Jump to content

Objektivi za Nikon D600

Recommended Posts

Nisi napisao za šta ti treba. Nemamo pojma da li radiš pejzaže, makro, portrete, ili sve?

Ja ti mogu samo reći da NEMA za njega jeftinog a dobrog objektiva. To je toliko osetljiv (u pozitivnom smislu) senzor da traži dobru optiku. Jedini dobar a baš jeftin objektiv ti je fiksna 50-ka (oko 150e).

Dosta starih D objektiva ti neće izvući maksimum iz tog senzora, zato ne bi bilo loše da ciljaš na novija G stakla...

Primeri:

fiksni:

50 mm 1.8g

28 mm 1.8g

35 mm 1.8g

85 mm 1.8g

od zumova:

18-35 3.5-4.5 G

24-120 F4 VR

70-200 F4 VR

itd...

Od Sigmi i Tamrona ja nemam šta da preporučim, opekao se, hvala lepo... Nikad više... Dobro Sigmu ART ne računam u to, ali verujem da na njih nisi ni mislio jer tražiš jeftino...

treba mi nesto bolje a da nije preskupo

Da mi je po dinar svaki put kada sam ovo cuo...

LM, za pocetak isto to sto imas samo G u nastavku. Vazi za kompletnu gamu objektiva... Cena im je ta koja je, da li je skupo ili ne, zavisi od toga koliko imas para. Nekome jeste a nekome nije.

Uh u tom budžetu teško da može i nešto turističko i makro :)

Možda za početak 35mm 1.8G FX (polovan oko 400e) ili ako baš mora zoom, onda 24-120 f4 VR (oko 500e polovan)... to naravno može i za stok da posluži, a za makro jedino da kao privremeno rešenje uzmeš one jeftine makro ringove i da staviš onu 50-ku na to...

• 2 weeks later...

ovo su objektivi do 200 eur

prvi objektiv koji treba da kupis na nikon FF je nikon 35mm f1. 8, koji je pravljen za krop, ali radi i na FF

Zatim 50mm f1. 8 G je odlican odnos cena kvalitet, 85mm D ili non D takodje, od zoomova tamron 28-75 f2. 8, neki hvale i 18-35 D verziju, to je svakako najpovoljnija ultrawide varijanta. Telezoom u ovom cenovnom rangu, opet sigma tamron...

Ne bih nikad nekom preporučio DX objektiv za FF... istina ta 35 pokriva malo više od kropa, ali opet kad kropuješ vinjete dobiješ 40+ mm objektiv i gubi se smisao (a čovek već ima 50-ku)... Postoji i 35 f2 D za male pare koja ide na FF, ali čovek reče KVALITETAN objektiv... znači 35 1.8 G FX bi bio sledeći logičan korak...

Zlatko_KG

Ja sam jako dugo istraživao tu Tokinu (pošto sam se zagrejao da je kupim), ali na kraju, posle silnih negativnih komentara (i tek nekog pozitivnog), odustao... Mada nisam lično probao, niti poznavao nekoga ko je isti koristio, pa prosto nisam smeo da rizikujem... Zaključak je da je taj objrektiv "preslab" za osetljivi D600. A zavrnuta blenda na ovim primerima ide toj tvrdnji u prilog...

Isto važi i za Nikon 24-85 f2.8-4 D, a starijeg tamrona bez VC i staru sigmu 24-70 zaista mislim da ne vredi uzimati u razmatranje... Verujem da bi i kit 24-85 vr i 24-120 f4 dali bolje rezultate od tih starih i brljavih 2.8 zumova.

E sad, još da se postavljač teme javi pa da ne lupamo u prazno :D

Postavio si pitanje koje samo po sebi nema odgvor.

Mozemo ti preporuciti milion objektiva, ali ne znamo sta ocekujes od objektiva niti sta planiras da fotografises.

Ako trazis univerzalno a jeftino resenje, bojim se da je to oksimoron tj savetujem da odustanes od takvog pristupa.

Takodje, ne znamo ni sta znace "jeftini objektivi"....nekom je jeftino 100 evra, a nekom 500.

Dakle, postoji nekoliko informacija koje moras da nam das kako bismo mogli da ti pomognemo: sta fotografises najvise, sta ocekujes od tog objektiva u smislu optickog kvaliteta i koliko novaca si spreman da potrosis.

@Ivica Su, stara Sigma je 24-70 je staklo koje ne bih ni krvnom neprijatelju preporucio, a iz nekog razloga drzi visoku cenu. Tamron 28-75, ako si na taj mislio kad kazes bez VC, jer pravi prethodnik sadasenjeg ne postoji, to je vec jedan vrlo smekerski objektiv, i daleko zanimljiviji od sporih kit zumova. Moj se doduse nije sjajno slagao sa telom pa je otisao dalje, ali opticki je to bilo jako kul za te pare. A isti takav sam imao za Canon i svojevremeno se nauzivao s njim. Izuzetno podcenjen objektiv, kad se pogleda sta se sve prodaje za te pare. Probao sam 24-85/2.8-4, ne znam da li su svi takvi ali ono je bilo JAAAKO kilavo, Tamron je dosta dosta bolji.

Ja sam jako dugo istraživao tu Tokinu (pošto sam se zagrejao da je kupim), ali na kraju, posle silnih negativnih komentara (i tek nekog pozitivnog), odustao... Mada nisam lično probao, niti poznavao nekoga ko je isti koristio, pa prosto nisam smeo da rizikujem... Zaključak je da je taj objrektiv "preslab" za osetljivi D600. A zavrnuta blenda na ovim primerima ide toj tvrdnji u prilog...

Ne znam na koju verziju Tokine 28-70 f2.8 misliš pošto postoje 4 verzije.

AT-X PRO verzija II je oštra i skroz otvorena.

1. AT-X koja nije PRO
2. AT-X PRO verzija I (zonerica se šrafi)
3. AT-X PRO verzija II (zonerica na bajonet)
4. AT-X PRO SV
(verzija I i II su radjene po Angenieux licenci dok ostale dve verzije nisu)

28-70mm: Angenieux vs Tokina AT-X Pro II

-

36663702394_ea20544041_b.jpg