Jump to content

Recommended Posts

Čudno mi je da još niko nije otvorio ovogodišnju temu, pa ajd da probam ja, mada ne baš rado. Niti su portreti moj fah, niti volim da kačim javno fotografije ljudi koji nisu moji ukućani, ili meni bliski :) .. Bilo kako bilo, evo čisto par komada. Ko fotka maturante, zna otprilike kako to ide, fotkanje brzinski i improvizovano, a potom bez vremena za neku detaljniju obradu... mada, poznavajući sebe, pitanje da li bih ih nešto više sređivao i da sam imao vremena ;)

Kritike su dobro došle... a što se mene tiče, mogu i drugi postavljati primere ;)

Tamara

1.

35331699330_13fb544c1f_c.jpgDSC_8949 by ivica vojnic, on Flickr

2.

35331727910_86a20f805b_c.jpgDSC_8995 by ivica vojnic, on Flickr

3.

35588296281_40daf36cc4_c.jpgDSC_8922 by ivica vojnic, on Flickr

Nikola

4.

35718658155_afdb50e3e5_c.jpgDSC_6603 by ivica vojnic, on Flickr

5.

35718646965_931ce9a5ee_c.jpgDSC_6613 by ivica vojnic, on Flickr

Severina

6.

35588415831_b9d8f481b3_c.jpgDSC_7456 by ivica vojnic, on Flickr

Lea

7.

34909076073_c3bea16897_c.jpgDSC_8312 by ivica vojnic, on Flickr

8.

34909093373_e151cc4323_c.jpgDSC_8292 by ivica vojnic, on Flickr

I dosta za sada :D Mada ih ima još, ali mi se nešto ne postavlja :)

@Ivica Su

Nemoj se vadis, kao na brzaka i ne fotkas portrete :) Ako se uzme u obzir sve sto si naveo, i da je ovo obican svet a ne profi modeli, ovo je prilicno dobro... 3 i 5 za malo odlicne, 3 da nije ovako puno pregorelo nebo u pozadini i prava je steta sto si mora da koristis blic, a 5 je najbolja jedino je kvari ovaj kolor ispad u gornjem desnom uglu, inace kadar je cista desetka ;)

Nemoj da se upustas u kadrove kao sto su 1 i 8, zapravo treba da se upustas ali da bi uspeli u ovakvim uslovima rada treba prvo da postanes ozbiljan portret majstor :) Na takvim kadrovima treba prvo raditi na tenane dok ne skapiras sustinu, nece samo ugao snimanja i izbor zizne daljine uciniti da te fotke budu odlicne, a sto vise iskacu iz okvira klasicne portretne fotografije sve se vise primecuju estetski propusti koji kvare kadar u celini... Da pomenem po jedan ocigledan detalj sa obe... Na 1 kao tacka interesa namece se saka, na 6 u najvecoj meri nos :P a ostavljam ti da uz malo literature na temu portreta proanliziras ova dva kadra kako bi skontao o cemu pricam kao i sve ostalo sto nisam pomenuo, pa naredni put da to bude bolje :)

Hvala na komentaru :) Sve stoji kako si rekao...

Nego za prvu moram nešto da priznam... hteo sam neki ludi ugao gde bi krošnje došle do izražaja i to sam dobio, na 17 mm, ali devojka je ispala suviše deformisana, iako je meni kao takva fotka bila skroz luda i zanimljiva... ali, pošto fotka nije za mene, onda sam uzeo i iskropovao žestoko + mala korekcija distorzija... pa reko ajd da je ipak postavim jer je meni i dalje zanimljiva (ali manje od one izdistorzirane i široke :P )

sedma mi ponajbolja...

1. lose resen kadar...

2. preexponiran deo si mogao smanjiti opusteno

3. dobra

4. smeta ono iza njegove glave

5. dobra

6. klasika ok je

7. Meni najbolja, svetlo, kadar, obrada moze bolje, ona mozda malo u nekom grcu ali generalno ponajbolja

8. trebao si vertikalu

toliko od mene :)

Hvala :) Inače i meni je 7. lični favorit i među retkima je da je ispala baš tako kako sam zamislio... taj fler (?) je prirodan, nema gotovo nikakve obrade.

Za drugu očigledno moram da menjam monitor jer meni deluje ok... nije prvi put da mi se to dešava :D

Znači prva ne ide nikako... eh šteta, želja mi je bila da bude drugačija, ali očigledno nije uspelo :D

@Ivica Su

Pa dobro bre dal si ti normalan heheh :D Zar toliko ne vidis da se malo pomeris u desno i postavis kadar tako da ona bude na mesto ove svetlosne rupcage, da je prekrije koliko moze, koja se na fotografiji vidi sa leve strane i samim tim sto ljasti previse paznje privalci na sebe mesto da je fokus na modelu... Uz to mislim da bi fino uokvirila model kada bi se nasla iza njene glave + ovo sto je pomenuo kolega @Dark Indigo. Jos je i ona ovde fino ispozirala :) mislim na fotku DSC_8942.

Sto rece kolega @djoledj mnogo je bolja ova novopostavljena od slicne pod brojem 1.

Imas ispravnu teznju ali ne moze to samo od sebe, ili tako kako si ti zamislio, okretanjem kamere sa 17mm :P sa idejom sta zelis a bez ideje i dovoljno vestine/osecaja/znanja/talanta da to i postignes, knjigu u ruke i malo provezba dok ne skontas sustinu i steknes osecaj za kompoziciju takvih kadrova kao sto su 1 i 8. Sustina je najmanje u ovome sto si napisao u poruci #3, ne bi ti reko uzmi knjigu da je u pitanju to sto si naveo, a bas da ti nactam ni to ne ide, iscimaj se malo :P

Nisam neki ekspert za poziranje, pa se necu doticati toga, ali ovde ponajvise meni ne valja svetlo.

Ne znam cime si rasvetljavao, evidentno je da imas i neki off-camera blic, ali nesrecno postavljen i nedovoljno umeksan za ovakav tip fotki.

Zlatno pravilo je da izvor svetla ima sto vecu relativnu velicinu u odnosu na modela, naravno, nije nigde uklesano u kamen da mora tako, ali ako ne pravis totalnu dramu ostrim svetlom, i gadjas uniformno meko svetlo, kao sto mi se cini da je ovde slucaj, onda moze mnogo bolje. Ako imas neki modifikator, a cini mi se da imas, racunaj da on radi samo onoliko koliko mu ti dozvolis, ako ceo setup postavis predaleko, on se i dalje ponasa kao relativno mali izvor svetla. Tu pre svega mislim na fotke 2,3,6,7....

Blic postavljen pod odredjenim uglom (sa ili bez modifikatora) ponekad ume zestoko da lici na direktan blic. Razlog za to je direkcija tj pozicija svetla u odnosu na modela, i sto se tice bocne pozicije ali i sto se tice vertikale. Ponekad je cak ova druga komponenta bitnija, jer zbog nacina na koji prirodno svetlo uglavnom posmatramo, mozak nam je "hardwired" da vidi svetlo kako pada od gore. Postavis li svetlo tako da pada normalno u odnosu na lice, dobijas potpuno flat svetlo, bez ikavkih senki (tj sa jako kratkim senkama pored nosa, ispod brade (na vratu) itd.....time ubijas dubinu i trecu dimenziju koje svetlo koje je samo malo pazljivije postavljeno daje.

Ukratko: kad sledeci put budes radio, vise u stranu, vise od gore. Ne boj se da ces preterati, mnogo je teze preterati nego napraviti dosadno svetlo.

Sto se kadrova tice, meni sasvim solidno uz par zamerki, tipa drvo iza devojke na onoj sirokoj i linija od vrata u pozadini koja prolazi devojci kroz lice na fotki br. 2. Izbegao bih konkretno kadar na fotki broj 1 jer sirokougani objektiv + donji rakurs cini da torzo izgleda veliko a glava sitno o kadru, to ipak mora (nista se ne mora ali trebalo bi) sa malo duzom zizom da se radi. Takodje, zbog nacina na koji je kadrirano i pravca svetla, fotka nema dobar balans i bolje bi bilo u ovoj situaciji da svetlo dolazi sa druge strane, iz pravca pogleda modela, jer sa leve strane kadra vec imas svetli deo pozadine, dok je desni deo kadra prilicno ugusen. Ova fotka sto ti rece da ti nije dovoljno zanimljiva je meni recimo vrlo zanimljiva, i tu ostro svetlo cak igra dobru ulogu i stvara dramaticno svetlo uz solidan kadar i lepo zelenilo koje uokviruje fotku i ne samo to nego je i pride komplentarne boje u odnosu na boju haljine. Slobodno eksperimentisi u tom pravcu jos.

Fotka broj 6 mi je najslabija u seriji, bas izgleda kao da si je osvetlio direkt blicem (potpuno nepotrebno), a mozda i jesi, ekpresija je takodje losa, polozaj ruke u kadru takodje los.

Nemoj ovo da shvatis kao neko popovanje, daleko sam ja od nekog portretiste, ali to su neke stvari koje me je dosadasnje iskustvo naucilo. Sve ovo sto si postavio uz vrlo sitne korekcije moze da ispadne osetno bolje.

Mikri,

Pojma nemaš koliko mi znači ovo što si napisao za svetlo :)

Zapravo, manje više si sve pogodio... Korišćen je manji softbox 60x60, a tu sam, slobodno mogu reći, teški početnik jer ga uzeh skoro i mogu na prste izbrojati koliko puta sam ga koristio... ranije je u ove svrhe korišćeno prirodno svetlo, što nije loše, ali meni ovo ipak deluje bolje (malo dramatičnije, zanimljivije). Jedino je kod onog dečka prirodno jer zaista nije bilo potrebe za dodatnim dosvetljavanjem jer su se vremenski uslovi i doba dana fino namestili... i da, na 6. je direkt :D

E sad, izglda da je ovo sa što si napisao za visinu i svetlo "od gore" jedna od bitnijih stavki. Zapravo nemam normalan stalak koji može da se izvuče više od 170-180cm, a kako je ova devojka u crvenoj haljini bila baš visoka, softbox je praktično došao noramalno u odnosu na njeno lice :( ...ništa, moraće da padne drugi, viši...

Što se tiče udaljenosti svetla, tu je baš šaroliko, na trećoj je dosta nabijeno (na nekih 1m), na 7. baš dosta udaljeno (jedno 3m), a na drugoj nešto između. Meni se isto dopadaju više one gde je softbox postavljen bliže (ima tu dosta drugačijih primera, samo nisam hteo da kačim puno fotki u temu, možda i budem još koju kasnije kad dođem sa posla) ali sam već više puta primetio da možda nije dovoljno velik jer čim ga malo udaljim, više nije to to, kao što si i sam rekao.

Ako znaci tebi, znaci da nisam uzaludno pisao :)

Elem, ocigledno je da si neke stvari vec i sam znao, svaka prilika za fotkanje je nova prilika za ucenje. Sto se vise stvari setis u toku sutinga, a ticu se gresaka koje si pravio na nekom prethodnom, to ce napredovanje ici brze.

I da, tamo gde je neizvodljivo da od rasvete koju imas na raspolaganju napravis nesto validno, prosto, ne fotkas s rasvetom (kao sto si eto i ucinio s ovim momkom i dobio sasvim validne fotke). Osim ako nisi na nekoj totalno krs lokaciji, uvek se moze nesto napraviti bez rasvete, uglavnom bolje nego sa forsiranom rasvetom. Mada, ako si iole snalazljiv, i u podne mozes da napravis dobre fotke, samo moras da insistiras na nekim stvarima kod modela. Nego, ovo ja ovako generalno, apsolutno kapiram da maturanti nemaju nesto mnogo strpljenja i nije plansko fotkanje modela nego nesto izmedju toga i run'n'gun fotkanja sto ipak mora nekako da se odrazi i na rezultat.