Jump to content
mix_NS

Webinar

Recommended Posts

Vec neko vreme razmisljam da organizujem online nesto sto bi bilo kao besplatan webinar, pitanje je ima li zainteresovanih :) Sam koncept ni meni nije jasan do kraja, freestyle potpuno :D

Koristik sam ovde dugo i dosta ljudi je meni pomoglo (hvala!) i mozda ima forumasa kojima ja mogu da pomognem, ali nekako primecujem da retko odgovaram na teme ovde, iako ih citam. Kontam svakako bi efikasnije bilo da uzivo diskutujemo o bilo cemu vezano za fotografiju, npr. preko skype ili nekog slicnog 'konferencijskog' programa, npr. jedan dan u nedelji izdvojim sat vremena :)

Osnova svega je da bude ljudi koji bi se prikljucili, ima li zainteresovanih?

:)

Meni bas nije jasan format, ali ono, ako sam tad slobodan, zainteresovan sam, sto da ne...

Hm, da i ja razmisljam o tome. Pretpostavio sam da ce uglavnom javiti ljudi koji ne znaju osnove foto-tehnike, pa ce biti pitanja "sta je blenda" i tako :)

Imas li ideju odredjenu ideju, o cemu bi ti voleo da diskutujemo?

Posto se meni cini da si lik sa iskustvom, meni bi najinteresantnije bilo da cujem kako si menjao pristup fotografiji. I sve to na reealnim primerima. Jer je to sveobuhvatno i pokriva i fotografiju i obradu....

Hej izvini na kasnom odgovoru, ovo sam napisao pre nekoliko dana i manje vise nisam nista dodao, here it goes

Auh pa ovo je bas jebeno pitanje :) Prvi instikt mi je ono - lezi pravi se mrtav, jer odakle da pocnem.

Ok, prvo sto kada meni kazes moj pristup, ja to poistovetim sa stilom, nacinom na koji radis. I tu mislim da ima puno zabluda, mislim da stil nikada ne nadjes magicno jedan dan, vec da stil nadje tebe :) I da ne ispadne da pricam bullshit, mislim da opet fiktivno 'nadje tebe' tj. ti ostavis puno znoja, mnogo puta, nesto naucis, nesto promasis, nesto uspes, nekada ti bude shit dan, nekad super i na kraju kada se odmaknes i pogledas vidis da to ima nekakvu svoju pricu/estetiku/zajedinicku crtu/ itd. Tako da istovremeno ne mislim da imam svoj definitivan stil, niti da imam zaista puno iskustva. Mislim da je nesto najbolje sto moze da se desi za neciji stil - da bude prepoznatljiv, jedinstven po necemu i mislim da ima jako malo fotografa koji mogu time se pohvale. Nekako fotografija je medij u kome je za jako malo vremena uradjeno jako puno toga, zar ne? Medij u kome kopirati nije tako strasno, jer svet ispred nas, taj koji vidimo, nekako nije eksluzivno niciji (naravno do trenutka kada ga ti napravis iskljucivo tvojim, tada verovatno mozes reci da imas svoj unikatan stil). I tu mogu da ti preporucim ovu knjigu koja te uci da jeste (moralno) OK, na neki nacin, kopirati tj. intrepretirati. Naprimer pre neki dan sam zeleo da napravim ovo, a uradio sam ovo, nije da sam puno planirao, sto moze da se tumaci kao izgovor, ali u datum trenutku stvari su proslo otisle tim putem :)

Ali da hajde da pocnemo od pocetka ... hm pa pocetak je 4 godine mind fucka na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu ... ne znam kako to da opisem sem 4 godine gde te neko mentalno stalno dribla. Puno puno puno toga mogu da zamerim tim ljudima tamo, ali na kraju nekako sazris (da napomenem, da sam apsolvent koga jako mrzi da polozi jedan manji broj ispita, uglavnom manje bitnih). Ne znam da li bih drugima savetovao da li da studiraju fotografiju, ali znam da meni licno drago sto jesam. Sumnjam da li bih toliko naucio da sam 4 godine bio npr. samouk, uglavnom iako mogu da se pozalim na mnoge stvari tamo, ipak mi je drago sto sam tamo imao odredjen pristup fotografiji, odredjenu dozu postovanja prema njoj i krug ljudi sa kojima taj stav delis, to je jedinstveno.

Uglavnom tamo ucis o svemu vezano za likovne umetnosti, svi smerovi jednog departmana, moj konkretno je likovni, dele mnoga predavanja zajedno - dakle ides sa slikarima i slikas, vajes sa vajarima, radis grafiku, graf. dizajn, sve to u manjoj meri. I sve 4 godine svi zajedno ucite istoriju umetnosti i crtate + dosta propratnih predmeta. Fotografiju imas 8h nedeljno + foto tehnike (optika itd) ... ako zelis mozes i sa dramskog departmana da uzmes kao izborne predmete osnove rezije/kamere. Sada kada pogledam zvuci impresivno, ali se nisam osecao tako superiorno kada se zavrsila poslednja godina, kao i gomila ljudi koji zavrse fakultet gundjao su sebi "da ne znam nista" :) Tada sam najednom prekineo sa tom fakultet rutinom koja mi je vestacki stvorena, zadaci su mi bili redovno zadavani, imao sam rokove koje moram da ispostujem ... Mozda je to trenutak od koga postajem definitivno samouk pa mogu bolje da ga dokumentujem.

Prvi i glavni problem na koji mislim da naidjes jeste da posto nisi naviknut da sam sebi zadajes ciljeve i zadatke. Fotografisati svakodnevno (ili raditi nesto srodno) mi je bilo cudno. Tada upoznas ono sto Steven Pressfield naziva Resistance. To je razlog zasto svi blejimo mnogo vise u "foto tehnici", a ne fotografisemo vec balavimo na Leica/Alpa/dopisi brend koji zelis, cesto imas izgovor, neki umisljeni razlog, zasto ne zelis, ne mozes, ne smes, nemas adekvatnu opremu, imas pametnije stvari da radis ... sve su to gluposti i sve ti to natenane Steven objasni u ovoj ili ovoj knjizi.

U sustini on smatra da si ili amater ili profesionalac. I ta razlika se najcesce oseti kada prestanes da razmisljas o tim podelama u okviru kreativne industrije vec npr ... hm neki vodoinstalater nikada nece reci "danas ne osecam kreativni naboj, necu raditi". Takve stvari se ne desavaju nikome sem nama, kreativcima :) Na samom pocetku knjige on opisuje svoj tipican dan i to izgleda otprilike ovako:

"ustanem ... popijem kafu, pozdravim porodicu, doruckujemo ... vezem svoje sretne pertle, koje mi je poklonila cerka ... ulazim u auto, stizem u kancelariju ... pisem 8h. Vracam se kuci. Da li sam napisao nesto sjajno? Ne znam i ne opterecujem se, bitno je da sam pisao." Imas mnoge njegove intervjue na youtube pa pogledaj, sada vidim da je caskao i Oprah, veliko je ime postao, ali je dugo bio 'profesionalac' :)

Da se vratimo na ideju o stilu kao o necemu sto se stalno razvija, necemu fluidnom, mislim da je tu fluidnost potpuno kopira Trent Reznor iz Nine inch nails u pesmi "

"

I am just a copy of a copy of a copy

Everything I say has come before

Assembled into something into something into something...

Kontam moje fotografije su neke kopije mnogih stvari koje sam video (za zivota) i mislim da je tako kod svakoga :) Od nekoga ko je na kraju studija mislio da je Andreas Gursky super (imas kratku prezentaciju o njemu koju sam napisao ovde), sada se deklarisem kao komercijalni fotograf i to mi je ok. Mislim da nisam imao puno izbora, da pravim izlozbe po kaficima nije moja solja caja, niti da umetnicarim u nedogled, potrebno mi je da platim makar elemtarne zivote troskove i tako sam zavrsio na stocku. I onda sam kontao, ok sta zelim i mogu da fotografisem? I poceo sam da fotogrfisem prijatelje, portrete gotivim i nikada nisam imao problem sa fotografijama veselih ljudi koje vidim na dobrim stock sajtovima ...i poceo sam da smaram prijatelje da ih fotografisem. Kada sam skontao da sam ih smorio, sam napisao na facebooku "hej oce neko da pozira, besplatno je, poslacu ti fotografije za dzabe ..." i neki ljudi su se javili i godinu dana kasnije evo me pisem ovo :)

Do sada nisam nista pomenuo o likovnosti, jer i ne znam odakle bih poceo. Sve je to nekako jedna celina, koju stalno pokusavam da spojim. Mogu da uploadujem svoje skripte/literaturu, sta imam digitalno, ako te interesuje.

Mislim da je Natalia Taffarel sve rekla o likovnosti odgovarajuci na pitanje

, mozes cuti 10min odgovora na pitanje. Ako je dobra kompozicija, ako je dobar valer, ako su boje dobre, na konju si, ako nesto od toga fali, primeti se :)