Jump to content

Recommended Posts

Хвала на коментарима. Ово ми је било лако, нигде не журим и могу да одем кад хоћу а згаде не беже. Далеко је било изазовније уфоткати оне хеликоптере у предвечерје што сам раније закачио. Ова жабокречина даје мало шмека :D иначе лакше ми је да фотографишем поново него да се мучим да ово скидам.

Ево још неколико са исте локације.

7.

33012839743_81378eca6d_o.jpgDSC_5049 cr by nebojsa lukic, on Flickr

8.

33785104936_b919481d85_o.jpgDSC_5702 r by nebojsa lukic, on Flickr

9.

33012790563_6c75a83f60_o.jpgDSC_5704 cr by nebojsa lukic, on Flickr

Kolega, sto pre shvati da je postprodukcija jednako vazna kao i ostali elementi koji cine dobru fotografiju, makar u osnovnim elementima. Ako fotku smotas u obradi za 10min, to moze samo ako je idealano svetlo u celom kadru i ne zelis nesto vise da postignes, ali najcesce nije tako, samim tim treba i malo vise od tih 10min. Korekcija svetla, boje, i po neko uklanjanje suvisnih elemenata to ti je sasvim dovoljno ako nemas vise vremnena i zelje da se posvetis, uz malo analize kadara u obradi...

Kroz obradu pored toga sto je u manjoj ili vecoj meri obavezna, mozes da sageldas i koliko su dobri ti kadrovi, tako da neki naredni uvek budu malo bolji :)

@little onion

Vidis kolega kako je sve mnogo bolje kada se fotka u pravo vreme :) Sledeci korak neka bude jos 1~2 fotke istog kadar sa stativa i ekspozicijom -2~3 blende pa kasnije u LR obradi odradis obradu na osnovnoj fotogrrafiji, pa istu tu obardu samo kopiras na podeksponiranu fotku i na toj podeksponiranoj izvuces senek i crnu do tacek da lici na osnovnu fotografiju, zatim u PS podvuces ispod osnovne a na osnovnoj pomocu layer mask i gumice, ta opcija se nalazi medju ikonicam u donjem desnom uglu, ocistis delove koji previse ljaste i pregorele delove, to su ova svetla. Fotka 9 bi izgledala jos bolje, bas kako treba a to je jos 5min u obradi i 2min na terenu da sve bude top :)

Jedan od mojih primera...

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...t&p=1364120

8 je dobra, samo je sredi prema savetima koje si dobio ;)

Za početak, sve to što si napisao može i sa jednim raw-om, od osnovnog napravi 2-3 sa različitim eksponiranjem, pa onda preklopi i pegla ;)

Naravno više snimaka daje više detalja i manje šuma, ali kao što rekoh i ovo može za početak, čak ako ne pikselpipuje (kao ja npr.), onda će biti sasvim zadovoljan i sa tim.

^

Ne unosi zabunu. Ne moze sa jednim raw fajlom... Tamo gde je jedan dovljan (jedna fotka, jedno okidanje) nema potrebe za kloniranjem, samo se cetkicom u LR smanji hajlajt i bela na mestima gde gori, sto nije slucaj sa postavljenim fotografijama, narocito ne sa fotkom 9. Poenta definitivno nije u detljima i sumu, vece da se izbegnu rupe na mestima gde su jaka svetla i da se zamene pregoreli delovi na osnovnoj fotografiji. Zavisno od DR i toga sta zelimo od fotografije potrebno je napraviti za svaki sluscaj 3~5 snimka sa razlicitim ekspozicijama, u obradi su najcesce dovoljene 2 eventualno 3 fotke da bi se sve lepo uklopilo.

Ne unosim zabunu, samo kažem da za vežbu može i tako, ne znam ni da li čovek ima stativ, možda mu i nije lako napraviti više identičnih snimaka a da ne bude nekog pomeranja kadra u odnosu na osnovni...

Ovo za hajlajte mi baš nije jasno šta si hteo da kažeš... mislim razumem u krajnjem cilju, ali ne razmimem zašto ne može iz jednog rawa: eksponira prema svetlima tako da ona budu dobra, a nebo i vodu posvetli i na njih primeni malo jaču redukciju šuma i to je to... ili obrnuto, ako mu je nebo presvetlo, potamni ;)

Ja lično to ne koristim, samo graduated filter i četkicu u LR, ili pomeranje highlight/shadows klizača... ali ja nisam najbolji primer jer se retko bavim ovakvim panoramskim kadrovima... ti si svakako kompetentniji za to, a ja sam samo dodao i svoje mišljenje kako bih mu malo olakšao ;)

Napisao sam u prvoj poruci na ovu temu metodu koja je bas jednostavna, zato kazem ne unosi zabunu :P Cak sam obrazlozio koliko to oduzima vremena, ali ne vezano za to uvek je dobro napraviti 3~5 snimaka sa razlicitom ekspozicijom. Covek ima stativ, mozes to da zakljucis na osnovu postavljenih fotki, ekspozicija od 20sec ne moze iz ruke :P Posle osnovne obrade koja moze da se primeni na kadar u celini gotovo uvek je potrebno selektivno srediti pojedine delove jer retko se desava da je ambijentalno svetlo dobro u svim delovima kadara, cesto treba i WB selektivno doterati. Sve su to sitnice i detalji tako da malo toga moze da se generalizuje i radi sablonski, svaka fotka je prica za sebe, zato treba proanalizirati kadar pre obrade i pre okidanja.

Cak i kada eksponiras prema svetlima to najcesce ne moze da bude dobro iz jednog snimka, naravno zavisi od DR.

Mislim da sam ovde za delove koji su navise pregoreli koristio i trecu fotku koja je u odnosu na osnovnu podeksponirana za 6 blendi, tako da ima i takvih situacija...

http://proflashstudio.com/community/forum/...ile.php?id=4371

https://www.flickr.com/photos/131752913@N03.../in/dateposted/

Verovatno postoje bolje metode, meni je ovako kako sam opisao prilicno jednostavno da dodjem do dobrih rezultata :)

Covek ima stativ, mozes to da zakljucis na osnovu postavljenih fotki, ekspozicija od 20sec ne moze iz ruke :P

Pa čekaj da li sam onda jedini koji sam godinama duge ekspozicije fotkao tako što sam aparat stavljao na klupu, ogradu, betonsku kantu za smeće itd :D ? Znači svaki amater mora odmah obavezno imati i stativ :P ?

Mislim totalno nebitno za diskusiju, samo kažem :P

PS inače na putovanja ni dan danas ne nosim stativ, tako da su kante za smeće i dalje zakon :D

Čemu takav drzak stav? Da li sam ja rekao da treba tako, ili u saljivom tonu da se možeš usput i drugačije snaći...

Pretpostavljam da ti kad ides u setnju sa malim detetom sa sobom nosis 5 kg opreme, stativ, rasvetu i ostalo...

likovno mi bliska ona sa tankerom, mislim da je 8

obrada?

kad postoje mogucnosti zasto da ne.

ali ako je snapsot uvreda za fotografe, onda je i svaka obrada preko 10 minuta stavranje necega sto aparat nije snimio

napucani klinci sjajno vrse budzenje slika, da ne prepoznas. ali...to nisu vise slike

znam ja da se u novinama vise nista ne objavljuje sto nije obradjeno. ali to je drugi subjekat.

ps koliko znam na izlozbama odbacuju hdr, bez komentara

Кад будем следећи пут фоткао ноћу пробаћу и тај HDR. Код објеката који су осветљени, детаљи у мраку, а који се виде у HDR често одвлаче пажњу са главног објекта. Обрада је баш лична ствар, бар за мене. Не дај Боже да сви исто видимо или мислимо.