Jump to content

Recommended Posts

• Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mozda nije adekvatno mesto za pitanje, al smatram glupim da otvaram novu temu pa cu ovde pitati...

Imam u planu da kupim canon 24-105L, e sada neki ga kude neki hvale...neki mi spominju sigme, drugi kazu bezi od sigme. Jel moze tu mala pomoc da li neka sigma ili pomenuti canon. Sigma ne art, naravno. :) Da, umalo da zaboravim, to bi islo na 5d mk2.

Naravno ako ima neko neku ponudu za prodaju doticog neka pise na PP. :)

24-105, ponovismo to i u ovoj temi vise puta, jedno je korisno ali do zla boga dosadno staklo. Nesto kao Opel karavan. Ruzan je, nije brz, nema nista od dodatne opreme ali i dalje moz' da smestis 5 ljudi sa punom alpinistickom opremom :)

Cekaj.. ti si u medjuvremenu, nakon jednog fotkanja (za koje si dosao da pitas koja podesavanja da koristis) odjednom post'o profi?

Pri tom divanite o rafalu na 5d mk2?!

O Bouze.... sta sve ova DZ nece videti...

Gdje je problem i ima li ga uopšte ?

Da li je problem, što sam "došao" ovdje da pitam za podešavanja, ako je nekome problem podijeliti znanje, onda je to problem, a ne što ja pitam... Čuj jednog fotkanja, odakle taj podatak ? Ko kaže da sam postao profi ? Ja sam samo, nesebično napisao moje iskustvo, zar rafal nije među najbitnijim podešavanjima ? U ovoj temi se spominje i ja sam fotografisao sa II, nema veze što je spor, ja sam se prilagodio datom alatu i odradio posao, djeca su zadovoljna i to je najvažnije.

Ajde napiši, šta bi to profesionalac toliko bolje podesio i odradio, na stranu iskustvo u fotografisanju sporta, pa da razumijem ovaj tvoj post ?

Ajde napiši, šta bi to profesionalac toliko bolje podesio i odradio, na stranu iskustvo u fotografisanju sporta, pa da razumijem ovaj tvoj post ?

iz tvog posta se moze zakljuciti da si zadovoljan svojim fotkama i imam dojam da smatras da si zadatak odradio profesionalno. ima tu na forumu dosta clanova koji ce utrositi svoje vrijeme da podjele svoje iskustvo/znanje i ponekad mogu zvucati grubo. zato samo ponizno i opusteno ako zelis nesto nauciti.

lp

iz tvog posta se moze zakljuciti da si zadovoljan svojim fotkama i imam dojam da smatras da si zadatak odradio profesionalno. ima tu na forumu dosta clanova koji ce utrositi svoje vrijeme da podjele svoje iskustvo/znanje i ponekad mogu zvucati grubo. zato samo ponizno i opusteno ako zelis nesto nauciti.

lp

Normalno da sam zadovoljan, postoje razni izvori na ovome svijetu, nije samo ovaj forum na raspolaganju za učenje, koje je ovom prilikom gorko iskustvo u ovako lijepoj temi kakva je fotografija. Ja očekujem kritike za fotografije i moj rad, a dočekao sam gluposti. Ako moram biti to što pišeš, onda hvala na savjetima, samo ravnopravno možemo sarađivati.

Pitam se, zašto na svakom forumu ima ovakvih ljudi, to mi nije jasno, već sam pisao ovdje, ako možeš pomoći nekome, pomozi, zašto mu odmagati i rugati mu se ? Zašto se mora komentarisati po svaku cijenu i tako gubiti vrijeme i živce ?

U vezi 24-105, dobra optika ali treba da ubodes da ti se slozi sa telom.Ima dosta deformacije.Nesto slabija u uglovima, ali i to zavisi od komada.Dobra je na 105 ali AF tu obicno promasi, bar na mom 5dmkII.

Generalno gledano odlicna optika za razne poslove, ipak ako imas malo vise para a dovoljan ti je raspon do 70 uzmi 24-70/4IS radi bolje.

Da dodam imao sam 2 komada, jedan je bio malo bolji u uglovima i precizniji na 105, a drugi je bio ostriji u centru......

Zašto se mora komentarisati po svaku cijenu i tako gubiti vrijeme i živce ?

Zato što...

Imam pitanje, da li vrijedi 5D Mark II 800e, odlično očuvan sa gripom i sa 20.000 okidanja ? Hvala.

Ima li veze što uz njega ne dođe CD koji je u originalnom pakovanju, da li je on potreban ?

Kako se provjerava senzor ? Aparat mi je od prijatelja, služio je kao backup... Aparat je kao nov, bez ikakvog traga korištenja.

Hvala, sta znaci zaglavljeni pikseli ? Neko reče da su mrtvi pikseli crni, kako ću onda primjetiti na crnoj fotki ako su crni ?

Ove zaglavljene sam riješio, tako što sam upalio na 60 sekundi čišćenje senzora i nestali su. :)

Čime da očistim aparat sa vanjske strane, hoću da se sjaji, uzeo sam ga na probu, ako sve bude ok, kupiću ga...

Hvala vam na pomoći...

Hvala, zašto JPG ? Ja samo u RAW, a iso što manji, centralna tačka, mjerenje po potrebi, AWB i vozi... :)

Gospodo, treba mi malo savjeta oko fotografisanja rukometne utakmice, aparat je 5D Mark II i objektiv 70-200 f 2.8... Znam da brzina ne bi trebala biti ispod 1/640, otvor 2.8 ili 3.2, iso po potrebi, e sada me interesuje koje mjerenje i koji fokus da podesim... ?

Da li da koristim stativ, koji ugao fotografisanja itd...

Zato što si (besplatno) postavio gomilu pitanja i dobio gomilu (besplatnih) odgovora. Niko ovde nije dužan da tebi ili meni izlazi u susret, već su (kompetentni!) ljudi izdvojili svoje vreme da pomognu.

@zkuzman

Ne vidim sta si se toliko uznemiro vezano za kometar @Jo Husafet... Sta covek da ti kaze krace i konkretnije od onoga sto je napisao ? Svojim pitanjima predstavio si sebe kao totalnog pocetnika pre gotovo mesec dana a sada vec delis usko strucne savete, nije realno...

Normalno da sam zadovoljan, postoje razni izvori na ovome svijetu, nije samo ovaj forum na raspolaganju za učenje, koje je ovom prilikom gorko iskustvo u ovako lijepoj temi kakva je fotografija. Ja očekujem kritike za fotografije i moj rad, a dočekao sam gluposti. Ako moram biti to što pišeš, onda hvala na savjetima, samo ravnopravno možemo sarađivati.

Pitam se, zašto na svakom forumu ima ovakvih ljudi, to mi nije jasno, već sam pisao ovdje, ako možeš pomoći nekome, pomozi, zašto mu odmagati i rugati mu se ? Zašto se mora komentarisati po svaku cijenu i tako gubiti vrijeme i živce ?

Kako si samo opisao sebe, naročito nazivajući tuđe mišljenje glupošću. :o

Zato što...

Nikoga ja nisam nagonio da mi odgovara niti pomaže, dobri ljudi su uvijek pomagali drugima, ako je vama, stručnjacima, problem da pomognete drugima, ko vas tjera na to, nije moranje, molim lijepo... Naravno da nije dužan, ja na to nisam insistirao, već sam par puta napisao da ne odmažete, ako ne možete pomoći, a ja ću, svakom, bezuslovno i sa velikim zadovoljstvom prenijeti moje znanje, ako ga i malo cijenite... Ja sam tako odgojen, gospodo, to je vaš problem, ako niste, ja sam uvijek svakom pomagao i pomagaću, bezuslovno, na vrijeme i cijenu !

Zato što si (besplatno) postavio gomilu pitanja i dobio gomilu (besplatnih) odgovora. Niko ovde nije dužan da tebi ili meni izlazi u susret, već su (kompetentni!) ljudi izdvojili svoje vreme da pomognu.

@zkuzman

Ne vidim sta si se toliko uznemiro vezano za kometar @Jo Husafet... Sta covek da ti kaze krace i konkretnije od onoga sto je napisao ? Svojim pitanjima predstavio si sebe kao totalnog pocetnika pre gotovo mesec dana a sada vec delis usko strucne savete, nije realno...

Nije realno iz tvog mišljenja, ali sa mog stanovništva, je realno, jer sam napisao moje mišljenje, samo moje, skrmno i "početno", ...

Vi mislite da ste profi, eto ja mislim da sam početnik i pitao sam za savjete, vas cijenenih "profi"...

Aj napišite, koliko sam dužan da uplatim za vaše savjete i vaše izdvojeno vrijeme !

^

Ala si se ti istripovao nesto, al onako zestoko... Opet ti kazem, nije realno da do juce postavljas pocetnicka pitanja a vec sada delis usko strucne savete, nekad se treba suzdrzati od savetovanja, moze da bude daleko korisnije nego savetovati sa tako malo iskustva. Ne sporim dobru nameru.

^

Ala si se ti istripovao nesto, al onako zestoko...

Pročitaj malo pažljivije unazad, pa ćeš vidjeti da sam u pravu... Ja ne mogu shvatiti ove komentare, ovo je tuga brate, daaaaaleko od normale, al dobro, ja bio kenjac, ako vam ikada više postavio ili tražio bilo kakvu pomoć, a vi, takvi, samo se nastavite družiti u tom ironičnom jadu... Ja mislim, da ste vi ovdje sramota za ljudski odnos i uopšte za fotografiju !

zkuzman

Gadna greška u koracima :) Nov si još na forumu pa ne znaš kako stvari idu... ako pitaš za savete, moraš se spustiti na zemlju i upijati šta ljudi pišu. Ja razumem da ceniš opširne i detaljne savete koje si dobio od nekih od nas, ali i oni kratki i kritični su isto toliko važni, iako to tako ne deluje na prvi pogled.

Napravio si istu grešku kao ja kada sam bio nov... tražio sam nešto konkretno, a dobio manje konkretne odgovore + ruganje i ja pukao...

Ovaj forum nije poput stranih. Ja kada tamo nešto čitam, nalećem na gomilu likova koji nemaju veze sa mozgom, ili su teški početnici, ili hobisti za gomilom para i besnom opremom, a njihovo mišljenje uopšte nije vredno uvažavanja... tamo se profesionalci ni ne javljaju, valjda neće da se bakću sa laicima.

Zato treba "čuvati" ovaj forum jer, iako nije ono što je nekad bio, je jedna vrlo retka riznica znanja i skup ljudi koji zaista nešto znaju i čije znanje treba ceniti.

Bravo Ivice, odlično objašnjenje, i ja sam u početku znao da budem kivan na pojedince, ali kako se i sam u svom poslu susrijećem sa ljudima koji bi sve i odmah, shvatio sam koliko je dragocjeno, kad neko hoće da podijeli svoje znanje. Evo jedan pravi ulizički komentar :mrgreen:

Zkuzman, smiri strasti inace cemo morati da reagujemo. Takvim tonom ne mozes da razgovaras sa ljudima na forumu.

I jos jedna bitna stvar, a kod koje mnogi noviji clanovi grese je da PRETPOSTAVLJAJU da su svi profesionalci ovde. Upravo je suprotno, ovde ima vise amatera, ali u onom pravom smislu, ne pezorativnom, gde je amaterizam = ljubav prema fotografiji. I rade to jako dobro, mnogo bolje od nekih koji sebe nazivaju profesionalcima. Neki od njih i dalje fotkaju samo iz hobija, neki povremeno odrade neki posao, neki su full time fotografi. Ali niko od njih nece moci da ti pomogne ako nisi otvoren prema raznim misljenjima, cak i onima koja ti na prvu loptu ne zvuce dobro.