Jump to content

Recommended Posts

Prva stvar vezana za fotkanje sporta je da ga poznajes, i to dobro. Poznajem neke stare sportske fotoreportere i secam se jedne price pre mnooogo godina o tome kako je rukomet izuzetno z@heban sport za fotkanje, zbog naglih promena strana na kojima se lopta/akcija nalaze, malo ili nimalo prostora oko terena, losih svetlosnih uslova za rad generalno.

Centralna tacka, spot merenje, malo visi iso, servo pa cepaj...

• Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Najbolje na M, da zakucaš parametre koji ti najviše odgovaraju, a ako menjaš poziciju, vidiš vizuelno da li je sa druge strane mračnije (ili proveriš na lcd-u LV-u)....tako uopšte ne razmišljaš o merenju... u stvari ja se lično ne bih oslanjao na merenje u halama, zna biti jako šaroliko svetlo i to zbunjuje aparat... radiš u raw-u i posle lako dodaš ili skineš pola blende i podesiš wb...

Toliko od mene...

svetlosni uslovi mogu da budu mnogo razliciti u odredjenim delovima hale tako da ti naknadna obrada od +/- pola blende nece resiti stvar...dosta sam fotografisao sport po halama i Av ti iz tog nekog mog iskustva preporucujem, ali svi moramo naci svoj put :)

nemoj da juris samo akciju (skok, go, stagaznam), gledaj da uhvatis i detalje sa klupe, emocije trenera, radovanje nakon gola, tugu nakon primljenog gola i sl, sve to zajedno sa fotografijom akcije daje dosta dobru reportazu.... imas na photography-on-the.net ceo podforum posvecen sportskoj fotografiji, i mozes naci dosta dobrih saveta, kako o opremi tako i o tehnici fotografisanja....

Završio sam i veoma zadovoljan, napomena za druge, brzina ispod 1/1000 ne pika, ostala podešavanja kao u komentarima cijenjenih kolega, ovom prilikom vam se zahvaljujem. Bilo je trčkaranja, ali je sve dobro ispalo. Podešavanja su bila M, f 2.8, brzina se mijenjala izmedju 1000 i 1250, ISO 1600 itd. Neko je napisao da nije objektiv težak, meni je bio ili nisam navikao, ali mi je odvalio ruke... :)

Stavi na Flickr pa nam kazi kako da te nadjemkakomene bas interesuje kako to izgleda...ispratih sa uzivanjem celu pricu, al posto nisam iskusan u ovoj oblasti nisam hteo ni da komentarisem. Ja bih se samo odlucio za Av mod. :)

Rukometnu utakmicu, djevojke iz Nevesinja i Brčkog... I meni je ovo prvi put, djevojke su brze kao Gonzales, brzina je trebala biti čak i veća, uz povećanje ISO... Ma meni je nekako najsigurniji M mod, prioriteti znaju da zeznu ili ja ne znam... :)

svetlosni uslovi mogu da budu mnogo razliciti u odredjenim delovima hale tako da ti naknadna obrada od +/- pola blende nece resiti stvar...dosta sam fotografisao sport po halama i Av ti iz tog nekog mog iskustva preporucujem, ali svi moramo naci svoj put :)

Pa napisao sam da kad god menja položaj i ugao, da proveri u LV da li podešavanja piju vodu, ako ne, da koriguje ;) ...malo se više radi pešaka, ali sam kontroliše situaciju... naknadna obrada je samo za finese.

Takođe želim da vidim fotke :)

Po opisanom, deluje mi da su svetlosni uslovi bili dosta dobri.

Pa napisao sam da kad god menja položaj i ugao, da proveri u LV da li podešavanja piju vodu, ako ne, da koriguje ;) ...malo se više radi pešaka, ali sam kontroliše situaciju... naknadna obrada je samo za finese.

Takođe želim da vidim fotke :)

Po opisanom, deluje mi da su svetlosni uslovi bili dosta dobri.

Svjetlosni uslovi su bili uglavnom dobri, napolju se mijenjalo vrijeme, sunce i oblaci, pa je malo uticalo, pošto su prozori ogromni, ali sam već napisao da sam mijenjao samo brzinu... Kako je utakmica odmicala, malo sam povečao brzinu i ISO, jer mi se učinilo na ekranu da bi to moglo biti bolje, tj. oštrije... Tako je za obradu, baš je minimalna, ali treba obraditi preko 200 fotografija...

pa fotografisi iduci put jedno poluvreme m, a drugo av...iso slobodno mozes da odvrnes vise, ja na 5d3 idemo i do 8000

E tu sam mogao značajno popraviti fotke, ISO sam trebao povećati, pa bi i brzina bila veća... Ma ove djevojke kao tajfuni brate, lete ka tice... :rolleyes:

Daleko je 5dII od zastarelosti. Istina, ima tehnički boljih modela na svim stranama, ali u rukama nekoga ko zna šta radi, dvojka pravi odlične fotke.

agree. - af mu je generalno kajla (za ko je recimo radio nikonima, ili vidim i sonišići ovi novi 'ebu i oca i majku kako fokusiraju) - ali daleko je to od zastarelosti. star - jeste, zastareo - nije.

-u smislu bazične konstrukcije i namene - noviji modeli u principu nemaju neko specijalno poboljšanje. (my 2c).

Ivica pomenu jednu stvar, a to je da je uglavnom kasnio kod fotkanja sporta, a to je zato sto nije postova prvo fotoreportersko pravilo. Momenat koji si video u trazilu je vec prosao. :D

Obzirom da znam coveka, ne sumnjam da je sve ispalo kako treba, mada svakako ne bi bilo lose i da vidimo to sve. :D

Ivica pomenu jednu stvar, a to je da je uglavnom kasnio kod fotkanja sporta, a to je zato sto nije postova prvo fotoreportersko pravilo. Momenat koji si video u trazilu je vec prosao. :D

Obzirom da znam coveka, ne sumnjam da je sve ispalo kako treba, mada svakako ne bi bilo lose i da vidimo to sve. :D

Oo, brat moj se javio, pa ti sve vidiš iz prve ruke... :)

Potrudicu se naci clanak coveka koji je fotografisao fudbal. U pitanju je bila Premier liga.

Nikad se nije oslanjao na jednu fotku vec je pratio desavanje i onda opalio rafal.

Znas li ti koju srecu moras da imas da jednim okidanjem dobijes fotografiju kakvu si zeleo?

U svoje vreme sam se malo zezao sa burst-om na mk 2 i nešto nisam bio zadovoljan. Čini mi se da njegova teoretska brzina od 3, jedva 4 snimka u sekundi nije dovoljna da uhvati baš svaki trenutak. Ideja je bila da model u trku skoči, a da ja uhvatim trenutak na najvišoj tački leta :). Ispalo je na kraju da je bolje kad to radim sam nego kad je uključen burst, jer je u većini slučajeva taj ključni momenat bio baš između dve ekspozicije. Situacija nije ista kao na sportskom nadmetanju, jer je scena unapred smišljena, ali možda može da pomogne. Javlja mi se da 5d.2 nije najsrećniji izbor za burst i sport i da se prilično svodi na lutriju.

Evo primera sa jednog od takvih fotkanja (probao par puta burst, da uhvatim ruke tačno ispred sunca, na kraju uboo iz prve bez bursta): http://www.istockphoto.com/photo/joy-of-li...019727-20369606

U svoje vreme sam se malo zezao sa burst-om na mk 2 i nešto nisam bio zadovoljan. Čini mi se da njegova teoretska brzina od 3, jedva 4 snimka u sekundi nije dovoljna da uhvati baš svaki trenutak. Ideja je bila da model u trku skoči, a da ja uhvatim trenutak na najvišoj tački leta :). Ispalo je na kraju da je bolje kad to radim sam nego kad je uključen burst, jer je u većini slučajeva taj ključni momenat bio baš između dve ekspozicije. Situacija nije ista kao na sportskom nadmetanju, jer je scena unapred smišljena, ali možda može da pomogne. Javlja mi se da 5d.2 nije najsrećniji izbor za burst i sport i da se prilično svodi na lutriju.

Evo primera sa jednog od takvih fotkanja (probao par puta burst, da uhvatim ruke tačno ispred sunca, na kraju uboo iz prve bez bursta): http://www.istockphoto.com/photo/joy-of-li...019727-20369606

Tako nekako, ali sa rafalom nikada ne znaš šta ćeš dobiti, uglavnom se dobro završi, jer je nekada bolja fotka pripreme udarca nego sam udarac... Dobar objektiv i brza kartica su uslov... Canon 7D, je čudo...

Da dodam i ovo: pored manjkavog bursta i AF je problem. Centralna tačka ok, ali kontam da su ostale zbog smanjene brzine i preciznosti neadekvatne za hvatanje akcija, plus sam zgusnuti raspored po centru kadra (tj, AF je samo prebačen sa crop tela na kojima te iste tačke sasvim korektno pokrivaju kadar).

Summa summarum - 5d.2 je jedno divno pejzažno-arhitektonsko telo :)

EDIT: Pored najbolje tehnike, izgleda da je za sport bitno (najbitnije) i da si Darko Pančev ili Alessandro Del Piero - osećaj za pravi trenutak na pravom mestu!

Da dodam i ovo: pored manjkavog bursta i AF je problem. Centralna tačka ok, ali kontam da su ostale zbog smanjene brzine i preciznosti neadekvatne za hvatanje akcija, plus sam zgusnuti raspored po centru kadra (tj, AF je samo prebačen sa crop tela na kojima te iste tačke sasvim korektno pokrivaju kadar).

Summa summarum - 5d.2 je jedno divno pejzažno-arhitektonsko telo :)

EDIT: Pored najbolje tehnike, izgleda da je za sport bitno (najbitnije) i da si Darko Pančev ili Alessandro Del Piero - osećaj za pravi trenutak na pravom mestu!

Brate, rafal uz ostala podešavanja, brzu karticu i udri, ja sam okinuo oko 400 fotki, uspjelo ih je oko 100, adekvatan alat, dosta rada i uspjeh je neminovan... Nema tu puno mudrovanja...