Jump to content

Sve moje urbane fotke :)

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 608
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

263. Monterosso twilight... by Nenad Ristic, on Flickr

264. Zelada versus clock tower... by Nenad Ristic, on Flickr

Bravo.

• 1 month later...

Vecinu kadrova koje odaberem da snimim snimam na ovaj nacin, dobro odmerim, gledam da dodjem u pravo vreme kada je svetlo bas kako treba u odnosu na ono sto zelim da postignem, i tu provedem 1~2h dok ne prodju svi moguci sati plavi zlatni itd u kojima nastaju najbolje fotke...
Jos da pomenem kao i za sve ostalo sto radim tako i za ovo nigde nisam procitao da tako treba, jednostavno sam zakljucio da je tako najbolje za najbolje rezultate, inace najcesce je dovoljeno malo da se mucne glavom kao sto sabiramo 2+2 = 4 hehe sem ako nije neka teska nauka u pitanju, ne mora bas sve neko drugi da nam kaze da bi smo znali sta treba da radimo, ne mora svaki tutorijal da se streba da bi se doslo do pristojnih i dobrih rezultate, ne mora ni jedan po mom misljenju, jedino je likovna pismenost pozeljna 🙂

262.

50161207373_d564c6d168_c.jpgVenice... by Nenad Ristic, on Flickr

46128100681_b8f1b337f3_c.jpgEvening in Venice... by Nenad Ristic, on Flickr

• Like 1

za vecinu dobrih kadrova na turistickim destinacijama treba imati ispunjene osnovne uslove, a to je da nemas decu i zenu pre svega pored sebe ili da nisi otisao sa agencijom na put posto nema sanse da ces biti tamo gde treba u vreme golden hour-a, a vecina nas kad bi ispunila te uslove onda bi seli i pili pivo i blenuli u jednu tacku.

Hocu reci, polako zavrsavas sa dobrim fotkama, jedva ceka za jedno 2-3  godine da te vidim 😂

Joj, 100% si u pravu 😀

Ali dobro, uz malo saradnje sve se može, samo, kao što reče pokojni profesor Tošić, fotograf mora na prvom mestu dobro da se oženi. Ansel Adams se zbog toga beše i razveo, dobro, ne treba njega slediti baš po svaku cenu...

4 hours ago, yagodinac said:

kao što reče pokojni profesor Tošić, fotograf mora na prvom mestu dobro da se oženi...

@puckons

Lepo covek kaze, sto je ujedno i odgovor na vase komentare, sumnje, brigu hehehe 😛

Jedinio razlog zasto nemam daleko vise fotki je sto ne mogu da stignem da igram igrice, da treniram, i da fotkam, a inace slobodnog vremena na pretek, prakticno sem 2h tokom dana sve ostalo je slobodno vreme... Fotkanje iskljucivo kada  se uzelim, i ako nije previse vruce napolju, tada imam i inspiraciju, pa onda sredjivanje fotki po istom sistemu kada mi se to radi... Sa ovog dvomesecnog putovanja 2018 mislim da sam od sada sredio 60~70% fotki, ostalo je jos dosta nocnih ili dnevnih varijanti kadrova koje sam vec postavio, i jos vise jedinstvenih kardova, raznih urbanih detalja itd.

• 2 weeks later...

^
Cisto da pomenem sve sem neba je orginalno u kadru samo sam uklapao prvi plan koji je F8 a pozadinu ovu zgradu nisam siguran al znam sigurno da nije F2.8... Nebo je sa neke od mojih fotki cisto da se uklopi u dramaturgiju 😛  birano prema svetlu  koje je na istoj poziciji kao i na ovoj fotogafiji mada to verovatno nema veze zbog sadrzaja ali ipak moze da se primeti po oblacima da je sunce sa leve strane...

Fotkica je dobila i peharcic na photography-on-the.net forumu, mislim da  je jedina sa peharom u otvorenoj temi  "Urban scenes without people; sky is okay" 

https://photography-on-the.net/forum/membergallery.php?m=412153&bestof=1

https://photography-on-the.net/forum/bestofgallery.php

• Like 1
  • 2 weeks later...

^

Steta sto ne mozemo da postavljam fotke direkt na forum da postavim pre  posle.... Nebo, voda i prvi planu slicno su tonirane a da deluje prirodno i skladno sa ostalim bojama, pre svega nenametljivo, jer pored teksture i oblika koji ih definisu bilo bi suvino da je i boja malo cistija plava od ovoga sto se vidi, ili malo svetlija, sve bi bilo podjednako bitno u kadru, a nije... I ako je ovo jos jedna razgednica u nizu likovno estetski sllad je uvek bitan, a ovde sam malo zatvorenijom plavom jos vise nagalsio sve sto je svetlij i tako namerno stvorio atmsferu na ivici nocne fotke i ako je snimak nasta na pocetku plavog sata, nebo je daleko svetlije nego sto se ovde vidi, a sa 10 snimaka za po blendu razlike, jos toliko sa brzinom okidanja da nema duhova u kadru, moze da se napravi bukvalno sto god pozelimo 🙂

^

Hvala kolega... Jel moze da mi pojasni zasto je ovo o cemu govoris vazno, gde je da tako kazem problem... Likovno estetski ne vidim da je nesto u neskladu i da odstupa od efekta koji sam zeleo da postignem, gde sam zeleo da prvo ode pogled posmatrac itd.

^

Bilo je tu dosta zute ali sam je namerno pomerio ka naradzastoj kako bi bojama postigo nesto sto je najblize trijadnoj semi boja koja dobro ide uz ovu scenu kojoj pripada jak vizuelni kontrast... Za fotografije kao sto je ova, sustinski razglednice, pejzaz koji nema naglasen glavni motiv, dosta je bitna ta vizuelna prjatnost, bitno je da se odnosom likovnih elemanta kreira delo koje je lepo, jer takvim fotografijama bez glavnog motivi i nekog posebnog narativa ostaje samo to, da budu lepe.

Samo lepo moze svako da napravi uz malo talenta i dosta znanja iz teorije forme (to je ono sto cesto pominjem likovna pismenost), ili sa dosta talenta bez nekog posebnog znanja, jer talentovani autori bas zato sto su talentovani vec u startu dosta toga rade spontano onako kako bi neko naucio iz knjige... Ipak ne postoji oblast umetnosti u kojoj bez makar malo talanta moze da se dodje do dobrih rezultata, tu je strebanje samo pomoc da se talenat sto brze nadogradi.

• 4 weeks later...

^
Pa bas linije doprinose, a prednji plan je tu da ispuni kadar na adekvatan nacin, pre svega zbog linija, a tu je i tekstura tek da prednji plan ima i neku formu a da ne ugorzi glavni motiv, sustinski da uvede u kadar jer ostatak kadra je dupke je ispunjen...

Mislim da znam šta je Elektroničar mislio, biće da je odabir milimetraže bio pogrešan. Da nisi išao širokougaonim već nečim malo širim onda bi proporcije prednjeg plana bile manje izražene i ne bi bile iste veličine kao crkva, koja je ipak glavni motiv. Ovako te vodeće linije zauzimaju celu polovinu kadra (i to onu bitniju, prednji plan). Ali nebitno, svaka fotografija je kompromis različitih parametara; tamo je ionako skučeno pa nešto oko 25-30mm na FF je otprilike praktični maksimum da se spakuje ovakav kadar.