Jump to content
bannedbyRetard

Konfiguracija za video montazu - moja zapazanja

Recommended Posts

Vidim dosata tema na forumu koje se odnose na konfiguraciju racunara za video montazu pa resih i ja da nesto napisem iz licng iskustva.

Procesor , veoma bitan u celoj konfiguraciji, moje licno iskustvao da je najbolje uzeti neki Intel I7 recimo i7-4790K mada ako imate para mozete uzeti i brzi procesor. Iz mog licnog iskustva je da ne uzimate procesor koji ima vise od 8 jezgara jer Premier ne vidi u renderu vise od 8 jezgara.E sad radio sam na masini ciji procesor ima 28 jezgara i on je samo u jednom segmentu bio brzi od od recimo i7-4790K a to je stabilizacija slike tj. warp stabilizer. U svim drugim aspektima je bio losiji jer ima manji radni takt.Ako nemate novca za Intel procesore mozete kupiti i neki od AMD procesora sa osam jezagara recimo AMD FX-9590, 4.7GHz koji ima poprilicno visok TDP ali su mu performanse nekih 5% do 10% slabije u odnosu na navedeni INTEL ali kosta znatno manje para i sigurno ce odraditi posao. Ono sto sam primetio je da Premijer stabilnije radi na AMD procesorima, ne znam do cega je ali jednostavno na AMD konfiguraciji je zaista tesko srusiti Premijer pogotovu kad se radi stabilizacija slike ili kad se usporava slika Twixtorom, AMD jednostavno odradi sve do kraja bez pucanja dok na Intel masinama(radio sam na raznim od I7 do Xenona) zna cesto da pukne. Moja preporuka bi u svakom slucaju bio neki AMD ako se nema novca i ako se stedi za druge bitne komponente.

Jos nesto veoma vazno za korisnike Adobe paketa sa AMD procesorim bili oni pravi ili narodne verzije , da zbog namerne ili slucajne greske Adobea pri pokretanju Premijera on ispali gresku da nece da se pokrene vi onda treba da ispostujete sledece korake:

1. Rename the file DNxHR.dll inside Premiere Pro folder to something like DNxHR.bak

2. Copy the updated DNxHR.dll from the updated After Effects into Premiere Pro's folder

That's it! Premiere Pro working on AMD

Ovo sam postovao je mnogi korisnici AMD procesora ne bi bili u stanju da pokrenu neke od verzija premijera mada je uradjena zakrpa u najnovijim verzijama tako da nema problema ali ipak nije na odmet da se pomene.

Memorija, sto vise to bolje. iako sam radio na masinama od po 64gb rama nisam primetio neka ubrzanja od masina sa 32 gb rama. Ono sto je bitno da bilo koju montazu u HD pa navise, da bi isla iole glatko morate imati minimum 16gb rama sve ostalo je mucenje. Sto se tice frekvencije i latencije memorije u ovom slucaju je potpuno nebitno. Znaci samo je bitno imati sto vise memorije , moja preporuka je 32 gb rama a minimum minimuma je 16!

HDD, minimum neki RAID od obicnih diskova, a idealno je imati SSD i to jedan od 500 gb za sistem, drugi moze od 120gb za kesiranje Premijera ili After i treci od recimo 500gb koji nosi materijal. Ja sam radio na masinama sa Kingston i Samsung diskovima i moje licno iskustvo je Samsung recimo Samsung SSD 850 EVO 500GB nema bolje performanse od recimo KINGSTON SUV400S37480G koji je oko 60 eura jeftiniji pa cak mislim i da je brzi.Cena SSD diskova je u padu pa bi svaka iole ozbiljna konfiguracija morala da sadrzi bar tri SSD diska, kao sto rekoh jedan za sistem jedan za kes i jedan tovarni disk.

Graficka karta, preporucujem svakome da dobro pogleda listu na Adobeovom sajtu za koju verziju su koje graficke kartice preporucene, jer ako nemate adekvatnu karticu nista vam ne vredi ni procesor ni memorija ni hard disk ma koje verzije bio to jednostavno nece raditi.Ja licno poseduje Quadro 4200k koja radi zaista fantasticno u Premijeru, e sad posto ona nije jeftina moze se uzeti neka kartica sa , ponavljam se Adobe spiska podrzanih kartica i to je veoma bitno jer iako ce vam se uciniti da imate karticu koja je jaca od navednog modela ona nece raditi kako treba zbog CUDA instrukcija.

Ne treba zaboraviti ni AMD graficke kartice koje rade sa OPEN CL tehnologijom i daju odlicne rezultate za malo novca.

ja licno smatram da bi minimum od kartice bila neka NVIDIA GeForce GTX 770 ili AMD Radeon R9 280. Ako imate malo vise novca onda ga treba potrositi na grafiku, jer ona aktivno ucestvuje i u renderu iako se radi h264 u novom Premijeru 2017.

Sto se tice MPG-a od njene brzine zavisice i render je kad je MPG u pitanju procesor u renderu bukvalno ne radi nista, a tri sata materijala grafika izrenderuje za neki 20-ak minuta.

E sad sto se tice Afer Effecta, nisam primetio nekakvo ubrazanje i koliko sam Primetio CUDE jesu aktivne, ali nista posebno jer koliko sam citao na forumima oni su tu primenili neki engine iz Cineme 4d tako da nisam siguran sta se dogadja u svakom slucaju imate opciju Edit > Preferences > Display (Windows) cekirate Hardware Accelerate Composition, Layer, and Footage Panels mada nisam primetio neko ubrazanje.

Nadam se da ce ova moja zapazanja biti od pomoci nekom ko ima dilemu sta kupiti.

Odlučio sam se za sledeću konfiguraciju, s obzirom na to da bi se radila obrada u 1080p

CPU: AMD Ryzen 5 1600

Graphics Card: GTX 1050

Motherboard: MSI B350 PC Mate

RAM: 16 GB DDR4

Storage 1: Crucial MX300 275GB SSD

Storage 2: Seagate 2 TB hard drive

Power Supply: EVGA 500 B

CPU Cooler (optional): DeepCool Gammaxx 400

Case: Corsair Carbide 270R or Corsair Carbide 100R

Pretpostavljam da bi ova kombinacija radila bez problema u bilo kojem programu za obradu full hd-a?

Interesuje me još i koji monitor? Hvala

Pozz nov sam na forumu, počeo sam da se bavim video editovanjem i odlučio sam se za kupovinu novog računara.budžet mi je 65 000

Konfiguracija za koju sam se se odlučio je sledeća

Procesor Intel Core™ i5 4460

Maticna Ploca/Chipset H81,Intel® H81 Express

Memorija (RAM) 8GB

Graficka Kartica

GTX 750 Ti 2GB GDDR5

Skladistenje podataka/Optika 1 TB /DVD RW

Kucistete-Napajanje ATX BLACK/ 500 W

Cena mu je 63 234 din u pc practicu.

Zanima me mišljenje o konfiguraciji i da li za taj novac se može uzeti nešto bolje

@ centarfor

Odlicna kupovina! Za monitor nisam strucan pa zato ne mogu da ti preporucim nista valjano.

@kibo95

Losa opcija je taj I5, mislim da je optimalna za HD video konfiguracija kao sto je uzeo centarfor!

Mislim da je taj i5 4460 totalni promasaj , em zakljucan em 4 jezgra naspram Ryzena 1600 koji je otkljucan za OC i koji ima 12 tredova!!!

Izvinjavam se na kasnom odgovoru!

Koja bi bila optimalna konfiguracija za 4k video editing? Da moze normalno da se radi u Premieru, bez seckanja, da je brz pri rendanju. Da li neki iMac (iMac 27-inch Retina Mid 2017) ili sklopiti neki PC i koju konfiguraciju bi predlozili?

Koja bi bila optimalna konfiguracija za 4k video editing? Da moze normalno da se radi u Premieru, bez seckanja, da je brz pri rendanju. Da li neki iMac (iMac 27-inch Retina Mid 2017) ili sklopiti neki PC i koju konfiguraciju bi predlozili?

Za 4k neki treadripper 16/32 bar 64 gb rama + nvidia 1080ti minimum!

Ako nemas love za skupu masinu uvek ti ostaje proxy opcija koja poprilicno dobro odradjuje posao u premijeru.

Mozes i neki Intel i9 da guras ali je po meni skuplja opcija vise se greje vise vuce struje etc..

Mada i treadripper nije bez mana pa bi mogao malo na bench forumu da se informises sta i kako, uglavnom problemi za rippera su vezani za memoriju ali je do sada vecina stvari ispeglana.

E sad ploce i za jednu i za drugu opciju su preskupe pa izvagaj sta bi moglo da ti ne probija budzet.

Ako radis manje fajlove u 4k tipa spot ili neke sortove ipak bi trebalo da razmislis o prox opcijama u premijeru a ako ides na duze forme moras kupiti neki od HEDT procesora kao sto su ripper ili i9 pri tom ne mislim na njihove najjeftinije varijante!

Imas ispod videa i spisak komponenti i top i budzet verziju!

Mac vs PC, uvek biram PC!

Hvala na odgovoru. Jos jedno pitanje. Iako si napisao da preferiras PC, da li bi ova iMac konfiguracija radila bez seckanja 4k? U pitanju su klipovi ne duzi od 30 sekundi

Nisam strucnjak za MAC racunare, ali gledajuci mu specifikaciju tesko da bi mogao da se izbori sa 4k, ipak je to otuzni I5 quad core! Mislim suma sumarum da bi ovaj model koji si napisao bio greska!