Jump to content
Sign in to follow this  
efabrik

MIcrosoft Surface Studio

Recommended Posts

Apropo cene - ovo "Starting at" zvuci lepo, ali u svim prezentacijama koje se mogu videti, koristena je verzija koja kosta $4199 (+Dial $99). A i to je pr-order cena... videcemo :)

U svakom slucaju vrlo zanimljiva sprava. Nesto sto ce debelo pomrsiti racune zabludelom Eplu.

Jabuka je potpuno poludela, ali dobro nekada je potreban pad da bi se covek povratio realnosti.

Ova Majkrosoft masina deluje zrelo i ozbiljno, kako izgleda da upgrade komponenti nije problem. Ovi kod epla prebacili skroz, pogledaj samo nove mekbukove koji u su u sustini malo bolji ajpedovi sa tastaturom i ne tako fantasticnim performansama sto nikako ne opravda cenu od 2500 € plus... Sto je najgore ne zelim da me niko prisiljava da svoje podatke stavljam u nekakve virtualne oblake.

Evo pojavila se i jedna vrlo ljuta masina koja u sustini moze sve sto i mekbuk ne mislim na programe vec na OSX

>>> KLIK

Na prolece dolazi na evropsko trziste sto ce mu znacajno smanjiti cenu trenutno je ovo omiljeni laptopic studenata koji su ukapirali da ih jabuka dere....

Ako ga bude.

Pitam u radnji npr. za Medion Akoya s2218, isto k'o i većina ovih kod nas što ima sa Atom procesorom (Asus transformer, Lenovo Miix...), ALI, ima FULL HD IPS ekran, za razliku od ovih Lenovo i ostalih kod nas, gde sa Full HD IPS nemate ni laptop za 700€, da ne pominjem manje laptopove.

Cena u inostranstvu 160 funti ili 240$, vidim da su na eBay ispod 200€, gde god se prvi put pojavio u ograničenom broju primeraka, rasprodao se za manje od sat vremena.

MEĐUTIM, Medion se kod nas NE UVOZI!

E, isto će da bude i sa ovim jeftinijim alternativama. Imaćete to za par hiljada evra i skuplje, a sve što je jeftinije, a da valja (dobar ekran, ips i sl., najmanje da je 1080p, poželjno i više, solidan procesor bar neki i5, bar 8GB memorije, bar 256GB ssd...), e to nećete videti u našim radnjama.

Pre godinu dana sam viđao laptopove sa 1080p ekranom (tft) i 128GB ssd diskom za nekih 42-45000 din., sada NEMA ništa od toga, imate samo 1366x768, a često sa SSD nema ništa od jeftinije od 500-600€ čak ni sa celeron ili pentium procesorom.

Jednostavno, ako hoćete 2 ili 3 bolje stvari u jednom laptopu, morate kupiti onaj koji ima svih 7 ili 8 parametara iznad consumer modela, a to već često prelazi 100k dinara.

Još jedan primer, u inostranstvu imate futrole za ove tablete sa tastaturama (tipa Lenovo Miix 300 i sl.) sa otvorima za kameru i tastere, dakle baš za njih pravljeni, i koštaju maksimalno 15$, i to da birate boju. Kod nas nemate futrolu ni za jedan tablet ili mini laptop da je namenska za njega, osim za Apple i Samsung. Zamislite uvoznika koji uveze 1000 tableta, a ne uveze nijednu futrolu pravljenu baš za taj tablet, nego neke ŠLJ generičke, pa još za njih traži 2600 dinara.

Nego, moći će ovo gore (mislim na ove "studio" alternative) da se lepo kupi u inostranstvu, jer će razlika u ceni biti da će se valjda isplatiti otići, videti malo Evrope ili čak Amerike, i plus da vam ostane za neki dodatak ;)

Medion je vrhunska marka za televizore, laptopove, konfiguracije... šta god zamislite i nikad neću razumeti uvoznike koji su ignorisali ovu marku. Kolega, svaka čast što si pomenuo ovaj brend koji najviše daje...

Za sve ostalo alternativa ali... panda... neki drugi i svi ostali istočnjaci...

Medion je kupio Lenovo, a u banana državama kao što je naša verovatno može da uslovi uvoznika da nema uvoza Medion uređaja, jer im je to neki interes (da se više prodaje Lenovo), ili je interes uvoznika (mala zarada na jeftinim, a kvalitetnim uređajima, a time se slabi prodaja onih skupljih na kojima je veća zarada).

A kako Medion ima ono što nema ni Lenovo za veće pare? Pa verovatno razvojni timovi i prodajno odelenje imaju mogućnost da rade nezavisno ili šta već, zavisi od klauzula kupoprodajnog ugovora. Slično kao što Volvo i dalje radi kako je radio, pa čak i bolje, nisam nešto siguran da tu kinezi mnogo odlučuju po pitanju dizajna i sl., njima je bitan profit, a razvojni tim ih ubedi da će nešto doneti profit.

A za crtanje... idealan bi bio PAPIR (pravi papir, ne imitacija) na kome crtate grafitnom olovkom, koja u sebi ima senzore pokreta, pozicije i pritiska na papir. Imaju takva rešenja sa nekim olovkama i blokčićima, pri čemu se crtež odmah prenosi na telefon/tablet, ali se ne može crtati po bilo kakvoj svesci, već se mora kupovati baš ta od njih kad se stara potroši.

A konkurencije ovim olovkama sa ekranima ima, samo je pitanje da li je iko ikada testirao sve njih odjednom i složio uporedne rezultate u tabelu:

http://www.tarazistudio.com/portfolio/duosense-pencil/

http://www.iskn.co/

kao i na desetine drugih rešenja o kojima se ovde i pričali.

Na kraju, olovka ipak ostaje nezamenjiva OLOVKA: https://www.pinterest.com/explore/pencil-drawings/

Pre nekog vremena Dr B. je otvorio temu http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=110690

... a svi se kao prze na IPhone, Galaxije itd. A to zasto nasi ne uvoze to sto ne uvoze i kakvog je kvaliteta to sto uvoze, pretresano je 101 put.

@kobayashi ona prva olovka mi izgleda prilicno neupotreblivo, 256 nivoa pritiska, dovoljno za digitalni potpis i slicno, ali potpuno neadekvatno za ista osim toga. Slate deluje zanimljivije, ali nekako nigde nisam nahvatao tehnicke karakteristike, jedino sto se vidi to je par manekena koji kao nesto rade. Ja sam se debelo oprzio za Inkling, tako da sad i na hladno pivo duvam ( za svaki slucaj :lol: ).

Moj drugar koji voli ( i ne plasi se ), da eksperimentise, bio je od svoje Wacom table napravio "domaci" inkling. Stvar je sljakala, malo grubo, ali ipak je radila. Uzimajuci u obzir da je koristio medicinske igle, super lepak i tako te prirucne stvari.... to natera coveka da se zamisli sta bi bilo kada bi neka ozbiljna firma sa svim tehnickim resursima napravila to isto.

Olovka, marker... i papir imaju nenadjebive prednosti. Prvo to je zadovoljstvo rada, nikada, nikada to nece biti isto... doduse neko voli vestacko cvece, ali za vecinu je to neuporedivo.

Druga stvar ostaje original, na papiru... opet sasvim druga prica kad se poredi sa printom, ma kako on dobar bio.

Svojevremeno sam imao neke Medion elektronske uredjaje i koliko se secam, oni su samo brend - nemaju svoju proizvodnju/proizvode, nego naruce od "podizvodjaca" iz kine, koreje, tajvana i nalepe svoj brend. A takvih brendova ima gomila.

Kad bi tako gledao ni Apple nije nista mnogo bolji... ovamo tuzi Samsung a ovi mogu da mu zavrnu slavinu kad hoce, pa da vidim ko ce da im pravi delove. U principu postoji samo nekoliko proizvodjaca komponenti, sve ono sto znate kao "brendove" su samo naljepnice.

Glup primer ali pokazuje kako sistem funkcionise..... Postoji kod nas "brend" pecaroskog pribora, poznavaoci ga stuju i kupuju, jer za manje novca donosi kvalitet kao i najbolji svetcki proizvodjaci. Ukratko, ovdasnji lik je otisao u Kinu, popricao sa proizvodjacima, dobio cenovnik ( koliko para toliko muzike ), izabrao logo i ime.... i to je to. Njegova roba ima gotovo isti kvalitet kao Shimano, Spro ali za manju cenu. Sto znaci da imas pocetni kapital, sledece godine u ovo vreme ( a mozda i prije ), bi pricali o vili© uredjajima.

Nisam mislio na komponente (znao sam da ce neko za to da se zakaci) nego na kompletne uredjaje koji identicni mogu da se nadju na trzistu i pod nekim drugim nazivom/brendom.

Nemam nista protiv takvih brendova, nego znajuci to, malo mi smesno zvuci "Medion je vrhunska marka za televizore, laptopove, konfiguracije", ako me kapiras na sta mislim ;)

Nego, odlutasmo od teme

Bespotrebno je pominjati ostale brendove, ovde ne govorim o laptopu, vec o ozbiljnoj desktop masini koja ima sve . Jedan od glavnnih argumenta sto su se programeri odlucivali za Mek je to sto je unix masina, mada se od windowsa 10-ke stvar promenila >>> KLIK sto surfejsu daje jos bolje performanse. Cisto da pomenim da apgrejd sistema na surfejsu ce kostati nekih 300 do 500 EUR dok epl tu mogicnost svojim korisnicima ne daje, sem sa kupovinom nove masine koja je tradicionalno uvek za 200 do 300 EUR skuplja od predhodnika. Cena surfejsa bice oko 3000 EUR, za one koji bi da probaju tu je surface pro 4, i tu ima smisla poredjenje sa Medionom i Co.

Samo da znate turski Vestel i kineski Curil su najveći proizvođači elektronike na svetu. Od njih skoro sve kreće i kod njih se ide i lepe tikete za sopstvene brendove. I još jednom da napomenem da Medion jesu uzeli turci, ništa čudno kao što je turski i Grundig i Telefunken. Medion je nekada bio na vrhu i u ravni sa jabukom. Sastavljao je odlične laptopove i televizore. Brend konfiguracije su bile izdržljive i stabilne. Njihovi računari postoje još iz doba DOS-a. 286, 386...

Najveci proizvodjac poluprovodnicke elektronike na svetu je Samsung.

Medion nikada nije bio u istoj ligi sa jabukom.

Živi bili pa videli kad za koju godinu dođu naslednici modela kao što je Huion Giano WH1409 ili GT-185, ili npr. XP-Pen Artist 10S, itd.

Trenutno, pored manjih problema sa kvalitetom ekrana, najveći problem su im drajveri pa je često nemoguće kalibrisati olovku tako da kursor bude tačno tamo gde je i vrh...

Sećam se tako 90-ih, Diamond max grafička kartica je koštala 190DEM, a S3 Trio 64v+ je imala bolji čip (mpeg 1 dekodovanje) i koštala samo 60-70DEM, međutim pogodite koja grafička je imala drastično kvalitetniju sliku, mnogo mekše prelaze između tonova (samo drajver ili bolji ramdac?).

Ali, kad kinezi reše nešto da naprave... evo procurele informacije o Huawei Mate 9 koji će koštati čak 1300$... da li će biti onih koji će ovo da plate?

Šta ako se sledeće godine pojavi nešto kinesko za dizajnere sa cenom 1000-1500$, koliko će biti konkurentno premijum brendovima, da li će doneti nešto novo što ovi premium brendovi nemaju?

Nejasno mi je sto su iskopirali kontra teg sistem sa 24HD koji je uzasno resenje i cemu sluzi to sto je all in one PC. Nije kao da mozes da ga stavis pod misku sa tih 28" i odneses negde. A i ta prica sa 28'' mi je nejasna. To je prosto neprakticno. Imam utisak da je ovo malo ishitren potez MS-a. Videli su Wacom + recimo Yiynova koja je pre par godina imala svoj all in one PC tablet i kao, udri.

... i cemu sluzi to sto je all in one PC.

Pa sad... epl se odra od para prodajuci ajmek godinama ;)

Mozda tebi nema smisla, ali velikom broju ljudi ocigledno ima.

Pa možda nije baš za pod mišku, ali je lakše vući 28" tablet/all-in-one-PC, nego 28" monitor plus kućište, a kad ti baš zatreba negde za prezentaciju kvalitetan ekran i jak računar. I kao alat da na licu mesta nešto doradiš.

Još samo da se široj publici predstave neki "gedžeti" koji se koriste za dizajn u automobilskoj i sličnim industrijama, gde dizajneri koriste table od par i više metara (da može npr. da nacrta polukrug "iz lakta"), pa da možemo da divanimo kome to treba, jer ne može ni u gepek da se stavi, nego treba prikolica za transport čamaca ;)

Nejasno mi je sto su iskopirali kontra teg sistem sa 24HD koji je uzasno resenje i cemu sluzi to sto je all in one PC. Nije kao da mozes da ga stavis pod misku sa tih 28" i odneses negde. A i ta prica sa 28'' mi je nejasna. To je prosto neprakticno. Imam utisak da je ovo malo ishitren potez MS-a. Videli su Wacom + recimo Yiynova koja je pre par godina imala svoj all in one PC tablet i kao, udri.

Pa neznam sta nije jasno, prakticno Windows iMac na steroidima. Nije poenta da se ovo nosi, za to imas laptop, poenta je da izgleda lepo na stolu :D Citajuci dosadasnje komentare, cak i od strane Apple korisnika, uradili su dobar posao.

Pa nejasno mi je upravo to sto sam napisao. Zasto su napravili to sto su napravili jer je neprakticno i nelogicno. Uzeli su sve najgore sto su mogli. Ako cemo da merimo kvalitet proizvoda po tome sta Apple korisnici misle, masala. To je ko kad kupujes automobil i devojka kaze "ovaj", ti je pitas zasto, a ona ti kaze "pa svidja mi se boja"..

Druze ovo je desktop masina, dakle stoji na stolu a ne u krilu ili u fancy kaficu za stolom. Dakle zaradjuje suvi lebac, placa kiriju itd...