Jump to content

Graduated filter kitovi, adapteri itd..

Recommended Posts

Jbg... zato i kažem da tu low-cost rešenja prosto nisu dobra ideja. Ili odmah uzmeš Hitech/Haida/Lee ili bolje ne uzimaš ništa. Bolji filteri imaju jako slab do nikakav uticaj na kolorit, dok oni lošiji ne služe tačno ničemu, jer su sve samo ne neutralni. Cokin ND-grad je u stvari color-grad filter, bez ikakvih dvojbi.

Pozdrav

Loši ND (grad ND) filtri ne "vuku u jednu stranu", jako veliki problem sa tim premazima je što ravnomerno ne zaustavljaju sav spektar, nego imaju često jako velike devijacije na različitim delovima spektra.

Posebno je izraženo kod loših gradual ND kada na primer filtrirani deo vuče na toplije sa odredjenim tint-om u odnosu na "neutralni" wb bez tinta na delu ne filtrirane fotografije.

Takodje, jako veliki problem se dešava kada tačkasti izvor svetla (sunce) upadne otpozadi ili sa gornje strane filtra i višestruko se reflektuje kroz filtar (način na koji rade optički kablovi). To je (skoro) nemoguće editovati u postu.

Sledeći problem je rukovanje filtrima. Problem se javlja oko hvatanja, brisanja, uvlačenja u nosač...

Stakleni filtri su jako krti. Plastični su bolji, ali sam i pored toga polomio svoj plastični Cookin...

Kao što sam rekao značajno veliki problemi postoje sa filtrima...

Kao što rekoh, poslednjih godina su se dogodile bitne stvari u tehnologiji izrade ND filtera (ND, GND, RGND). Kod dužih ekspozicija, pored loših premaza na jeftinijim filterima, na kvalitet i količinu kolornog kasta utiče i šum sa senzora nastao usled pregevanja zracima svetla iz IR opsega. Naime, većina jeftinijih filtera stvara barijeru samo za vidljivi deo spektra, dok IR i UV zračenja prolaze kao da filtera nema. Ovi prvi izazivaju zagrevanje senzora kao da filter i nije nakačen.

Ovaj link može da vam posluži kao dobar početak u istraživanju i edukaciji o izboru i upotrebi ND filtera.

Pozdrav, nov sam na forumu, volim sve sto vole mladi.

Elem, sto se tice teme...

Taj cokin P sistem je prilicno nezgrapan sto se mene tice, pogotovu ako imas objektive sa razlicitim navojem za filtere. Odvrtanje, navrtanje, ispadanje filtera, ciscenje, raspakivanje, pakovanje... 3 puta slikas i dosta ti je.

E sad, to sam samo ja, pa sam batalio lomatanje sa staklicima jer nisam imao konkretnu ideju sta sa njima, a da ne bude standarno bela voda, smut oblaci, razumes vec, te se nisam mnogo dalje bavio temom, iako razumem (a verovatno i ti) sta sve tu moze, a sta ne, koji je trade-off.

Koliko sam shvatio tebe ovde zanima kako se ponasaju kineski filteri. Ispod imas sliku pa proceni sam. Nemam skeniranu sliku sa ND, ali imam ovu sa GND4 filterom, 1/125s, helios 44, direkt sa fuji c200 filma, koji se delio uz margarin i bajagin cd. Kao sto vidis sva oprema je djubre, kao i slika ali ti moze dati neku predstavu sta da ocekujes od kineza (slika je neobradjena i na filmu je, ne znam koliko je primenjivo na digitaliji). Zanimljivo je najsmeliji pridev koji mogu da pripojim krajnjem izgledu za boje, ali pad ostrine boli koliko je primetan. Srecno.

261a441c578040bbbe01368344d4bbc6.png

• 2 years later...

Poz ljudi,

da ne bih otvarao novu temu da se nadovezem na ovu

Razmisljam da uzmem NiSi V5 Pro 100mm Filter Holder Kit

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1332...0mm_filter.html

zanima me da li neko koristi Nisi...vidim da je stalno u poredjenju sa Lee pa kontam da su medju najboljim.

Interesuje me konkretno landscape fotografija.

Da li uzeti ovaj holder kit ili ipak samo obicni ND/CPL filter koji se navija na objektiv.

Imao sam na starom sistemu neki obicni ND filter ali bih da se to podigne na veci nivo... nijesam strucnjak u ovome pa ako je neko voljan da da poneki savjet bio bih zahvalan.