ako ne i kasnije).

Kao što rekoh i na prvom komentaru kada videh 5rovic.com: - "Skidam kapu ja, to - tako, ne bih znao!"

Ljudi, ali jahanje dva stojadina... To je bre neviđeno na našim fotografskim prostorima. Ta fotka je toliko jaka da - zapamtite pa se setite - izučavaće je negde neko za 50-100g.

:lol:

Nije ovo poziv na neki flejm, malo ćaskamo, ali batalite formu tj. tehniku i umesto toga gledajte malo suštinu. Jeste, naše fotke su 100x opeglanije i tehnički pažljivije rađene od njegovih, ja sam prvi sad trenutno u tom fazonu; ali to je nebitno, to je samo forma. Suština je čisto antropološka: taj 5trović je uspeo toliko dobro da objasni atmosferu koja se na prosečnom seoskom džumbusu valja, da ja ne znam šta drugo da vam kažem. A što se tiče kadrova, pogledah svih dvesta i generalno ništa tu nije nešto mnogo pogrešno kadrirano. Možda pokoji rukav malo secnut ali generalno u celini - on kompozicijom dosta dobro barata i poštuje je koliko je god to tamo moguće. Oću da kažem da bilo ko od nas kad bi lovio one trenutke mislim da se ne bi proslavio ni približno - možda bi mi pre objektiv ispao u kazan sa svadbarskim kupusom nego da upucam neki dobar kadar.

Dakle ono što Petrović radi je takav pravac u fotožurnalizmu, forma je sirova i neotesana ali direktna i potpuno neobuzdana. Apsolutno se uklapa u suštinu. S druge strane HCB je radio isto fotožurnalizam ali na dijametralno suprotan način - kadrovi koji su vrhunski osmišljeni i vrhunski realizovani. I ako pogledate Bresson-ovu koridu verovatno ne znate da je on opalio seriju fotki pa je izabran samo jedan momenat sa monoklom koji je bio najbolji. Tako da i genije kao što je HCB ima dosta škarta, jelte... Eto, dva suprotna pristupa ali i dva potpuno validna načina pričanja priče. Odnosno da prevedem šta htedoh reći: svejedno je kom pravcu pripadaš, bitno je da si dobar u tome.

U celoj prici neki za par meseci postadose slavni fotografi i to na taj nacin sto imaju novca da kupe

L- ove i najskuplja tela sto se trenutno pojave i sude i smude ovde po forumu postavljaljuci merilo vrednosti

sta valja sta ne valja kako treba i kako ne treba, ne pravi fotografiju oprema ili ti ispod fotografije potpisano sa cim je slikano

vec fotograf sa dusom koji daje deo sebe.....

ajde iskopajte vecina vas po kutijama fotke stare par decenija i odaberite one dobre, umetnicke iz zivota i desavanja,

tesko ce te naci nesto valjano sa raznih ispracaja svadbi i veselja.... tako i sa ovim fotkama doticnog fotografa

covek je zabelezio seosku svadbu i adekvatno je placen za to, gde je tu umetnost i profesionalnost pa nije bilo boljeg to je to :-)

Ljudi, ali jahanje dva stojadina... To je bre neviđeno na našim fotografskim prostorima. Ta fotka je toliko jaka da - zapamtite pa se setite - izučavaće je negde neko za 50-100g.

:lol:

^Ovo sam i ja rekao na prethodnoj temi, apsolutni faking pobednik :lol:

Ima tu jos dobrih.

F1580011w.jpg

LET 3 jbteeee :D

"Jako bitno mi je da kažem da se trudim da budem tezgaroš, a ne umetnik i to je suština mog rada. Pošto sam shvatio da je umetnost teško naplativa, trudim se da snimim nešto što se traži. Međutim od umetnosti nisam uspeo da pobegnem. Hteo ne hteo, ja ako snimim ljude iznutra, onakve kakvi jesu – ja sam napravio umetnost."

Dragan Petrović, fotograf

Moram opet da se osvrnem na ovaj deo intervjua :

"A kako odabireš muziku s obzirom da to nije nešto što te privatno zanima?

Trudim se da pronađem neki kič instrumental i sve sto snimam trudim se da bude kič. Jer čim mlada ima venčanicu, svadba je sama po sebi kič. I ne može se pobeći od toga. Mnogi mladenci se trude da svadba bude „urbana”, ali od kiča ne mogu da pobegnu. Ja se trudim da nađem takvu muziku koja će zadovoljiti njihov ukus."

Covek je takav kralj, on se sprda, uziva i zaradjuje. Obozava svoj posao i to se oseca.

• 2 weeks later...
  • 9 months later...