Jump to content

treba mi vase misljenje

alekba
 Share

Recommended Posts

evo vako, naidjem na neku ponudu za posao... ukratko ljudovi traze 2D koncept i character sitove, kao i 3D modele.

Ciljano je nesto ovako, ili bolje po mogustvu... PrO rAd ^_^

http://www.beastsofwar.com/wp-content/uplo...554363591_n.png

cijena je veoma privlacna, vremenski rok za 3D model spreman za print je jedan ceo dan 4-6 karaktera se placa 300$ sto ukljucuje i asete, scene i tako to... sitnice koje idu uz figuru ( figure nisu za igru ). 2D koncept i karakter sit-ovi imaju slicnu cijenu.. komplekt karakter za 40$

Pa posto radim obadva dva, odlucio sam da im posaljem ponudu za obadva dva.

Usput prilika i da probam novu ganc tablu :rolleyes:

evo rezultata:

http://i.imgur.com/9OtvFoF.jpg

http://i.imgur.com/N1zUaxS.jpg

Pa... sta vi mislite, da li da se usudim da im posaljem ponudu sa ovakim radovima.... Moze to i bolje al' jos se nisam privik'o na tablu -_-

Ma da... posao za koji treba pošteno mjesec dana uz sva sranja od "sugestija", "probnih verzija" i "nisam ja to tako zamislio" situacija, trebaš da uradiš za 6 dana i desetinu plate (prosječnog)američkog modelera... digitalni imperijalizam Uuups pardon - globalizacija... pravo fino zamišljeno... samo ima jedan problemčić... a to je kinez ili indus tj. njih 10 koji će to odraditi za te pare i u tom roku a američki/njihov lokalni modeler ostade bez posla jer je kukavac preskup... "THEY TOOK OUR JOBS!"

Ovo bi se TEORIJSKI moglo izlječiti jedino GLOBALNOM cijenom modelera/animatora/dizajnera/programera/svakog drugog posla koji je moguće raditi online, pa da je gospodi svejedno u koji ćošak svijeta zagrabe... uvijek ih čeka isti pendrek po bubrezima... teorija i utopija, znam, ali pošto smo postali globalno selo trebaju i neka globalna pravila jbg...

Fora je sto za jedan dan treba uraditi model, na osnovu ko zna kakvog koncepta, za te pare nece im niko normalan raditi, i ako izuzmemo revizije i te fore, opet za par sati treba uraditi tog cibija, i pripremiti ga za stampu. Sta ga znam, nisam probao... verovatno bih i mogao ( pogotovu kad podesim tablu ), ali ipak... prema tome, dok medjutim JOK.

http://68.media.tumblr.com/d1079077800cc21...zwya5o1_500.jpg

Sticajem olakotnosti pogledao sam neke graficke karte danas.... kod nas cena maltene 1700 evrica ( u radnji naravno skuplje :mrgreen: ), cena u 'murica 600-800 ali dolara.... o cijenama prehrambene hrane ne vredi ni pricati, ali da ne drvimo o tome.

Gde god da radis u svetu za te novce ne mozes da amortizujes hardver & softver... da ne pricamo ostalim sitnicama. Znaci isto ti je kinez, Indijac, Amer.........

@alkeba

ono sto ti ne kapiras da na ovom svetu postoje robovi, ovde mislim u bukvalnom smislu. Video u nekom dokumentarcu indijce koji jedan drugome sede na glavu, na monitoru sa rezolucijom 800x600 radi photo retouch. Sada ne kazem ja da oni daju neki kvalitet, ali kada uzmes srednju inteligenciju popucaije na ovoj planeti a ima nas podosta i broj samo raste, onda ces i te kako naci ljude koji misle da ce za dolar dobiti uslugu koja vredi 500$. I sto je jos gore takvi ljudi se obicno zajebu ne jednom nego barem 10 puta dok ne nauce lekciju.

Ono sto ja kazem svaka roba ima svog kupca, ljudi privlace sebi one koje su slicni njima, pa kada ti klijent kaze da ima problema sa naplatom, da ga radnici zeznuli i slicno, odmah se povuci iz pregovora.

Možda bude korisno iskustvo.

Ja sam dva puta zaneo i prihvatio sličan koncept posla.

1. Radilo se za 3D štampu, koncepti su bili isto iz raznoraznih izvora sa neta i očekivani kvalitet u priči je bio sličan ( taj beast of war primer koji si okačio). I rok je trebalo da bude jedan dan.

Bilo je $50 po modelu, odnosno oko $40 kad se ugrade svi transferi od Payoneer-a do bankomata...

Naravno, pokazalo se da nije baš sve tako kako je ličilo. 1 dan za model od koncepta do finalnog rada sa eventualnim ispravkama je uglavnom ispadalo dva do tri dana po modelu, te se moja zamišljena dnevnica istopila i odjednom je to što radim imalo sličnu materijalnu vrednost kao i rad u šanku za 1500 dindži + bakšiš.

+ su sve to nikakvi radovi za portfolio, ako ni zbog čega drugog jer takvog 3D-a ima na tone.

2. Modeli za igricu. Slična postavka, i slični zaplet i rasplet... Dok bih izbacio finalni odobreni model prošlo bi najmanje 3 dana...

Poenta bi bila, kao što su već pomenuli ljudi ovde, da jeste u pitanju robovlasnički sistem... Nekom zapadnjaku sa lovom je sinulo da bi napravi tabletop-mobilnu igru, i našao je svog roba iz trećeg sveta koji će da radi za par dolara na sat.

Na kraće staze, kad je frka za lovu, skroz ok. Bolje išta nego ništa :)

Na duže staze, po meni, traćenje vremena, grbavljenje pred kompom...

+ kvalitet napravljenog uglavnom ne bude onaj očekivani sa početka pa ni eventualna korist od portfolija nije neka...

Osim ako ti nije frka za lovu pa možeš da posvetiš par dana po karakteru da to napraviš kako valja i onda na osnovu toga kasnije da dogovaraš bolje poslove.

U svakom slučaju, deluje da ti je sve jasno, pa se nadam da će ti svi saveti ovde bar malo pomoći.

Naravno, pokazalo se da nije baš sve tako kako je ličilo. 1 dan za model od koncepta do finalnog rada sa eventualnim ispravkama je uglavnom ispadalo dva do tri dana po modelu, te se moja zamišljena dnevnica istopila i odjednom je to što radim imalo sličnu materijalnu vrednost kao i rad u šanku za 1500 dindži + bakšiš.

Pa da... ja lupih mjesec dana a ispade da nisam bio daleko ;) (mada ako dodamo još dan-dva za koncept po liku, to je to) 6 likova x 3 dana = 18 dana tj. tri radne sedmice, plus dakle tri vikenda 18+6= 24 dana... ako tamo plaćaju sedmično modelera (što je čest slučaj, umjesto našeg mjesečnog sistema), "entry level" godišnja plata je cirka 30K $ +-5K tj. 625$ sedmično (ofrlje :) ) ... a "gospoda" hoće šest likova za šest dana za pola sedmične plate... e jbg... baš zaslužuju srednji prst iz prvog posta... mada ja ne bih išao na verziju sa lobanjom... nego na žensku nježnu rukicu sa lakiranim noktićima, sprijeda, a na noktu srednjeg prsta još lakiran "smajli"... mislim da bi bilo efikasnije... he he...

Ma, uvek ima ljudi-klinaca stagod koji ce da se upuste u to.

Prvo koncept im ne bih radio, tu tek mogu da se zjebavaju : ne znam sta ocu, al' znam sta necu, ponekad :mrgreen:

Onaj ko bi im radio konjcept za tu lovu bi bio majstor, mos' misliti... Vidjao sam slicne zvrlje.... 'ebote ne znas gde je sta, da ne opricavamo sto koncept jednostavno ne funkcionise, front se ne slaze sa bocnim izgledom, a ledje su od negog drugog.

Al' zato oni "znaju" kako to treba da izgleda... valjda imaju vecu dioptriju, ili jedu neke egzoticne gljive... koj gi zna.

Nisu ni ti cibiji tako jednostavni, umeju oni da naklaveraju detalja samo tako.... A onda je tu i priprema za stampu. Nije to samo decimatizuj model, izvezi ga kao STL i gotovo.

A tek kad dodje do stampe.... verovatno imaju neki low entry stampac, koji niti znaju da upotrebljavaju niti ga odrzavaju, a i gledaju da koriste sklj materijal.... pa kad odstampaju gromuljicu ko je pa kriv?

gundj, gundj, gundj.....