Jump to content

Sony a9

Bukira
 Share

Recommended Posts

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne sumnjam da je aparat odličan, tehnološki napredan i inovativan...

Ali kod Sony-a uvek ima neka kvaka, ništa nije baš tako kao na papiru i u reklami... i prilogu tome govori i ovih 17 fusnota u tekstu ;)

Saznaćemo sve kad bude neko uzeo da testira ovu zver.

Hm! Kompletno elektronski shutter, po potrebi potpuno bešuman, black-out free tražilo, fps opasno blizak onom dovoljnom za video, uz bafer za 200 RAW-ova.

Meni su to totalno nebitne fukcije, ali onome kome trebaju, stvarno za respect. Ako je AF dovoljno usavršen da uspeva da isprati ove fps blesarije, onda Sony-ju još ostaje samo da (nekako) ubedi reportere da bar probaju ovo čudo.

A zašto bi bio čujni kada ima elektronski shutter ?

@nidza

"Evo šta je moguće kad nemaš ogledalo."

Zar nije moguće podići ogledalo i uraditi isto to? Davno beše kada su Nikon DSLR aparati imali tu opciju...

"Due to its hybrid electronic/mechanical shutter, it is possible to flash synchronize the D70 and D70s"

A što ne bi moglo? Tehnički je izvodljivo.

Da dodam... Izgledalo bi to kao: Vino pije Kraljeviću Marko, pola pije pola LiveView-u daje...

Skroz isto kao što funkcioniše na MILC aparatima.

Pa da, DSLR može sve što i MILC, kada skloni ogledalo, i počne da radi kao MILC. :P

Osim da ima sliku u OVF.

A može i slika u OVF na DLSR, ako i unutra umesto mat skakla, ugrade ekrančić. Ali to onda nije pravi OVF već je EVF, k'o kod MILC-a...

Uf! Svet je postao mnogo komplikovan.

:D

Meni nije jasno zašto je taj blackuot sad odjednom tako bitna stavka bez koje se ranije nije moglo :D

Inače sa mehaničkim šaterom postiže 5 fps.

Ono što je meni najveća zamerka je sama konstrukcija tela... Što reče Storm na drugom forumu, ako je telo namenjeno za sport i wildlife, onda ga je trebalo napraviti robusnije i ergonomičnije.

Ne verujem da će se nekome iz te branše svideti ideja da na ovo kači 400mm f2.8 (ako i kada ga naprave). Takođe ne znam ni koliko ovakve kontrole odgovaraju takvom zadatku. No nebitno, vreme će pokazati...

Sa druge strane, video su gadno osakatili, tako da bih rekao da ova mašina nije svestrana, već upravo namenjena za sport i ostalo...

^^ Zato što su prvi MILC-ovi imali jako veliki black-out u slučaju burst-a, i što su pojedinci to navodili kao nepremostivu manu MILC-ova u odnosu na deseler. Tačno je da je smetao, i tačno je da je za sport to bio izuzetno važan fičr. I evo, blekauta nema više.

Što se tela tiče, jes da Sony fura svoj fazon koji nekome možda ne odgovara. Ali ja sam A7 držao u ruci kada mu se nakači grip (radnja u Francuskoj). Tada on postaje mnoooogo praktičniji za držanje i sa najvećim objektivima.

A9 ima još dublji ovaj grip na telu, plus što može da mu se prikači i dodatni ispod. Tada to više nije nerobusno.

I ajd da neko ne nastavi sada "a gde je tu onda prednost MILC-a u manjim dimenzijama?!?". Ovaj konkretan fotoaparat nije za te što žele male dimenzije. Za njih ima drugih tela.

Kod Sony-ja meni danas najviše smeta retardiran menu i taj softverski UI u samom aparatu. Ne znam kakav je na A9, ali na A-xxxx seriji još mnogo moraju da rade, tj. da ga redizajniraju iz samog korena. Ovaj sadašnji užas se ne može "popraviti".

...ali to nije mana MILC-a kao načina rada fotoaparata.

Ceo zivot isto kukanje, tuga, chemer, jad, suze i patos...

Sta ce nam iso6400, sta ce nam ekran od 3", sta ce nam afal brzi od 5fps, sta ce nam pokretni ekran, sta ce nam ovo, sta ce nam ono. Predrasude, neznanje, klishei, pa opet neznanje i tako u krug.

Dakle ovo je principijelni rant protiv tipicno sorabijskoforumskog mudrovanja o stvarima koje niko nije ni video, ali vec sve zna o tome. Umesto da se malo obradujemo sto eto neko pokusava nesto novo, sto pokusava da donese neke nove ideje i tehnologije, pri cemu ne mislim da je sve to potrebno, korisno ili validno, da prodiskutujemo kako bi to moglo da se primeni u nekom nasem foto zivotu i da malo razbijemo ovu zabokrechinu Canikon duopola, vecina ovde uvek pristupa stvarima sa negativnog aspekta, sve se odmah docekuje na noz. Par klasicnih milc hejtera, sa 0 iskustvom sa milc-evima, par omnipotentnih fotogurua, sa visegodisnjim stazom u terorisanju srpskih fotoforuma jednom te istom pricom punom nelogicnosti i kontradiktornosti (da ne kazem glupostima) i par klasicnih copy/paste SZR dundjera. Kako vas samo vise ne mrzi!?

AlexLex,

Ne započinji bespotrebnu raspravu...

Kad smo kod toga šta nam treba, a šta ne, ima tu puno marketinških fora... kao što je nikon na D5 stavio iso 1500000, tako su ovi ovde stavili shutter 1/32000, koji će biti upotrebljiv kako? Čist marketing...

Za blackout isto ima fora, samo je nisam baš najbolje razumeo... navodno ne radi iznad blende f11...

A što se tiče pronalaženja mana, pročitaj malo šta drugi ljudi pišu po stranim forumima. Uglavnom jedine mane, za sada, su nedostatak objektiva, konstrukcija tela, osakaćen video, dok elektronski šater i fokus još moraju da se testiraju, za to niko ne može da potvrdi da li je stvarno na nivou ove klase, bar ne dok ne testira. Ja ne sumnjam da je dobar, kao i većina, prosto smo/su svi oduševljeni.

Po ovome, mane i nisu prave mane (sem objektiva).

Ali kao što rekoh, po meni ovo telo nije trebalo da ima konstrukciju tipa a7, već daleko robusniju, sa daleko pristupačnijim kontrolama... ali videćemo... ovde kompaktnost nije prednost, već naprotiv...

Verujem da niko od nas ovde neće kupovati ovo telo, tako da nam samo ostaje da se divimo/ pljujemo/ komentarišemo :D

Ivice majstore, ti si u poslednje vreme centar svake bespotrebne rasprave na forumu, tako da ono, ogledalo...

Ako ti treba vece telo stavis buster, ima ljudi kojima ova ergonomija sasvim odgovara, ne postoji jedna, bogocanikon data univerzalna pro ergonomija. Otkud znas da telo nije robusno, da li si ga drzao u rukama, da li ga je nego stvarno koristio u stvarnom zivotu. Koliko znam, niko od tih sto pisu nije. Sta ljudi pisu po forumima, to je ista ekipa tehnogadzet lelemuda sto opali 100 fotki godisnje ali sedi i njake po ceo dan o svemu, ali o svemu, ima i ovde takvih, prepoznace se.

Zastyo ljudi imaju potrebu da sve znaju, da se u sve razumeju, da o svemu imaju stav, da se u svakoj temi oglase sa ultimativnim znanjem i stavom!?

Tamo gde Sony zeli da bude, jos je daleko, ali rade ljudi, koliko su samo odlicnih objektiva izbacili poslednjih par godina. Trebaju im dugacki prajmovi, da li to znaju? Znaju sigurno, da li ce ih biti, sigurno hoce, vremena rodjaci...

Silent, no blackout, dve kartice, veca baterija, odlican senzor, bafer, odlican evf, joystick, af, verovatno odlican dr...

Ovo ce se za par godina, dobro malo vise od par godina, spustiti na nize klase milceva i to je odlicna stvar...

A zašto bi bio čujni kada ima elektronski shutter ?

@nidza

"Evo šta je moguće kad nemaš ogledalo."

Zar nije moguće podići ogledalo i uraditi isto to? Davno beše kada su Nikon DSLR aparati imali tu opciju...

"Due to its hybrid electronic/mechanical shutter, it is possible to flash synchronize the D70 and D70s"

Mislim da baš nisi puno upoznat kako rade sistemi sa ogledalom

^^ Slažem se sa istankovim.... :P

Ako digneš ogledalo, imaš totalni mrak u tražilu, sve vreme. Možeš izvesti live-view na veliki ekran, i da ubaciš EVF umesto OVF. Ali onda ogledalo uopšte gubi svrhu da postoji.

AF senzor deselera ne može da se koristi dok je ogledalo dignuto. Možeš da fokusiraš senzorom, ko što rade milcovi, ali onda opet ogledalo postaje nepotrebno.

Dakle, ako umesto OVF ubaciš EVF (da mi mogao da pratiš šta snimaš u burst-u), i umesto posebnih AF senzora koristiš primarno glavni senzor za AF (da bi fokusirao dok je ogledao dignuto), pa, onda ogledalo ne moraš nikada ni da spustiš. Tj. ne moraš ni da ga ugradiš. :P :D

Impresivna mašina po svim kriterijumima. Apsolutni giant-leap forward u pogledu performansi.

Jedino što bi meni lično bilo zgodnije je da su dimenzije prilagođene akcionoj/sportskoj fotografiji, kod koje minijatura ne znači mnogo, jer svaki fotograf u startu vuklja ranac-dva veoma teške opreme. To što će telo uštedeti neki gram, njima realno ne znači mnogo, jer ako im baš za neobaveznu šetnju treba nešto manje, svaki od takvih pojedinaca ima u nekoj pregradi i A6300 ili A7x.

Sve mi se nešto čini da nevoljno balansiraju na ivici po pitanju dizajna, kako ne bi izazvali kritike onih koji potenciraju sitno telo i svedeni dizajn.

U svakom slučaju, ne sumnjam da će u nekom trenutku izaći i neki Sony u klasičnom DSLR-alike telu i to će konačno biti to. Potpuno ispunjenje čak i poslednjeg argumenta u korist DSLR-a. OVF gubi bitku, taman da EVF i kaska... to je neminovnost. Jednostavno, ovaj A9 je dokaz da polako prelazimo u ofanzivu MILC-a, na terenu gde DSLR jednostavno ne može da dobije. Zapravo, može u teoriji, ali po koju cenu?

Do pre neki dan sam se baktao sa D5... fenomenalno, superbrzo i savršeno precizno (u pogledu AF-a) telo. Super je i tražilo i sve to, ali brzina ograničena na 12fps. Sad, drugo je što ja jako retko imam situacije u kojima uspevam i to da iskoristim, ali neko kome treba, čisto sumnjam da bi mu smetalo 20fps. Dalje, D5 ima i 14fps, ALI, sa totalnim blackoutom nakon prvog okidanja, pa sve do otpuštanja okidača.

Eto, crno na belo kako se preko noći situacija promeni.

Pritom Nikon je u čabru već neko vreme, a Canon glumi da nije. Možda i nije u smislu finansijskih pokazatelja u celini, ali trend nikako ne miriše na dobro po njih. EOS M5 je dobar, ali veoma stidljiv korak u boljem usvajanju MILC-a, ali kada se pogleda šta nude Sony i Fuji, taj M5 deluje komično. Pogotovo tražilo, koje kao da su maznuli sa neke DV kamere od pre 15 godina. :D

Pozdrav

Tehnicki - sve na ovom svetu moze. Bukvalno sve. Ljudi uspesno cepaju atome na dnevnoj bazi.

Alexlex, imas izrecenu javnu opomenu. Kao sto ti poslah i u mailu, smanji dozivljaj.

Ivice, predlazem ti da nastavis sa edukacijom izvan svog mikro-sveta u kom koristis aparat. Blackout je naj-apsolutno-vaznija stvar na svetu za dobar deo fotografisanja tipa sport, avio-fotografija i drugi oblici fotografisanja u kojima se objekti ekstremno brzo krecu. Ako imas 1,3 sekunde da ufotkas nesto i od toga 0.04 sekunde nakon pritiska na dugme tek krene ekspozicija, plus 0.2 sekunde po feejmu, to je prilicno vremena u kom ti gledas u mrak a tvoj objektat napusta mesto gde treba da bude, ako uopste i ostaje u kadru.

Za dalje obrazlozenje nemam vremena sada.

U prevodu - to sto tebi ne treba ne znaci da ne treba drugima. To se kod tebe vec hronicno desava, na sta sam ti vise pusta skretao paznju. Ovo je poslednji put. Nemas ti losu nameru ali je narod ovde generalno paljevina i malo mu treba.

Dakle, drugari, smirite strasti i ne ponasajte se kao bubuljicavi tinejdzeri.

Hvala.

Back to topic...

Ovo izgleda do jaja, makar na papiru.

Kao sto neko rece, samo da neka ozbiljna agencija ovo uzme kao formacijski sistem, sto nisam siguran koliko je moguce u ovom trenutku...

Nešto ne sumnjam da će menadžeri u C (a nadjamo se i u N) konačno reći GO! za MILC sisteme koje već duže razvijaju u tajnim laboratorijama, te ćemo imati bar 3 ravnopravna igrača.

E, a ako im je MILC i dalje ona laboratorija pored između fotokopirnice i kafe kujne, e jbg.

Ne bih voleo da nekog od njih kupe Samsung, Facebook ili, daleko bilo, Microsoft. :)

...samo da neka ozbiljna agencija ovo uzme kao formacijski sistem, sto nisam siguran koliko je moguce u ovom trenutku...

Ako ovo iole dobro radi, Sony bi najpametnije što može da uradi, dao na poklon 50-ak ovih sistema agencijama, uz uslov da koriste te sarađuju sa R&D Sony-ja. Tako nešto je i Canon radio kada je uveo EOS 90-ih.

Ivice, ljudi su razni, potrebe različite. Ne možeš polaziti od sebe i svojih skromnih potreba, kao početnika, i isključivati sve druge fotografe i njihove potrebe. Fotografija je ozbiljan univerzum, mnogo je različitih pristupa, disciplina, tehnika, oruđa.

Egonomski je velik aparat, ergonomski je i mali. Ergonomija je stvar potreba i ne može se generalizovati.

A7ii _nema_ lošu ergonomiju, to je prosto netačno. A9 je izvesno još bolji i dobiće još bolji grip.

Znaš šta mi jedino fali u odnosu na D700? Ona dva preklopnika, za merenje svetla, i za AF-S, AF-C. Sve ostalo mi je slično ili bolje, većnia dugmića je konfigurabilno i čovek može da aparat lako prilagodi sebi. A9 je dobio nove dugmiće, novi dial koliko vidim, pritom će sigurno sve ostalo biti konfigurabilno. Pominje se novi grip, nove baterije.

Jako ozbiljna sprava je u pitanju, nema razloga za potcenjivanje. Cena je takođe na mestu.