Jump to content

Koje PIVO trenutno piti, a koje izbegavati

Recommended Posts

Svaki kvartal ako ne i mesec, kvalitet piva varira. Cene stalno na nekim ''akcijama'', reklame sa tvrdnjama da je unutri samo provereno...

-a ja kukavac svaki put u usta sipam drugačiji ukus.

Treba nam stalni apdejt kanda, jer oni nas nepoštuju nimalo. -A može im se.

Šta pijemo/te ovih dana?

Odavno prestao da se zaje*avam sa domacim pivima.

To ni najgrdjem neprijatelju ne bih dao.

Erdinger, Kozel, Krusovice, Hoegaarden... tu nema omaske, a dostupno je u Rodi (ili kako se to vec zove).

Ono jes' da su (bar) duplo skuplji, al' ne razmisljam da li ce me (bukvalno) boleti glava i/ili stomak.

Ali svakako ne pijem da se napijem, vec da uzivam u pivu.

srecna i tebi :P

Variranje u kvalitetu je sasvim normalno, radnici u pivarama prokljuve koja je serija dobra i "maknu" odredjenu kolicinu, koja im traje do naredne dobre berbe.... usput, zimi je pivo kaokakao kvalitetnije, jerbo je potraznja manja te imaju fore da koliko toliko ispostuju tehnologiju..... tako mi bar rekose upuceni.

Od Neproverenih izvora sam cuo da je u domacim pivovarama zavladala moda da se pivo pravi od kojekakvih koncentrata... cista hemija, bez prirodnih necistoca :mrgreen:

Inace imam kenjkav zeludac, tako da osetim ( i to debelo ), svaku fluktuaciju u kvalitetu omiljenog nam napitka.... doduse to se odnosi na sve i svja. Iz tog razloga sam davno presao na Lav, jos onomad kad ga niko nije pio, jednostavno od Jelena sam bio bojlestan, to moze da razume samo neko ko zaliva pifo Ranisanom.

Cela ta prica je simptomaticna za ovdasnju sintuanciju, onomad je Bip bio zakon u regionu, Jelen je bio..... prvo pivo kojem si mogao da lansiras cep nebu pod oblake ( posledica NE-Kvaliteta ), onda je Bip iz nekih razloga prsao, Jelen se utrpao, Lav je napravio kiks sa kvalitetom, koji ga je kostao debelooooo, Bip se koprca, ali ne vidim sansu za njega iako ponekad bude stvarno dobar. Kad sam onomad pitao jednog od glavnih tehnologa u Bip-ovoj pivari u Skadarliji zasto prave pivo od cesmovace kad je pivara podignuta na izvoru odlicne vode ( koju su inace i flasirali kasnije ), odgovorio mi je u stilu ovdasnjih politicara kad ih novinari stisnu.........

Ostali...... hajde da ukratko kazemo da bi prosecna baba sera bolje vodila te firme od takozvanih menadjera koji ne znaju na koju stranu se upotrebljava klozet papir.

Elem, zacudo stranjci nemaju nista sprotiv naseg piva. Cuo sam od drugih, a i sam sam se uverio :huh: mislim, bre ljudi iz Engleske, Holandije, Njemacke, Ceske... i to ljudi koji putuju pa su probali svasta. Doduse vecinom su komentarisali Jelen ( to im se vecinom nudi ), ali stvarno nisam ocekivao da ce neko da Hvali nase pivo. Tako da je iskljucivo pljuvanje po nasiem proizvodima malo problematicno s' te strane.

Jelen je izbacio Mutno pivo, u pocetku je bilo jako dobro ( po meni ), sada vec posustaju.

Ako vec treba preporuciti nesto, to su mutna, nefiltrirana piva. Mladji sin moje bivse se zainatio da mi kupi svako postojece pivo, tako da sam probao dobar deo asortimana u nasim maloprodajnim objektima :lol: Ima ih svakakvih, neka ne vrede te pare, neka su izvrsna, jedina stvar koju sam uocio je da su sva nefiltrirana piva dobra.

PS. inace kad niko ne vidi, preferiram kvas, samo nigde ga nema, pogotovu od po litra, al' to je druga prica.

A Kozel ima 4,0% alk.

To videh pre neki dan kad sam bio ponudjen i ne zelim ni da ga prinesem ustima.

To voda ili pivo?

A za ova nefiltrirana tj jelenska - ne znam - meni jako prija, al se bojim da je cista kukuruzovina...

Pijem LAsko - nadam se da je cisto ko suza.

A sta ja znam...

A voleo bih da mi neko garantuje.

Kupio malteks pre neki dan - i kontam - mogao bih jedno burence da napravim...

Kakav sam ne bi ni dan trajalo...bemga

Ti iz kinšase ajd ne zajebavaj narod :D

U CG je situacija nekako "mirnija"

Nikšićko kao "osnovno" jako retko pošto mu je cijena nebu pod oblake a po ukusu je isto što i Jelen. Aaaali se zato pojavilo Nikšićko nefiltrirano koje je odlično i "lako" Onogošt (srednjevjekovni naziv za Nikšić) koje je ono što ti tokom ljetnjih mjeseci treba - velika zaliha vode sa dobrim gorkim ukusom i odgovarajućom količinom alkohola.

Ja sam gori od Alekba - jebiga osetim svako sranjce, pošto sam gle problema - alergičan na alkohol ... :( Koji smor jbt...

Od ovih kod nas koja se mogu kupiti Budweiser u staklenoj flaši je negde oko 70 dinara u diskontima (ne računam kauciju). Ubedljivo najbolji odnos cena-kvalitet, a toči se isključivo u Češkoj. Heineken 0.4 koji se toči u Mađarskoj, takođe u staklu je meni takođe dobar što se tiče odnosa uloženog i dobijenog.

Sa vremena na vreme se počastim i nekom flašicom Belgijskih piva: Deliriuma, Carolusa, Lucifera... (nije mi ostavilo neki utisak, ali ima odličan fazon, jer je fermentacija prekinuta u toku proizvodnje, i onda po otvaranju odmah stvara penu i kipi iz flašice, mora odmah da se sipa). Ima par lokala u Bgd i Ns koji imaju po 100+ vrsta piva. Neki od njih imaju pravo na ekskluzivni uvoz za neke brendove. Da sad ne reklamiram ovde. Uglavnom se trudim da uvek probam neko novo. Jeste malo skuplje, ali je totalno druga dimenzija od piva koja se mogu kupiti kod nas iz naše proizvodnje, pa makar bila i brendirana ako se toče ovde.

Od ovih koja mogu da se kupe ovde u slobodnoj prodaji često pijem Erdinger, Leffe, Hoegaarden...

Moram da pohvalim naš Kabinet. Odlična priča i par odličnih piva. Lično preferiram Supernovu. Kolaboracija 02 je ušla u top 50 stauta na svetu po oceni na portalu ratebeer.com

I da se nadovežem na Stankova. Nikšićko iz Trebjese i Nikšićko iz Apatina su nebo i zemlja, u korist ovog prvog. Za pivo je najbitniji sastojak čista voda. A kada nje nema, nema ni piva.

Pa i nije neko idealno vreme za pivo , temperatura je u minusu, lepše pada sad neko crno vino, a moze i nesto jače. Nema dobrog piva ako se u njemu nije okupao ili nahranio po koji mis ili pacov :)

Realno sve sto se puni u Apatinu i Čelarevu je tesko smeće. To je masovna industrija koja se oslanja na lošu vodu i škart sirovine. Glavobolja posle 5-6 komada je zagarantovana. Izbegavati sve što se tamo puni. Od ostalih domaćih radinosti najpre Valjevsko ili Zaječarsko , ako ništa prevashodno zbog vode koja je u tim krajevima daleko boljeg kvaliteta nego u Vojvodini.

Od stranih uglavnom Češka i Nemačka piva, tu nema greške. Pilsner, Budviser, Pauliner, Erdinger... Mislim da stranci hvale naša piva prevashodno zbog bagatelnih cena, jer verujem da smo pored Kambodze zemlja najjeftinijeg piva. Ovde za 8 eura možeš uzeti gajbu 20 x 0.5l, u nekoj tamo skandinavskoj zemlji u pubu jedno pivo će koštati kao 40 komada u našim marketima.

Ajneken je za pičke, Pabst Blue Ribbon! :lol:

Od nasih lager piva trenutno je najbolje Niksicko. Od mutnih najbolji je Erdinger i ja njega preferiram najvise (oko 160 dinara/0.5L u prodavnici) Mogao bi da ga veceram koliko mi pase. :) A od IPA piva najboljij su Sierra Nevada al je malo skupa za nase podneblje, ali zato se slicno pivo moze popiti u Passage kafeu kod studentskog trga i oni to zovu "domace pivo". Eto kratke sage o pivima kod nas. :)

PS. Kabinet koje je domaca pivara ima piva za svaciji ukus tako da lepo je i eksperimentisati sa njima. Znam da postoje razna u u "Samo pivo" pivnici ispod Hotela Moskva.

najbolje pivo koje sam pio

n_2045_1.jpg

kod nas pijem Paulaner

a od "domacih" staropramen

koliko ljudi toliko i ukusa

PS

u rusiji sam pio baltik plavi (jer tamo boja etikete oznacava jacinu piva ovaj sa oznakom 7)

46698.jpg

a jednom sam se ubio sa belim medvedom -dansko pivo??? (jebiga pio ko pivo nisam uopšte računao na pivo sa 12% alkohola :lol: )

http://harboe-beverages.com/en/Products/Be...0Beer%2012.aspx

Meni jacina piva nije toliko bitna, probao sam neka od 9 , 10, 10 i kusur... tja, kod nekih se oseti alkohol, ko' ono kad klinci na zurajama sipaju vodku u pivo <_< vuse gotivim kad mi se svidjea ukus i ne skace mi po zelucu. Uostalom pifo je dugo pice, radije cu da se zezam sa drustvom cele noci nego da se ubambam nabrzake i sutra citam u novinama sta sam radio.

Za Niksicko mi je pricao jedan, nazalost pokojni drugar da postoji ( ili je mozda postojala.. ) pivara koja je pravila nepasterizovano pivo, usled cega je imalo izuzetno kratak rok trajanja, tako da je islo samo u lokalu. On ga je hvalio, ne zbog tehnoloskog procesa nego je pivo pravljeno na izvoru jedne od boljih voda u Mojtenegro ( inace je izvoze ).... Sta da se radi, normalni ljudi prave pivo na izvoru dobre vode a ne sirovine.

Nisu svi stranci sa kojima sam pricao klinci sa Exita kojima je niska cena presudna, a i ti klinci brzo nauce MB shceisse :lol:

@kizo me podseti na ruska piva, iznenadila su me koliko su dobra, probao sam i Baltik 7 u limenci od 1L, fino, jos bolje je bilo neko zitno u istoj ambalazi... bas su me zacudile rujke, nisam se tome nadao od njih.

nije najbolje pivo koje sa pio al' definitivno jedna od najlepsih flasa

k4_international_beer_estrella_damm_inedit_4pk.jpg

PS. alkhol nije zdrav... zato pijte caj, pogotovo po ovoj zimoci :)

4UF1e1a.jpg

sad me vučeš za jezik. U rusiji ispred pivare se nepastrizovano pivo toči direkt iz cisterne svaki dan. ruje sa plastičnim flašama i susenim ribama u redu kupuju pivo

Naravno da sam pio pivo i jeo sušenu ribu. Sve je bilo dobro dok jednom rus poznanik nije doneo susenu ribu sa krima od par kila to je curelo riblje ulje na sve strane (a za njih sto masnija to bolja) posle toga sam presto da jedem tu susenu ribu samo suseni forelj (pastrmka) i losos

PS

inace rusima pivo uglavnom služi da seku votku jer je voda iz vodovoda lošeg kvaliteta :lol:

auu, sto ja mrzim kad izadjem na naslovnu stranu posle popijene mnozine od reci pivo..(@alekba)

ima ono svapsko u limenci, psenicno, citao sam da mnogi osete ukus banane dok meni ima ukus lesnika...

neki Hell tip piva...seticu se koje je, ima ga u radnjama, drvo je na etiketi...

samo dok zavrsim s ovih par zajecarskih na stolu

Evo sad u društvu ljuštimo BG (dok ga ima) i odavno mi nije tako prijalo, valjda se pogodilo.

A najbolje koje sam popio u zadnjih 10 godina je bilo Zaječarsko, i to u nekom selu kod Zrenjanina, bili mrtvi umorni, okupani znojem i ožedneli k'o Sahara...

Što se tiče ovih skupih piva po kafićima gde ima po 100 vrsta na polici...

Pre nešto manje od godinu dana ili tako nešto pio neko pivo u, ako se ne varam, u Pivopija NBG bar&shop, pojma nisam hteo šta da uzmem jer nisam hteo nešto što ima i na drugim mestima, i uzmem neko crno po preporuci - bačenih 350 dinara, gori ukus nego Jelen...

A, na žalost, nemam para da probam baš svako od tih 120 piva što imaju u ponudi.

Na sreću, počeo sam povremeno da pijuckam domaće crno vino, a planiram sledeće godine da uvdeme i domaće belo.

Ima smisla statistika da francuzi imaju kao nacija najmanje problema sa srčanim bolestima, iako im ishrana nije toliko kvalitetnija nego u drugim razvijenim zemljama, ali im je zato vino obavezno svaki dan.

@kizo, ne znam koliko pasterizacija utice na ukus, znam samo da je stvar u vodi koju koriste. Imao sam priliku da nategnem iz balona jednu od Crnogorskih voda za izvoz.... sta da kazem, kad sam pogledao, odcepio sam jedno litru i po - dve na eks....

I nista, nikakva tezina, nadutost. Za razliku od NBgd cesmovace, vec posle pola case cujem i osetim zvuk "kotrljajuceg kamenja" u blagoutrobiju. Vodu inace smatram vrhunskim picem, ako sam zedan prvo popijem vodu pa tek onda nesto drugo, ali breeee kilo ipo vode na ex :blink: Sad zamisli sta to znaci za pivo.

Inace jedan moj drugar ^_^ je imao akcident, mislim kupio je Jelen bezalkoholni, i da vam kazem uopste nije lose.... on kaze, ne ja.

To me podseca na sve one koji su u 'muricu pili njihova piva, ne znajuci da su vecinom bezalkoholna ili sa jako malim procentom alkohola. Prvi dojam je bio nije lose, al' su brzo menjali misljenje kad su bolje pogledali deklaraciju...

A sve to nas dovodi do sledece tacke dnevnog reda

djecko iz Kinsase bi mogao da pogleda ovo

http://hiconsumption.com/2014/02/the-10-st...you-drunk-fast/

usput negde sam procitao da postoje i mnogo jaca piva, pa bi mogao da iskoristi svoje deep-sub-net veze i izbunari koje je to pivo :)

u medjuvremenu nesto protresno

https://cdnb3.artstation.com/p/assets/image....jpg?1480342134

muzika za stimung