Jump to content

Недоумица око цене

dibidusrus
 Share

Recommended Posts

Ћао,друштво. Наравно да нико не може да да цене уместо мене, али да не би испао глуп време је да питам. Добио сам понуду од произвођача врата да му урадим 20 слика за штампу за каталог. Моделе сам добио његове. Добио сам фотографисане обрасце, због материјала и боја.

Потребно је урадити слике супер-реал фото. Посао је пар дана лагано.

Najverovatnije on ima CAD model, sto u vecina slucaja znaci da ces ta vrata brze odraditi od nule nego sredjivati taj model. Tako da u principu on nema model vec dobar reference file.

Vrata nije neki tezak model da se odradi, ali cak i dve kocke da napravis, da uradis unwrap i sredis texture treba neko vreme.

Sto se tice cene tu mislim da imas pogresan stav "cene u Srbiji", sto kaze jedan moj drugar, kad porastes kaz ce ti se samo :)

Najverovatnije on ima CAD model, sto u vecina slucaja znaci da ces ta vrata brze odraditi od nule nego sredjivati taj model. Tako da u principu on nema model vec dobar reference file.

Vrata nije neki tezak model da se odradi, ali cak i dve kocke da napravis, da uradis unwrap i sredis texture treba neko vreme.

Sto se tice cene tu mislim da imas pogresan stav "cene u Srbiji", sto kaze jedan moj drugar, kad porastes kaz ce ti se samo :)

1.modeli su iz proizvodnje. Bas takvi.

2.Moj sat rada je... Fora je u tome sa je klijentu 120 evra za sav poso mnogo. Tako da zivela Srbija!

Кад сам имао сложено моделовање знао сам колико и шта, а овде...Међутим све је просто.Он би требало да направи 20 врата па да слика и колико то кошта?А овако не мора да их прави. То је смисао.То би била један лепа тема за разматрање.

Наравно да наши клијенти у Србији то не цене.

Кад сам имао сложено моделовање знао сам колико и шта, а овде...Међутим све је просто.Он би требало да направи 20 врата па да слика и колико то кошта?А овако не мора да их прави. То је смисао.То би била један лепа тема за разматрање.

Наравно да наши клијенти у Србији то не цене.

Pa lijepo pustiš ga da napravi tih 20 vrata pa nek se slika zajedno sa njima uz glup osmijeh na licu :D :D :D nek mu stoje negdje u podrumu i sakupljaju prašinu nakon tog slikanja... ja bih se malo raspitao koliko košta svaki od tih primjeraka npr. ako su vrata najjeftinija 100 EU ti taj model radiš za recimo 30 EU... ako mister capitalist neće neka ih napravi "zaoprave" i plati fotografa... opet je bar duplo donji... pogledaj malo po Turbosquid-u i ostalim sajtovima cijene tih modela... mislim da ga nema ispod 10 EU da liči na nešto... lupam cijene jbg...

Čuj ne cijene... ha ha... lijepo ga sjedneš pred monitor Max/Maya/whatever daš mu miša u ruku pa neka ih sam modeluje, teksturiše, osvjetljava itd. itd....

То што ја треба да направим је алат којим фирма тј. клиент узима паре. И то је ок. И зато рендер треба да кошта. У овом случају има само један технички проблем. А то је, није ни тешко, узети текстуре с фотографије и рендер урадити баш као фото. Јер има неке фолије које емитирају дрво. А фолија увек иста. Тако да реалну цену неће платити.

Napravi svoju dnevnicu i po tome se vodi. Ako ti je 2 dana posla, 2x tvoja dnevnica... itd.

Budes li jednima naplacivao jednu sumu, drugima drugu sumu... na kraju ces zavrsiti radeci samo za ove sto minimalno placaju.

Тако некако. Или по сату. А то се већ зна.

gresis @alekba ne vredi gubiti vreme sa ovakvim tipovima, ako nesto radis radi uvek u maximalnom kvalitetu, ako vidis da neko od klijenta zajebava, prekini to odmah, bolje da kazes zajebo sam se i izgubio sam nekoliko sati, nego da se jebavas sa nekim duze na emailovima i ubedjivanju nego sto ces potrositi na sam projekat.

Sto se tice @smajky saveta, nikada ama bas nikada ne spominji pojam retopologija modela. To odmah pali lampicu kod klijenata da ti je on dao model a da ces ti u tri klika da dobijes render. Dobijao sam modele od po gigabit sa sve unutrasnjim delovima, izmodelovano do najmanjih detalja. Pa sada ti aj odradi brzu retopologiju. Kao sto sam rekao brze cu odraditi bilo koji model od nule nego da sredjujem CAD model.

Sto se tice cene mislim da ti je @abishaidao dobar savet. Ono sto ja mogu da dodam je da je neka minimalna cena rada 10$/h ; veliki broj propalih freelancera poput mene radi za 20-30$/h ; ako predjes tu cenu onda vise neces pitati za savete od nas :)

Niska cena rada povlaci jedan veliki problem za sobom, a to je vrstu ljudi na koje nailazis. Ovde je problem psihicke prirode, jer sa jedne strane imas coveka koji hoce da nesto nekome uvali po niskoj ceni, a sa druge srane imas coveka koji hoce da nekog zajebe da dobije dobar proizvod po nikakvoj ceni. Slicno kao krugovi pakla, ovo dvoje savrseno jedno drugog dopunjuje.

Tolko od mene, sada odh da radim :)

@Labicko, gresim, al' gres i ti, gresimo svi mi mi mi mi .... uh ovo me podseti na onu pijani narodnjak :lol:

Ma, to onako ako imas par minuta vremena, a i ima dublju svrhu pedagoske prirode. Gledaj opcije____

-mozes da ga ignorises, sto ti kazes;

-mozes da pokusas da mu objasnis.... besmislica;

-mozes da mu se na#ebes keve, bezvez pristup, ako cemo pravo, nije higijenski;

Cinjenica je da lik trazi da mu se odradi posao, rekao je sta hoce i koliko hoce da plati.

Onda je tvoje pravo da mu prezentujes sta za te novce moze da dobije, nema tu ljutis. I on naplacuje vrata na isti nacin, zamisli da odes kod njega narucis ulazna dvokrilna vrata sa muranskim staklom, puna hrastovina, bez cvora i belice, poliuretan klima lak saten, i onda izvadis pedeset evra da platis......

Ko' da nikad nisi igrao karte ( ili gledao druge kako igraju ). Do se zove "do tebe" ( u nekim krajevima drugacije to vikaju ), svrha je da njega postavis u nezgodnu poziciju, da on tebi pocne da se pravda. To jeste SELJACKI pristup, al' ti kao pa imas posla sa nekim finim. On razume taj jezik vrlo dobro. A ko to ne razume... hebi ga, ne razumem ni ja zasto on ne razime, ako razumes sta sam hteo da kazem ^_^

A kad bi svi postupali tako, mozda, mozda bi poceo da nekima pali kliker da ni kod babe nema dzabe.

PS. a to smandrljavanje u fotosopu moze da ispadne pristojno... racunam da vecina ovde to moze brzo da smandrlja.. i to tako da vredi vise od 120 jurica

PPS. kako god se okrenes dupe ti otpozadi <_<

ja da ne gresim nebi bio ovde gde sam :)

Skoro sam video oglas tip hoce da mu se uradi projekat koji kosta 10+k a on je spreman da plati 150$, slobodno mu objasnjavaj sta kako i gde :)

Ne vredi, svi mi jurimo nesto gradimo pravimo, ali jedina vrednost na ovom svetu je vreme. Svako od nas bira kako i sa kime ce da ga provede.

@ Labicko objasnjavanje je ono pod 2.... rekli smo da je to besmisleno... citas ti bre :huh:

Trebao si ti da provedes neko u Munze, druzeci se sa likovima "ko Politikin Zabavnik", ( doduse mnogi su u cituljama, vecina je sada puna ki brod i uvazete su javne i polujavne licnosti ), licnosti za rispekt, kako god okrenes.

Elem, tu u takvoj sredini, kad "sidjes u narod" mozes mnogo zivotnih mudrosti nauciti. Stvari prakticne prirode, ma bre zen-sufi-dzedaj koane, takorec ^_^

A svi ti pametnjakovici koji su Gazdeee su mnogo blizi tom mindsetu nego tvom prespostavljam. Tako da je vrlo uctivo sa tvoje strane da mu se obracas na nacin koji razumeju. Bez filozofiranja, ne vole to, a i nemaju smisla za humorizam, ironiju, sarkazam... cak sta vise misle da im pominjes majku na stranjskom.

Da skratim, u tom slucaju: druze za 150$ mozes da dobijes ovo 1* Kratko i jasno, poslovno.

Najcesce ljudi pribegavaju nekom od tri pristupa KOJE SAM NAVEO U PRETHODNOM POSTU ( odrah grlo na tastaturi -_- ), stoga oni idu dalje ( "prst busi gde je meko" ), na kraju ce verovatno naci nekog pacenika da im to odradi ( imaju vremena oni ), mozda i za nesto vecu lovu, ali ce mu se u svakom slucaju krvi napiti.

U slucaju da na 5-6 mesta zaredom dobiju primer kao na ilustraciji 1* pocece da klavire da neke stvari imaju cenu. Bas kao sto ne moze da se cenka u radnji. Bas kao sto bi i on tebi kratko odgovorio na mejl da ga priupitas moze li vrata od 1.5k jevra za 100. Ne bi on tebi odgovorio uopste, pravo govoreci, no je zaposlio neku diplomiranu astrofizicarku koja je fluentna u barem 3 svecka jezika za celih 150 evra, a njoj je radna duznost& obaveza da ti kaze NE MOZE, bez ikakvih objasnjavanja ili ceprez divana.

Nazalost svi smo mi naj-pametniji... zato nam i jeste ovako.

il. 1* http://i.imgur.com/FIHqHYj.jpg

Pa kad zezaju, lepo u fotosopu to odradi, lupi sliku drveta malo u perspektivi, sa dodge, burn toolom dodaj malo filunge, nalepi sliku kvake i to je to.... za te pare. Molim lepo, hvala i drugi put... i te fore.

Фотореализам не плаћају и неразумеју.

il. 1* http://i.imgur.com/FIHqHYj.jpg

Ovo je super! Ovo bre kosta.Radi se o tome sto sve kosta i mora imati trzisnu vrednost.

Srbija je stvarno horror. Na zapadu, u Rusiji nije ovako. Ovde je sustina da klijent hoce za 0 evra , aj a milion. Ti je negde cena.

U Srbiji nema kanlisanog trzista, i yato je to tasko kako jeste. Hvala svima na odgovorima.

si citao ovo http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=111460

ili mozes da odes na https://clientsfromhell.net/

ima i par finih videa na tu temu, potpisanih od likova koji su face u bransi. Daklem, nista ovi NASI nisu izmislili, samo rade po svetckim normativima :P

Svi mi hocemo da oprodjemo jeftinije, prespartam Zelenjak uzduz i popreko, dok ne nadjem najpovoljniju ponudu, ondak preuzimam pravac delovanja akcije zavisno da li mi paradajz treba "za u jelo" il' za konzumaciju u vidjenom stanju, tj. implementiranog u salatu.

A to da nakupcu ja odredjujem cenu, ne ide, jel' da? Niti njega interesuje moje fiskalno stanje, niti mene interesuje kol'ko je on sinoc ostavio na splavu. Ponekad progutas g@fno, kad bas moras, onaj ko kaze da nije samo klevece i laze :D Samo ne treba da predje u naviku..... M'bre mnogo gusimo oko ociglednih stvari.

PS. mozda nisi razumeo, kad sam napisao "slika drveta" mislio sam na texturu, video sam slicne primere koji izgledaju bas fotogenicno, mada ne treba preterivati, moze govedima da se osladi pa ostade 3D bratija bez posla :D

Цена још и најпре зависи од тога колико је клијент спреман да плати. На страну како клијента из његове јазбине истерати на светлост дана и да видиш колико је спреман да плати. Наш посао није ценкање на пијаци.Наравно д аон иде на то дати максимално обори цену.

Треба знати сврху 3Д. Пример. Радио сам у фирми за производњу столарије. Дошао богат клијент из Казахстана у Београд да види у којој су фази његова врата, и да изабере боју. Била је субота спремао сам се да идем кући. Ипак сам одлучио да господу из иностранстава, иако с има нисам имао о чему да разговарам јер је то радило руководство фирме, одведем у канцеларију и попијемо чај кафу.Неколико дана нису могли да реше која ће бити боја.

Онда сам упалио комп и показао рендер.Видео зинуо је, јер је коначно видео која боја врата му одговара. Рекао је да не гасимо компјутер и на његово требовање позвали смо фарбара да види боју.Колико кошта такав 3д? Посредством 3д

решен проблем.

Или као мој пример. Човек отвара фирму. Нема ни један комад унукалног намештаја. А треба за каталог, за рекламу и сајт. И сад колико кошта мајсторе? тај треба преко нашег 3д да узима паре и то на пар година.

Мислим да у Бг један зрео 3д треба да има плату 1200 евра. А то је 1200/176 сати, испада 6,81 на сат. Ово је за СТАЛНИ ПОСАО на неодређено време. Мислим да мање од 10 евра на сат за фриленсера је демпинг.

Uh, znas nije uopste higijenski licitirati koliko neko ( tj, ja mene , me :D ) treba da ima placu.... Boljeje ne dzarati u taj osinjak. Da ne duzim, tih tvojih 1200 jura ti ne bi bilo ni za nedelju dana.... razmisli malo. A koliko neki slabo placeni robovi doprinose svom bvani..... hebes vrata, sta mislis o par miliona jura, vrednom poslu... zato psssssss <_<

Vidi se da nikad nisi ( barem gledao ) kao se obrcu velike pare.... Sta se mene bre tice koliko on hoce da plati? Jel' bre njega neko pita? Aman ljudi ako nista drugo, glumite normalnost. Onog momenta kad se zapitas takve stvari legao si na rudu, i prehebace te dok kazes... kseks.

Druga je stvar sto nikakav cenovnik ili barem orientir ne postoji. Ovde na Zoni ima podosta postova u kome neko pita: A kol'ko da iskam za ovo?".....

Obicno pocne, igranka: "ja ne dizem telefon ispod 'iljadu jura, pa makar detetu lek nemao da kupim", pa do nekih nebuloza koje, brate... uf, ne mogu ni da mislim o njima, sem da neki treba da promene dilera, il' da se vrate na planetu, oblak.. odaklen su dosli u ovu dolinu suza.

................digresija, ne moze da skodi, a da ce da pomogne tesko... s' obzirom na plebs...........................................

Prica mi klinac, postoje na fejsu grupe koje se bave ugostiteljstvom, ne ono tipa "Ogledalo Firme" i te gluposti, nego lepo konkretno, ko gde kako i koga. Pa da vidis baco, ima likova koji ne mogu da nadju radnike, i poceli su da malo popustaju... Zamisli da imas lokal od 100 iljada jura minimum, na koji uredno placas sve dazbine ( radio ne radio ), ali sve stoji zakljucano zato sto niko nece da radi kod tebe.... A ne vredi ni da menjas ime firme, telefon, otvaras novi lokal i te sitne forice, ljudi provale za cas ko drzi neki lokal.

He, he, u jednom renomiranom BG restoranu glavni kufar ( kufarica ), ne zna ni pilecu supu da skuva, jerbo je do juce prala sudje. A majonez je na mlecnoj bazi inace :P

.......................kraj digresije.......................................................................

..............

I tako, kakvi smo dobijamo i vise nego sto zasluzujemo.

PS. poznanik od poznanika ^_^ se ubacio u bit coin biznis, za 3000 jura je kupio dve makine ( 12 grafa na dve ploce ), ufatio je zadnji voz da uzme opremu po toj ceni, sada bi to bilo oko 4000+ jura. Uglavnom bit coin je drasticno skocio pa mu se zarada udvostrucila u roku od par dana. Otplatice to za koji mesec i onda ladovina.

>Naravoucenije, ako ti ne ide ovo, presaltuj se na nesto sto donosi pare$$$$$$$$$$$$ a 3D i ostalu umetnos' radi just for fun

PPS. moram da probam jedared kako to cudo renderuje :D