Jump to content

Recommended Posts

Znate šta, moram uvek da repliciram na nečije generalisanje :D

Meni su već malo dosadili ti komentari tipa koristi prajmove, zumiraj nogama, uzi 24, 35, 50, 85, 105 i da pevaš...

Ja prvi volim i neretko koristim prajmove, ali odluka prajm vs zum objektiv ne zavisi od toga šta ti se više sviđa, već ŠTA TI VIŠE TREBA!. Ko nije radio fotoreporterske poslove neka ne lupa "zumiraj nogama", jer neretko nemaš gde da zumiraš nogama, da ne kažem da je nekad i sa većim zumom teško.

Znači treba dati savet, ali uz naglasak šta je za šta bolje, sve ima svoje prednosti i mane, odnosno sve ima svoj način upotrebe.

• Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Ivica Su

Covek se ne bavi fotoreporterskim poslom, prica je u kontekstu onogo cime se bavi, a to je hobi fotografije, tako da polako sa tim da neko nesto lupa, prvo procitas kontekst u kome se o necemu govori pa onda komentar ;)

"Danas sam malo fotografisao u Mostaru" fotoreporter iz mostara :D

Znate šta, moram uvek da repliciram na nečije generalisanje :D

Meni su već malo dosadili ti komentari tipa koristi prajmove, zumiraj nogama, uzi 24, 35, 50, 85, 105 i da pevaš...

Ja prvi volim i neretko koristim prajmove, ali odluka prajm vs zum objektiv ne zavisi od toga šta ti se više sviđa, već ŠTA TI VIŠE TREBA!. Ko nije radio fotoreporterske poslove neka ne lupa "zumiraj nogama", jer neretko nemaš gde da zumiraš nogama, da ne kažem da je nekad i sa većim zumom teško.

Znači treba dati savet, ali uz naglasak šta je za šta bolje, sve ima svoje prednosti i mane, odnosno sve ima svoj način upotrebe.

Jel ti to meni da ne lupam?

Ni tebi ni foto turisti ne licno, vec u globalu, posto se svaka ovakva tema na DZ zavrsava sa tim "kupi prajmove i nista ti drugo ne treba". Konkretno covek nije ni trazio savet za prajm, pa ako se savetuje nesto, treba i obrazloziti.

Treba reci sta za sta sluzi, pa covek neka oceni sta mu je potrebnije. Ko ima para moze da kupi i jedno i drugo, pa neka bira u zavisnosti od posla i situacije.

Opet kazem, pisem ovo iako licno koristim prajmove (u stvari pola pola) jer ih obozavam, ali to sto meni odgovara, ne znaci da ce i nekom drugom.

Ok, ok, izvinjavam se, nije mi bila namera da ikoga vredjam :D

Zapravo obojica ste se nepravedno nasli na meti (u fazonu "evo opet pocinje") jer sam najvise gundjao zbog onih koji zaista namecu neko svoje misljenje kao jedino ispravno ;)

Ja uzeo 5d MK2 pre koju nedelju od druga clana nase zone...prezadovoljan sam aparatom...to je moje prvo ff telo, dugo sam ga cekao i puno zeleo. Konacno ga imam i zaista sam odusevljen. Koristim ga u kombinaciji sa starim m42 i starim canonom 35-350 L serije, u svakoj kombinaciji se izuzetno pokazao. Sada bih uzeo 24-105 samo iz razloga sto mi je ova kombinacija sa 35-350 preteska. :)

Tako da moje skromno misljenje o ovom telu je samo u plusu i ako ima toliko godima ono i dalje daje divne rezultate!!

Aparat je vrlo dobar, ali je već zastario za današnje vrijeme... Meni smeta np. auto iso, daje previše spora okidanja, trebao mi malo više povećati brzinu, ovaj moj zna sam da okine par puta, auto fokus neće da fokusira po nekada, ali mi se čini da je izoštrio, ekran mu je nekako čudan, lako se zaplja, uvijek izgleda prljav, onda mi smeta što se pri M modu ne može promijeniti otvor pomoću tipke kao na 400D, nego se mora džojstik pritisnuti pa prebacivati na f itd. možda i može brže, ali ja nisam našao prečicu itd.

Ja ipak mislim da je puno dati tu lovu za II, bolje je nekako se protegnuti za III...

onda mi smeta što se pri M modu ne može promijeniti otvor pomoću tipke kao na 400D, nego se mora džojstik pritisnuti pa prebacivati na f itd.

?... Dva točkića, jedan za blendu, drugi za brzinu zatvarača... Prekidač za "of" "on" u položaju iznad "on"...Pre upotrebe detaljno pročitati uputstvo ;)

?... Dva točkića, jedan za blendu, drugi za brzinu zatvarača... Prekidač za "of" "on" u položaju iznad "on"...Pre upotrebe detaljno pročitati uputstvo ;)

Bravo, baš ti hvala, čitao sam upustvo ali nisam ovo našao, baš sam se pitao, čemu služi ova linija iznad ON, e ovo je super, prava zgoda...

Alex,

Nisam mislio da pravi loše fotke, daleko od toga, nego na tehničke poslastice...

Gospodo, treba mi malo savjeta oko fotografisanja rukometne utakmice, aparat je 5D Mark II i objektiv 70-200 f 2.8... Znam da brzina ne bi trebala biti ispod 1/640, otvor 2.8 ili 3.2, iso po potrebi, e sada me interesuje koje mjerenje i koji fokus da podesim... ?

Da li da koristim stativ, koji ugao fotografisanja itd...

Gospodo, treba mi malo savjeta oko fotografisanja rukometne utakmice, aparat je 5D Mark II i objektiv 70-200 f 2.8... Znam da brzina ne bi trebala biti ispod 1/640, otvor 2.8 ili 3.2, iso po potrebi, e sada me interesuje koje mjerenje i koji fokus da podesim... ?

Da li da koristim stativ, koji ugao fotografisanja itd...

Af=podesi centralnu tacku i servo mod

mod=ja uvek koristim Av i drzim blendu na 2,8

iso=podigni da ti brzina ne bude ispod 640 stotinki, ili jos brze

iskljuci stabilizaciju

monopod je za sport prakticniji od stativa

...

pozdrav

Af=podesi centralnu tacku i servo mod

mod=ja uvek koristim Av i drzim blendu na 2,8

iso=podigni da ti brzina ne bude ispod 640 stotinki, ili jos brze

iskljuci stabilizaciju

monopod je za sport prakticniji od stativa

...

pozdrav

Hvala zemo, ja sam naučio na M, jer tako bolje kontrolišem i tada dižem samo iso, centralna tačka mi je uvijek podešena... Samo me još interesuje koje mjerenje da koristim ?

Jutros sam malo probao ovaj objektiv, a miline majko moja, treba li nekome bubreg !? :)

Da samo odgovorim ovom pametnjakoviću, koji vjerovatno i ne zna ništa drugo, ugao fotografisanja sporta je vječita dilema, čak i profesionalaca, eto, da znaš da to nije baš tako jednostavno kako misliš !

svi imamo neki svoj nacin...ako kotistis M, onda to znaci i da moras "u hodu" da menjas parametre. Ako koristis Av i podesis ISO tako da ni u jednom delu hale ne dobijas ispod 1/640, onda ne moras nista da menjas, samo tuces...

light metering moras sam da ocenis, ja koristim uglavnom partial, mada ne uvek....

WB uglavnom koristim uvek Auto.... ali ima hala sa razlicitim bojama parketa i zidova i osvetljanja gde je meni problem dobro izbalansirati krajnje fotke....

svi imamo neki svoj nacin...ako kotistis M, onda to znaci i da moras "u hodu" da menjas parametre. Ako koristis Av i podesis ISO tako da ni u jednom delu hale ne dobijas ispod 1/640, onda ne moras nista da menjas, samo tuces...

light metering moras sam da ocenis, ja koristim uglavnom partial, mada ne uvek....

WB uglavnom koristim uvek Auto.... ali ima hala sa razlicitim bojama parketa i zidova i osvetljanja gde je meni problem dobro izbalansirati krajnje fotke....

Hvala, hvala... :rolleyes:

Najbolje na M, da zakucaš parametre koji ti najviše odgovaraju, a ako menjaš poziciju, vidiš vizuelno da li je sa druge strane mračnije (ili proveriš na lcd-u LV-u)....tako uopšte ne razmišljaš o merenju... u stvari ja se lično ne bih oslanjao na merenje u halama, zna biti jako šaroliko svetlo i to zbunjuje aparat... radiš u raw-u i posle lako dodaš ili skineš pola blende i podesiš wb...

Što se uglova tiče, ne znam na šta konkretno misliš, eto ja jedino mogu reći da preferiram fotke napravljene dole na parketu, dok sa tribina nikako... nekako mislim da se to podrazumeva, ali ipak da naglasim...

Inače za neke situacije će ti trebati i više od 1/640, možda i 1/1000, opet sam oceniš koliko su brzi igrači i kakve pokrete prave... ako je dečiji rukomet može i 1/400 :D ...ono što je bitno, ako ranije nisi radio, uvek malo ranije okidaj, nemoj čekati da igrač skoči da bi bacio loptu, već malo ranije... ako čekaš pokret, velika je verovatnoća da ćeš kasniti i da lopta već neće biti u kadru... ja retko fotkam sport, ali i kad jesam, muku sam mučio sa tim problemom, uvek sam kasnio, to jest smatrao da će aparat u momentu napraviti to što ja vidim kroz tražilo, ali to kašnjenje od lupam, 0,01 sekundi, je dovoljno da promašiš momenat.

Toliko od mene...

Najbolje na M, da zakucaš parametre koji ti najviše odgovaraju, a ako menjaš poziciju, vidiš vizuelno da li je sa druge strane mračnije (ili proveriš na lcd-u LV-u)....tako uopšte ne razmišljaš o merenju... u stvari ja se lično ne bih oslanjao na merenje u halama, zna biti jako šaroliko svetlo i to zbunjuje aparat... radiš u raw-u i posle lako dodaš ili skineš pola blende i podesiš wb...

Što se uglova tiče, ne znam na šta konkretno misliš, eto ja jedino mogu reći da preferiram fotke napravljene dole na parketu, dok sa tribina nikako... nekako mislim da se to podrazumeva, ali ipak da naglasim...

Inače za neke situacije će ti trebati i više od 1/640, možda i 1/1000, opet sam oceniš koliko su brzi igrači i kakve pokrete prave... ako je dečiji rukomet može i 1/400 :D ...ono što je bitno, ako ranije nisi radio, uvek malo ranije okidaj, nemoj čekati da igrač skoči da bi bacio loptu, već malo ranije... ako čekaš pokret, velika je verovatnoća da ćeš kasniti i da lopta već neće biti u kadru... ja retko fotkam sport, ali i kad jesam, muku sam mučio sa tim problemom, uvek sam kasnio, to jest smatrao da će aparat u momentu napraviti to što ja vidim kroz tražilo, ali to kašnjenje od lupam, 0,01 sekundi, je dovoljno da promašiš momenat.

Toliko od mene...

Bravo, hvala puno... Zeznuta je ova sala, sa jedne strane su prozori a sa druge tribine, ja bih trebao ostaviti prozore iza sebe a nema mjesta iza linije... Na uglove sam mislio, gdje da ja zalegnem, sa strane ili pored gola, tj moja orijentacija na osnovu igrača, znam da je najbolje sa parketa... Ostalo se sve slažem...

Šetaj se... bitno je da ne fotkaš igrače sa leđa, znači ili frontalno, ili profilno... možda je najbori ugao pored gola, za većinu kadrova, ali ćeš sigurno morati i da se pomeraš (ka sredini sa strane, sa jedne i druge strane gola, bliže i dalje samog gola itd)... pošto ne nosiš velik i težak objektiv, nije ti problem da se često pomeraš, u zavisnosti od toka igre...