Jump to content

Canon 300mm 2.8 ili 70-200 2.8 IS II ili 24-70 2.8 II ili 100-400 II

stelya
 Share

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako je moguće, u prodavnici isprobaj OBA objektiva, pa uzmi onaj koji te više privuče :)

Ne kalkuliši unapred, jer ko zna kako ćeš reagovati kada ih oba zaredom probaš.

Srećana Nova godina i tebi i želim ti pravilnu i laku odluku o izboru :mrgreen:

znajuci 'di si - 10-400 FTW!

Woopteedoo ...

Uze gi po mraku, sutra će ga probamo. Star godinu, na kutiji cena 3000aud, ja ga dobih za 1700aud što je 1100-1300 eur, nisam gledao kurs. Prvo opažanje je da je af najbolji što sam video do sada, brz, tih i detaljan A is izvlači slike koje nema trika da bih dobio bez njega... Bloody očigledno da je tu. Eto za par dana cu napravim mali review.

Hvala društvance

post-31304-1483187843_thumb.jpg

Na terenu sam, vreme loše, nema sta da se slika, nisam blizu kompjutera koji ima Acr... I pored svega toga ne skidam osmeh sa lica, mogu samo misliti šta će biti po sunčanom danu I kad bude bilo šta da se slika... Primeri Jbg tek kad se vratim kući i provucem fajlove kroz Ps da vidim malo bolje šta se dešava.

Ovako, sa korisničkog aspekta... Pročitao sam da je objektiv težak... Skroz netačno... Mozda i jeste na papiru ali od svih staklima koje imam ovaj je najizbalansiraniji I najbolje prilagođen za ruku da je to smešno. Koliko košta, nebi voleo da mi ispadne ili nesto ali nesvesno provalim držeći aparat da se igram sa celom kobinacijom, zongliram, okrećem oko malog prsta bez ikakvog objašnjenja i pritom nema šanse da mi ispadne.

Drugo... Af... Koristio sam 1dx i 70-200 2.8 i 7d sa 400 5.6... Posle njih mislio sam da neto nije u redu sa mojim 6d, pogotovo u Ai servo... Mislio prljav mirror, ko što i jeste, pa zeza AF... Ne više... One shot kad zabode imam osećaj ko da sam iz sve snage opalio pikado u centar A i servo iako ne realno kao pomenute kombinaciji kolko se sećam, zabada za svaku pohvalu i to drugari mislim procentualno da dobijam 98% dead-on pogođen fokus, pored zaprljanog mirrora I onda još razmrljanog mojim pokušajem da ga očistim što je još pocastilo sa par mikroogrebotinica jerbo nisam znao da mikrofiber i vunica od srebrnog premaza na stakalcu nisu dobra kombinacija...

Treće i možda najluđe... Is. Iskusio sam ga sa ovim telom u kombinaciji sa. Tamron 24-70 i 70-200 i to je sljakalo... Ponekad se zapitam jeli uključen jer su blurry slike ali izvlači recimo 20-30% onoga što ne bi moglo bez istog. Sa ovim čudom ne moram da se pitam jel uključen is ili ne... Jednostavno se oseća A najbolji je osećaj kad opalis fotku i skapiras da si u baksuznom AV modu koji rešio da eksponira u desno i vidiš da ga je zabo na 1/5 i krenes da ga cascavas pppsovkama A onda pogledaš fotku i ona nije "prihvatljiva" nego je ko sto moj guru mentor brat i pobratim Jo kaže do sviju jajona. Do sad sam sa manuelnim telcima sledio pravilo da oštra fotka znači 1/mm što nije daleko od istine, tako sa svojim 500mm stakalcem ako ocu oštro slikam na 1/500 ili. Bas stegnem bulju, ne dišem i ukocim se pa mozda mogu da izvučem 1/400. Ovde na 400mm i kid you not reprezentativnu oštrinu dobijam na 1/10 i to je toliko bolesno da bi neki tehnofil možda bacio i drkicu... Znaci toliko je dobro, mozda i najveći adut ovog stakla.

Četvrto, neko rece da nije bottleneck, tj da puni senzor na masnim mašinama tipa 5ds i 5dr... Na mom 6d ovo je od svih stakala najrezolutnije i najdetaljnije i to se vidi čak i u LCDu, videcu bolje kad vidim na monitoru, za tu priliku sam spremio bensedine i topli čaj.

Što se mana tiče nemam puno šta da kažem... Jedino možda da na najlabavijem settingu za tenziju rotacije focus ringa cevka zna da izadje, ali ovaj moj je star godinu dana pa valjda se da očekivati. Druga stvar je vezana za moj nerazvijeni mozak i nedostatak inspiracije i kreativnosti ( piglu... Balvan...) a to je da pored tolikog raspona od 100 do 400 kad spazim situaciju za fotkanje blokiram i imam 1sec delay kako da frejmujem tj koju žižu da zavrnem... Za sada favorit je 400mm širom otvoren na portret daljinu i isto to za njegov takozvani makro, koji je sjajan i za nekog ko nema macro lens bi bilo balavljenje ali ja se skoro ponovih sa Sigma 180 macro 2.8 os i balavim na njega. Ko nije probao iskreno molim da proba i nek zaboravi na canonovu stotku... Ovo je jedno vanserijsko preperverzno staklo image-wise. Čisto poređenja radi sa ljubi ga majka zoom-om ... Iako je 2.8 i iako sigma isto ima Os/Is... Nema trika da sa sigmom dobijem tako oštru fotku npr 2.8 vs 5.6 oba na 180 i na 1/5 - 1-15... Sto se tice blura.

Eto drugari, čisto da napišem nešto i da podelim radost dok se ne sastavim sa kompom i posaljem hires fotke. Šta sam hteo da kažem i šta sam rekao valjda je isto... Noc mi je, umoran A ovo kuckanje me je bas uspevalo. Srećni praznici, uskoro nastavak koga zanima. Šteta što storm ne piše recenziju, mislim da bi estetski i gramatički bilo lepše. :)

Yagodinac,

Pa prodaj tu tvoju Mečku (ako sam drobro razumeo šta voziš) i kupi i ti kršten objektiv (skoro pa teleskop na 20D), da slikaš zvezde ko čovek :mrgreen:

Brate moj, ja bih prodao ali žena bi me ubila.

:D

Srećna Nova Godina i puno nove opreme svima.

Pa lozio se na zoloski, avione, ptice....sta god da sam probao - 400mm malo.

Imao sma neko vreme 50-500mm Sigmu - ta je na mom sistemu ekv. 100-1000.

E, to vec - moze da dobaci. S tom bazukom je vredilo ici u Zoo. Kad sam skontao da sam samo jednom otisao u zoloski u dve godine - prodao.

Zato me i interesuje zasta se koriste ovakvi objektivi - ako dobijem ideju, mozda i obrisem paucinu sa ovog sto mi je ostao (50-200).

Ne nuzno pravim redosledom:

1. Potreti (sve vise se koriste jako velike zizne daljine koje "ulepsavaju" zenskadiju sabijajuci perspektivu

2. Pejzazi (sabijajnjem perspektive dobija se jedinstveni osecaj "prostornosti"). Ovo u kombinaciji sa izlaskom na neki od lokalnih vrhova gde mozes da upakujes nekoliko planova jedan za drugim, gotovo sigurno omogucava da se napravi dobar pejzaz. Ako si, pak, u ravnici - zaboravi :)

3. Divljac raznorazna, ne nuzno ona zatocena po ZOO parkovima.

4. Avijacija

Stos sa velikim ziznim daljinama je u tome sto ti ne trebaju stalno (osim ako ne radis kao reporter ili paparazzo), ali kad ti zatrebaju za njih nema alternative, tj. nema tog softverskog ressenja koje bi nadomestilo manjak duzine. OK, ima krop ali to moze za do nekih 30ak %....

Hahaha. Da, na to mislih. Malo sam zastranio i rezonujem da se svi veru po planinama pa znaju o cemu pricam kad kazem izadjes na vrh.

Inace sto se tice "dobijanja na visini", ubedljivo najbolji i dajsigurniji nacin je pronalazak repetitora za mobilnu telefoniju. Nema previsokog napona a stubovi su i dalje fino visoki. Naravno, i ovo je na sopstvenu odgovornost...

Recimo,

13961515016_b062c2f4c9_b.jpgRogoznica by Vladimir Krzalic, on Flickr

Ovo nema sanse da se ufotka nikako drugacije nego da se popne na stub i onda se perspektiva menja drasticno, cim si 10m visi od najviseg drveta u okolini...

1. Potreti (sve vise se koriste jako velike zizne daljine koje "ulepsavaju" zenskadiju sabijajuci perspektivu

2. Pejzazi (sabijajnjem perspektive dobija se jedinstveni osecaj "prostornosti"). Ovo u kombinaciji sa izlaskom na neki od lokalnih vrhova gde mozes da upakujes nekoliko planova jedan za drugim, gotovo sigurno omogucava da se napravi dobar pejzaz. Ako si, pak, u ravnici - zaboravi :)

3. Divljac raznorazna, ne nuzno ona zatocena po ZOO parkovima.

4. Avijacija

Hvala, tako sam nesto i kontao. Za prvo bokeh mu je bezobrazno nemiran i gadan. Za drugo ga najvise i koristim. Za trece - pizda sam i ne smem u sumu :D Ovde medvedi jedu ljude veoma redovno.

Sve se nadam jednog dana cu da odem na Aljasku da slikam medvede dok love losose, ili u severnu Manitobu gde se slikaju polarni medvedi. Zato ga i cuvam - mada mislim da je Sigma bila bolja kombinacija. No replacement for zizna displacement.

btw. ova gore siroka visoka mi je mnogo dobra. S obzirom na drvece kao mrave - ti si izgleda bio opasno visoko ?

btw. ova gore siroka visoka mi je mnogo dobra. S obzirom na drvece kao mrave - ti si izgleda bio opasno visoko ?

Pa poveca je antena za mobile na tom mestu. 16-20m recimo. Taman

Ovi nasi medjedji su jaaako retko orni za tuchu, dok ovi po Alberti umeju da popapaju bez problema. U poredjenju sa Grizlijima, nas mrki medved je ko veverica :)

Opet.. .ne verujem da ih ima na uobicajenim trekovima i planinarskim stazama jer ima previse ljudi, a tamo sigurno ima sta da se ufotka.