Jump to content

Micro 4/3 objektivi

hektor2
 Share

Recommended Posts

• Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dal je moguće da se 2017-te i dalje vuče polemika dal' je f broj isti na m4/3 i na FF :D

@yagodinac

hvala ti na entuzijazmu i lepo što te ne mrzi da ovo po 1000-ti put objašnjevaš ... ;)

@guru

...

Nista, i zato informacija koja je blenda ne govori nista dok ne znas koliki je senzor.

...

Molim te napiši jedno cirkularno pismo proizvođačima svetlomera da "uglave" tipku za podešavanje veličine senzora da svetlomeri prestanu da izbacuju informaciju koja "ne govori nista" ... :P

Pokretac teme dodje i postavi pitanje dal je isti dof sa 42mm na f5.6 na m43, kao i 85mm na ff-u na f11, i od nekoliko "iskusnih" clanova dobije odgovor, ma sa 50mm je isti dof gde god da ga metnes. Isti objektiv sa iste stajne tacke, na istom f ima uvek isti dof.

Cekajte jel to bilo pitanje. Dal je isti objektiv uvek isti il je nekad i razlicit. Jel vi kad fotkate i imate objektiv neke odredjene zizne daljine na apatatu, prvo razmisljate o tome dal ste postigli isti dof kao na nekom drugom manjem ili vecem senzoru ili prvo razmisljate o kompoziciji tj. kadriranju. Kako je za ovu diskusiju relevantno to da ce se sa 50mm na ff-u dobiti portret cele glave, a sa m43 i istim objektivom cete odseci usi, al dof ce biti isti. Koga to interesuje.

Dal je moguće da se 2017-te i dalje vuče polemika dal' je f broj isti na m4/3 i na FF :D

@yagodinac

hvala ti na entuzijazmu i lepo što te ne mrzi da ovo po 1000-ti put objašnjevaš ... ;)

@guru

Molim te napiši jedno cirkularno pismo proizvođačima svetlomera da "uglave" tipku za podešavanje veličine senzora da svetlomeri prestanu da izbacuju informaciju koja "ne govori nista" ... :P

Odlicno sto si spomenuo svetlomer. Otuda i sve ove nedoumice i besmislene rasprave. Da, f broj je pogodno sredstvo da se izracuna ekspozicija, dakle ustanovljen je po konvenciji da bi nam olaksao zivot tj. racun. Zelis da na film ili senzor dovedes 2x vise svetla, otvori blendu za jedan pun korak, smanji ekspoziciju za 50% zatvori blendu za jedan korak.

To je fundamentalni racun za svakog fotografa, ali nam ovaj racun govori samo o jednom aspektu forografije, a to je osvetljenje. I da, isto ce biti osvetljenje po jedinici povrsine pri istom f broju na bilo kom senzoru. Ali pokretac teme nije pitao da li ce biti isto ili razlicito osvetljenje pri f5.6 na m43 i f11 na ff-u, nego ga je interesovao dof, a eto zgode i dof je vezan za taj f broj.

I dao je primer dva ekvivalentna objektiva i primer ekvivalentnih blendi. Cekajte niko od vas se nije nikada zapitao zasto Olympus u svojim brosurama svoj 300mm/f4 objektiv naziva ekvivalentnim sa 600mm/f4. Zasto mnoze ziznu daljinu sa dva a blendu ne. Pa i zizna daljina je inherentno svojsvo objektiva i ne menja se sa promenom velicine senzora.

Pored ekspozicije dof je druga bitna karakteristika fotografije, pa ajde da vidimo kako taj "isti" f broj utice na jednu tako fundamentalnu velicinu kao sto je dof. Dakle na istom f broju ff objektiv ce dati 2x manji dof od po ziznoj daljini ekvivalentnog m43 objektiva i ne samo to na istom f broju ff objektiv ce propustiti 4x vise svetla, imace fizicki 2x veci radijus entri pupila i 4x vecu povrsinu. A entri pupil vam je u definiciji f vrednosti. Drugim recima kad kazete da je f broj uvek isti bar se potrudite da to malo i obrazlozite, ovalo nastupate kao portparoli olympusa koji 4x manje stakla prodaje po ceni realno 2x mocnijeg objektiva.

I da celu ovu pricu ilustrujem jednom analogijom, polovina je uvek polovina i cetvrtina je uvek cetvrtina (f je uvek f) ali celo se dobrano razlikuje. Polovina rotkve nikad nece biti isto sto i polovina lubenice.

Npr. m43 sa 25mm, f/1.4, ISO 100

i

ff sa 50mm, f/2.8, ISO 400.

Obrati paznju na cinjenicu da na ff-u imas za dva koraka visi ISO.

Brzina ekspozicije neka bude identicna i dobices dve prakticno identicne fotografije i po pitanju dof-a i fov-a kao i suma pod uslovom da su i senzori iste generacije.

MenE ođe ništa nije jasno.

Pa ako pocnem da ti objasnjavam tek ti onda nista nece biti jasno. Al ajde jedno po jedno. FF je 4x veci po povrsini od m43 sto mu daje priblizno dva stopa prednost u sumu. m43 na istom f broju ima 2x veci dof, da bi to anulirao ff treba zatvoriti za dva stopa. Objektivi koji su u primeru imaju identicni fov pa je i tu razlika nepostojeca. Napravi dve fotografije sa ovim sistemima na ekvivalentnim blendama i ziznim daljinama i ni CIA nece moci da prokljuvi koja je sa kog aparata. Osim eventualno po vinjeti CA i distorzijama.

Sve je isto osim razdaljine od subjekta :)

Fizika je jasna, brojevi znace ono sto znace, i 25mm na m43 treba posmatrati i porediti sa slicnim 24-25mm ff objektivom u pogledu dof, a ne sa pedesetkom. A ako se nekom poredi fov onda nek ubacuje krop faktor i neka poredi 25ticu sa 50tkom.

U svakom slucaju, univerzalni alat ne postoji....najbolje imati par specijalizovanih pa izvuces ono sto ti treba. Ja znam da se ja licno moram naterati da ponesem d700. Dok je epl5 ili telefon uvek negde pri ruci.

Hektore fizika je jasna, ako zelis da poredis dof ajfona sa ff-om moras porediti 4-5mm objektiv na ajfonu sa takvim slicnim 4-5mm objektivom na ff-u. Sta, nema da se kupi taj 4-5mm za dslr. A jel ima za sony ff. Nema, pa nista, ajde naci cemo neki ajfon na limundu sto je upao u wc solju pa cemo da uzmemo samo objektiv i nakacicemo ga na dslr. Vazno je da dobijemo isti dof.

A fov hektore, sta, hoces isti, ali zasto? Zar ne vidis kako su lepe one jednacine za dof kad je fov razlicit, cak mozes dobiti i isti dof... sta trebaju ti i usi na portretu ali zasto, pa zar ne vidis da je dof ko na ff-u.

Da to ti je to, f5.6 na m43 ima isti dof kao ff na f11. Al ako ti treba plici dof kit objektiv svakako nije dobro resenje.

To je to što se toga tiče, dalje mudrovanje, pa mislim - nije potrebno.

Međutim, ono što mene uvek "obraduje" da se od jeftinih objektiva očekuju čuda, što je nemoguće po definiciji, pa je moje mišljenje - kupiti objektiv za sve pare, a onda pozajmi za (polovno) telo bilo kog sistema...

P.s. Šta beše pitao postavljač teme?

Evo malo proguglah da vidim sta ima novo po pitanju primera za m43 vs ff dof i konacno nadjoh nekog ko ekvivalenciju fotografija (a time i f broja i zizne daljine) shvata ozbiljno

i moze da je prakticno pokaze sa dva dijametralno razlicita sistema.

Nisam ni citao, i ne moram, odmah sam ovde na forum iskopirao prve dve fotke koje sam video, a i zasto bi citao, samo iz podesavanja oba aparata (tj. telefona i dslr-a) vidim koliko je covek upucen u celu tu pricu (konfuziju kod mnogih) o dof-u i ekvivalenciji razlicitih sistema.

Cinjenica je da se zeznuo oko brzine ekspozicije (trebalo je da ih drzi identicnim, onda bi imao visi iso na ff-u i skoro isti sum na fotkama, al pitanje je i dal je bio u prilici da to kontrolise u telefonu, ne znam nista ne tvrdim.

prva (gornja) fotka

iPhone 6 rear camera 4.15mm f/2.2 @ 4.15mm, ISO 32, 1/2600, f/2.2

druga (donja)

Nikon D600 with Nikkor 24-70mm @ 31mm, ISO 100, 1/125, f/16.0, cropped to 4:3 aspect ratio.

EquivalentPhoto_iPhone6-960x720.jpg

Equivalent_photo_D600-960x720.jpg

Mene jedino sto zanima je DOF, odn. kako ce to izgledati kad fotkam sa recimo 42mm na f5.6 (sto mu dodje 84mm na f11).

Da li cu dobiti DOF kao da sa recimo mojim d600 fotkam sa 85mm na f11 ? Da li je to taj odnos.

Treba da prodam d600 pa da pazarim neki budzet 4k aparat (zbog stock-a). E sad gledam polovan GH4 ili pak G7 ili G800. Svi imaju ok 4k, ali me zabrinjava gotovo neupotrebljiv kit objektiv, sa kojim ocigledno nema zamucenja pozadine :)

Mada i prajmovi sa f2.8 padaju u vodu za plitak DOF.

Cime bre onda ovi majstori rade kad arche GH4. Koje objektive koriste ?

Da se vrnem ja na neka pitanja ovde, jer smo malo odmakli od teme...

Mene još jedna retko spominjana stvar jako odvraća od 4/3 aparata. Skoro sam birao dal' ći APS milc-a ili 4/3, i posle malo razmišljanja, 4/3 je otpao zbog...

...volim jako 16:9 format. Ne samo za video, dobar mi je i za fotke, i za ekran i za štampu za na zid. Za video je jedini koji i možemo upotrebiti.

E sada, kada 4/3 senzor kropnemo na 16:9 format, odbacimo još trećinu tog inače malog senzora. A ni crop faktor više nije 2, veći je.

Iako ga neko voli, iako je za vertikalni format to prava stvar, 4:3 odnos stranica je još jedna mana Oly/Pana sistema. Možda nekome nije mana, ali ja ga zbog toga eliminisah iz razmatranja.

Evo malo proguglah da vidim sta ima novo po pitanju primera za m43 vs ff dof

Ovo je sve OK i sve je plastično objašnjeno i dokazi su tu. Jedini problem jeste što ove fotografije važe ako neko ima m43 i pita se da li može dobiti ekvivalentne parametre i fotke ako pređe na ff :lol: :lol:

problem nastaje kad sa ff-a želimo preći na m43/APSC/ajfon :lol: :lol: e tih primjera u punom spektru nema :lol: :lol:

Ljudi koji imaju FF i koji prelaze na manje formate su uglavnom svesni onoga sto nece moci da repliciraju sa tim manjim formatima. Retki su oni koji su prodali FF, otisli na mali format i onda su skontali da su se zeznuli pa se vratili nazad.

Ogromna vecina uglavnom kupi manji format, uporedo slika sa oba, i onda posle 6-12 meseci skonta da je FF izvadjen iz ormana mozda jednom do dva puta i stavi na posle toga - pravac u oglase.

Pa nemora baš uvijek tako da bude, ja nisam prodao ništa i koristim sve što imam. Nekad više nekad manje. :lol: :lol:

Poenta o ekvivalentnosti je da ona teoretski postoji, kao što smo vidjeli ali praktično to nema veze sa životom. Svaki format je priča za sebe.

Ekvivalencija ima i te kako mnogo veze sa zivotom. Prakticno svaki put kad si na ISO 400 ili vecem i F4 ili manjem (otvoru) blende na FF-u, a to je uvek kad nemas dovoljno brz objektiv i dovoljno svetla da spustis ISO, ili ti treba dublji dof, to i te kako lako mozes pretociti u gotovo identicnu fotku sa sa m43 ili APS-C aparatima. I to ovako grubo cenim da vazi za neki raspon ziznih daljina od 24-105mm. Za manje i vece ekvivalentne zizne daljine kriterijum blende bi bio nesto stroziji za m43.

Opet za neke brze prajmove za m43 kriterijum za blende bi bio i nizi. 75mm f1.8 Olympus je ekvivalentan sa 150mm f3.6, Leica 25 f1.4 je ekvivalent sa f2.8 na FF-u itd... Fuji 56mm f1.2 jako lepo moze parirati Canikonu 85/f1.8. E sad sto je to i cesto debelo preplaceno, sta se moze...To je uglavnom zbog onog f je uvek f. Te i ajfon ima "ultra bright" objektiv.

Ne bih se slozio da je preplaceno zbog kolicine svetlosti nego zbog "novelty factor" plus gramaze....ili ti onog - koliko ti god svetla i izolacije imao vise sa 85mm 1.8 na FF - taj objektiv NIKAD nece biti tezak kao dva reda cokolade a debeo kao hrenovka kao Oly 45mm 1.8....znaci izgubis stop ili malo vise izolazije (meni recimo sasvim dovoljno kako izolira Oli) ali zato izgubis i kubikazu a i gramazu. Po meni taj trejdof vredi placati istu cenu.

@Homer - pa i ja tako rabim oba sistema...ali sam pricao o onim koji su resili da ostanu samo na jednom.

Nisu Oly/Pana m43 objektivi skupi jer su mali, nego su skupi a mali su. Kad bi neko napravio 85/f3.6 za ff sa tezinom oko 150 grama i cenom oko $150, svi bi rekli da je sisao s uma. Tako sporu prajm 85-icu skoro niko ne bi kupio. Zbog 300 grama zrtvovati mogucnost da u nekim uslovima imas 2 stopa plici dof ili nizi ISO ili 4x brzu ekspoziciju, OK nekome je i ajfon previse tj. bolje mu ne treba. A ako bas i zelis malu AF 85-icu na FF eno Sony ima 85mm f/2.8 SAM. Duza je 14mm, teza 60 grama, i jeftinija za dolar od olyja, a jos uvek je ekvivalentno brza.

Edit: i da, da podsetim posto ce se opet neko javiti sa istim argumentom da su m43 oly/pana objektivi manji jer je m43 senzor manji od ff-a. Ne, nisu zato.

Edit: i da, da podsetim posto ce se opet neko javiti sa istim argumentom da su m43 oly/pana objektivi manji jer je m43 senzor manji od ff-a. Ne, nisu zato.

Tako je, sve je stvar konstrukcije, objektiv može da se napravi da krug iluminacije iza zadnjeg elementa bude maltene bilo koje dimenzije (dobro, ne baš bilo koje). Neki 80 2.8 za 6x6 neće biti ni širi ni duži od istog takvog za FF ili m43. Ne mogu sad baš da izguglam uporedne dimenzije, nikome to na celom netu nije palo na pamet da meri i upoređuje, ali recimo da je Schneider Xenotar 80 2.8 sposoban da osvetli krug 91mm, doduše na f16. Nikakva prevelika filozofija nije napraviti tako nešto.

Ma uopste ne pricam o tome. Kako se stalno svi hvatate istih objektiva na potpuno razlicitim sistemima. Cinjenica da je 80mm f 2.8 uvek slicnih gabarita i na MF, FF ili m43, za bilo koga ima veze znas koliko, nula, zero, nista. Valjda ce neko ko zeli portretni objektiv za m43 da se uhvati za 45 ili 75mm i da ga uporedi sa 85 ili 135mm za FF. Pricam o ekvivalentnim objektivima i po zizi a bogami i blendi. Pravi ekvivalenti (po maksimalnom otvoru blende i zizi) m43 objektiva su beznacajno manji i laksi od FF objektiva.

Pa i to je jasno, treba samo preračunati: objektiv 80 2.8 ima isti prečnik blende (tj grubo uprošćeno prednjeg elementa) kao 40mm f1.4. Zašto, zato što je apertura ista (40/1.4=28mm; 80/2.8=28). A isti je i DOF, vidni ugao i sve ostalo što pokretača teme interesuje.