Jump to content

Koji Sony Raw converter koristite?

Pinko
 Share

Recommended Posts

Daklen dgrugari - definitivno nisam oduševljen ACR-om (pretpostavljam da je isto sa LR) kad je obrada Sony raw file-ova u pitanju, pa sam počeo malo da se družim sa Capture One i sa Photo Ninja i još se mislim da probam i DxO Optics Pro, pa rekoh da pitam da li je neko već proučio ovu problematiku i kakvi su utisci i zašto za konkretan Raw converter ?

Znas kako, ne mogu da kazem da previse obracam paznju na detalje, obicno eksportujem manju velicinu i na to malo do nimalo ne obracam paznju. Onda kada to jesam gledao, bar na jacim kropovima, opet mi je DxO odavao bolji utisak. Znaci, cak i tad, ali uzmi u obzir da ja ne pikselpipam, vec izbacim slike iz oba softvera i gledam koja mi je sve skupa bolja. DxO kida bar duplo (spram LR). ozbiljno. Pogotovo kroz integrisane lut-ove i film pack-ove. Sto se ostrine tice, DxO treba malo vise cackati. Kada mu skines lens profile, ne znam na koju fintu, ali daje stvarno dobru podrsku za korekciju slabosti objektiva, medju cim i ostrine. Takodje, PRIME denoising je skoro pa neuporediv sa ostalim sto sam probao. Smeta mi sto nemam live preview toga, jer je uzasno spor, ali je dobitak u kvalitetu ocigledan. E sad, sve ove prednosti su kod Sony-ja(Nex 5N) daleko primetnije, dok kod starog Canon 5D kecige i ne bas toliko.

CaptureOne mi nikako nije legao, al evo kad vidim ovaj review bas cu da ga instaliram opet i probam malo jos...

Radio sam uvek u ACR i imao Canon godinama u nazad, i sve je bilo ok.

Od kada sam prešao na nikon nisam mogao da verujem koliko je loš rezultat u ACR-u. Slučajno sam to primetio a dotle sam prvo mislio da sam zapatio feleričan objektiv a kasnije i feleričan aparat.... U jednom momentu mi ništa više nije bilo jasno.

Kada se konverzija radi u nikonovom softveru ili capture one, to je potpuno druga priča.

Prvo boje su puuno bolje....Najgore od svega je što mi se u ACR-u javlja neki smoreni kvazi-šum koji je vidljiv već na 25% i koji totalno ubija oštrinu fotografije.

Skroz nevoljno sam napustio ACR, ali stvarno nije bilo druge...Uopšte me ne bi čudilo i da je na Soniju ista situacija..

Imam A6000 o veci deo posla radim u LR, jednostavno sve je tu na dohvat misa, logicno. LR nudi laksi rad sa vecim brojem raw-ova ali priznajem da Capture One ima za nijansu lepsi izlazni fajl. Sa druge strane, u stampi se to ne vidi a ni 90% ljudi to ne bi videlo ni na ekranu.

Ukratko, LR sasvim lepo zavrsava posao, ako ces da cinculiras par fajlova, onda mozda da pocnes da se navikavas na Capture One.

LR je definitivno super za manipulaciju većeg broja raw file-ova (ja dodoše koristim acr) ali ono gde mene najviše smori jeste kad skapiram da mi je ooc jpeg nedostižan sa bojama. Ja uglavnom držim jpeg+raw, pri tom sam na par mesta pročitao da sony iz nekog razloga na ovoj kombinaciji ne daje najbolji kvalitet jpeg file-a, i onda poželim da malo izvučem senke ili slično i shvatim da ne mogu da ubodem boje koje imam na jpeg file-u i sa kojima sam recimo zadovoljan.

Cela poenta pucanja u ovoj kombinaciji je da dobiljem bolji file kad mi treba a ja nekad ne mogu da ponovim boje sa ooc jpega koji još i nije najkvalitetniji koji aparat mpže da izbaci.

^Ovo zvuci malo kao rekla kazala, to za kvalitet JPEG kad ide uz RAW. Mislim, prosto mi je neverovatno. Ja bih to ipak isprobao pre nego verovao nekim nepoznatim izvorima.

U svakom slucaju, kroz maticni softver uvek mozes da odradis batch convert svega iz RAW u JPEG, sa sve podesavanjem WB-a i ostalim korekcijama. E sad, da se ogradim, ne znam kakav je Sonyjev, ali kapiram da imaju neko resenje. Canon DPP i Nikonov ViewNX2 rade sasvim dobro. (Za Nikon moze i mocniji Capture NX ali ako se radi samo osnovno, i ViewNX2 to uradi podjednako dobro uz jednostavniji interfejs, a mozes i da mu zadas neki drugi stil, ne moras se drzati onog zabelezenog u aparatu).

Ipak, meni uglavnom taj JPEG-olik izgled ne prija i previse mi je generic, pa ga zacinim nekim presetima. E tu je LR majka jer je lako cuvati gomilu preseta i jos lakse i primeniti i dodatno cackati za zeljeni rezultat. Capture One interfejs i pored gomile stvari koje su resene bolje od LR-a, sveukupno kao interfejs je meni inferiorniji, iako su mu mogucnosti realno skoro egal sa LR. Ali jednostavno mi je lagodnije u LR.

Sto se LR-a tice, tj ACR-a koji mu je osnova, nazalost je takav kakav je po pitanju rendera fajla, pre svega boja. Ali mora mu se priznati da ima toliko alatki da se stvarno svasta u njemu moze napraviti. Ni Canon fajlovi vise ne izgledaju kako treba, tj cesto su "mrtvi" i bez smeka, bas kao Nikonsk( samo naravno u manjoj meri), a Nikonski su takvi je l', jos odavno.....prosto zahtevaju pristup da moras da znas tacno sta hoces. Mislim, RAW zato i sluzi, nije ni poenta ono sto vidis u RAW converteru ono sto je finalno, ali naravno, pomaze ako su makar boje u startu bolje. I pored svih mana, i dalje koristim LR jer sveobuhvatno najbolja alatka pogotovo u kombinaciji sa PS (ako su potrebne neke preciznije korekcije).

Proverio sam gde to piše za raw + jpeg (pored raznih foruma :)) u manualu:

File format: RAW (Records using the RAW compression format.) + JPEG

A RAW image and a JPEG image are created at the same time.

This is suitable when you need two image files, a JPEG for viewing, and a RAW

for editing.

The JPEG image quality is fixed to [Fine].

A za samo jpeg imaš opciju extra fine - što bi bio najbolji ooc jpeg koji stvarno izvlači najviše detalja... <_<

Ne žalim se ja toliko na kvalitet jpega nego me smori kada shvatim da nemogu da ponovim taj "second best" izgled u ACR. Inače Sony-jev konverter pored toga što je nenormalno spor, nema nikakvih naprednih opcija - jednom sam ga koristio i toliko me smorio da je sam ga momentalno uninstalirao da ga ne gledam...

Inače najbolja reč bila bi što ti reče - "mrtvi" su file-ovi iz ACR-a (još kad se setim Olympus jpeg-a - zaplače mi se :mrgreen: )

Nego čini mi se Ok ovaj Photo Ninja - koristio neko malo duže?

Opet, da se razumemo, u pogledu kolicine alatki i upotrebljivosti, LR je zaista daleko ispred, ne mogu ovi ni da mu prismrde. Al meni je jednostavno vredelo da se prebacim na DXO, jer nemam dovoljno skill-a da izvucem isto u LR, a da na to ne potrosim par sati.

C1 je skroz ok, sad ga probavam, daje bolji izlaz za portrete, ako nije cupanje na HighISO u pitanju. Tad opet biram DxO.

Edit: Posto malo zvuci kao da hiperbolisem, ja ovo sve pisem uz ogranicenje da ja zelim da dobijem izlaz uz minimalan napor. Ne sumnjam da su svi manje vise jednako sposobni (osim PRIME-a, to mislim da tesko moze da se nadomesti tako lako), ali nemerljiv je napor koji je potrebno uloziti u obradu da se dobiju ok boje. Sad sam bas malo obradjivao neke fotografije iz plesne dvorane, sa jako slabim svetlom, 5D i Nex-5N. Sve sto uradim u LR, i dalje mi izgleda flat. C1 kida po pitanju boje, ali bih sve morao da profuram kroz Nik Denoise ili nsto slicno. DxO ipak daje dovoljno dobre boje, a Prime je opet PRIME.

Pazi, DxO sam probao davno, dacu mu sansu kad budem bas dokon opet, cisto da vidim.

U svakom slucaju, kad imam brdo necega da sredim, LR ili C1 (kako mi dodje) su ipak jedino validno resenje, sve ostalo je patnja sto se workflowa tice.

Dakle, to zavisi od potreba, ko ima malo da sredjuje, ima u sustini veci izbor.

Sto se tog PRIME-a tice, sta znam, meni zrno u LR sasvim dobro, sum ne uklanjam u 95 posto slucajeva (onih 5 posto su one fotke gde sam morao da teram ISO preko granice koju smatram prihvatljivom). Je l' pricas o bas sumovitim fotkama ili generalno za sve? Posto ja iskreno bas ne volim da vidim ociscene fotke i radije bih da vidim sum i detalje nego pojedene detalje i zamuljanost bez suma.

Isto sam i ja radio u LR (ostavljao sum), ali to je bilo zato sto ovo sto podizem u DxO nisam ni pokusavao. Blenda razlike je po mom subjektivnom misljenju. Znaci nije frka kada vidis ff sum na 1600ISO fotografiji ili 3200 dobro eksponiranoj. Fazon je kada imas zapuseno sve sa zutim svetlom, sto u LR kvalitetno izravna boje. I meni ih je jako tesko podici. Tu PRIME nema zamene.

A sony opet nikako nesto normalno da dobijem u LR...

kome trebaju 100% tacne boje (tacne su one koje su po standardu, ne one koje se nekome svidjaju, prim. aut.), a ne moze da ih dobije u LR-u, taj nije kalibrisao sistem i ne vidim preterano razloga za dramu. Pravac net, Color Passport i cao-zda'o.

Ono sto se nekome svidja, to je sasvim drugi par opanaka...

Jo, malo mijesas babe i zabe. Sve je to lijepo, ali ja nemam color passport i ne namjeravam da ga uzmem. Ja zelim da softver koji koristim da boje koje vidim ili da ih je jednostavno u njemu dovesti do tog nivoa. Ja sam rekao da ne sumnjam da LR moze sve, pitanje je samo koliko treba skill-a za tako nesto, mene kao obradjivaca slika. A ja taj skill nemam, a nemam ni vremena da ga sticem.

Koristim LR od verzije 3 i nemam problema sa njim, ali ne znam kako da podignem mrtvost boja ili da eliminisem zutu iz HighISO tungsten snimaka sa sony-jem, a da zadrzim iole normalne boje.

Ja to ne znam.

Neko drugi zna.

Ja nemam vremena da posvetim sat vremena na namincavanje boje na fotografiji iako bih voleo da imam.

Ja volim kada mogu u dva klika da dobijem raw konverziju sa kojom se moze raditi jednostavno.

Ja cisto sumnjam da se i ljudima koji znaju da rade sa LR i imaju vremena za to, svidja ACR defaultni izlaz.

Pa da, ali boje koje ti vidis prvo nisu realne, oko nije dobro referentno merilo :)

A drugo, color passport je upravo to referentno merilo koje bi resilo ono sto zelis, da ono sto fotogafises bude onako kako jeste to izgledalo (a opet to nije ono kako si video, mozda).