Jump to content
Sign in to follow this  
Starday

Prikaz CMYK boja na radnom prostoru u Corelu

Recommended Posts

Vjerovatno pitam trivijalnu stvar, al ne mogu da se snadjem oko ovoga.

Na slici ispod, lijevo je prikaz kako vidim dok radim logo u Corelu...a desno je kad ga snimim kao CMYK i otvorim na racunaru. Boje sam birao preko knjige sa uzorcima i unosio u Corel...i dobio sam kako sam htio (desno na slici). Koja od ove dvije opcije ce izaci na stampi...posto u obje verzije mi je odabran CMYK (i radna povrsina lijevo i export slike desno), al jedna nije...

7d11301561c743e0b6eda22d61d4a595.png

Takodje, cak i dok radim export, na preview mi prikaze boje kao na radnom prostoru:

af0e05668d9644a785db8d1285c936d3.png

I tek kada otvorim exportovanu sliku, vidim konacan rezultat:

f3b527050d3648fca8238801d9b28243.png

Sad uopste nisam siguran koja od ove dvije varijante ce se odstampati... :)

Pozdrav

Prva solucija je da CDR fajl das u stampu.

Ako to ne igra onda radis sledece:

1. u korelu koristis CMYK paletu

2. fajl eksportujes u RGB bitmapu (eksperimentises malo sa setovanjem dok ti boje na bitmapi ne budu iste ili bar slicne kao u radnom prostoru korela)

3. Ta RGB bitmapa sa 2 klika moze da se konvertuje u CMYK (u fotosopu), pri cemu boje ostaju apsolutno iste. Ali ovaj treci korak prepusti stampariji da uradi po svom nahodjenju, jer zna svasta da izadje iz stampe kad je bitmapa u cmyku. Posaljes im znaci RGB, kazes, 'ocu ovakve boje, pa oni neka prebacaju u sta smatraju da treba.

Kasno je pa malo konfuzno pisem, izvinjavam se ako je nerazumljivo.

Vidim eksportovani jpg gledas u FastStonu, ocito da ti prikaz u FS-u nije podesen tako da "vidi" kolor profile.

Idi u Setting FastStona:

Setting > Setting> CMS > cekiraj Enable CMS. To ti moze a i ne mora izjednaciti prikaz izmedju Corela i FS-a, ali FastStone svakako nije alat koji na bilo koji nacin treba koristiti da bi se videlo dal je sa bojama u bilo kom grafickom fajlu sve u redu.

Uzgred kolor profil koji si koristio u Corelu je verovatno default CMYK profil (SWOP) i pitanje je da li je to bas profil koji zelis koristiti. O tome moras porazgovarati sa stamparijom.

2. fajl eksportujes u RGB bitmapu (eksperimentises malo sa setovanjem dok ti boje na bitmapi ne budu iste ili bar slicne kao u radnom prostoru korela)

3. Ta RGB bitmapa sa 2 klika moze da se konvertuje u CMYK (u fotosopu), pri cemu boje ostaju apsolutno iste. Ali ovaj treci korak prepusti stampariji da uradi po svom nahodjenju, jer zna svasta da izadje iz stampe kad je bitmapa u cmyku. Posaljes im znaci RGB, kazes, 'ocu ovakve boje, pa oni neka prebacaju u sta smatraju da treba.

Da, ali citajuci komentar ispod tvog, izgleda da ovo sto meni odgovara je RGB (slika desno) a da ce na stampi izaci ovako kao na slici lijevo, a to mi vec ne odgovara.

Izgleda da moram iznova "obojiti"...da dobijem zivlje boje od ovih trenutnih (lijevo).

Vidim eksportovani jpg gledas u FastStonu, ocito da ti prikaz u FS-u nije podesen tako da "vidi" kolor profile.

Idi u Setting FastStona:

Setting > Setting> CMS > cekiraj Enable CMS. To ti moze a i ne mora izjednaciti prikaz izmedju Corela i FS-a, ali FastStone svakako nije alat koji na bilo koji nacin treba koristiti da bi se videlo dal je sa bojama u bilo kom grafickom fajlu sve u redu.

Uzgred kolor profil koji si koristio u Corelu je verovatno default CMYK profil (SWOP) i pitanje je da li je to bas profil koji zelis koristiti. O tome moras porazgovarati sa stamparijom.

Mogu li prijedlozi za alat za pregled i kolor profil u Corelu?

lukeru, majstore, ovo je toliko pogresno da sam jednostavno morao da prokomentarisem!

- Ne shvatam zasto Starday uopste konvertuje u bitmapu, ali obrni okreni to je nepotrebno i lose. Ovo je vektorski logo, zasto bi ga konvertovali u bitmapu i gubili mogucnost uvecavanja? Vidim da mu dokument ima vise strana. Ako je to u pitanju treba konvertovati u PDF.

- Cesto kod prebacivanja iz CMYK-a u RGB ne dolazi do gubitka boja, ali obrnut proces RGB > CMYK CESTO rezultuje gubitkom nekih zivljih boja. Crvena je recimo veoma problematicna. Neke boje koje su dosta svetle, tj. vuku na florescentne, jednostavno ne mogu da se odstampaju iz CMYK-a. Moraju posebne boje, Panton i sl.

- STAMPARIJI SE NE SALJU RGB FAJLOVI i NIKADA SE NE OSTAVLJA STAMPARIJI DA ONI KOVERTUJU U CMYK!!! Sta znaci ocu ovakve boje? Svi imamo razlicite monitore. Starday-ov monitor i onaj u stampariji verovatno razlicito prikazuju iste boje.

Kad sam poceo da radim u firmi u kojoj sada radim imao sam losiji monitor, ali me je koleginica naucila da gledam procente boja i da se prema tome upravljam. Sada imam kvalitetniji monitor, ali je navika ostala, pa i dalje proveravm procente, kad mi je nesto sumnjivo.

@ Starday

Sto se profila tice to je najbolje da vidis sa stamparijom sa kojom radis. Moja stamparija, za premazne papire, koristi CMYK - PSO Coated v3, a za RGB - eciRGB v2. Prilagodio sam se njima, kalibrisao sam monitor i stampa ispada fino. Opet - ti proveri sa svojom stamparijom.

Kazes "Boje sam birao preko knjige sa uzorcima i unosio u Corel..." Sta je to knjiga sa uzorcima? Panton ili nesto slicno?

pozdrav

@ starday

Ja sam shvatio da zelis da boje budu kao na slici levo. Ovo desno ces tesko dobiti u CMYK stampi.

@ sinisha

Druze sve si ti ovo tacno rekao, ali mislim da ni ja nisam rekao nista pogresno :) Da pokusam da pojasnim:

- Ne ulazim u to zasto hoce bitmapu, samo mu govorim kako da na bitmapi dobije iste boje kao na vektoru. I ja sam mu kao prvu opciju naveo da posalje vektorski fajl.

- Ovo jeste tacno samo u slucaju da prilikom rada u korelu koristi, recimo, RGB ili neku drugu paletu. Ako koristi CMYK paletu, kao sto sam mu rekao da uradi pod tackom 1, onda nema tih jarkih boja, te nema sta da se promeni prilikom konvertovanja.

- Zadnjih godina sve vise nailazim na situaciju da mi klijent trazi bitmapu velike rezolucije, jer tamo nekoj stampariji ne odgovara EPS, PDF... Tu bitmapu saljem iskljucivo u RGB, jer prvi put kada sam fajl dao u CMYKu, crna je, na primer, izasla kao tamno zelena, a i ostale boje su poprilicno pratile taj trend. Fajl je bio u CMYKu, jer je "stamparija" na tome insistirala, pa s toga i kazem ovo "ako oni misle da treba da prebacuju u sta god, neka se igraju, ali na sopstvenu odgovornost".

Da ne bude zabune, RGB samo ako je bitmapa u pitanju, vektori iskljucivo u CMYK. Da ponovo ne bude zabune, bitmapa, kao alternativa vektoru, samo ako su neki oblici digitalne stampe u pitanju, za ofset iskljucivo vektori.

Ja sad krajnje zbunjen, biras neke zadate boje u corelu eksportujes u jpg, pogledas u faststonu i kazes sebi e to sam hteo, al me brine zasto je u corelu drugacije.

Levo ili desno, na prvoj slici, sta je "bolje".???

- Ne shvatam zasto Starday uopste konvertuje u bitmapu

Samo da bih imao sliku na kojoj se vidi kako izgleda, da posaljem osobi kojoj pravim, nista vise.

Kazes "Boje sam birao preko knjige sa uzorcima i unosio u Corel..." Sta je to knjiga sa uzorcima? Panton ili nesto slicno?

Imam ovo cudo:

ef09b8b619354b06adce6c981c985fd4.png

Izaberem boju, okrenem i unesem vrijednosti koje su navedene za odredjenu boju.

f393e0e99c4540cdbb83e766b15cb830.png

Ali kada sam ih unosio, u Corelu mi se prikaze neka skroz druga i mrtvija nijansa boje (lijeva slika na slici sa pocetka teme)...kao kad se neka zivahna RBG konvertuje u CMYK. E sad...ono sto je mene zbunilo je kad sam je exportovao u JPEG sliku, u CMYK mode i otvorio u FastStone-u, dobio sam one zivahnije boje...poprilicno problizne ovim sto sam i htio (iz kataloga). To me je zbunilo, pa nisam znao koja od dvije varijante ce biti na stampi. Nisam znao koje boje gledam u Corelu, a koje na exportovanoj slici.

@ starday

Ja sam shvatio da zelis da boje budu kao na slici levo. Ovo desno ces tesko dobiti u CMYK stampi.

Pogledaj ovo:00f8c91b88cf48ddb8c00c46cb47c076.png

Lijevo su RGB boje, a desno CMYK... a gledajuci kako je lijeva zivopisnija, rekao bih da je obratno... da opet nesto nisam pomijesao?

05df773269974bff856a5efc4832b4ec.png

Znaci, desnu verziju bih na stampi dobio ovakvu kako je i prikazana u Corelu?

Uf, ovu kartu nisam do sada video. Radio sam samo sa Panton i RAL kartom. Jedna stamparija mi je trazila HKS, ali nisam imao kartu pa je bio rad napamet. Kako ti se zove ova karta?

pozdrav