Jump to content

ACR naspram Lajtruma

DeepBlue
 Share

Recommended Posts

Aha, sad sam shvatio, u sustini ja to ne koristim. Probao sam, ali nema potrebe, pogotovo jer kad fotke idu za web one svakako i dobiju na ostrini kad se smanje. Naostrim u LR, pri exportu ne.

U LR-u sharpen sluzi da ostris sa maskom(masking klizac uz drzanje ALT) tj samo definisani deo. a taj sharpen pri exportu je bas namenjen za ostrenje smanjivanih/uvecavanih fotki za prikaz tj stampu.

Naravno ako si vec ostrio u lr preko njegovih default 25 pri exportu stavljas low ili med

ali npr to doostravanje za screen prikaz resi ceste probleme sa flickr, PB, FB, DA, 500... algoritmima za interpolaciju

• Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moj savet je da uradis selekciju u LR. Mada, mozda moze da se radi u FS pa da LR pokupi zvezdice, jer to je standardizovano, ali bolje u LR.

Prodjes kroz fotke, das fotkama po jednu zvezdicu, i posle filtriras da ti prikazuje samo to. Ako imas neke koja bas hoces da sredis, njima stavis zvezdicu vise, da i njih mozes posle da isfiltriras.

U LR ja lupam flag (pick ili ti slovo "p" na tastaturi btw "u" je unpick) za sve izabrane fotke ili fotke oko kojih se dvoumim

Za finalni izbor Iz Grid pregleda obelezis fotke od kojih biras i sa "n" udjes u compare gde unpick-ujes koje ne zelis

Unutar izabranih razdvajam

velike serije identicnih fotki obelezim sa 1 zvezdicom(tipa 360spin animacije, studio na belom i slicno) tu se sredjuje samo jedna i ostale se samo sync-uju

HDR-ove i stakove sa 2 zvezdice(bash velike timelapsove stakujem odmah u LR-u i staku dam **);

Panorame sa 3 zvezdice;

sve ostale "diskutabilne" koje zahtevaju neku ozbiljniju intervenciju sa 4;

to je i redosled kojim ih sredjujem + samo pikovane bez ocena sredjujem na kraju i

5zvezdica+flag je za konacni izbor fotki koje idu na export

@f16, znam ja to u teoriji oko ostrenja, ali prosto u praksi mi se pokazalo da ne moram da ostrim pri exportu, naostrim na nekih 40-50, full size fotka bude taman kako treba, a sam risajz ucini da fotka bude ostra i smanjena. Eventualno bih koristio low, ali kao sto rekoh, nema potrebe. Flickr ume cak i da preostri fotke. Fejs kompresuje kvalitet ali ne ubija ostrinu, sve dok se postavlja u 2048 piksela po duzoj, to je prosto tako vec duze vreme. Sve ispod toga biva ubijeno jako, i sto se tice ostrine i sto se tice generalne kompresije.

I ja koristim flag kad mi treba iz neke vece serije samo nekom da posaljem neke detalje, znaci quick and dirty selekcija (i naravno znam za precice). Ali flag ima jednu manu, a to je da je LR specific. Zvezdice su univerzalne i prepoznaju ih svi programi koji podrzavaju sistem zvezdica.

A ako se desi da sam fotkao nesto gde imam puno mini serije koje su potrebne razlicitim ljudima, onda koristim i color rating, ali to vec redje, uglavnom zvezdice rade posao.

Ipak ja za razliku od vas ne radim stackove, VR panorame i slicno. Samo obicnu panoramu i to vrlo vrlo retko.

U svakom slucaju, ova tema je korisna svakom ko se "plasi" LR interfejsa, jer smo vec izneli dosta korisnih informacija.

@marvel, zato smo tu :)

Mikri, pretpostavljam da ti znas precice, stavio sam ih za one koji bi da nauce

Flag mi je postao standard jer svi koji potencionalno ucestvujemo u worflow-u koristimo LR i samo se razmenjujemo katalozima

Nikad nisam digao ostrenjenje unutra LR preko 35-40 i to sa maskingom na 95%, zato svaku fotku doostrim pri finalnom exportu. Ako je potrebno ozbiljno ostrenje cu uraditi u PS-u Hipass-om ili preko find edges@alfa pre finalnog exporta

Isto kao sto "lopovima" na net ne kacim nista vece od 960pix (2000pix+ se prima cak i na stock kao small size a da ne pricamo o stampanju na magnetima, kalendarima, razglednicama...)

Ja negdje pročitah da se import može raditi sa bilo kog medija (HD, CD, kartica, spoljnji disk ... ) i da LR radi sa onim što je u katalogu, a ne sa originalom tako da nakon importa nema potrebe da originali budu fizički prisutni na HDu.

Zašto mi je onda prekopirao DNG fajlove na HD kada sam radio import sa SD kartice?

Jesam li nešto pogrešno razumio ili podešavanja treba prilagoditi?

Lr radi samo sa onim sto je u katalogu, tj sve izmene ostaju samo u LR-u originalni fajl je nepromenjen, ali DA moras imati originalni fajl. (koji moze biti i na katici tj nema potrebe za kopiranjem DNG-ova)

preporuka je da u opste izbegavas import sa kartice, desktopa i slicnih temp lokacija. Da, Lr ima mogucnost da sam nadje originale kad ih premestis, ali realno je bolje(za dugorocnu upotrebu kataloga) da importujes sa fixne lokacije, tj mesta gde tiinace stoje fotke. Meni su to folderi imena: godina+mesec

Lr radi samo sa onim sto je u katalogu, tj sve izmene ostaju samo u LR-u originalni fajl je nepromenjen, ali DA moras imati originalni fajl. (koji moze biti i na katici tj nema potrebe za kopiranjem DNG-ova)

Pa to i pitam. Ostale su fotke na kartici, ali ih je LR iskopirao i na hard disk. Ja sam razumio da original može da bude bilo gdje nakon importa, da ne mora obavezno da bude na hard disku. Je li tako ili nije? Ako je tako, zašto ih je LR iskopirao na HD?

Muke sa tim katalozima i importima su jedna od retko iritantnih stvari u LR-u. Meni na primer to ništa ne znači (jer imam sopstveni, davno formirani sistem katalogizacije koji ne planiram da menjam), a samim tim mi je LR i retko koristan za casual obradu, jer ne mogu da potrošim još jedan ceo HDD na mlaćenje prazne slame i arčenje prostora za nešto što za rad realno nije neophodno.

Mnogi zatiltuju upravo u tom momentu kada im se učini da ne vladaju situacijom i onda batale LR. Poštujem ideju, poštujem da neko bez toga ne može da živi, ali ne mogu da shvatim isključivost i apsolutno ignorisanje zahteva da se omogući i prost edit direktnim pristupom fajlu, bez importa u katalog. Tražeći rešenja za neke moje probleme, naleteo sam na nekoliko tema na Adobe forumu, koje obrađuju upravo tu tematiku - mogućnost obrade bez importovanja. Ali rešenja nema. I čini se da ga neće ni biti.

Da to omogućava, meni bi LR bio pokrenut najmanje 3/4 vremena. Ovako je tek 1/4.

Pozdrav

Mislim da je to zbog toga sto se ceo rad u backend-u Lightrooma zasniva na databazi koja se formira i prosiruje importovanjem...tipa importujes abc123.jpg u databazu (file sam moze da ostane ne trenutnoj lokaciji - nije da ne moze @StORM48; a od opcija su tu i da se fajl kopira, cak i cut/paste-uje).

Jednom kad je abc123.jpg u databazi, svi editi se rade na nivou previewa (koji moze da se dobije importovanjem, nezavisno za originalni fajl ili da se preview izradjuje tj. dobija naknadno pri editu fajla ali zato mora da bude dostupan original fajl) i svi editi se pise u tu istu DB...a pri eksportu se kao source opet koristi originalni fajl (valjda) na koji se lepe svi editi iz db i stvara se novi fajl. Nisam siguran da je ekposrt moguc bez originalnog fajla tj. uz pomoc smart preview-a. Nema logike.

Posto je db toliko bitna i backbone je za ceo rad u lr onda jednostavno moras da importujes.

Ne razumem zasto ljudi misle da LR zahteva kopiranje slika u novu lokaciju ili da zahteva neku svoju katalogizaciju ? Te opcije su prisutne za pomoc ljudima koji zele da automatizuju sto vise i preskoce sto mogu vise manualnog posla (folder struktura/lokacija/imenovanje) ali nije da ne mozes da radis pesaka kao do sad...

Verovatno ima razlog, jer to rade svi drugi editori.

Mislim i taj katalog je samo lista fajlova i izmena, a ne njihove kopije, tako da ne vidim sto ti to smeta. Ako zelis da radis sa slikama na kartici bez kopiranja, samo pri importu stikliras da ne kopira na hdd, al jbg, on mora da ima katalog, jer ako ga nema koje slike da ti pokaze? Sta ako si izvadio karticu? jel treba da ti pretrazuje disk citav?

A ako hoces da te izmene sacuva bez da narusi originalni fajl jedino mu ostaje da ili ima katalog, ili da ti pravi za svaki .raw fajl po jedan svoj .jbg fajl i onda dobijes smece tesko. Katalog je matera.

Pa to i pitam. Ostale su fotke na kartici, ali ih je LR iskopirao i na hard disk. Ja sam razumio da original može da bude bilo gdje nakon importa, da ne mora obavezno da bude na hard disku. Je li tako ili nije? Ako je tako, zašto ih je LR iskopirao na HD?

U Import prozoru sa desne strane podesavas sta i kako hoces da ti se ponasa prilikom importa

Nisam imao nameru da odvlačim priču u offtopic, ali eto - kad sam već nešto napisao, onda samo da nastavim kratko:

Pa smeta mi upravo taj import - jedan (za mene) nepotreban korak, koji mi usporava workflow. Došao sam s fotkanja, iskopirao fotke u folder A i (pošto ih ima tipa 4500, želim da izdvojim samo par i da ih obradim i snimim). Sistem u ACR/PS je file/open ili prosto prevlačenje u PS, podešavanje par slajdera i save as.

Proces u LR-u je zamršen do bola. S obzirom da ga više ne koristim svaki dan, nekad se zbunim i ni sam ne znam šta od onih 300 strelica trebam da pritisnem da dođem do svog diska gde su fotke. Umesto da imam prost OPEN/SAVE AS, koji radi zaobilaženje sistema kataloga, jer meni prosto ne treba pamćenje nikakvih podešavanja i izmena, već samo jednokratno snimanje obrađenog, ja moram da se cimam sa importovanjem, jer LR prosto ne ume drugačije.

A nije da mi ne bi značilo da na nekim lokacijama imam samo LR za obrade koje su čista konverzija RAW-a u JPEG.

Hvala na objašnjenjima, ali mislim da backend nema ništa s tim. Ima veze sa katalogom i organizacijom, ali uz mogućnost da koraci obrade ne budu zapamćeni, LR bi trebao da obezbedi i mogućnost direktnog otvaranja iz foldera, bez ikakvog importa, ali uz danak u vidu potpunog odsustva istorije tog snimka i metatagova, kao što je slučaj sa snimcima koji su u regularnom katalogu.

Osnova LR-a je ACR. I pošto ACR može tako, ne vidim nijedan razlog da ne može LR. Iz ugla prosečnog korisnika - jeftiniji je i mnogima sasvim dovoljan. Meni nije, ali bih voleo da u nekim situacijama prosto ne moram da podižem Bridge/PS/ACR. Ili čak ni da ih instaliram.

Eto tako.

Pozdrav

Kao što reče ajfile, sa uključenim smart preview, formira se umanjena tiff kopija koja može da se razvlači po želji. Jedna od najkorisnijih stvari u Lighroom-u ikada! Mislim da je opcija dostupna od Lighroom-a 5. Orginali su u fioci, u drugoj sobi, bilo gdje, potežu se samo kad treba, meni rijetko full size. Za web, fb, bilo šta, ta kopija daje export od oko 2500 px. Bez orginala! Jeste da se malo uzima od memorije, ali mnogo manje od orginala. I formira se poseban folder pored kataloga, pa se može kontrolisati veličina.

Koristim Lightroom 99%, išlo je sve više i više, bilo da je u pitanju jedna ili gomila fotografija. Lightroom je fotografsko zadovoljstvo koristiti. Za nefotografske ambicije nije.

Ja opet razmisljam - to i jeste poenta Bridge / ACR...oni koji vole da pamte sta je na kom disku, u kojem folderu, kako je imenovan folder - tome i ne treba LR....sve prednostai LR imaju u glavi.

Opet da pomenem iTunes - najbolji music management sw ikada zamisljen i izmisljen (da ostavim na strani sve ostale stvari koje radi jer to ne koristim). Od kada sam shvatio prednosti music management / db / search / i glavne medju njima playlist creation / ostalih funkcija od tada se kunem u iTunes i njegovu organizaciju.

Elem StORM48 - jedan predlog za nedeljno popodne....Probaj da sa sledecom karticom umesto da je copy/paste u odredjeni folder, znaci probaj da otvoris novi katalog u LR, odes na import opcije i podesis da kopira i da te pita u koji folder ce nove slike da idu (tu pokazes na folder gde si zamislio da idu svakako) i videces da je ako ne lakse - onda bar isto kao do sad - s tim da si samo u jednom interfejsu (nema otvaranja explorer prozora niti kliktanja misom). U ovom slucaju "cimanje sa importom" je u stvari isto sto i "cimanje sa kopiranjem na HD" samo jednostavnije i brze.

A u principu to sto te muce lokacije i 300 strelica - to se lako sredi sa organizacijom u Collections tj. collection folders...nazoves jedan kolekcijski folder "Plavi 2TB disk" ili vec gde su ti slike i onda u tom folderu kreiras kolekcije koje reflektuju foldersku strukturu na tom disku.

Kad su ti slike ovako organizovane, onda ti je cas posla da napravis kolekciju koja se zove RawToJpg, ubacis masu slika za 20-30 sekundi, eksportujes sve i posle obrises to kolekciju.

Na kraju dana importujes sve ostalo sa opcijom add (umesto copy ili move) i to je to...dobio si sve svoje slike u LR library u jednom danu, sva organizacija foldera ti je aps. ista kao i do sad, i ako importovanje sa kartica radis kroz LR (lakse i brze nego manuelan copy/paste) imas opciju da editing radis u LR ili kao i do sad.

Sad sam malo poredio LR i ACR i uočio jednu razliku.

Dvije iste fotke, obrađene su prvo u ACR pa odatle sačuvane kao jpeg opcijom Save u ACR i onda iste te dvije fotke otvorene u LR (LR prepoznao sve što je prethodno bilo čačnuto u ACR) i eksportovane sa identičnim podešavanjima koja sam koristio pri čuvanju iz ACR (resize na 27%, 300 ppi, oštrenje screen-high).

Izlazne fotke iz ACR su veličine 600, odnosno 760 KB, a iste te fotke su iz LR izašle sa veličinama od 2,1 odnosno 2,8 MB.

Kako to? Nije baš mala razlika.

Kao i svaki drugi program za rad sa slikama, kada snimaš JPG imaš opciju da podesiš nivo kompresije. Podesi isto i imaćeš podjednako velik fajl.

Uopšte ne mora da se koristi LR da kopira bilo šta, možeš kao i do sad peške da iskopiraš, ja tako radim, kako sam navikao davnih dana iz vremena ACR i Capture NX. LR importuje direktno sa lokacije u katalog, ali ne pravi nikakav duplikat. Prema tome, imam prvi nivo organizacije nepromenjen još od vremena kada sam slikao prve fotografije, LR je tu priču samo nadogradio.

Mnogo je lakše tražiti po ključnim rečima, nego peške. Svakako kopirate slike negde, ne ostaju zauvek na kartici?!?!? Iskopirali ručno ili to uradio LR u vaše ime, zar nije potpuno svejedno? Ja radim ručno, pri čemu imam samo jedan suvišan korak. Mnogo brže je sve prepustiti LR.