Jump to content
Zoran Rodic

Ono kad ti fotoaparat i nije potreban

Recommended Posts

Autorsko pravo.....

Koliko se secam na ovo sam naleteo van zone...

http://www.vosizneias.com/247765/2016/08/2...-images-agency/

to nije taj link.... ali odnosi se na istu stvar. Na tu Agenciju sam cesto nailazio na Google Image, i to kad sam trazio reference radi neke poprilicno... cudne stvari napr, trkacki slem i ocale iz 50-tih Bilo mi je cudno da imaju prava ne sve te neke stare BW fotke.... al' Dizni se pobrinuo da autorska prava traju do u beskraj, pa mi je bilo logicno da su bastnici prodali dedovinu za kesu kokica .

Ne znam kako se to zavrsilo, i da li je neko probrstio njihovu zalihu fotki da proveri sta sve tu ima...

Pa sad, zamisli da TEBE tuze zato sto si SVOJU fotku stavio u svoju monografiju ( tvrde korice ).

Bezobrazluk granice nema. Jeste zacepila, al' oni su prvi poceli :)

Ah, da.... jednog od najzescih pobornika RIA, BIA i ostalih X@#!YX su nafatali da je na sopstvenom sajtu NE- ovlasteno koristio tudju fotku, mislim hebes jednu fotku, vazan je princip :mrgreen:

Ima i gorih stvari, no posto nemaju veze sa fotografijom odcutacu.

Sve ovo da bih postavio dva pitanjca, nadam se da nije problem.

Kakve su posledice ako neko kupi na..... recimo Sutestoku ukradenu fotku? Mislim postoji ono da te ne-znanje ne spasava odgovornosti, kako je u tom slucaju?

Sta vam bre znaci to koncept fotografije... ako moze u kratke crte i nekolke recenice ( odnosi se i na onog garavog sa njegovim klik! ^_^ ).

Gde bilo to da se isprati slucaj Jovane Rikalo ? Prvi put cujem za doticnu a vidim da sam propustio idealnu priliku da se izmaknem, posmatram dok pecem kokice :D

Ma, kradja kao i svaka druga kradja.

Ono sto meni bode oci, jeste nerazumevanje fotografije kao pojave. Kada si hobista, fotografises iz ljubavi... ne iz obaveze. Ona bi po svim kriterijumima trebala da upadne u kategoriju naprednih fotografa amatera. Zar ne?

Jer kako drugacije shvatiti nekoga ko je rodjen 1949. a fotografijom krece da se bavi 2011. godine? BTW gospodja je psiholog po vokaciji...

Ali, predstavljanjem tudjih fotografija kao svojih, na izlozbama ili netu, jeste isto kao da posaljes nekog da svako jutro trci umesto tebe, a ti se hvalis kasnije na poslu sa rezultatima sa pedometra, kao da su tvoji. Ili, ode ti komsija na pecanje, donese ti na poklon jednog sarana... a ti se hvalis kako si ga ti upecao.

Gde se tu zagubilo zadovoljstvo lutanja za trenutkom u nekoj foto setnji, ili pecanja u svitanje na nekoj lepoj lokaciji?

Ovde nije prisutno licno zadovoljstvo i dozivljaj, vec zelja da je neki krugovi prihvate i postuju... ali po svaku cenu.

Zato se neumitno vracamo na dijagnozu.

http://korzoportal.com/kroki-za-portret-zeljka-gavrilovic/

http://ilovezrenjanin.com/aktuelno/setni-b...jke-gavrilovic/

Na jednom takmicenju desila se situacija da takmicar donese tuđe fotografije pri cemu je bar jedna bila rad clana zirija....... ali najluđe je bilo objasnjenje da je fotografija njegova posto je on platio printanje.....

Ovo nije tudja nesreca nego tudj bezobrazluk i lopovluk.

Nesreca je kad te se desi nesto sto ne mozes da sprecis. Kradju tudjih autorskih radova vrlo lako mozes da sprecis..samo je dovoljno da ne krades.

Ja sam prvi za to da se svako ko se ikada prijavi na bilo koji konkurs sa tudjom fotkom, eliminise trajno. Time se salje jasna poruka - ne zajebavaj se sa tudjom imovinom.

retko se slazem sa Jo, ali ovaj put bas mislim isto.

ponekad i sam saljem neke snimke na izlozbe, i sve bi postalo besmisleno kada bi se slali tudji radovi kao licni autorski. sa kim bi se onda uporedjivao i takmicio!?

tu postoji jos jedan veliki problem fss- one kruzne izlozbe sa hiljadama radova i pristojnom taksom za ucesce, neko tu pravi biznis i medjusobno dele bodove. ne vidim da iko reaguje, osim pojedinacnih izjava starijih majstora na nekim skupovima.

Vecina konkursa je postala biznis ne samo kod nas vec I u okruzenju. Na primer u jednoj susednoj zemlji na konkursu

Postavili 12 tema i ucesce 25e a da pri tom nemaju Fiapov patronat jer to kosta niti stampaju katalog. Ja na primer volim da imam katalog sa konkursa na kojem sam ucestvovao. Kruzni izlozbi ima svuda u svetu i isti je sistem svuda, po kruznim izlozbama mislim da Indija prednjaci.

Koliko vidim, ova kopiRikalo, radi i dalje.

kRadikalo kraducka i dalje, ali ne moze to da se kotrlja zauvek, cika Marfi gleda sa strane i ceka svojih pet mnuta!

kRadikalo kraducka i dalje, ali ne moze to da se kotrlja zauvek, cika Marfi gleda sa strane i ceka svojih pet mnuta!

Moja žena je dogovorila slikanje torte za naslovnu stranu najpoznatijeg cake decor časopisa u SAD, svidelo joj se kako "radi", u tom trenutuku nije ni znala za tuđe perje. Ja se nisam mešao, fotkao, preporučivao zato što kad god nešto hoću da pomognem oko njenog posla ispadne neki maler. Fotke su bile očajne, vremena nije bilo za novo fotografisanje, ali eto završila je na naslovnoj, neko ima više sreće nego...

Treba samo razdvojiti ono sto je neko ukrao tudju fotku pa je predstavio kao svoju od onih koji kradu ideju pa urade svoje fotke na taj fazon, kao Jovana, ali to je deo folklora ovdasnjih prostora (recimo Kusturica, pa Bregovic koji je dostigao vrhunac u tome da je poceo da sam sebe krade), sto ne znaci da treba odobravati, bas naprotiv.

Mislim, tu su stockeri na vrlo tankoj liniji

A ove nesrecnike ne razumem.... nemas nista od toga, osim da se busas u grudi kako si neki vajni fotograf.

5 minuta slave :D

što neko napisa samo govnima namazati, kakvo perje i katran... ja bih sad umjetnicu zvao da da intervju :D

Kakve su posledice ako neko kupi na..... recimo Sutestoku ukradenu fotku? Mislim postoji ono da te ne-znanje ne spasava odgovornosti, kako je u tom slucaju?

Posledice snosi samo onaj ko je tu fotku poslao. Iz tog razloga se i dostavljaju MR, PR i ostala dokumentacija kojom potvrdjujes da si ti napravio tu fotografiju i da imas dozvolu od strane modela da tu fotku stavis u promet.

kao sto i rekoh, pljunuli su joj pod prozor.

Apsolutno nikakve pravne posledice nema iskljucenje iz FSS.

S ovakvim spodobama jedini ispravan nacin komunikacije je preko advokata.

Stoka repata!

Poyenta jeste da dotična nije imala neku finansijsku korist od svog (zlo)dela, niti je motiv bio ostvarivanje profita. U pitanju je vrv samo jedna sitna i jadna duša, u potrazi za lajkovima, poštovanjem i priznanjem u društvu. Ovakvo isključenje iz zajednice kojoj je želela da pripada, i javno prozivanje jesu neka od težih kazni koja može zadesiti takvu osobu.

Pravnih posledica i ne moze biti dok postupak/tuzbu ne pokrene lice koje je i vlasnik autorskih prava. Posto FSS to nije, vec je samo konstatovalo neregularnosti u vezi autorskih prava, uradjeno je sto i moze po statutu.

Husein Šljivo se dooooooooooooooooooobro, ali BAŠ dobro opario na lopovluku. Koliko se sjećam od Canona je dobio nagradu foto ploter, NG neke fine parice, a samo zato što je bio "priznata foto faca" je od Foto Saveza BIH dobio organizaciju susreta u svom gradiću, a zatim i sponzorstvo od Opštine Prozor - Rama, HE Rama... Naravno, učesnici su platili smeštaj, hranu, kotizacije... a gospodin je uzeo značajnu količinu para u džep.

Pa sada vidite...

Posle fijaska sa fotografijom, naš drug član, vidjeni Husein se čak i kandidovao kao odbornik gradske skupštine kroz neku stranku.

Mislite o tome ;)

Predstavljao se kao ratni fotograf, prodavao snimke “kolega"

... Sve se to srušilo kada su novinari brazilskog odeljenja BBC sprovodeći istraživanje utvrdili da je Martins potpuno izmišljeni lik koji postoji samo na društvenim mrežama.

Utvrđeno je kako je godinama prodavao fotografije drugih profesionalnih fotoreportera koji su zaista rizikovali svoje živote u ratnim zonama da bi načili te snimke, piše BBC.

Osoba koja se predstavljala kao Eduardo Martens prevarila je urednike u brojnim medijima tako što je na fotografije unosila sitne izmene ili ih je rotirala – kako ih softveri za skeniranje fotografija ne bi prepoznali kao plagijate....