Jump to content
Homer

Obdžektiv bejbe, obdžektiv

Recommended Posts

Mala igračka za ostarjele dugokose hipstere

1

33115588295_225011b00b_c.jpgLensbaby01 by Alen Robovic, on Flickr

2

33115583595_41b7c01da6_b.jpgLensbaby03 by Alen Robovic, on Flickr

3

32988891511_f8d47dfc5f_c.jpgLensbaby04 by Alen Robovic, on Flickr

4

33115572865_7c473e2b30_c.jpgLensbaby05 by Alen Robovic, on Flickr

5

32733176690_8a499f92de_b.jpgLensbaby06 by Alen Robovic, on Flickr

6

33074083566_3f59f40e3c_b.jpgLensbaby08 by Alen Robovic, on Flickr

7

33115558325_562b42903f_b.jpgLensbaby07 by Alen Robovic, on Flickr

8

33074116506_2e0cd84cdb_c.jpgLensbaby02 by Alen Robovic, on Flickr

I ja sam dugo, dugo razmišljao i osnovni razlog neuzimanja je bila cijena novog objektiva. Tek prije neki dan izleti povoljno očuvan polovan primjerak Lensbaby Composer Pro 35mm f 2.5 i to je bio početak jednog divnog prijateljstva i ljubavi :lol: :lol:

Meni je objektiv skroz cool i više nego zabavan.

Evo još par primjera od juče, iz moje prve šetnje sa novom bejbe.

9

32289677814_04dcb5e01f_b.jpgJOY by Alen Robovic, on Flickr

10

33135104415_dd3710ea19_b.jpgCrazy bokeh cat by Alen Robovic, on Flickr

11

32978278052_3f02948fa5_c.jpgsweet spot on 35 by Alen Robovic, on Flickr

Dopada mi se :)

Nego da li može koji info za nas neupućene u ovu tehniku? Ja sam na prvu mislio da je u pitanju freelensing sa nekim starim objektivom, a onda skapiram da je u pitanju baš takav objektiv (nisam ranije čuo za njega) :D

Koja je razlika u odnosu na freelensing (sem lakšeg korišćenja)? Ovde je isto sve manuelno, tj. kao da objektiva nema na mountu?

Razlika u rezultatu je poprilična, pre svega zato što freelensing podrazumeva curenje parazitskog svetla i sve moguće lude efekte koje to proizvodi. To je teško (nemoguće) predvideti i kontrolisati a sve što možeš ti da kontrolišeš je 1) položaj objektiva - fokus i 2) tilt, odnosno selektivni fokus. Za ovakve eksperimente je najbolja neka pedesetica ili helios na kropu. Zašto, zato što ima sposobnost iluminacije FF što je veoma bitno; treba ti objektiv koji može da nacrta širi krug na senzoru od dimenzija senzora (da bi uopšte mogao da koristiš efekat tilta).

E sad, ljudska ruka je neprecizna a fizika egzaktna, tako da ujedno vrlo često ovde imamo i shift uz tilt, tako da je sve ovo jedno ludilo kompletno.

Kod Lensbaby sve to u principu isto tako funkcioniše ali je bolje kontrolisano i nema curenja svetla.

Ovde je isto sve manuelno, tj. kao da objektiva nema na mountu?

Pa nije baš tako, pošto si na Nikonu trebao bi da znaš da imaš mjerenje svijetla bez obzira da li je manuelni ili onaj drugi objektiv, znači objektiva ima na mountu :lol:

ručni je fokus na prstenu objektiva, biranje blende je ručno na objektivu, brzinu zatvarača i kompenzaciju prema mjerenju svijetla radiš sa aparata, a da imaš i indikator fokusa u tražilu.

I da zaboravio sam reći u meniju imaš opciju da dodaš i svoj non CPU obdžektiv na listu koji aparat automatski pamti i upisuje u exif.

A da DSLR (barem noviji) super cool fokusiraju ručno preko lajv vjua.

Ti zaključi da li ima ili nema lensa na mountu.

A više informacija možeš naći na ovim linkovima

http://lensbaby.com/product/composer-pro-i...sweet-35-optic/

https://www.youtube.com/watch?v=PsZv-CbVWlM

Inače objektiv na D700 radi super, mjerenje svjetla je korektno i nije bilo iznenađenja, tilt mehanizam je čvrst i na njega se lako navići, naravno fokusna ravan se mijenja i deformiše tako da je u extremnim položajima objektiva veoma teško fokusirati oslanjajući se na AF indikator u tražilu. U principu puno više koristiš blendu da bi privrtanjem dobio koliko toliko definisano područje fokusa.

pozdrav

Još samo jedna opaska, izvini Homere za uzurpaciju teme :lol:

Za freelensing su nepodesni objektivi koji ne mogu da drže po defaultu otvorenu blendu, e sad, to su neki Nikon objektivi (verovatno noviji, proguglaj). To je dobar povod da investiraš jednu crvenu u helios.

Ma ništa Doktore, samo ti izvoli, uvijek kad ti se da :)

Evo i link za DIY projekat tilt objektiva.

https://www.cutoutandkeep.net/projects/diy-...ftlensbaby-lens

Ipak je činjenica da baš moraš imati iskustva i strpljenja, pošto je veoma teško ukomponirati kadar i ufokusirati a da to liči na nešto smisleno. E tu je lensbaby u prednosti pošto je tilt mehanizam veoma fino podešen, nije labav uopšte.

Skoro instiktivno na kraju počneš prefokusirati finim tiltovanjem objektiva, potom fokusiraš pola koraka naprijed nazad i na kraju dofokusiraš prstenom fokusa.

Ovo sve za objekte koji su relativno blizu.

za široke kadrove nije problem, privrneš blendu fokus je i onako na beskonačno ili blizu negdje

pozdrav

Hvala na korisnim informacijama :)

Dobro, znači otprilike sam dobro razumeo bar o čemu se radi :D ...a to što radi merenje i potvrdu fokusa je baš veliki plus...

Baš me zainteresovalo ovo... eh da je više vremena pa da probam neku DIY varijantu.